Asekol_cervene_k_965x100px__04

POZVÁNKA DO ROŽNOVSKÉHO SKANZENU

Autor: Petra Mišáková

Chtěla bych Vás pozvat na návštěvu předvánočního a vánočního Rožnovského skanzenu. Valašské muzeum v přírodě se nachází v Rožnově pod Radhoštěm a je národní kulturní památkou.

Roznov_pod_radhostem_normal

Foto převzato ze: http://www.vmp.cz


Z historie stojí za zmínku, že zakládací projekt byl předložen v roce 1913. Muzeum by tedy letos slavilo 100. narozeniny.

V Rožnově pod Radhoštěm se areál muzea, který se skládá ze tří částí, nachází po levé straně od řeky Bečvy. Každou svoji návštěvu rožnovského areálu zahajujeme v Dřevěném městečku. Zde si zakoupíme vstupenku, která nás opravňuje k návštěvě všech částí a neomezuje nás v pohybu.

V dřevěném městečku se nachází několik objektů, které působí svojí monumentalitou a opravdovostí naší minulosti. Už když jsem vstoupila do skanzenu před mnoha lety poprvé, měla jsem pocit, že ke mně nějakým způsobem patří, že je to součást naší národní historie.

Jednotlivé objekty si můžete projít sami (tedy bez průvodce), prostě jen pobýt nebo si objednat průvodce a velmi citlivě se nechat provést. Celá prohlídka vybízí ke zvědavým otázkám, které můžete průvodcům směle pokládat.

V Dřevěném městečku jsou též dvě tradiční hospody, které vřele doporučuji navštívit.

Druhou částí skanzenu je Mlýnská dolina. Jinými slovy život a hlavně práce na Valašsku ve 3D zobrazení. Pro laika i technika možnost vidět a užít si funkční technické stavby na vodní pohon. Z vlastní zkušenosti vím, že malé děti ani nedutají, nýbrž jsou v netrpělivém očekávání, kdy voda z Bečvy rozpohybuje kovárnu, valchu, pilu, hamr ... lisovna na vodní pohon není.

Jako poslední část prohlídky absolvujete návštěvu Valašské dědiny. Valašská dědina je velmi rozsáhlá a je to taková procházka v přírodě. Zachycuje způsoby hospodaření. Setkáte se tu i s domácími zvířaty a stádem ovcí.

Ve své upoutávce se zmiňuji jen o možnostech návštěvy skanzenu v městě Rožnov pod Radhoštěm. Do správy areálu patří i stavby Libušín a Maměnka, které najdete v obci Prostřední Bečva.

Více k této nádherné památce http://www.vmp.cz

Během adventu probíhá ve Valašském muzeu v přírodě řada akcí:
VÁNOCE NA DĚDINĚ
VÁNOČNÍ JARMARK
ŽIVÝ BETLÉM

Atmosféra je tu každoročně vskutku adventní a proto návštěvu VMP vřele doporučuji.

 

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 2.12.2013

Banner_az_rodina_250
Banner_125x125_002_babynositka_brezen_2013

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Col_online_blackbedr_200x600px_01
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05