Vánoční_banner

KRÁSNÝ A VÝBORNÝ DORT - PRAKTICKÉ TIPY PRO VÝROBU

Pokud chystáte někomu oslavu, překvapte ho vlastnoručně vyrobeným dortem! Hezký dort je určitě dárek, který potěší při každé příležitosti. Zatím jsou ale naše cukrárny plné spíš klasických dortů, které známe ještě z dob socialismu. Převážně těžké, s nepříliš vzhledným designem. Přitom už je i na našem trhu spousta pomůcek, díky kterým si můžeme sami vyrobit dort výborné chuti a profesionálního vzhledu! Stačí koupit běžné suroviny na pečení dortu, dobrou potahovací hmotu, kvalitní jedlé barvy, pár praktických pomůcek a pak už je potřeba mít jen trochu šikovné ruce a špetku fantazie.

Dort_mimon_normal

Nějaký oblíbený recept na dort má určitě každý z nás doma nebo si ho bez problémů najde na internetu. Jde ale o to, jak oblíbenému dortu dodat šmrnc, originální a neotřelý vzhled. K tomu nám výborně poslouží tzv. potahovací hmota. Jedná se o pružnou hmotu, se kterou se výborně pracuje, nelepí se a velmi dobře drží tvar. Můžete s ní tak nejen potáhnout povrch dortu, ale také z ní zároveň vymodelovat různé tvary a figurky. Proto ji většinou v obchodě najdete pod názvem potahovací a modelovací hmota. Nejznámější je asi hmota s mandlovou příchutí, která chuťově připomíná marcipán, ale v dobrých prodejnách najdete velké množství dalších příchutí od vanilkové, přes jahodovou a třešňovou, po pomerančovou a citronovou. Pokud máte rádi čokoládovou, koupíte si speciální čokoládovou potahovací hmotu.

Podrobný recept na dort (s využitím potahovací hmoty) najdete např. v článku: ORIGINÁLNÍ DORT NEJEN PRO DÍTĚ

Dorty s povrchem z potahovací hmoty jsou krásně hladké, čisté, vypadají profesionálně a výborně chutnají. Umožňují navíc nepřeberné množství variant zdobení, ať už pomocí vykrajování různých tvarů, krajek, modelování květin, figurek a různých jiných předmětů. To vše si můžete vytvořit ručně sami, využít pro výrobu praktické formy nebo např. figurky koupit hotové.

Dort gril

Ať už si koupíte potahovací hmotu jakékoliv příchuti, je většinou bílá, ale vy ji velmi snadno obarvíte pomocí jedlých barev. Nejlépe se pracuje s gelovými barvami, které navíc nijak neovlivní chuť vyrobeného dortu, takže se nemusíte bát slané pachuti, kterou často zanechávají obyčejná potravinářská barviva. Gelové barvy jsou k dispozici v mnoha odstínech, které si bez problémů ještě i sami domícháte, ovlivníte sytost barevného tónu množstvím přidaného gelu nebo např. vytvoříte žíhaný vzhled - fantazii se meze nekladou. Gelové barvy můžete přidat nejen do potahovací hmoty, ale také do těsta, krému nebo polevy.

Poslední vrstvou pod potahovací hmotou musí být korpus, který jen lehce potřeme krémem, kterým se hmota ke korpusu přilepí. Pozor! Pod potahovací hmotu není vhodné používat šlehačkové krémy!

Další možností, jak docílit potřebného barevného povrchu je využití metody airbrush. Ta je určená především pro povrchové barvení dortů (potahovaných i krémových), ale barvy pro airbrush můžete využít také pro obarvení smetany, pečiva, zmrzliny, nápojů, džusů, ovocných náplní, marmelád atd. Jsou vhodné pro všechny suroviny, které obsahují vodu.
Tyto barvy velmi rychle schnou a z dostupných základních odstínů můžete opět smícháním vytvořit mnoho dalších. Při aplikaci je vhodné dort umístit na otočnou podložku, kterou budete při nástřiku otáčet.
Pro tuto metodu barvení potřebujete samozřejmě i sadu na airbrush. Určitě ale stojí za to ji vyzkoušet, můžete s ní dosáhnout vynikajících výsledků!

Široký sortiment kvalitních potřeb pro výrobu a zdobení dortů najdete např. v prodejnách Dortisimo. Kamenné prodejny se nacházejí v Praze, Hradci Králové nebo Jihlavě, ale můžete si nakoupit i přes internet.

V nabídce je vše, od kvalitních potahovacích a modelovacích hmot a výše zmíněných barev, přes různá vykrajovátka a formičky, pečící a dortové formy a další užitečné pomůcky.

V obchodě si tedy určitě vyberete i dárek pro každého, kdo je tvořivý a rád peče.

PR, 6.2.2015

 

Zoot_12953294
Fast_sencor_250x250_prosinec2016
Banner_az_rodina_2
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359