12838562__1_

PŘEDČASNÝ POROD - ZKUŠENOST S DOBRÝM KONCEM

Autor: Mgr. Kateřina Procházková

Předčasně se rodí stále víc dětí. Předčasný porod není jednoduchý pro maminku, ani pro miminko. Nedonošené děti potřebují mnohem víc péče a jejich maminky obrovské množství energie, aby nelehkou situaci společně dobře zvládly. Zveřejněním této zkušenosti chceme podpořit všechny rodiče předčasně narozených dětí a poděkovat sestřičkám i lékařům, kteří se o ně starají.

Predcasny_porod_inkubator_normal

Osudu navzdory

Před chvílí zrovna usnul a usmívá se, asi se mu něco hezkého zdá. Zamyšleně sleduji svého spícího dvouletého chlapečka na monitoru chůvičky a vzpomínám, co všechno už má za svůj krátký život sebou. Jeho příchod na svět provázela jedna zdravotní komplikace za druhou, nakonec se narodil předčasně o rovné tři měsíce. Ani pak to neměl zrovna jednoduché, o to víc jsem šťastná, že z něj roste úplně normální chlapeček, který pusu nezavře a umí se smát i zlobit stejně, jako jiné děti. Přitom stačilo tak málo a všechno bylo úplně jinak.

Zemřeli bychom při porodu

Žít v jiné době, zemřeli bychom oba u porodu. Moje vytoužené těhotenství bylo komplikované od samého začátku. Krvácení mě upoutalo na lůžko už v srpnu, v prosinci se situace zhoršila a já byla hospitalizovaná v FN Motol. Tamní specialisté mě i malého pečlivě hlídali a my s Vojtíškem jsme měli jediný cíl - společně jsme se snažili vydržet co nejdéle. Někdy jsem počítala dny, jindy doslova minutu za minutou během bezesných nocí, které se nám podařilo navzdory diagnóze získat pro sebe.
Podle intenzity krvácení jsem buď ležela na oddělení rizikového těhotenství - to jsem počítala dny, nebo na porodním sále, kde se lékaři snažili krvácení zastavit a rozhodovali se, zda provedou akutní císařský řez, nebo ještě zkusí počkat - tam jsem počítala minuty. Nesměla jsem do sprchy dokonce ani na toaletu, mým úkolem bylo "jen" ležet.

Narodil se předčasně

Vydrželi jsme do února. Vojtíšek se narodil v ukončeném 28. týdnu těhotenství s váhou 1540 gramů. První pocity po mém probuzení z narkózy byly naprosto jednoznačné, byla jsem šťastná, že syn žije. Vzpomínám, jak jsem se těšila, až ho poprvé uvidím a pohladím. Byl úžasný. Tak maličký, napojený na spoustu hadiček a přístrojů. Nohy mě po tom dlouhém ležení sice téměř neunesly a stehy po císaři provedeném jen před pár hodinami taky nebyly nic příjemného, přesto jsem se zvedla z kolečkového křesla a zvědavě nakukovala do inkubátoru stejně jako můj manžel.

Prvních 24 hodin je klíčových

První hodiny prý rozhodnou o tom, jestli předčasně narozené miminko chce dál bojovat o svůj život. A náš malý bojovník to nevzdal! Byla jsem naštěstí ještě pod vlivem léků a doznívající narkózy, takže si tyto chvíle vybavuji spíš jen matně. Nejspíš by se nervózně vlekly stejně jako ty, které předcházely Vojtíškovu narození.
Jakmile mě propustili z JIPky, mohla jsem díky velkému pochopení lékařů a sester z Motola zajít za malým kdykoliv během dne. Byla jsem u něj denně a vděčná za každou chvíli prožitou u inkubátoru. Naučila jsem se alespoň orientačně rozeznávat blikající a pípající přístroje, které mě po pár dnech už tolik neplašily svými hlasitými alarmy. A po čase jsem zjistila, že pokud mě u vstupu na oddělení nevítá ve dveřích lékař, mám velkou naději, že ten den nebyly žádné vážné komplikace.

Hlavní je vydržet psychicky

Naučila jsem se žít jen a jen přítomností, nepřipouštět si budoucnost, nemyslet na minulost. Je mi jasné, že můj malý chlapeček mě potřebuje, nemám čas ani příležitost se z této situace hroutit. Musím tu být každý den pro něj, postupem času zjišťuji, že nejen já jemu ale i on mě dodává obrovskou sílu celou nelehkou situaci zvládnout a jít dál. A podobně je na tom i můj manžel. Podporujeme se vzájemně.
Těžká nedonošenost si totiž i u Vojtíška vybrala krátce po porodu svoji daň. Třetí den po jeho narození lékaři odhalili vážné krvácení do mozku a posléze i s ním související hydrocefalus. Krvácení mělo za následek, hromadění mozkomíšního moku v hlavičce, a to na úkor mozkové tkáně. Následovala spousta bezesných nocí, den co den jsem prostála nebo proseděla několik hodin u inkubátoru s očima upřenýma na Vojtíška a zoufale doufala, že zase bude dobře.

