Kaloba_baner_965x100

JAK ŘEŠIT ZAŽÍVACÍ PROBLÉMY - PÁLENÍ ŽÁHY, PLYNATOST, ZÁCPA, PRŮJEM

Autor: kolektiv autorů

Zažívací problémy občas postihnou každého z nás, těhotné a děti nevyjímaje, a tak je dobré vědět, jak si s pálením žáhy, plynatostí, zácpou nebo průjmem poradit. A také co je vhodné mít v lékárničce, aby nás zažívací problémy zbytečně nezaskočily. V článku najdete i tipy na vhodné potraviny.

Zejména v době prázdnin a dovolených snadněji uděláme dietní chybu, ať už v podobě přejedení nebo konzumace některých nevhodných potravin. Ta se nám pak vymstí v podobě některého z dále uvedených problémů.

Ani ve všedních a pracovních dnech ale nejsme vůči zažívacím potížím imunní. Naopak počet lidí s problematickým zažíváním stále stoupá. Příčinou může být např. zvýšený stres, nepravidelná strava, nedostatek pohybu nebo nedodržování pitného režimu.

Co tedy můžeme udělat pro prevenci a jak již vzniklé zažívací problémy řešit?


PÁLENÍ ŽÁHY je způsobené překyselením žaludku - vniká vracením kyselých žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Příznakem je pálivá bolest vzdadu na prsou a kyselé říhání.

Pro prevenci je nejdůležitější změnit některé stravovací návyky, které k překyselení a pálení žáhy přispívají. Často pak potíže po krátké době zmizí:

  • jezte v klidu, v rozumných dávkách a pravidelně (4 -5 x denně)
  • jídlo dobře rozžvýkejte a vypijte dostatečné množství vody, ale až po jídle (nepomáhejte si při polykání zapíjením tekutinou)
  • vyvarujte se kávy (nahraďte např. zeleným čajem), alkoholu, cigaret, sladkostí, těžko stravitelných, příliš kořeněných a pálivých jídel
  • omezte také čerstvé pečivo, sycené limonády a extrémně horké nebo příliš studené potraviny a nápoje
  • naopak do jídelníčku přidejte potraviny s vysokým podílem vlákniny, kysané mléčné výrobky, rostlinné oleje, kořenovou zeleninu, bílá masa a ryby

Tipy do lékárničky:

GASTERIN - tento oblíbený přípravek na překyselení žaludku a proti pálení žáhy je opět na trhu. Jedná se o suspenzi velejemného uhličitanu vápenatého pro vnitřní užití. Je určen pro dospělé, včetně těhotných a diabetiků. Má příjemnou vanilkovou příchuť.

ROSENIE - zažívací pastilky slazené erytritolem. Pomáhají nejen při pálení žáhy, ale také při nadýmání a pocitu plnosti. Využijete je dobře při přejezení sladkostmi nebo po konzumaci alkoholu. Při pálení žáhy je možné je použít i v těhotenství.

Tipy na vhodné potraviny:

BRAMBOROVÁ ŠŤÁVA - šťáva ze syrových brambor působí silně zásaditě a pomáhá uklidnit překyselený žaludek. Nejlépe si ji připravíte sami v odšťavňovači.

KURKUMA - koření jasně žluté barvy - působí proti pálení žáhy a dodává energii.

ZÁZVOR - čistí tělesné šťávy a působí proti pocitu přeplněnosti, pálení žáhy a nadýmání.

KEFÍR - je zásaditý, neutralizuje žaludeční kyselinu a obsahuje velké množství vitaminu B.


NADÝMÁNÍ A PLYNATOST

Jedná se o hromadění plynných bublin ve střevě, většinou vyvolané neúplným trávením. Příčinou mohou být některé nadýmavé potraviny, ale také např. alergie nebo záněty střeva.

V rámci prevence je nejlepší vyhnout se potravinám, které nám nadýmání způsobují. Zvláštní pozor by si měly dát také kojící maminky, protože jejich jídelníček může způsobit nadýmání kojenců.

Mezi nadýmavé potraviny patří zejména luštěniny a některé druhy zeleniny, zvláště kapusta, květák a kedlubny.

