DÍTĚ SEDÍ POŘÁD U POČÍTAČE
Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Jsem babička 13 letého vnuka. Dcera je se 3 dětmi sama, rozvedená. Chlapec se chytil počítače, sedí u něj celé dny i noci. Nedá se od něj odtrhnout, nic jiného nedělá, neučí se, neuklidí, nejde k jídlu, něco zhltne a pokračuje a nikomu počítač nepůjčí, ani matce, která ho potřebuje z pracovních důvodů, ale on ji nenechá málem ani přečíst maily. Nedá se nalákat žádným jiným programem, nikam s ostatními nejde, nic jiného ho nezajímá. Nejde ven. Byli sice v psychologické poradně, ale tam s nimi v podstatě nezávazně povídali a pozvali je za 2 a půl měsíce a zase povídali a nic neporadili, jen to, že si mají stanovit hodiny pro použití počítače. Jenže chlapec to naprosto nerespektuje, dělá si co chce a nyní ani nejde do školy. Pak nutí matku k omluvence, že jinak tam už nepůjde. Tak mu to několikrát omluvila, ale už zase nešel, vymlouvá se, že ho bolí to neb ono nebo že má rýmu nebo že nemá hotový úkol apod. Matku neposlechne, neposlechne ani otce, který mu přišel také domluvit. Prostě do školy nejde a sedí ohnutý v pohodě celý den u počítače. Když mu chce počítač vzít, tak by se rval nebo se vzteká a rozhází třeba věci z krabice a vyhrožuje ublížením mladším sourozencům. Jinak to býval hodný, chytrý a slušný chlapec.
Všude se píše, jděte k odborníkům, ale k jakým? Pomoc potřebují hned a ne za měsíce. Co doporučujete??? Je nějaká dětská léčebna? Nemyslím ale zrovna pasťák, kde by se naučil ještě něco horšího. Jenže ani do té léčebny by nešel, nejde nikam, nikdo s ním nehne. Jsme zoufalí, jak z toho ven.
To, co jste popsala, je z mého pohledu jasná závislost vnuka na počítači. Dostal se zřejmě do područí virtuálního světa. Také nevíme, co sleduje v počítači, zda tam hraje hry a jaké. Čili nevíme, v jakém područí virtuálního světa je.
Ptám se - je ještě možné spojit se s někým - s kamarádem vnuka, aby ho nalákal na hru, návštěvu kina? Má vnuk takového kamaráda, kterého by slyšel, který bymu nabídl svoji zálibu a ta by se stala jeho zálibou?
Pak je otázkou, jaký výchovný přístup měla vaše dcera a otec vnuka. Jsou zásadoví, důslední? Nebo v tuto chvíli mají obavu nastolit nějaká pravidla, protože syn i vyhrožuje, že ublíží mladším sourozencům?
Je někdy chvíle, kdy si jej matka může vzít pouze samotného někam a mluvit s ním o pravidlech v jejich domácnosti? Nebo se vám zdá, že k tomuto je už pozdě?
Pokud by matka měla pocit, že už je pozdě, je vhodné navštívit dětskou paní doktorku, kam vnuk patří. Mluvit s ní o tom, že je vnuk silně závislý na počítači, že výchovnými prostředky s ním rodiče nic nezvládnou. Jaká je tedy jiná možnost ve městě nebo oblasti, kde vy žijete. Je tam dětská psychiatrická léčebna, kam by si vzali vnuka a tam by ho léčili? Měli by chodit všichni na rodinnou terapii.
Čili ať napřed oni zjistí možnosti ve vašem regionu a pak k tomu zaujmou stanovisko.
Moje doporučení je napřed kontaktovat dětskou paní doktorku, která by je navigovala dál.
Moje doporučení je udělat to rychle, nevíme, jak a na čem je na počítači vnuk závislý, co může jeho závislost způsobit a kam se může rozvinout v budoucnosti.
PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz
6.11.2013
Kam je možné se ještě obrátit:
Rodičovská linka - http://www.linkabezpeci.cz/webmagazine/kategorie.asp?idk=205
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz