Asekol_cervene_k_965x100px__04

BEZPEČNÉ A POHODOVÉ CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Autor: kolektiv autorů

Cestování s malými dětmi není vždycky snadné, mnoho rodičů z něj má obavy. Přečtěte si, na co si dát pozor a také pár tipů, které mohou vám i dětem cestování ve volných dnech usnadnit a zpříjemnit.

Cestovani_s_detmi_normal

Bezpečí na první místě

Naprostá většina rodičů dnes cestuje s dětmi autem a zde je samozřejmě kromě bezpečnosti auta jako takového velmi důležitá autosedačka. Vybírejte ji pečlivě, musí být stabilní a odpovídat věku, výšce a hmotnosti vašeho dítěte. Samozřejmě je důležité ji také správně upevnit (pokud si nejste jisti, nechte si vše ukázat tam, kde autosedačku kupujete - dobrý prodejce vám jistě ochotně vyhoví). Úplně nejmenší děti by měly být při jízdě autem otočené v sedačce zády ke směru jízdy. Nezapomeňte si nechat odstranit airbagy nebo vypnout jejich funkci! (při vystřelení by mohly dítě smrtelně zranit).

Na trhu je mnoho druhů autosedaček, sledujte výsledky bezpečnostních testů a konzultujte zkušenosti s ostatními maminkami.

Mezi nejlépe hodnocené patří např. autosedačky CYBEX.

Pozor! Mnoho dopravních nehod se stane v situacích, kdy se řidička, cestující sama s miminkem autem, snaží dítě utěšit, podat mu vypadlý dudlík atd. Je lepší nechat dítě chvilku křičet, než se nabourat. Nikdy proto nespouštějte oči z vozovky, raději si udělejte chvíli přestávku, dítě uklidněte a pak teprve pokračujte v jízdě.

I s trochu většími dětmi je vhodné si dělat častější přestávky na čůrání a protáhnutí nohou i celého těla. Je to dobré pro děti i dospělé, zejména řidiče.

Jídlo a pití

Když se vydáváte na delší cestu s dětmi, vybavte se ovocem, pitím, případně balíčkem s jídlem. 

Na pití se vám mohou hodit  zdravé lahve. Jedná se o unikátní český výrobek, který nepojímá pachy a využijete je pro všechny typy nápojů. Jsou vhodné i pro školáky na denní používání.

Něco pro zábavu

Hračky, které dáváme zejména malým dětem do auta by měly být měkké, aby se s nimi dítě nezranilo. Velmi praktické jsou kapsáře do auta, které se snadno upevní na přední sedadlo a děti v nich mohou mít své poklady.

Zajímavý výběr her (vhodných do auta) najdete na www.dracek.cz

Pokud se dítě nezabaví samo s nějakou hračkou, pomůžou vám jednoduché hry na cesty.

Horko nebo zima? Žádný problém

Kdo z nás nezná tu situaci: je léto a vyjíždíme s rodinou na výlet, do města nebo se chystáme na dovolenou. Trápí nás ovšem vysoké teploty a místo radosti a nadšení vidíme jen zpocené a protivné děti. Nebylo by krásné, kdyby se děti nepotily, nepřehřívaly a měly na sobě oblečení, které je ochladí? Aby se prostě cítily dobře za každého počasí?

Možná se vám to zdá nemožné, ale materiál, který umí ochladit a zároveň omezuje pocení, existuje. Byl vyvinut pro kosmonauty, jmenuje se Outlast® a oblečení z něj ulevilo už hodně maminkám. Můžete své děti obléci do dlouhého rukávu, aby ochránily pokožku, a nemusíte se přitom bát, že se děti přehřívají. Outlast® také oceňují maminky, které často jezdí autem. Kombinací podložky do autosedačky s body, tričkem nebo zavinovačkou Baby 2v1 s Outlast® zajistíte dítěti tepelnou pohodu, i když bude v autě zima, přetopeno nebo puštěná klimatizace.

Outlast® reaguje na změny teploty vnitřního i vnějšího prostředí, mezi pokožkou a vrstvou Outlast® se tak vytváří příjemné mikroklima. Díky své schopnosti opakovaně akumulovat teplo a následně ho opět uvolňovat udržuje po celou dobu stabilní teplotu. Outlast® redukuje přímo i vznik potu. Proto je také doporučovaný pro děti trpící ekzémy.

Outlast® tedy reaguje jak na nadměrné teplo, tak na přílišné ochlazení, takže vašim dětem nemusí být horko ani zima. Vybrat si můžete na: www.littleangel.cz

Změna je život, někdy ale trochu potrápí  

Změna prostředí nebo klimatu ovlivní často i nás dospělé, natož děti. Ty se mohou v novém prostředí cítit nejisté, hůře usnínat nebo se u nich projeví některé zdravotní problémy. Dopřejte dětem trochu času na aklimatizaci, počítejte s tím, že mohou v nových situacích reagovat jinak, než jste zvyklí z domova. Někdy např. vyžadují vaši přítomnost při usínání, i když už to třeba doma není zvykem.

Zejména při výraznějších změnách klimatu nebo způsobu stravování se mohou objevit zažívací potíže, alergie a další zdravotní problémy. Spousta dětí špatně snáší už samotnou jízdu dopravním prostředkem. Proto si určitě s sebou nezapomeňte vzít dobře vybavenou cestovní lékárničku.

Využívejte služby dětem přátelské

Není cestovka jako cestovka a hotel jako hotel. Pokud se nechystáte trávit volno u babičky nebo jiných rodinných příslušníků či přátel, vsaďte na jistotu. Vyberte si takovou cestovní kancelář, která s dětmi počítá a je ochotna vám poskytnout určité výhody i doporučit co nejvhodnější prostředí pro rodiny s dětmi.

Také v některých hotelech nebo penzionech mohou na rodiny s dětmi koukat nevraživě a ve svém zařízení s dětmi prostě nepočítají. Naopak existuje mnoho ubytovacích zařízení, ve kterých jsou děti vítány a provozovatelé na ně myslí od vybavení, nekuřáckého prostředí, až po jídla vhodná i pro děti nebo dokonce hlídání dětí v době, kdy si rodiče chtějí užít chvíli jen ve dvou.

Děti to často chtějí jinak

Způsob, jakým chtějí trávit prázdniny nebo dovolenou rodiče a děti, je často naprosto odlišný. Malé děti většinou netouží po přeplněném autobuse, rozpáleném hotelovém pokoji, kořeněných jídlech a dnech nabitých programem.

My dospělí máme občas tendence prázdniny příliš nahustit různými činnostmi. Pokud to budeme přehánět, bude dítě zahlceno velkým množstvím dojmů a nebude schopno tyto zážitky zpracovat.

Vždyť už během roku musí trávit dlouhé "pracovní" dny ve školce nebo škole, často i se spoustou odpoledních kroužků. O prázdninách potřebují trošku zvolnit a nestresovat se. Děti rády dobývají svět ve svém tempu. Proto by dospělí měli nechat alespoň některým prázdninovým dnům volný průběh. Nenervovat se a neplánovat spoustu zbytečných aktivit...

Dítě je fascinováno obyčejným putováním berušky po stéble trávy, stejně jako pocitem z toho, že natrhá své úplně první jahody nebo borůvky. Zkuste to chvíli s ním.

Prázdniny jsou pro rodinu s dětmi vhodnou dobou k tomu, aby jen tak obyčejně byli spolu. Aby žili v klidu a pohodě.

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

23.8.2014

Částečně čerpáno z knihy Kateřiny Janouchové - Život dítěte

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05