Asekol_cervene_k_965x100px__04

DÍTĚ SEDÍ POŘÁD U POČÍTAČE

Autor: odpověď - PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Jsem babička 13 letého vnuka. Dcera je se 3 dětmi sama, rozvedená. Chlapec se chytil počítače, sedí u něj celé dny i noci. Nedá se od něj odtrhnout, nic jiného nedělá, neučí se, neuklidí, nejde k jídlu, něco zhltne a pokračuje a nikomu počítač nepůjčí, ani matce, která ho potřebuje z pracovních důvodů, ale on ji nenechá málem ani přečíst maily. Nedá se nalákat žádným jiným programem, nikam s ostatními nejde, nic jiného ho nezajímá. Nejde ven. Byli sice v psychologické poradně, ale tam s nimi v podstatě nezávazně povídali a pozvali je za 2 a půl měsíce a zase povídali a nic neporadili, jen to, že si mají stanovit hodiny pro použití počítače. Jenže chlapec to naprosto nerespektuje, dělá si co chce a nyní ani nejde do školy. Pak nutí matku k omluvence, že jinak tam už nepůjde. Tak mu to několikrát omluvila, ale už zase nešel, vymlouvá se, že ho bolí to neb ono nebo že má rýmu nebo že nemá hotový úkol apod. Matku neposlechne, neposlechne ani otce, který mu přišel také domluvit. Prostě do školy nejde a sedí ohnutý v pohodě celý den u počítače. Když mu chce počítač vzít, tak by se rval nebo se vzteká a rozhází třeba věci z krabice a vyhrožuje ublížením mladším sourozencům. Jinak to býval hodný, chytrý a slušný chlapec.
Všude se píše, jděte k odborníkům, ale k jakým? Pomoc potřebují hned a ne za měsíce. Co doporučujete??? Je nějaká dětská léčebna? Nemyslím ale zrovna pasťák, kde by se naučil ještě něco horšího. Jenže ani do té léčebny by nešel, nejde nikam, nikdo s ním nehne. Jsme zoufalí, jak z toho ven.


To, co jste popsala, je z mého pohledu jasná závislost vnuka na počítači. Dostal se zřejmě do područí virtuálního světa. Také nevíme, co sleduje v počítači, zda tam hraje hry a jaké. Čili nevíme, v jakém područí virtuálního světa je.
Ptám se - je ještě možné spojit se s někým - s kamarádem vnuka, aby ho nalákal na hru, návštěvu kina? Má vnuk takového kamaráda, kterého by slyšel, který bymu nabídl svoji zálibu a ta by se stala jeho zálibou?
Pak je otázkou, jaký výchovný přístup měla vaše dcera a otec vnuka. Jsou zásadoví, důslední? Nebo v tuto chvíli mají obavu nastolit nějaká pravidla, protože syn i vyhrožuje, že ublíží mladším sourozencům?
Je někdy chvíle, kdy si jej matka může vzít pouze samotného někam a mluvit s ním o pravidlech v jejich domácnosti? Nebo se vám zdá, že k tomuto je už pozdě?
Pokud by matka měla pocit, že už je pozdě, je vhodné navštívit dětskou paní doktorku, kam vnuk patří. Mluvit s ní o tom, že je vnuk silně závislý na počítači, že výchovnými prostředky s ním rodiče nic nezvládnou. Jaká je tedy jiná možnost ve městě nebo oblasti, kde vy žijete. Je tam dětská psychiatrická léčebna, kam by si vzali vnuka a tam by ho léčili? Měli by chodit všichni na rodinnou terapii.
Čili ať napřed oni zjistí možnosti ve vašem regionu a pak k tomu zaujmou stanovisko.
Moje doporučení je napřed kontaktovat dětskou paní doktorku, která by je navigovala dál.
Moje doporučení je udělat to rychle, nevíme, jak a na čem je na počítači vnuk závislý, co může jeho závislost způsobit a kam se může rozvinout v budoucnosti.

PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psycholožka, www.spanhelova.cz

6.11.2013


Kam je možné se ještě obrátit:

Rodičovská linka - http://www.linkabezpeci.cz/webmagazine/kategorie.asp?idk=205


Související odkazy:


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359