Asekol_cervene_k_965x100px__04

PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ PO CELÉ LÉTO V ORLICKÝCH HORÁCH A PODORLICKU

Autor: kolektiv autorů

Přemýšlíte o dovolené v Česku a navíc s přírodním koupáním? Nebo jen hledáte tip na víkendový výlet poblíž vody? Pak čtete dále, Orlické hory a Podorlicko totiž mají mnohé co nabídnout, i proto, že díky své horské poloze disponují jedněmi z nejčistších vod. V Orlických horách najdete řešení pro všechny vaše letní plány, ať už si chcete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech, anebo se věnovat vodáctví. Najdete tu také kvalitní zázemí se vším, co k pobytu u vody patří. Přehrada Pastviny, vodácké tábořiště Cakle nebo Lanškrounské rybníky vám splní všechna vaše přání!

2_aquapark_zamberk_normal

Foto: Aquapark Žamberk


Nejkrásnější přehrada a osvěžení v horském stylu

Přírodní koupání v Pastvinské přehradě, to je jeden z nejpřitažlivějších letních cílů všech, kteří zavítají do malebného kraje Orlických hor a Podorlicka. Horskou túru či hřebenový sjezd tak můžete ukončit v lůnu zdejší překrásné přírody. Strmé skály s řadou přírodních „skokanských" můstků, a tmavá, avšak čistá voda z hor, lákají ke koupání i veslování, a to nejen díky své vysoké kvalitě, Pastviny jsou totiž vyhlášené nejlepšími faktory kvality vody i v době dlouhotrvajících veder.
Přehrada je také rájem rybářů, kterým poskytuje romantická zákoutí a klidné zátoky. Relaxovat můžete na hlavních plážích, lidově zvaných „paloucích", nebo si najděte své soukromé místečko, ke kterému si doveslujete na lodičce či šlapadle. Pro ubytování využijte pestrou nabídku možností od klasického táboření, autocampingů či penzionů, po romantiku pronajatých chatek a chatiček. Občerstvení je zde na každém kroku, u vody najdete především formu rychlého občerstvení, o krůček dále nabídku hotových jídel na příjemných terasách zdejších restaurací. Trochu adrenalinu Vám nabídne Výcvikové středisko Pastviny. Můžete vyzkoušet novou horolezeckou stěnu, lukostřelbu, nebo využít nabídky půjčovny kajaků, kanoí i kvalitních kol a koloběžek, na kterých se můžete projet kolem přehrady. Zpestřením pro děti jsou pak letní projížďky vláčkem - Pastvinským expresem, kolem přehrady.

TIP: Letním zážitkem na Pastvinské přehradě pro vás mohou být i některé z pořádaných akcí, v červenci doporučujeme již tradiční Neckyádu, v srpnu pak úžasnou podívanou při Závodu dračích lodí.

Idylka pro rodiny s dětmi

Město Žamberk, často nazývané bránou do Orlických hor, je ideálním výchozím místem pro letní rodinnou dovolenou, zejména pokud zvolíte Areál Pod Černým lesem v Žamberku. Najdete zde nejhezčí domácí aquapark, navíc s dětským vyhřívaným bazénkem i přírodním koupalištěm, které využívá polohy areálu u řeky Divoké Orlice. Rodiče i děti ocení vybavené dětské hřiště hned před vstupem kempu i různé atrakce v rámci aquaparku, které jsou zdarma. Navíc areál je celý bezbariérový. Ubytovat se můžete přímo zde, v apartmánech penzionu, apartmánových chatách i klasických chatkách, ve stanu či karavanu. K dispozici je návštěvníkům nabídka hotových jídel zdejší restaurace a bufet s pestrou nabídkou občerstvení. Protáhnout tělo si můžete při tenise, volejbale nebo ve fitness centru. Při návratu z výletů vám místní areál poskytne příjemné zázemí pro relaxaci např. při minigolfu, jízdě na kole, bruslích či koloběžce, které si zde můžete zapůjčit a využít tak cyklostezky, která je přímo u areálu. Nebo popojeďte o pár kilometrů dále do Letohradu a vydejte se na kole či bruslích trasou jedné z nejhezčích cyklostezek v ČR - přírodním parkem podél řeky Tiché Orlice třeba až do Ústí nad Orlicí nebo Chocně. Cestou se však nezapomeňte osvěžit zastávkou ve Vodáckém tábořišti Cakle. Kromě příjemného posezení u řeky si zde můžete opéct buřty, zalézt na umělé skále nebo si zastřílet z luku. Horolezecké vybavení vám zde ochotně půjčí a v případě zájmu vás i patřičně zasvětí. Děti pak zaujme stylové dětské hřiště, ohrádka s kozami či přes léto tradičně postavené tee-pee. Svou cestu na kole nebo na bruslích můžete spojit i s koupáním v Aquaparku v Ústí nad Orlicí, který je přímo na trase cyklostezky ve směru na Choceň.

Vodácká Orlice nejen pro vodáky

Pro vodáky je celoročně sjízdná jen spojená Orlice od Týniště n.Orlicí, odkud pohodlně dojedete mezi lesy a loukami až k ústí Labe. Jízdu zvládnou i začátečníci. Za nejhezčí je však považována Tichá Orlice od Letohradu, a to pro své kouzlo meandrů s tůněmi a klidnými zátočinami. V létě je sjízdná pouze za vyššího stavu vody po deštích, tedy náruživí vodáci na tento zážitek nadšeně vyčkávají. Pokud vám nevadí občasné přetažení a přebrodění mělčin, Tichá Orlice vám své kouzlo nabídne kdykoliv. Krása a nedotčenost zdejší přírody tak udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek. Nechcete-li však usednout do lodí, využijte cyklostezky, která téměř kopíruje tok řeky. Lodě i kola ochotně zapůjčí a přímo na místo dovezou borci z Vodáckého tábořiště Cakle, kde po zhruba 15 kilometrech můžete ukončit svůj výlet.

Lanškrounské rybníky překvapí!

Lanškrounské rybníky jsou významnou rekreační oblastí s vysokou krajinářskou hodnotou. Není nad odpočinek u vody a relaxaci při koncertu ptáků, žab a žbluňkání zvědavých ryb. Dlouhý rybník slouží jako přírodní koupaliště, k dispozici je veřejná pláž s půjčovnou loděk a restaurace. Je ideálním místem pro vodní sporty jako jsou jachting a windsurfing. Kvality zdejší vody se nemusíte obávat, čistotu dokládá i výskyt raka říčního. Příjemné prostředí rybníků navíc skrývá krásný vycházkový a běžecký okruh s naučnou stezkou. Obstojíte v Cooperově testu? Vyzkoušejte si. Cooperův test je jednou z forem zátěžových testů, která vám pomůže zjistit vaši kondici, která spočívá ve 12-ti minutovém běhu se značenými úseky po každých 100m, a je tak ideální pro začínající běžce. Je důležité, aby účastníci testu běželi pokud možno rovnoměrným tempem a test končili výrazně unaveni. Nesmíme tedy „přepálit" začátek, ale ani začít příliš volným tempem. Projděte či proběhněte se po zdejších měkkých stezkách například k Eduardovu prameni nebo na vrch Kypuši, kde vás odmění krásné výhledy do kraje. Pro dokreslení té správné atmosféry využijte dřevěné vyhlídkové plošiny u Dlouhého rybníka s pozorovatelnou vodního ptactva. Přístup do rákosin je navíc bezbariérový jako celá trasa naučné stezky, což ocení vozíčkáři i rodiny s kočárkem. Spatřit zde můžete i čápa černého. Milovníci rybaření pak vyhledávají pro jejich klidná místa Krátký nebo Sluneční rybník. Občerstvit i ubytovat se můžete přímo zde, v okolí Dlouhého rybníka.

Hluboké kořeny zde má tradice výcviku a chovu koní. V okolí je řada jízdáren s možností projížděk. Jezdce na koních provedou regionem tři pěkné hipotrasy. Také zde můžete navštívit hned dva zámky - Zámek Lanškroun s muzejní expozicí a Nový Zámek zvaný Zámeček u Rudoltic u Lanškrouna. Při troše štěstí potkáte i mediálně známého a přátelského lanškrounského děkana Zbygniewa Czendlika, třeba při prohlídce kostela sv.Václava nebo při návštěvě Restaurace U Pastýře, která je s jeho jménem spojována především pro známé pořady „Uchem Jehly", které zde moderoval. A než opustíte Lanškroun nezapomeňte zavítat do letitého Hostince Krčma, neboť se tato částečně roubená stavba řadí mezi jedny z nejdéle soustavně provozovaných hospůdek u nás.