Pokud je nadýmání způsobené špatným trávením bílkovin, může pomoci vitamin B6 (pyridoxin), vitamin D a vápník. Důležité tedy je pobývat denně alespoň půl hodiny na čerstvém vzduchu (vitamin D se tvoří v kůži slunečním světlem). Je dobré také vědět, že  kouření a užívání antikoncepčních pilulek ničí pyridoxin.

Tip do lékárničky:

VĚTROPLACH - šetrný prostředek proti nadýmání pro dospělé i děti. Má přírodní složení, obsahuje 10 druhů bylin, (květ pomerančovníku, kmín , hřebíček, skořice, fenykl,muškátový oříšek, máta peprná, citronová tráva,koriandr, citron).

Tipy na vhodné potraviny (nebo jejich úpravu):

KUCHYŇSKÁ SŮL - může pomoci při nadýmání kojenců (trošku do kojenecké láhve). U dospělých přidat více do jídla nebo sníst solenou okurku.

PIVOVARSKÉ KVASNICE - povzbuzují trávení, podporují vyplavení slin.

HEŘMÁNKOVÝ ČAJ S LÉKOŘICÍ - 2 čajové lžičky heřmánkových květů přelijete šálkem vařící vody a necháte 10 min. louhovat, pak v čaji rozpusťte 20g lékořice.

ROOIBOS - je osvědčený proti "tříměsíční kolice" kojenců, dětem chutná víc než anýz, fenykl a kmín.

Některé druhy zeleniny ztratí svoji nadýmavost, když je před požitím několikrát zmrazíme (např. růžičková kapusta).


ZÁCPA neboli obstipace znamená, že se nedaří vyprázdnit stolici, která pak v tlustém střevě mění svou konzistenci a tvrdne. Může mít mnohočetné příčiny, nejčastěji vzniká v důsledku psychických faktorů nebo špatnou životosprávou. Jedná se zejména o nevyváženou stravu s malým množstvím vlákniny a příliš velkým množstvím cukru, výrobků z bílé mouky, konzervovanými produkty a nedostatečným pitným režimem. Pokud navíc nemáme ani dostatek pohybu, může být následkem zácpa.

V prevenci je tedy důležité zejména pít hodně tekutin a dostatečně se pohybovat na čerstvém vzduchu.

U miminek je prevencí zácpy kojení, protože kojené děti zácpou netrpí (mateřské mléko je dokonale přizpůsobené malým lidským střevům). Pokud miminko živíte uměle, kontrolujte vyměšování miminka, protože uměle živená miminka mohou zácpu dostat.

Tipy na vhodné potraviny:

PŠENIČNÉ OTRUBY - Otruby z ovsa nebo pšenice, které se před použitím nechají naboptnat ve vodě, aktivují díky svému podílu vlákniny trávení přirozeným způsobem.

LNĚNÉ SEMÍNKO - Je možné ho rozdrcené např. přidat do skleničky džusu vyrobeného z čerstvéh ovoce a vypít.

KYSELÉ ZELÍ - Díky kvašení kyselinou mléčnou je vhodné ho užívat na udržení zdravých střev. Před snídaní si dejte 2 - 3 lžíce kyselého zelí.

SUŠENÉ ŠVESTKY - Některé sušené ovoce aktivuje zažívání, zejména švestky, ale i fíky, meruňky, datle a také rozinky.

Pokud máte zácpu spojenou se silnými bolestmi břicha, vyhledejte rychle lékaře!

Důsledkem chronické zácpy mohou být také hemoroidy.


PRŮJEM - hlavní příčinou bývá infekce, původcem především strava. Příčinou může být i zánět střev nebo alergie.

Prevence spočívá v dodržování hygienických zásad (mytí rukou, řádné omývání ovoce a zeleniny, opatrnost při manipulaci se syrovým masem - nepoužívat stejné prkénko na ostatní potraviny). Dále je důležitá dostatečná tepelná úprava potravin. Zejména na cestách se vyhýbejte prodejnám s občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost, nepijte vodu z vodovodu, ani žádné nebalené nápoje.

Tipy do lékárničky: 

ENTEROL - přípravek, který můžete užívat při jakémkoliv typu průjmu. Ať už se jedná o průjem virový (tzv. střevní chřipku), bakteriální (např. v létě po požití závadných potravin) nebo tzv. "antibiotický průjem" způsobený zlikvidováním prospěšných bakterií ve střevě při léčbě antibiotiky. 

