12838562__1_

SVOBODA A POROD V ČESKÉ REPUBLICE

Autor: Renata Konopíková

V polovině srpna zveřejnil lékař Bohuslav Svoboda na Facebooku prohlášení: "Rozhodl jsem se připravit návrh zákona, kterým zamezíme porodům doma bez dozoru lékaře..." Tímto krokem vyvolal mnoho reakcí, které mohou nezasvěceným dobře přiblížit, o co vlastně u domácích porodů jde, jak je to s porody v porodnicích a proč stále přibývá žen, kterým systém českého porodnictví nevyhovuje.

Svoboda_a_porod_v_cr_normal

Ilustrační foto: Nicole-Jacqueline, archiv Martiny Součkové


Prohlášení znělo asi nějak takhle:

Jsem hlavně táta a porodník a právě díky svému povolání vím...

Komentáře z Facebooku a další reakce celkem vystihují realitu, tedy že MUDr. Svoboda až tak dobře neví nebo možná spíš nechce vědět...

"Většina žen nerodí doma proto, že jsou to šílené alternativky s batikovanou sukní a fildou, ale proto, že mají převážně špatné zkušenosti s porodnicí (většina z nich nejsou prvorodičky). Ale to nejspíš řešit nehodláte, že, zvykejte si, dělohy s plody..."

"Vážený pane Svobodo, věřím, že se Vám podaří zejména ošetřit si své vlastní nepodložené obavy, které mohou mít negativní dopad na životy mnoha rodin. V porodnictví bych spíše přivítala positivní změny, viz např. tato petice a zejména komentáře pod ní: https://www.change.org/. Mé životní zkušenosti i zkušenosti spousty dalších mne přesvědčily, že místo a způsob porodu je právem každé ženy a že totalitní přístup jim toto právo bere."

"Kdyby se kazdy "pruser" behem porodu v nemocnici medializoval tak jako domaci porody, budeme za chvili zakazovat porodnice. Ja bych osobne doma nerodila ale zastavam pravo na svobodnou volbu. Proc kdyz to funguje ve zbytku evropy, musi byt v CR problem."

"Mam 3 deti. Vsechny jsem rodila v porodnici. Pri vstupni tehotenske prohlidce mi bylo u kazdeho! ditete nabidnuto umele ukonceni tehotenstvi. Poprve, protoze jsem nemela ukoncenou vysokou skolu, takze se nejspis dalo predpokladat, ze dite chci zabit, abych v klidu dokoncila studium prav. Podruhe, netusim, nejspis doktorska rutina, a po treti, ze uz mam tech deti asi moc Zajem statu o zivot mych deti byl lekari prezentovan vic nez dost..."

"Kdybyste raději připravil návrh zákona, díky němuž bychom se posunuli mezi civilizované země, kde mají lidi možnost výběru, a nemusejí kvůli němu balancovat na hraně zákona. Kdybyste raději přestal strašit a podpořil vznik porodních domů, nebo legální, profesionálně asistovanou možnost porodu doma. Jenže ani jedna z variant není tak finančně zajímavá, jako porod v nemocnici."


Absurdnost způsobu, kterým se přistupuje k porodu ve většině českých porodnic, vtipně vystihuje toto video:

 


S vtipem a nadhledem také reagovala Zuzana Candigliota: 

"Zamezíme porodům doma bez dozoru lékaře!"

"Je škoda, že někteří lidé, kterým chybí pokora a úcta k autoritám, kritizují to, že v České republice rozhodují o porodní péči jen muži-geronti, kteří nikdy nerodili. Uvědomme si, že zrovna pan Svoboda je zářným příkladem respektu k základním lidským právům a svobodám žen a k zájmu dětí a jako „táta a porodník" se snaží zajistit dostupnost lékařské péče pro všechny ženy bez diskriminace!"


Mnohé ukázal i pořad DUEL s Petrou Sovovou, ve kterém mimo jiné zaznělo:

Petra Sovová: "Chápu, že chce pan doktor zvýšit bezpečí, ale nerozumím tomu, proč dozorem lékaře. Není to v souladu s tím, co jako bezpečný porod prezentují výsledky výzkumů."

" V našem systému zcela chybí kontinuální péče porodní asistentky."

"Žena by měla mít v demokratickém státě možnost se rozhodnout, jak bude rodit."

Moderátor Martin Veselovský: "Pane poslanče, abych si to trošku porovnal -  Vy vůbec nepřipouštíte, že by v roce 2014 žena v České republice mohla porodit bez komplikací sama."

MUDr. Svoboda: "Může se to stát, ale ..."

Petra Sovová: "Velká část žen v ČR chce rodit v zařízení a chce, aby byl lékař v dosahu pouze pro případ nějaké nenadálé komplikace. Ale bohužel tak péče u nás prostě neprobíhá."

MUDr. Svoboda: " Já to chci změnit..."


Další reakcí je článek: Rodičky potřebují empatii nikoliv zákaz porodů doma

"Vznikla představa typické domorodičky, proti které se dá bojovat a nepotřebujeme k tomu ani pochopení, ani argumenty. Studentka filosofické fakulty (či jiného humanitního oboru), neholená primitivka, oděna v batikovanou sukni, živící se klíčky a odmítající očkování, která doma rodí z nejrůznějších poetických důvodů, které jsou tak pitomé, že ani nemá cenu snažit se s nimi polemizovat."

Tento přezíravý přístup potom vede k tomu, že se s vaničkou vylévá dítě...