Rozhlédnout se do kraje

Za jasného počasí vyšlápněte k některé z 11 rozhleden, odměňte se krásnými výhledy a prožijte pestrost a malebnost, kterou Orlické hory a Podorlicko nabízejí. Jen kousek od Pastvinské přehrady otevře daleké výhledy Rozhledna na Suchém vrchu, které navíc můžete spojit s příjemným občerstvením v Kramářově chatě. V Žamberku se rozhlédněte z roztomilé Tyršovy rozhledny zvané Rozálka. A skoro jako na křídlech Orlice si budete připadat, když vystoupáte na Stříbrnou krasavici nad údolím Tiché Orlice - Rozhlednu Andrlův chlum v Ústí nad Orlicí.

Zpříjemněte si svůj pobyt díky KARTĚ HOSTA

Od července 2013 mohou návštěvníci Orlických hor a Podorlicka získat KARTU HOSTA a užít si díky ní nejen vybrané služby zdarma, ale také další slevy, které mohou čerpat kdykoliv při své příští návštěvě. Zdarma se tak mohou svézt třeba lanovkou v Deštném nebo si vyrazit vlastní pamětní minci v ateliéru zvonaře. Návštěvníci kartu obdrží jako dárek u smluvního ubytovatele, pokud se ubytují na dobu minimálně 3 nocí, anebo si ji mohou zakoupit u smluvních prodejců. Seznam ubytovatelů, míst, kde můžete kartu uplatnit i jejich prodejců, a veškeré informace najdete na www.orlickakarta.cz.

Kompletní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním webu www.mojeorlickehory.cz

TIPY NA UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, ATRAKTIVITY

Pastvinská přehrada
Šlechtův palouk, Pastviny, www.atcslechtuvpalouk.cz
Kemp Petrův palouk, AMK Žamberk - Patviny a jiné
Penzion Pastviny, www.pastviny.penzion.com
Výcvikové středisko Pastviny (ubytování, pestrá nabídka aktivit), http://www.acpastviny.cz; tel.: 734 261 728
Hostinec U Mostu, restaurace a půjčovna lodí a šlapadel, http://slapadlapastviny.ic.cz/formanka.html
Občerstvení Formanka, Na hrázi, a jiné
Vodní záchranná služba Pastviny, http://www.pastviny.org/
Koupaliště a aquaparky - http://www.mojeorlickehory.cz/koupani
Sportovní a rekreační areál Pod Černým lesem Žamberk, www.autocamping.cz
Koupaliště Letohrad, tel. 737 309 936
Aquapark Ústí nad Orlicí, tel. 608 553 305, 465 527 898
Vodácké tábořiště Cakle, www.cakle.cz (tábořiště, ubytování, občerstvení, půjčovna lodí a kol, dětské hřiště aj.)

Orlické cyklo a in-line království (30 km síť kvalitních cyklo a in-line stezek) http://www.mojeorlickehory.cz/orlicke-cyklo-inline-kralovstvi

Lanškrounské rybníky
Restaurace Koupaliště, www.koupak.net , tel. 725 367 901
Hotel Starý Mlýn, tel. 604 434 589
Kemp KNOFLÍK, tel. 775 574 220

Jízdy na koních a Lanškrounské hipostezky
JK Dolní Třešňovec - SZeŠ Lanškroun, tel. 465 321 098
Farma Kněžour, Ostrov, www.farmaknezour.wbs.cz, tel. 732 670 484
Restaurace&kavárna U Pastýře Lanškroun, www.upastyre.cz
Hostinec Krčma Lanškroun, tel.:465 321 849

Rozhledny
http://www.mojeorlickehory.cz/turistika
Andrlův Chlum, Chata Hvězda, Ústí n.O., tel. 465 525 270, http://www.andrluvchlum.php5.cz/restaurace.htm
Suchý vrch, Kramářova chata, tel. 702 028 154, www.suchak.cz
Tyršova rozhledna - Rozálka, Žamberk, tel. 465 612 946, http://www.zamberk.cz/Index.php?IdS=311

Turistická informační centra
TIC Pastviny, tel. 465 637 496, 465 637 252
TIC Žamberk, tel. 465 612 946
TIC Lanškroun, tel. 465 320 007


Související odkazy:


 

Zdroj:

TZ,  www.mojeorlickehory.cz, 21.6.2013


Foto: Písčitý břeh pastvinské přehrady s loďkou

Pastvinsk_pehrada_17_thumb
Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05