ENTEROL je vhodný pro dospělé i děti. Dětem do 3 let je možné kapsli rozlomit a podávat pouze obsah tobolek.

ENTEROL patří do skupiny probiotik, což jsou zdraví prospěšné mikroorganismy, zlepšující střevní mikroflóru. V případě Enterolu se jedná konkrétně o mikroorganismus Saccharomyces boulardii - terapeutickou kvasinku, jejíž výhodou je, že je přirozeně rezistentní na všechna antibiotika. Proto se jedná o ideální probiotikum použitelné již v průběhu antibiotické léčby

Enterol je léčivý přípravek pro vnitřní užití. Volně prodejný v lékárně. Není hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. V případě nežádoucích účinků konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.

MYSLETE NA REHYDRATACI!

Zejména při průjmových onemocněních, ale také při zvracení a horečce je nutné zejména u dětí zajistit dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci! Ta může být životu nebezpečná.

Tyto stavy jsou obzvlášť nebezpečné zejména pro ty nejmenší, kde nejsou dostatečně vyvinuté kompenzační mechanismy pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Někdy i zdánlivě malé ztráty mohou vyústit v metabolický rozvrat s následným poškozením vnitřních orgánů. Proto je nutné myslet na včasnou rehydrataci (léčebný postup, jehož úkolem je nahradit ztracené množství tekutin, solí a živin do organismu).

K rehydrataci dětí není vhodné při průjmu používat colu, ovocné šťávy nebo čaje.

Výborným prostředkem je ENHYDROL - potravina pro zvláštní lékařské účely určená k rehydrataci při průjmových onemocněních, horečce a zvracení pro dospělé a děti od ukončeného 1 týdne věku. Tento rehydratační roztok je ochucený práškem z přírodního banánu a jeho obsah odpovídá požadovanému složení dle ESPGHAN (doporučená iontová potřeba dětí z evropských zemí). Neobsahuje žádné chemické aroma. V ČR je k dispozici v lékárnách od září roku 2012.

Podrobné informace i možnost výpočtu doporučeného dávkování pro vaše dítě najdete na: www.enhydrol.cz

Tipy na vhodné potraviny:

JABLEČNÁ KAŠE SE ŠALVĚJÍ

Šalvěj uvolňuje podrážděné střevní svaly, její tříslovina poskytuje střevu přirozenou ochranu, disponuje i antibiotickou látkou, působící mimo jiné i proti Escherichia coli (hlavní původce průjmu).

Příprava: Oloupejte 2-3 sladkokyselá jablka, vyjměte jaderník a rozvařte s troškou vody na kaši, pak přidejte 1 čajovou lžičku medu, 1 lžičku rozdrcené šalvěje, polévkovu lžíci másla a na špičku nože červené papriky. Zamíchejte a nechte asi 10 min. louhovat.

ČERNÝ ČAJ SE SKOŘICÍ

Skořice zastavuje průjem a současně působí antibioticky na četné střevní bakterie.

Příprava: 1 čajovou lžičku černého čaje a 1/4 tyčinky skořice přelijte cca 200 ml vařící vody. Nechte asi 5 min. louhovat a přeceďte. Pijte 3 šálky denně.

KEFÍR SE ŠŤÁVOU Z RYBÍZU

Účinný recept proti zánětu střev.

Smíchejte 150 ml kefíru s 50 ml šťávy z rybízu. Nápoj si můžete posypat strouhanými ořechy nebo mandlemi. Pijte denně tři skleničky.

Léčivé prostředky nekombinujte. Z rostlinných přípravků si vyberte vždy jen jeden (je důležité střevo šetřit).

Je potřeba také hodně pít, protože průjem způsobuje velkou ztrátu tekutin (ale žádné slazené a barvené nápoje nebo kolu). Zejména u malých dětí a starších lidí je velmi důležitá intenzivní rehydratace...

Pozor! Pokud je průjem doprovázen horečkou nebo se ve stolici objeví hlen nebo krev, vyhledejte lékaře! Stejně tak pokud průjem trvá déle než den. U malých dětí a starých lidí je vhodné přivolat lékaře hned.

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

14.8.2014

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359