Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZÁVISLÁ MATKA NEZLETILÉHO DÍTĚTE - JAK POSTUPOVAT

Autor: odpověď - Mgr. Gabriela Nečasová, PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Je mi 21 let a jsem právě na vysoké škole. Doma mám velice tíživou a složitou situaci. Jedná se o mojí matku, už když jsem byl malý tak mi došlo, že moje matka je jiná než ostatní. Nestarala se o mě jak měla. Nevařila, neuklízela, nechodila do práce a všechno za ní dělala její matka (Moje babička). S otcem nežijeme a moc nevycházíme. Pak tu je ještě můj malý bráška kterému je 8 let. Kvůli němu Vám píšu...

Hlavní problém se kterým si nevím rady je, že matka je závislá na práškách na uklidnění. Už je to hrozný extrém. Spořádá okolo 50 tablet za tři dny plus ještě kapky. Když léky nemá, má hrozný absťák. 41x mě vyhodila s bytu a pak se omluvila. Doma je nepořádek a malý bráška chodí do školy nepřipravený a se špínou za nehty atp. Při absťáku je agresivní, rozbila několik talířů, hází po mě a prarodičích věci. Dále vyhrožuje, že plánuje jak se zabije, až bude bráška větší. Plánuje to prý už dlouhou dobu a hlavně to všechno co se děje říká před tím malým, který to vnímá. Je to šílené a prarodiče jsou z toho už hodně špatní. Nedávno jsem ji musel hledat po celém městě protože zavolala prarodičům, že jestli jí nedají prášky tak se půjde zabít, a že jde ven s nožem v kapse. Je to hrozný tlak, přicházím i o docházku na vysoké škole, protože mám taky dny, kdy to prostě nezvládám a rozhodně o školu nechci přijít.

Jediné řešení, které mě napadlo je, že zavolám policii nebo sociálku a ať si jí odvezou. Jen po zjišťování mi bylo řečeno, že jí odvezou někam kde podepíše papír a jde domu. Takhle už to jednou dopadlo. Každopádně když zavolám policii tak si odvezou brášku do dětského domova a to nechci. Hledám řešení při kterém si ho můžou prarodiče nebo já napsat na sebe a matku by si odvezli někam do léčení. Můžete mi prosím poradit o mám dělat? Takhle už to nejde dál a mám strach aby to neskončilo špatně.

 


V každém případě doporučuji zkontaktovat místně příslušný Městský úřad a sice Odbor sociálních věcí - Oddělení sociálně-právní ochrany dětí a celou věc probrat s tzv. sociálním kurátorem, pod kterého spadá dítě trvalým bydlištěm. Sociální odbor provede šetření, na základě kterého může být dítě matce odebráno. Cesta do dětského domova je dlouhá - nejdříve se sociálka snaží umístit dítě v nejbližším rodinném kruhu, obvykle to bývají prarodiče, ale klidně to může být i starší sourozenec. Svěření do péče může proběhnout poměrně rychle na základě tzv. předběžného opatření vydaného soudem. Později je možné si zažádat o svěření dítěte do příbuzenské pěstounské péče. Dětský domov je až poslední instance, pokud selžou všechny ostatní možnosti. Dítě může být maximálně umístěno do některého z krizových center (Klokánek apod.), které slouží k okamžité pomoci dětem. Tato centra jsou však pouze dočasným řešením, než se najde vhodný adept na svěření do péče.
Obávám se, že mamince není možné pomoci, pokud si to ona sama nebude přát. I když nejspíš - dle popisu - trpí závažnou závislostí, je pořád svéprávná a k léčbě ji nikdo nemůže donutit. Pokud vysloveně nespáchá trestný čin, tak ji nikdo nikam odvézt nemůže.
V tuto chvíli je opravdu nejdůležitější ochránit nezletilé dítě.

Mgr. Gabriela Nečasová, Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy


Doporučila bych, abyste šli na OSPOD co nejrychleji, Vy i např. babička nebo děda. Abyste měli podporu navzájem a mohli se doplnit v tom, co byste chtěli říct.  (OSPOD - orgán sociálně právní ochrany dětí - najít je ho možné nejlépe přes portál státní správy - www.portal.gov.czZde najedete na mapku kraje a otevřou se všechny obecní úřady. OSPOD sídlí vždy v obci s rozšířenou působností. Když rozkliknete obec s rozšířenou působností, tak se Vám otevře celý správní obvod - které obce tam patří a pro koho tedy OSPOD vykonává agendu. Obce s rozšířenou působností jsou městské úřady /ne tedy všechny/ a vykonávají na svěřeném úseku státní správu /plní funkce státu/. OSPOD jsou zpravidla zařazené na sociálních odborech nebo na odborech soc. věcí a zdravotnictví a na internetových stránkách jednotlivých městských úřadů jsou adresy a telefonní čísla úřadu a jeho zaměstnanců - lze dohledat až po pracovníky OSPOD. - pozn.red.) 

Pokud budete doma s bráchou, snažte se mu dát všemožnou oporu a podporu - aby se posílil váš vztah. Povídejte si navzájem, jak se máte, co si prožíváte. Vyjádřete, že máte bráchu rád, záleží Vám na něm, jestli by Vám chtěl i vylézt na klín, udělejte to. Posilujte vztah co nejvíc!!! Dejte mu adresu na kolej nebo tam, kde bydlíte při studiu VŠ, abyste o sobě věděli a aby měl jistotu, že na něj myslíte.

PhDr. Ilona Špaňhelová, www.spanhelova.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

3.12.2014

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359