ZÁVISLÁ MATKA NEZLETILÉHO DÍTĚTE - JAK POSTUPOVAT
Autor: odpověď - Mgr. Gabriela Nečasová, PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Je mi 21 let a jsem právě na vysoké škole. Doma mám velice tíživou a složitou situaci. Jedná se o mojí matku, už když jsem byl malý tak mi došlo, že moje matka je jiná než ostatní. Nestarala se o mě jak měla. Nevařila, neuklízela, nechodila do práce a všechno za ní dělala její matka (Moje babička). S otcem nežijeme a moc nevycházíme. Pak tu je ještě můj malý bráška kterému je 8 let. Kvůli němu Vám píšu...
Hlavní problém se kterým si nevím rady je, že matka je závislá na práškách na uklidnění. Už je to hrozný extrém. Spořádá okolo 50 tablet za tři dny plus ještě kapky. Když léky nemá, má hrozný absťák. 41x mě vyhodila s bytu a pak se omluvila. Doma je nepořádek a malý bráška chodí do školy nepřipravený a se špínou za nehty atp. Při absťáku je agresivní, rozbila několik talířů, hází po mě a prarodičích věci. Dále vyhrožuje, že plánuje jak se zabije, až bude bráška větší. Plánuje to prý už dlouhou dobu a hlavně to všechno co se děje říká před tím malým, který to vnímá. Je to šílené a prarodiče jsou z toho už hodně špatní. Nedávno jsem ji musel hledat po celém městě protože zavolala prarodičům, že jestli jí nedají prášky tak se půjde zabít, a že jde ven s nožem v kapse. Je to hrozný tlak, přicházím i o docházku na vysoké škole, protože mám taky dny, kdy to prostě nezvládám a rozhodně o školu nechci přijít.
Jediné řešení, které mě napadlo je, že zavolám policii nebo sociálku a ať si jí odvezou. Jen po zjišťování mi bylo řečeno, že jí odvezou někam kde podepíše papír a jde domu. Takhle už to jednou dopadlo. Každopádně když zavolám policii tak si odvezou brášku do dětského domova a to nechci. Hledám řešení při kterém si ho můžou prarodiče nebo já napsat na sebe a matku by si odvezli někam do léčení. Můžete mi prosím poradit o mám dělat? Takhle už to nejde dál a mám strach aby to neskončilo špatně.
V každém případě doporučuji zkontaktovat místně příslušný Městský úřad a sice Odbor sociálních věcí - Oddělení sociálně-právní ochrany dětí a celou věc probrat s tzv. sociálním kurátorem, pod kterého spadá dítě trvalým bydlištěm. Sociální odbor provede šetření, na základě kterého může být dítě matce odebráno. Cesta do dětského domova je dlouhá - nejdříve se sociálka snaží umístit dítě v nejbližším rodinném kruhu, obvykle to bývají prarodiče, ale klidně to může být i starší sourozenec. Svěření do péče může proběhnout poměrně rychle na základě tzv. předběžného opatření vydaného soudem. Později je možné si zažádat o svěření dítěte do příbuzenské pěstounské péče. Dětský domov je až poslední instance, pokud selžou všechny ostatní možnosti. Dítě může být maximálně umístěno do některého z krizových center (Klokánek apod.), které slouží k okamžité pomoci dětem. Tato centra jsou však pouze dočasným řešením, než se najde vhodný adept na svěření do péče.
Obávám se, že mamince není možné pomoci, pokud si to ona sama nebude přát. I když nejspíš - dle popisu - trpí závažnou závislostí, je pořád svéprávná a k léčbě ji nikdo nemůže donutit. Pokud vysloveně nespáchá trestný čin, tak ji nikdo nikam odvézt nemůže.
V tuto chvíli je opravdu nejdůležitější ochránit nezletilé dítě.
Mgr. Gabriela Nečasová, Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy
Doporučila bych, abyste šli na OSPOD co nejrychleji, Vy i např. babička nebo děda. Abyste měli podporu navzájem a mohli se doplnit v tom, co byste chtěli říct. (OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.cz. Zde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady. OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu. Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.)
Pokud budete doma s bráchou, snažte se mu dát všemožnou oporu a podporu - aby se posílil váš vztah. Povídejte si navzájem, jak se máte, co si prožíváte. Vyjádřete, že máte bráchu rád, záleží Vám na něm, jestli by Vám chtěl i vylézt na klín, udělejte to. Posilujte vztah co nejvíc!!! Dejte mu adresu na kolej nebo tam, kde bydlíte při studiu VŠ, abyste o sobě věděli a aby měl jistotu, že na něj myslíte.
PhDr. Ilona Špaňhelová, www.spanhelova.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
3.12.2014