Asekol_cervene_k_965x100px__04

NAUČNÁ STEZKA VELKÝ KOSÍŘ

Autor: Miluše Doubravová

Tip na výlet má jistě být do míst, kde můžeme potěšit mnoho smyslů člověka. Pokud má možnost protáhnout tělo, tím lépe. A potěší-li duši a srdce jsme na správném místě. Jedno z takových zákoutí je i v kraji mého dětství na Prostějovsku. Přijměte pozvání na Naučnou stezku Velký Kosíř.

Rozhledna_velký_kosíř_normal

Velký Kosíř (442 m n. m.) je hora opředená legendami a pověstmi. Tak například jedna z nich uvádí, že Kosíř vznikl v dobách vlády krále Ječmínka. Když král bojoval s rarachy, jeho pomocníci tehdy kosířem (nástroj na řezání slámy) strouhaly čerta do paty. Rozzlobený rarach po nich mrštil skálu - Kosíř.

Naučná stezka začíná v obci Čelechovice a máme na výběr kratší okruh cca 12 km nebo delší cca 18 km. U železniční zastávky je startovní informační tabule. Celkem jich cestou potkáme 12, resp. 18. I při tomto výletu využijeme značené cesty Klubu českých turistů. Prvních asi 3,5 km půjdeme po zelené a pak se napojíme na žlutou.

Slíbila jsem vám potěšení smyslů a tak ze zastávek namátkou vybírám např. č 6. Ta nám nabízí výstup na Rozhlednu Velký Kosíř. Moderní, dřevěná rozhledna byla otevřena v létě loňského roku na místě původní, zbudované KČST již v roce 1927. Našemu zraku nabídne rozhled na všechny strany do velké dálky. Však se také nacházíme na úpatí Zábřežské vrchoviny a před námi je úrodná rovina Haná.

10. zastávka nám nabídne dotekem vyzkoušet rozdíl podzemní a povrchové vody. Voda podzemní si drží nemněnou teplotu 6 °C na rozdíl od povrchové, která koresponduje s okolím.

Při 11. zastávce zbystří náš sluch. Má název, Ptáci a informuje o druzích ptactva, které nás svým zpěvem obklopuje. Během pozorování v letech 1992 - 2003 na území přírodního parku bylo zaznamenáno 106 druhů ptáků.

Při naší cestě můžeme také navštívit obec Čechy pod Kosířem na západní straně hory s tamní zámeckou zahradou. Samotný Zámek je v současnosti rekonstruován. Dále Muzeum historických kočárů, nebo Hasičské muzeum.

Na severovýchodní straně hory jsou léčebné Lázně Slatinice. Mohu doporučit ozdravný či relaxační pobyt. Využívá se zde přírodního pramene středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku. Léčí nemoci pohybového aparátu, onkologické, nervové a kožní.

Slatinice

Kdo se mnou hlídá požitky všech smyslů, ten jistě souhlasí, že čich si užívá po celou dobu pobytu v přírodě. A chuť? Nezbývá než pozvat vás do restaurace na oběd např. do Lázeňské restaurace, která nabízí i „Lázeňský likér" s originální recepturou. Samozřejmě v nabídce nechybí ani lázeňské oplatky mnoha příchutí.

Miluše Doubravová, VŠTVS Palestra s.r.o., www.palestra.cz


Základní informace ve zkratce:

okres: Prostějov; cca 12 km od města

start/cíl: obec Čelechovice

délka: krátká 12 km; dlouhá 18 km

Jak se tam dostanete: vlakem, autobusem či autem z Prostějova

Náročnost: střední, vhodné pro rodinu s dětmi


Více informací najdete na:

Rozhledna - http://www.rozhledna-kosir.cz/
Muzeum historických kočárů a Hasičské muzeum - http://www.cechypk.cz/
Lázně Slatinice - http://www.lazneslatinice.cz/


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

16.5.2014

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ své letošní putování uzavře na Bezdězu s Chinaski, Mig 21, Mirai, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Tomáš Klus, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpret

Putovní hudební festival Hrady CZ rozezní Bouzov s Chinaski, Mirai, Tomášem Klusem, Rybičkami 48 či Divokým Billem

Na hradní zastávce dále vystoupí Mig 21, Anna K., Trautenberk, Pokáč a další kapely a interpreti

Putovní hudební festival Hrady CZ se představí na Hradci nad Moravicí s Chinaski, Rybičkami 48, Mirai či Tomášem Klusem

Na hradní zastávce dále vystoupí Divokej Bill, Mig 21, Anna K., Trautenberk a další kapely a interpreti

Hudebně-švestkový festival Trnkobraní opět rozezní Vizovice s kapelami Chinaski, Tři sestry, Rybičky 48 a dalšími interprety

V pátek a sobotu 19. a 20.8. zde dále vystoupí Mirai, No Name, Harlej, Tomáš Klus a další

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05