SVOBODA A POROD V ČESKÉ REPUBLICE
Autor: Renata Konopíková
V polovině srpna zveřejnil lékař Bohuslav Svoboda na Facebooku prohlášení: "Rozhodl jsem se připravit návrh zákona, kterým zamezíme porodům doma bez dozoru lékaře..." Tímto krokem vyvolal mnoho reakcí, které mohou nezasvěceným dobře přiblížit, o co vlastně u domácích porodů jde, jak je to s porody v porodnicích a proč stále přibývá žen, kterým systém českého porodnictví nevyhovuje.

Ilustrační foto: Nicole-Jacqueline, archiv Martiny Součkové
Prohlášení znělo asi nějak takhle:
Jsem hlavně táta a porodník a právě díky svému povolání vím...
Komentáře z Facebooku a další reakce celkem vystihují realitu, tedy že MUDr. Svoboda až tak dobře neví nebo možná spíš nechce vědět...
"Většina žen nerodí doma proto, že jsou to šílené alternativky s batikovanou sukní a fildou, ale proto, že mají převážně špatné zkušenosti s porodnicí (většina z nich nejsou prvorodičky). Ale to nejspíš řešit nehodláte, že, zvykejte si, dělohy s plody..."
"Vážený pane Svobodo, věřím, že se Vám podaří zejména ošetřit si své vlastní nepodložené obavy, které mohou mít negativní dopad na životy mnoha rodin. V porodnictví bych spíše přivítala positivní změny, viz např. tato petice a zejména komentáře pod ní: https://www.change.org/. Mé životní zkušenosti i zkušenosti spousty dalších mne přesvědčily, že místo a způsob porodu je právem každé ženy a že totalitní přístup jim toto právo bere."
"Kdyby se kazdy "pruser" behem porodu v nemocnici medializoval tak jako domaci porody, budeme za chvili zakazovat porodnice. Ja bych osobne doma nerodila ale zastavam pravo na svobodnou volbu. Proc kdyz to funguje ve zbytku evropy, musi byt v CR problem."
"Mam 3 deti. Vsechny jsem rodila v porodnici. Pri vstupni tehotenske prohlidce mi bylo u kazdeho! ditete nabidnuto umele ukonceni tehotenstvi. Poprve, protoze jsem nemela ukoncenou vysokou skolu, takze se nejspis dalo predpokladat, ze dite chci zabit, abych v klidu dokoncila studium prav. Podruhe, netusim, nejspis doktorska rutina, a po treti, ze uz mam tech deti asi moc Zajem statu o zivot mych deti byl lekari prezentovan vic nez dost..."
"Kdybyste raději připravil návrh zákona, díky němuž bychom se posunuli mezi civilizované země, kde mají lidi možnost výběru, a nemusejí kvůli němu balancovat na hraně zákona. Kdybyste raději přestal strašit a podpořil vznik porodních domů, nebo legální, profesionálně asistovanou možnost porodu doma. Jenže ani jedna z variant není tak finančně zajímavá, jako porod v nemocnici."
Absurdnost způsobu, kterým se přistupuje k porodu ve většině českých porodnic, vtipně vystihuje toto video:
S vtipem a nadhledem také reagovala Zuzana Candigliota:
"Zamezíme porodům doma bez dozoru lékaře!"
"Je škoda, že někteří lidé, kterým chybí pokora a úcta k autoritám, kritizují to, že v České republice rozhodují o porodní péči jen muži-geronti, kteří nikdy nerodili. Uvědomme si, že zrovna pan Svoboda je zářným příkladem respektu k základním lidským právům a svobodám žen a k zájmu dětí a jako „táta a porodník" se snaží zajistit dostupnost lékařské péče pro všechny ženy bez diskriminace!"
Mnohé ukázal i pořad DUEL s Petrou Sovovou, ve kterém mimo jiné zaznělo:
Petra Sovová: "Chápu, že chce pan doktor zvýšit bezpečí, ale nerozumím tomu, proč dozorem lékaře. Není to v souladu s tím, co jako bezpečný porod prezentují výsledky výzkumů."
" V našem systému zcela chybí kontinuální péče porodní asistentky."
"Žena by měla mít v demokratickém státě možnost se rozhodnout, jak bude rodit."
Moderátor Martin Veselovský: "Pane poslanče, abych si to trošku porovnal - Vy vůbec nepřipouštíte, že by v roce 2014 žena v České republice mohla porodit bez komplikací sama."
MUDr. Svoboda: "Může se to stát, ale ..."
Petra Sovová: "Velká část žen v ČR chce rodit v zařízení a chce, aby byl lékař v dosahu pouze pro případ nějaké nenadálé komplikace. Ale bohužel tak péče u nás prostě neprobíhá."
MUDr. Svoboda: " Já to chci změnit..."
Další reakcí je článek: Rodičky potřebují empatii nikoliv zákaz porodů doma
"Vznikla představa typické domorodičky, proti které se dá bojovat a nepotřebujeme k tomu ani pochopení, ani argumenty. Studentka filosofické fakulty (či jiného humanitního oboru), neholená primitivka, oděna v batikovanou sukni, živící se klíčky a odmítající očkování, která doma rodí z nejrůznějších poetických důvodů, které jsou tak pitomé, že ani nemá cenu snažit se s nimi polemizovat."
Tento přezíravý přístup potom vede k tomu, že se s vaničkou vylévá dítě...
