DÍTĚ NECHCE ČÍST

Autor: Ivana Jelínková

Také máte tu zkušenost? Motivovat děti ke čtení se ale určitě vyplatí. Usnadníte jim tak učení a do budoucna i maturitu. Rozvoj slovní zásoby a vyjadřovacích schopností, snazší osvojení gramatických a stylistických pravidel, větší fantazie a kreativita, jasná orientace v tom, co je dobré a co špatné - to nejsou důsledky nějakých složitých několikaletých učebních a výchovných metod. Takové jsou pozitivní dopady obyčejného čtení.

Svěrák_setkání_normal

Bohužel v dnešní době plné moderních technologií a internetu není četba knih či časopisů doceněna. A není doceněna právě těmi, kteří by se jí měli věnovat nejvíce - dětmi. Pro ty je atraktivnější "střílečka" na síti a Facebook. „Na dětech je dnes velmi poznat, že nemají načteno tolik, co dřívější generace. Jejich slovní zásoba jako by se scvrkla na pár výrazů, mají větší problém s gramatikou a někdy nejsou ani schopny porozumět zadání nějakého úkolu," říká Marie Večeřová, učitelka českého jazyka ze Základní školy Zbýšov.

Jak můžeme tyto děti polapené moderní dobou 21. století motivovat k tomu, aby se věnovaly činnosti, kterou milovali naši předkové už v 9. století? Přinášíme vám pár jednoduchých rad a tipů.

1. Předčítejte dětem a nechte děti, aby četly ony vám

Vést děti k četbě je zapotřebí už od raného dětství. Stačí přečíst jim jednu pohádku na dobrou noc. Až povyrostou, nechte je, aby četly ony vám z knih, které mají za úkol do školy. Samozřejmě s odrostlejšími dětmi budete tuto metodu těžko aplikovat. Zkuste ale sem tam zacitovat nějaký zajímavý odstavec z právě rozečtené knihy. Vaše ratolesti uvidí, že čtení může být i zábavné či napínavé. Minimálně pro ně budete pozitivním vzorem.

2. Ukažte jim kouzlo knihovny

Berte je s sebou do veřejných městských knihoven. Ukažte jim, o čem všem byly knihy napsané, kolik existuje žánrů, z čeho všeho mohou vybírat. Veďte si takovou soukromou knihovničku také doma, ať jsou dětem knihy pěkně pořád na očích.

3. Udělejte ze čtenářského deníku zábavu

Pomáhejte svým dětem psát si čtenářských deník. Udělejte jim z toho hru. Pokud máte více dětí, mohou mezi sebou soutěžit o to, kdo víc knížek v deníku bude mít. Tímto jim uděláte obrovskou službu, začnete je totiž nepřímo připravovat na maturitu z českého jazyka.

4. Darujte...

Využijte vhodných příležitostí k tomu, abyste svým potomkům darovali knihu. „Knížka je krásný dárek, ale u dětí, které příliš nečtou, postupujte opatrně. Pokud dítě ke každým narozeninám, svátku a Vánocům dostane jen knížky, pravděpodobnost, že z nich bude mít radost a s chutí se do nich pustí, je mizivá," upozorňuje psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová. „Konkrétní tituly volte pečlivě, snažte se vžít do vašeho dítěte a odhadnout, která kniha by se mu mohla líbit."
Darovat ale nemusíte jen samotnou knížku. Pokud vaše dítě inklinuje k technickým vymoženostem, zkuste spojit příjemné s užitečným a darujte mu elektronickou čtečku. Uděláte tak radost moderní elektronikou a zároveň motivujete ke čtení.

5. Zapojte své dítě do projektu Čtení pomáhá

Čtení pomáhá vede originální formou děti ke knihám a zároveň je učí pomáhat potřebným. Zkuste své dítě do projektu přihlásit, uvidíte, že ho zaujmete a že po nějaké knize určitě sáhne. „Princip Čtení pomáhá je jednoduchý. Dítě přečte některou knihu uvedenou na stránkách projektu, projde krátkým testem, který ověří, zda ji skutečně přečetlo, a poté získá padesátikorunový kredit. Peníze si však nenechává pro sebe, ale věnuje je na vybranou charitu. Vždy má na výběr z deseti různých dobročinných aktivit," popisuje fungování Čtení pomáhá jeho autor a donátor Martin Roman.
Čtení pomáhá funguje již bezmála tři roky. Je určeno pro žáky základních a studenty středních škol. Do projektu je v dnešní době zapojeno více než 150 tisíc dětí, kterým se podařilo mezi různé charity rozdělit již přes 25 milionů korun. Do Čtení pomáhá se mohou hlásit stále noví a noví čtenáři. Stačí zaregistrovat se na stránkách www.ctenipomaha.cz.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

31.1.2014

Azrodina_portal_250x250
11499230

KDYŽ CHCEŠ TAK TO DOKÁŽEŠ! on-line

Již v sobotu 10.října od 16.00 hod.! Je Vaše dítě v něčem jiné a vnímá to jako handicap? Má někdy problém s vrstevníky nebo se dokonce potkalo se šikanou? Procházíte jako rodina náročným obdobím? Potřebuje Vaše dítě překonat strach, nebo dodat odvahu ke zvládnutí nějakého úkolu? Vnímáte, že mu chybí motivace k lepším výsledkům ve škole či v jiných vhodných aktivitách? Inklinuje k nějaké závislosti? Chcete ho podpořit a pomoct mu to změnit? Již 10. rokem realizujeme s Radkem Bangou preventivní program KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! Nyní se ho mohou děti zúčastnit odkudkoliv z ČR, v klidu a soukromí domova.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05