Kaloba_baner_965x100

ANTIBIOTIKA ANO NEBO NE? CO USNADNÍ SPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ A LÉČBU, KDYŽ UŽ JE NUTNÁ

Autor: Radka Novotná

Mnozí rodiče mají stále pocit, že pokud má dítě horečku, jsou nejjistějším řešením antibiotika a od lékaře je požadují. Stejně tak existují pořád ještě lékaři, kteří antibiotika předepisují jako na běžícím pásu. Objev antibiotik byl určitě jedním z největších objevů v medicíně 20.století a mnoha lidem antibiotika nepochybně zachránila život. Nicméně užití antibiotik je třeba pečlivě zvažovat, protože jejich nadužíváním si můžeme také škodit. Víte, ve kterých případech je podávání antibiotik zbytečné? Jak snadněji poznat, že dítě nebo dospělý pacient antibiotika skutečně potřebuje? A jak se rychleji vyrovnat s oslabením po nemoci léčené antibiotiky?

Antibiotika_400_normal

Antibiotika potřebujeme, abychom se mohli ochránit před některými vážnými nemocemi, respektive jejich komplikacemi. Někdy ale antibiotika bereme již jako samozřejmost, máme dojem že jsou všemocná a užíváme je zbytečně. Nadužívání nebo nesprávné používání antibiotik je pak příčinou odolnosti mikrobů vůči nim. Antibiotika potom nemusí účinkovat, když je skutečně potřebujeme. Proto je rozumné vždy dobře zvážit, jestli je terapie antibiotiky opravdu potřebná nebo nutná.

Kdy ano a kdy ne?

Obecně se dá říct, že antibiotika působí především proti bakteriím, resp. jsou účinná při léčbě mikrobiálních infekcí. Mezi nejznámější onemocnění, při kterých jsou antibiotika indikována patří angína nebo zápal plic.

V případě nachlazení nebo chřipky, je ale na místě dopřát si spíš odpočinek a dostatek vitaminu C. Užívat antibiotika v tomto případě nemá smysl, protože virová onemocnění nelze antibiotiky léčit.

Jak ale poznat, jestli zvýšená teplota a další příznaky onemocnění (bolest v krku, kašel) jsou skutečně mikrobiálního původu a potřebujeme antibiotika nebo nám postačí vitaminy a klidový režim?

Pomůže vám CRP test

Pokud nechceme nebo nemáme možnost hned běžet k lékaři, může nám dobře posloužit domácí CRP test. Ten je běžně k dostání bez předpisu v lékárně a velmi jednoduše díky němu zjistíte, jestli je na místě zvážit léčbu antibiotiky. Stačí k tomu kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce. Na přesný způsob použití se můžete podívat v tomto návodu:

CRP test se vyplatí mít doma zejména lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky testu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Ocení ho určitě i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.

Také pokud se k lékaři vypravíte a diagnóza není zcela jasná, máte už dnes na většině pracovišť praktických nebo dětských lékařů možnost CRP test požadovat. Vyhnete se tak neodůvodněnému nasazení antibiotik, které zbytečně zatěžuje imunitní systém a přispívá ke zvýšení rezistence bakterií.

Nezapomeňte na probiotika

Pokud jsou již antibiotika indikovaná, je také důležité myslet na škody na mikroflóře, které zejména širokospektrá antibiotika způsobují. I tady je pomoc poměrně jednoduchá. Se začátkem léčby antibiotiky nasaďte zároveň probiotika a užívejte je ještě alespoň týden po ukončení léčby. Na trhu jsou k dispozici i probiotika, která lze užívat již od narození, např. Biopron Laktobacily Baby BIFI+. Jsou vyráběna ve formě vysypávacích tobolek, takže se snadno podávají i miminkům, stačí je pouze vmíchat do dětské stravy.

Více najdete v článku: DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Z potravin jsou vhodné bílé jogurty nebo kysané mléčné nápoje.

Praktické tipy a zásady při užívání antibiotik:

  • užívejte antibiotika v pravidelných časech (je to důležité pro udržení stabilní hladiny a správné účinnosti léku)
  • doberte vždy předepsanou dávku antibiotik (pokud to neuděláte, může infekce propuknout znovu a bude těžší ji zlikvidovat)
  • antibiotika mohou být silným alergenem, jakékoliv nezvyklé reakce (nejčastěji kožní) hlaste hned lékaři
  • pokud dítě lék odmítá polknout, smíchejte ho s tučnějším jogurtem - účinně lék skryje a usnadní jeho polykání
  • není-li to přímo uvedeno v příbarovém letáku, nikdy nerozebírejte tobolky, abyste z nich vysypali pouze prášek (přípravek by se nemusel rozpustit na správném místě zažívacího traktu)

Věděli jste, že?

  • Při akutní bolesti ucha můžete zkusit cibulovou kúru - při jejím včasném nasazení se můžete někdy nasazení antibiotik i vyhnout. Pokrájejte na malé kousky žlutou cibuli, na vteřinu ji dejte spařit, vložte ji do kousku čisté látky nebo gázy. Vytvořený balíček naplněný teplou cibulí přiložte na bolavé ouško a fixujte teplou šálou nebo čepicí. Pozor! Obklad musí být teplý, ale nesmí pálit! Dítě hned uložte do postele. Je velmi pravděpodobné, že do rána bude bolest pryč.
  • Rostlinná antibiotika se v přírodní medicíně používají už od starověku, velmi často působí současně proti virům, bakteriím i plísním a disponují komplexními mechanismy, které znemožňují vznik rezistencí. Navíc celkově posilují imunitu. Mezi přírodní antibiotika patří např. aloe, borůvka, čekanka, česnek, hřebíček, kopřiva, levandule, med, tymián nebo zázvor.
  • Antibiotické účinky mají i některé kovy (jako je stříbro, zlato, měď či slitiny jako je bronz) a u některých jsou tyto účinky také známy a využívány již od starověku.

Léčbu antibiotiky je vždy nutné dobře zvážit, ideálně se zmíněným využitím CRP testu. Pokud ale lékař uzná, že jsou nutná, nebraňte se jim za každou cenu. Pomáhají dítěti i dospělému zvládnout těžká onemocnění, která by třeba jinak nemusela zůstat bez následků. Při a po užívání antibiotik vždy pomozte normalizovat střevní mikroflóru probiotiky.

Zdroj:

AZRODINA.cz, 27.3.2015

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359