JAK SPRÁVNĚ VYBRAT ŠKOLNÍ POTŘEBY

Autor: kolektiv autorů

Škola se pomalu, ale jistě blíží. Zatímco dětem plyne čas pomaleji a ještě si plnými doušky užívají poslední týden prázdnin, většina rodičů už usilovně přemýšlí, které školní potřeby je nutné koupit a jak a kde je nejlépe vybrat. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám nákup školních potřeb usnadní.

Skola_400_normal

Dobře vybraná aktovka nebo batoh je základ

Na výběru si určitě dejte záležet, protože nekvalitní batoh může mít škodlivý vliv na záda vašeho dítěte. Ačkoliv se vám to možná nezdá podstatné, nepodceňujte ani design. S aktovkou nebo batohem, který odpovídá vkusu vašeho dítěte a na jehož výběru se mělo možnost podílet, bude určitě chodit do školy s větší chutí. Vyhnete se tak zbytečným problémům.

V dobrých prodejnách vám s výběrem rádi poradí a pokud se v aktuální nabídce příliš nevyznáte, určitě vám i pomohou.

Na které parametry si dát pozor?

HMOTNOST A ROZMĚRY

Děti jsou nuceny nosit stále více školních pomůcek, které jsou samy o sobě pro malé dítě docela velkou zátěží. Proto se snažte volit tašku s co nejnižší hmotností. Rozměry školního batohu vybírejte s ohledem na výšku a typ postavy vašeho dítěte.

POLSTROVÁNÍ ZAD A RAMENNÍ POPRUHY mají rozhodující vliv na to, zda bude batoh pro vaše dítě pohodlný a bude mu dobře sedět na zádech. Toto samozřejmě může být velmi subjektivní, proto je ideální, když máte možnost vzít dítě na nákup s sebou, aby si mohlo tašku vyzkoušet. Někomu totiž více vyhovuje silné, bohaté polstrování, zatímco druhému je to nepříjemné.

Fixace batohu na zádech je u některých typů jištěna navíc spojovacím páskem. Ten se doporučuje zejména u prvňáčků, kteří jsou většinou drobnější a lépe jim pak drží popruhy na ramenou.

VZHLED

Nejde jen o design, u jehož výběru by mělo mít dítě určitě alespoň poradní hlas, ne-li hlavní slovo (ostatně vy s tou taškou chodit nebudete :-). Jedná se také o vzhled batohu na zádech. Některé robustnější typy tašek mohou drobnějším dětem vadit. Přesahovat jim až k temeni hlavy nebo naopak až na zadeček. Proto určitě zkoušejte aktovku přímo na zádech dítěte.

U designu se můžete dítě pokusit trochu korigovat a pokud chcete, aby mu batoh déle vydržel, směrovat ho spíš k decentějším vzorům, bez výraznějších motivů. Obrázky, kterými jsou prvňáčci okouzleni, totiž už za rok až dva mohou začít být "trapné". Ne vždy se ale podaří dítě přesvědčit, že ta úžasná kočička nebo princezna za pár let nebude zrovna in ;-)

PROSTOROVÉ USPOŘÁDÁNÍ A OBJEM ŠKOLNÍHO BATOHU

Školní batoh pro prvňáčka nemusí mít mnoho komor. Naopak pro většinu prvňáčků platí pravidlo: čím více komor, tím větší chaos. Rodiče se také u prvňáčků zase začínají vracet k aktovkám, protože mají jednu přehlednou komoru, vše na jednom místě, jen boční kapsy na láhev a přední na svačinu.

 

 

Batohy s více komorami jsou vhodnější až tak od třetí třídy nebo pro velmi šikovné holčičky, které množství komor obhospodaří už v první třídě. Batohy také většinou nestojí na zemi a přepadávají, což může být pro prvňáčky problém při manipulaci. Aktovka stojí a ani se nehne.

Volte raději batoh prostornější. Dobrým vodítkem může být, zda se do něj dítěti pohodlně vejdou desky (box) na sešity velikosti A4 a i tak je stále dostatek místa na vložení ostatních potřeb a pohodlné zapnutí zipů.

 

OCHRANA PROTI DEŠTI A MOKRU

Voděvzdorná povrchová úprava je bonus, který se určitě vyplatí. Zvlášť pokud vaše dítě nerado nosí pláštěnku nebo je zvyklé tašku pokládat na zem.

