DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Shutterstock_79056031_normal

Péče o miminko

Výrobky pro péči o miminko vybírejte obzvlášť opatrně. Nenechte se unést líbivými motivy dětských oblečků a všemu, s čím přijde váš poklad do styku, věnujte velkou pozornost. Měli byste vědět, že nejde jen o složení produktu uvedené na etiketě, ale i o látky, které byly použity při jeho výrobě a zpracování.

Oblečení - Mezi materiály, z nichž je vyráběn dětský textil, jasně vede bavlna. Ta však může obsahovat agresivní bělidla, barvy, změkčovadla, pesticidy či herbicidy, za všechny uveďme například formaldehyd, jež se mohou uvolňovat do pokožky dítěte a způsobit mu četné zdravotní potíže. To je důvodem, proč tolik lidí preferuje při výběru oblečení pro děti výrobky z bio bavlny.
Výrobci jim vycházejí vstříc nejen kvalitou, ale také barevným provedením (k dostání různé barvy a vzory) a v některých případech i příznivou cenou.

Doplňky a kojenecké potřeby - Kromě již zmíněné bio bavlny se stále čestěji objevují také klasické, ekologicky zpracované, přírodní materiály jako vlna, hedvábí či kůže. V nabídce pro letošní zimu tedy naleznete bačkůrky, rukavičky, ale také třeba fusaky, hřejivé podložky do autosedaček a kočárků či přebalovací podložky z pravého beránka v bio kvalitě.

Kosmetika - V případě kosmetiky buďte opravdu nekompromisní - volte přírodní produkty, ideálně v bio kvalitě, nebo alespoň opatřené českými atesty. Těmto nárokům vyhovují například přípravky značky Bioturm. Jedná se o čistě přírodní bio kosmetiku pro běžné použití i pro léčbu kožních problémů, jako jsou opruzeniny, suchá pokožka, atopický ekzém či lupenka.

Plínky - Chceme-li se obejít bez chemie i při přebalování miminek, a cítíme-li navíc zodpovědnost vůči životnímu prostředí, jsou pro nás jasnou volbou moderní látkové plínky. K dostání jsou v nejrůznějších provedeních a materiálech. Výborné jsou různé úpravy bio bavlny (froté, fleece...), ale také o něco levnější plínky z bambusu a polyesteru (materiál svrchní vrstvy kalhotek). Je-li řeč o kalhotkových plínkách, fungují vesměs podobně - základ tvoří plenkové kalhotky (podobné jednorázové plínce) s měkkým vnitřkem, do nichž se dá složit klasická čtvercová plínka (jedna nebo více), nebo jsou doplněny jednou až dvěma vkládacími plenečkami, které již skládat není třeba, protože jsou ušity na míru kalhotek. Kalhotky, které nejsou nepromokavé je potřeba ještě opatřit svrchní plínkou, která zabrání prosakování. Pokud jste znejistěli, že je toho na jedno miminko trochu moc, pořiďte plínky typu All-in-One, které mají již vše pohromadě, včetně vkládací plenečky, a jednoduše se zapnou na patentky či suchý zip. Doporučujeme například Batolini Classic All-in-One, které jsou jednovelikostní, což znamená, že je můžete používat po celé přebalovací období pro děti od 3 do 15 kg. Velikost se postupně upravuje pomocí patentků.

A jaké jsou další výhody látkovek? Především jsou jednorázovou investicí - koupíte je, když se miminko narodí, používáte po celou dobu přebalování (pokud máte jednovelikostní plínky), a pak je můžete prodat v bazárku nebo nechat pro mladšího sourozence. Sobě ušetříte pravidelné výdaje na jednorázové plínky a přírodě zhruba jednu tunu odpadu, kterou představují jednorázové plínky pro jedno dítě za dobu jeho přebalování.

Nesporný je také pozitivní vliv na zdravý vývoj kyčlí a fakt, že narozdíl od papírových plen se v látkové plínce nepřehřívají pohlavní orgány dítěte.
Od látkových plínek pro opakované použití se samozřejmě čeká i dlouhá životnost. Jejich kvalitu ale uvítáte už při prvním použití - patentky a suché zipy se samovolně nerozevírají a ani gumičky v lemech nepovolují, takže nedochází k „nehodám" tak často, jako u papírových plen.
Pokud přikyvujete, ale z nějakého důvodu na látkovky přejít nemůžete, doporučujeme pořídit alespoň několik kusů jednovelikostních All-in-One, které můžete mít doma pro případ, že by jednorázové plínky náhle došly. A kdo ví, třeba už pak u látkovek zůstanete!

Domácí lékárnička

V případě prvních projevů nachlazení či bolesti se mnozí dají přece jen zlákat „chemií". Ta by ale měla přijít na řadu až když je to opravdu nezbytné, respektive, určí-li to lékař. Do té doby zkuste zabojovat přípravky bez chemie. Vaše domácí lékárnička by měla obsahovat například Dubové kapky dědka kořenáře proti nachlazení (dezinfekce úst a krku) nebo ke zklidnění a dezinfekci pokožky po bodnutí hmyzem či po odstranění klíštěte, bezchlórový dezinfekční přípravek (například Dezisan), chladící gel (například Sněhurka) pro aplikaci na bolavá místa (vhodný i při zánětu středního ucha), nosní balzám (například Saloos) a nahřívací polštářek na bolavé bříško, ale i jako teplý obklad na hrudník při kašli, na zablokovanou páteř či nastydlé ledviny.

Úklidové a čistící prostředky

V dnešní době je na trhu komplexní nabídka ekologických čistících prostředků, jež neobsahují žádné zdraví škodlivé látky, ale přesto jsou v boji se špínou a patogeny stejně účinné jako agresivní chemie. Kdo někdy vyzkoušel účinek obyčejného octa při odstraňování vodního kamene, dá nám jistě za pravdu. Moderní ekologické přípravky ovšem nezanechají nežádoucí zápach, jsou vyráběny ve správné koncentraci a jejich účelu odpovídá i balení (láhve, rozprašovače a náhradní náplně).
Bez chemie se obejdou všechny vaše práce v domácnosti, jako je praní a čištění, úklid či mytí nádobí, a to jak ruční, tak i v myčce. Pokud jsme vás přesvědčili, vyzkoušejte například produkty značky Ulrich natürlich. Seženete je v běžném balení, jako multipack či jako vzorečky na vyzkoušení. Pokud ale dáte na nás a koupíte například sůl na skvrny Ulrich natürlich nebo tablety na mytí kojeneckých láhví od stejného výrobce, rozhodně nebudete litovat. Fungují totiž mnohem lépe než chemie.

Zapomněli jsme na něco? Případné dotazy prosím pište na info@bez-chemie.cz
nebo navštivte stránky www.bez-chemie.cz
.

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359