Velký dík odborníkům

Vojtíškův stav se bohužel nelepšil. Naopak. Přestože lékaři dělali první poslední, krvácení se postupně měnilo z 1. stupně na 2. a pokračovalo až ke stupni číslo 3 (škála končí na čísle 4). Malý si prošel sérií lumbálních punkcí, které mu měly ulevit od tlaku v hlavičce, pokaždé to na pár dní zabralo, pak se situace opakovala. Když mi jednou ráno zavolali z Motola, že Vojtíšek musí na operaci, málem jsem omdlela. Klepala jsem se po celou dobu, kdy mu zákrok prováděli a několikrát nedočkavě volala ohledně výsledku operace. Vše dopadlo dobře. Voperovali mu dreny, kterými průběžně odtékal přebytečný mozkomíšní mok, takže se Vojtíškovi po operaci viditelně ulevilo.

Celou dobu jeho pobytu v inkubátoru jsem strašně záviděla maminkám, které si mohly svá minimiminka klokánkovat. Pro nás bylo klokánkování velmi vzácné a nedostatek našeho fyzického kontaktu pro mě byl velmi bolestný. Zajímavé je, že deficit fyzické blízkosti, který nastal po Vojtíškově narození, pociťuji ještě dnes. Obvykle měl totiž po lumbálce, což znamenalo, že se s ním de facto nemohlo hýbat. Pak dostal dreny a z nich ústící hadičky, které sice nějakou manipulaci umožňovaly, ale opět jsme nemohli klokánkovat jako ostatní.

Nakonec lékaři, s ohledem na nelepšící se stav, vše vyřešili další operací, kdy mu do hlavičky voperovali tzv. shunt. Tuto Vojtíškovu operaci jsem přečkala už přímo v Motole, abych ho mohla navštívit ihned, jak to bude možné. Bála jsem se neskutečně a čekání na výsledek bylo doslova strašné, bezmocné a zoufalé zároveň. Konečně jsem ho mohla vidět. Po operaci byl Vojtíšek zafačovaný a oteklý, ale pohled na něj mě uklidnil. Žil. Lékaři věřili, že to bude jeho poslední komplikace. Tolik jsem ta slova potřebovala slyšet... a další dny ukázaly, že se nespletli.

Rehabilitace, odsávání, rehabilitace, odsávání....

Poslední dny v nemocnici se točily kolem převazů, spousty vyšetření hlavičky, očí, sluchu, konečně jsme do sytosti klokánkovali a Vojtíšek se k tomu všemu ještě musel naučit sám jíst z lahvičky. Dostával do ní mateřské mléko, které jsem ve dne v noci odsávala a vozila mu ho do nemocnice. Nakonec si na něm pochutnával víc jak 9 měsíců, sám se nakojit nechtěl, takže odsávačka dostala co proto. Mimochodem - asi nejsou stavěné na soustavné odsávání, podařilo se mi ji totiž úplně "zavařit". :-) Není se co divit, zjistila jsem, že denně jsem odsáváním mateřského mléka strávila 6 - 8 hodin.
Do toho jsem se učila rehabilitační techniky tzv. Vojtovy metody. A cvičili jsme opravdu poctivě 4x denně. Vojtíšek u toho plakal a já taky, ale nevzdali jsme se, teprve po 3/4 roce jsme mohli ubrat a cvičit jen 3x denně a méně cviků. Po roce od Vojtíškova narození jsme mohli s cvičením přestat úplně. Tehdy bylo zcela jasné, že jeho vývoj fyzický probíhá normálně. Pravidelné kontroly u specialistů postupně získávaly větší časové rozestupy a některé už nejsou potřeba vůbec.

Malý pohodář

Netuším, jak po tom všem, co za svůj krátký život prožil, dokáže mít neustále dobrou náladu a stále se usmívat. Vojtíšek je veliký bojovník, který postupně zvládnul všechny problémy, se kterými se díky předčasnému narození potýkal. Dnes by na něm vůbec nikdo nepoznal, že se narodil předčasně.

Lékaři nám dokonce tvrdí, že své v řádném termínu narozené vrstevníky v lecčems předehnal. Prý není úplně obvyklé, aby všechny děti ve dvou letech tak krásně mluvily, recitovaly básničky, rozeznávaly barvy, tvary a dokonce i počítaly do deseti. Jen my doma však víme, jak je všechno relativní a vážíme si každého společně stráveného dne. 

Zároveň nám je jasné, že bez špičkové práce odborníků z Motola bychom tuto šanci nikdy nedostali. A touto cestou za veškerou péči všem moc děkujeme. Závěrem přejeme všem rodičům i dětem, které také potkal předčasný porod, aby i oni časem mohli napsat svůj vlastní příběh s dobrým koncem.


Nadační fond „N"

Odborníci z neonatologického oddělení v Motole řeší ty nejtěžší případy z celé České republiky. Každoročně projde jejich oddělením zhruba 400 - 500 dětí, které by bez jejich pomoci měly malou nebo vůbec žádnou šanci.
K tomu, aby děti nejen přežily, ale aby měly šanci na kvalitní život bez zdravotního postižení, potřebuje toto pracoviště speciální nadstandardní vybavení. Zachraňují zde i miminka s porodní váhou kolem 0,5 kg, pro která jsou běžné přístroje příliš veliké a zraňující. Nadační fond „N" shromažďuje na svém transparentním účtu číslo: 123123123/0100 i velmi drobné finanční prostředky pro to, aby se potřebné přístroje mohly zakoupit a předčasně narozené děti a jejich rodiče dostali zase o něco větší šanci žít normální život.

www.nadacnifond.cz


 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 9.6.2014

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359