Recenze nejkvalitnějších školních tašek a batohů na našem trhu najdete v následujících odkazech prodejny Dráček.cz:

TOPGAL

EMIPO

HAMA

HERLITZ

HERLITZ FLEXI

Autorkou recenzí je paní Loudínová, která vám určitě ráda poradí s výběrem i po telefonu nebo přímo na prodejně (www.dracek.cz).

Dítě na prvním stupni potřebuje také penál a pytlík na přezuvky nebo převlečení na tělocvik. Někteří výrobci nabízejí hezké, designově sladěné aktovkové sety, které jsou většinou i cenově výhodné.

I u psacích potřeb vsaďte na kvalitu

Předně budete potřebovat penál, který může být prázdný nebo už vybavený psacími potřebami. Každá varianta má své pro i proti. Do prázdného penálu si můžete vybrat kvalitní psací potřeby tak, jak to vašemu dítěti vyhovuje. 

Pokud chcete ušetřit čas a někdy i peníze, můžete koupit penál vybavený.

Např. společnost PRESCO GROUP, a.s. pro tento rok připravila kolekci, která je věnovaná oblíbeným animovaným hrdinům z dílny Walta Disneyho, a to Phineas&Pherb, Příšerky a také Ovečce Shaun.

Každá kolekce obsahuje i pro školáky nezbytný penál, který je vybavený pastelkami, pravítkem, ořezávátkem a gumou. Penál je jednopatrový a opatřený průhlednou kapsou pro umístění školního rozvrhu.

Pokud budete penál vybavovat sami, určitě do něj patří kvalitní nelámavé pastelky, nejlépe trojhranné, ty se dětem dobře drží. Nemusíte kupovat celou barevnou škálu, aby nebyl penál přeplněný, stačí 6 základních barev.

Stejné pravidlo platí pro tužky, jen místo barev musíte dát pozor na tvrdost. Nejmenší děti většinou potřebují č. 1 a 2, větší pak i 3.

Dále bude dítě potřebovat ořezávátko, gumu, nůžky (ideálně s kulatou špičkou) a samozřejmě také kvalitní pero. U prvňáčka je možné s perem počkat, ze začátku bude psát tužkou. Starší děti budou potřebovat i kružítko.

Zejména menším dětem nezapomeňte koupit také praktický box na sešity.

Co se týká sešitů a obalů, je praktičtější počkat, až budete vědět, jaké budou ve škole vyžadovat. Požadavky nejsou jednotné, často se u jednotlivých pedagogů liší, a tak nebývá ani výhodné kupovat celé sady obalů. 

Podobné je to i s výtvarnými potřebami, určitě se vám ale bude hodit kufřík na jejich nošení a dále většinou: vodové barvy, tempery, voskovky, školní křídy (ne na tabuli, ale na kreslení), plastelína a deska na modelování, velké desky na výkresy, lepidlo, kelímek na vodu a štětce.

Něco pro radost

Pokud vybavujete do školy prvňáčka, můžete ho potěšit školním kornoutem, který naplníte oblíbenými sladkostmi. Určitě si s ním mnohem rychleji najde nové kamarády ;-)

To nejdůležitější na konec

Přemýšlíte, co to může být? Tím nejdůležitějším nejsou školní pomůcky, ale očekávání a nároky, které na své děti máme. Někdy to jako rodiče trochu přeháníme a chceme, aby naše dítě nosilo samé jedničky, mělo nejlepší vysvědčení atd.. Přijde-li ze školy s poznámkou, že bylo třeba nepozorné, máme mu to za zlé. Přitom dvojka nebo trojka z písemky, stejně jako poznámka je pro život mnohem méně podstatná nebo vedlejší, ve srovnání se škodami, které mohou na dětech napáchat příliš ambiciózní rodiče či učitelé. To neznamená, že máme dětem všechno tolerovat, že by se neměly učit svědomitosti, pečlivosti a zodpovědnosti. Ale respektujme také, že každé dítě je jiné, něco mu jde lépe něco hůř, každé dítě potřebuje trochu jiné tempo. A také si uvědomme, že stejně jako učení a příprava do školy, je důležitý čas odpočinku, ve kterém může dítě znovu načerpat tělesné i duševní síly. Stejně jako škola, jsou důležité i prázdniny.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

23.8.2014

Azrodina_portal_250x250
11499230

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05