PhDr. Eva Labusová napsala v článku s názvem Porody v ČR - absurdit přibývá toto:
"Zkouším se zeptat: Když nám tolik jde o zachování zdraví a života, proč v porodnicích stále dopouštíme praktiky, které negativně působí na spontánní průběh porodu? Vždyť při přechodu z domácího do nemocničního prostředí, po absolvování přijímacího kolečka, klystýru, monitoru a celé běžné rutině toho kterého pracoviště, nejeden krásně rozběhlý porod utichá a skutečně musí přijít ke slovu lékařské zachraňování a intervence. Tím se však prudce zvyšuje počet komplikací. A proč po porodu pořád běžně separujeme novorozence od matek, ač je to pro oba zraňující?"
"Až bude v českém porodnictví normou, že si každá zdravá žena, bude-li chtít, bude moci pro těhotenskou i porodní péči vybrat svoji porodní asistentku a absolvovat vstup do svého mateřství s jejím citlivým doprovázením a podporou, a přitom bude vědět, že lékař je v případě potřeby dostupný, ale svou návaznou péči nenabídne s úšklebkem, pak debaty o domácích porodech utichnou."
Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., spoluautorka knih o dnešní politické a ekonomické realitě „Všechno je jinak" a „Nahá pravda", se přehledně vyjádřila k nejčastějším argumentům bojovníků proti domácím porodům:
Na svém blogu např. poukazuje na fakt, že díky zavinění porodní asistentky nebo díky nezodpovědnosti rodičů (pokud vyloučíme plánované vraždy) u nás letos ještě při domácím porodu nezemřelo ani jedno jediné dítě. Přesto nám média vykreslují přibližně takovýto obraz: „Již páté mrtvé dítě v důsledku domácího porodu! Kolik jich ještě musí zemřít, aby se domácí porody zakázaly?"
Dále upozorňuje, že podpora přirozeného porodu (s kontinuální péčí porodní asistentky) a jeho zavedení do systému, by stát a potažmo nás všechny nevyšla dráž, ale naopak levněji.
Stejně tak připomíná, že domácí porod je nebezpečný pouze v systému, který ho ignoruje nebo se ho dokonce snaží zahnat do ilegality.
Svůj text zakončuje slovy:
"Bude trvat ještě hodně dlouho, než budeme moci říci, že jsme stejně civilizovaní jako jiné, vesměs západnější země, které mentálně s přirozeným porodem nemají problém. Ale jednou se to změní, protože informace si nakonec vždy najdou svou cestu. Bohužel do té doby si ještě příliš mnoho žen a dětí s sebou ponese své trauma. A potrvá to tím déle - a traumatizovaných bytostí bude tím víc - čím častěji bude veřejnost manipulována rádoby chytrými výkřiky typu: „Zakažme domácí porody!"
Následující zkušenost dvou maminek a jedné porodní asistentky dobře vystihuje jádro problému, které bylo vyjádřeno i v předchozích příspěvcích. Totiž že nejde až tak o to, kde a s kým, ale hlavně JAK.
Příběh porodní asistentky: Nemocnice mi brání poskytovat zdravou péči
To je ten hlavní důvod, proč ženy vyhledávají jiné místo k porodu, než je porodnice.
- Pokud si čeští lékaři - porodníci nebudou ochotni rozšířit povědomí o normálním, přirozeném porodu a seznámit se s ním i v praxi, aby získali potřebné zkušenosti i jistotu a neživili v sobě i ženách - rodičkách scestnou myšlenku, že žena v tomto století již skoro není schopna normálně porodit...
- Pokud nebudou čeští lékaři - porodníci schopni na základě výše uvedeného přirozený průběh porodu sami podporovat nebo alespoň respektovat jeho vedení porodní asistentkou...
- Pokud nenajdou lékaři vůli s porodními asistentkami skutečně spolupracovat a nezačnou zasahovat do porodu až ve chvíli, kdy je to opravdu potřebné a žádoucí...
- Pokud si čeští lékaři - porodníci neuvědomí důležitost stálého, nepřetržitého kontaktu dítěte s matkou po porodu a nebudou ho také podporovat...
... pak bude stále více žen hledat pro svůj porod místo, kde mohou porodit normálně, bez zbytečných zásahů do porodního děje, které mohou vyvolat nebezpečné komplikace.
... pak bude stále více žen hledat místo, kde nebudou muset se zdravotnickým personálem bojovat o to, aby mohly mít své dítě po porodu nepřetržitě u sebe.
To jsou totiž ty hlavní důvody, proč některé ženy chtějí rodit doma. Způsob vedení porodu v porodnicích vnímají pro sebe, ale zejména pro své dítě jako nebezpečný a nevyhovující. A doporučení mezinárodních organizací jsou na jejich straně. V kolika našich porodnicích jsou tyto body skutečně dodržovány?
Určitě i v ČR existují lékaři, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti s normálním, přirozeným porodem a jsou schopni a ochotni ho podporovat. Ale je jich zoufale málo a většinou si k těm znalostem a zkušenostem museli dojít sami.
Na obranu všech ostatních lékařů totiž nutno říct, že náš vzdělávací systém znalosti a praxi potřebnou k podpoře normálního porodu v podstatě ignoruje.
Stejně tak náš systém porodní péče ignoruje normální, přirozený porod a jeho podporu, ignoruje i potřebu samostatné kontinuální péče porodních asistentek - ať už v porodnicích, u nás neexistujících porodních domech nebo v domácím prostředí.
Toto je potřeba změnit. A to by možná mohl být smysluplný úkol pro MUDr. Svobodu. Nebo někoho jiného, kdo chce skutečně zlepšit situaci v českém porodnictví.
Protože určitě není správné a bezpečené, když je těhotné nebo rodící ženě státem či zdravotnickým pracovníkem vnucována péče, kterou považuje pro sebe i své dítě za špatnou a nebezpečnou.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
29.8.2014, aktualizováno 22.9.2014