PhDr. Eva Labusová napsala v článku s názvem Porody v ČR - absurdit přibývá toto: 

"Zkouším se zeptat: Když nám tolik jde o zachování zdraví a života, proč v porodnicích stále dopouštíme praktiky, které negativně působí na spontánní průběh porodu? Vždyť při přechodu z domácího do nemocničního prostředí, po absolvování přijímacího kolečka, klystýru, monitoru a celé běžné rutině toho kterého pracoviště, nejeden krásně rozběhlý porod utichá a skutečně musí přijít ke slovu lékařské zachraňování a intervence. Tím se však prudce zvyšuje počet komplikací. A proč po porodu pořád běžně separujeme novorozence od matek, ač je to pro oba zraňující?"

"Až bude v českém porodnictví normou, že si každá zdravá žena, bude-li chtít, bude moci pro těhotenskou i porodní péči vybrat svoji porodní asistentku a absolvovat vstup do svého mateřství s jejím citlivým doprovázením a podporou, a přitom bude vědět, že lékař je v případě potřeby dostupný, ale svou návaznou péči nenabídne s úšklebkem, pak debaty o domácích porodech utichnou."


Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., spoluautorka knih o dnešní politické a ekonomické realitě „Všechno je jinak" a „Nahá pravda", se přehledně vyjádřila k nejčastějším argumentům bojovníků proti domácím porodům:

"Zakažme porody doma!"

Na svém blogu např. poukazuje na fakt, že díky zavinění porodní asistentky nebo díky nezodpovědnosti rodičů (pokud vyloučíme plánované vraždy) u nás letos ještě při domácím porodu nezemřelo ani jedno jediné dítě. Přesto nám média vykreslují přibližně takovýto obraz:  „Již páté mrtvé dítě v důsledku domácího porodu! Kolik jich ještě musí zemřít, aby se domácí porody zakázaly?"

Dále upozorňuje, že podpora přirozeného porodu (s kontinuální péčí porodní asistentky) a jeho zavedení do systému, by stát a potažmo nás všechny nevyšla dráž, ale naopak levněji.

Stejně tak připomíná, že domácí porod je nebezpečný pouze v systému, který ho ignoruje nebo se ho dokonce snaží zahnat do ilegality.

Svůj text zakončuje slovy:

"Bude trvat ještě hodně dlouho, než budeme moci říci, že jsme stejně civilizovaní jako jiné, vesměs západnější země, které mentálně s přirozeným porodem nemají problém. Ale jednou se to změní, protože informace si nakonec vždy najdou svou cestu. Bohužel do té doby si ještě příliš mnoho žen a dětí s sebou ponese své trauma. A potrvá to tím déle - a traumatizovaných bytostí bude tím víc - čím častěji bude veřejnost manipulována rádoby chytrými výkřiky typu: „Zakažme domácí porody!"


Následující zkušenost dvou maminek a jedné porodní asistentky dobře vystihuje jádro problému, které bylo vyjádřeno i v předchozích příspěvcích. Totiž že nejde až tak o to, kde a s kým, ale hlavně JAK.

Příběh porodní asistentky: Nemocnice mi brání poskytovat zdravou péči

To je ten hlavní důvod, proč ženy vyhledávají jiné místo k porodu, než je porodnice.

  • Pokud si čeští lékaři - porodníci nebudou ochotni rozšířit povědomí o normálním, přirozeném porodu a seznámit se s ním i v praxi, aby získali potřebné zkušenosti i jistotu a neživili v sobě i ženách - rodičkách scestnou myšlenku, že žena v tomto století již skoro není schopna normálně porodit...
  • Pokud nebudou čeští lékaři - porodníci schopni na základě výše uvedeného přirozený průběh porodu sami podporovat nebo alespoň respektovat jeho vedení porodní asistentkou...
  • Pokud nenajdou lékaři vůli s porodními asistentkami skutečně spolupracovat a nezačnou zasahovat do porodu až ve chvíli, kdy je to opravdu potřebné a žádoucí...

... pak bude stále více žen hledat pro svůj porod místo, kde mohou porodit normálně, bez zbytečných zásahů do porodního děje, které mohou vyvolat nebezpečné komplikace.

... pak bude stále více žen hledat místo, kde nebudou muset se zdravotnickým personálem bojovat o to, aby mohly mít své dítě po porodu nepřetržitě u sebe.

To jsou totiž ty hlavní důvody, proč některé ženy chtějí rodit doma. Způsob vedení porodu v porodnicích vnímají pro sebe, ale zejména pro své dítě jako nebezpečný a nevyhovující. A doporučení mezinárodních organizací jsou na jejich straně. V kolika našich porodnicích jsou tyto body skutečně dodržovány?

Určitě i v ČR existují lékaři, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti s normálním, přirozeným porodem a jsou schopni a ochotni ho podporovat. Ale je jich zoufale málo a většinou si k těm znalostem a zkušenostem museli dojít sami.

Na obranu všech ostatních lékařů totiž nutno říct, že náš vzdělávací systém znalosti a praxi potřebnou k podpoře normálního porodu v podstatě ignoruje.

Stejně tak náš systém porodní péče ignoruje normální, přirozený porod a jeho podporu, ignoruje i potřebu samostatné kontinuální péče porodních asistentek - ať už v porodnicích, u nás neexistujících porodních domech nebo v domácím prostředí

Toto je potřeba změnit. A to by možná mohl být smysluplný úkol pro MUDr. Svobodu. Nebo někoho jiného, kdo chce skutečně zlepšit situaci v českém porodnictví.

Protože určitě není správné a bezpečené, když je  těhotné nebo rodící ženě státem či zdravotnickým pracovníkem vnucována péče, kterou považuje pro sebe i své dítě za špatnou a nebezpečnou.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

29.8.2014, aktualizováno 22.9.2014

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359