Kaloba_baner_965x100

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou" a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

Crp_box_cz_normal

CRP testy přitom nejsou žádnou velkou novinkou. Již běžně jimi disponují ordinace praktických lékařů, kteří díky nim velmi rychle zjistí, zda jsou symptomy nachlazení projevem bakteriálního, nebo virového onemocnění.

„CRP testy se zpravidla využívají při rozhodování, zda nasadit léčbu antibiotiky, nebo ne. Standardní je případ, kdy do ordinace přichází pacient s mírně zvýšenou teplotou, neurčitou bolestí v krku a kašlem. Zjištění hladiny CRP může při zvážení dalších příznaků poradit, jestli se jedná o infekci bakteriálního původu, a je tedy nutná antibiotická léčba, nebo je původcem obtíží vir, kdy se běžně stačí z nemoci vyležet," vysvětluje PharmDr. Jan Kouřil.

Novinkou ale je, že nyní můžete absolvovat CRP test doma. Během pouhých 5 minut díky němu zjistíte, jestli váš stav vyžaduje okamžité nasazení antibiotik, nebo jestli se stačí spolehnout na osvědčené prostředky domácí léčby.

Přátelský zánět a chytré proteiny

Příčinou stavu, který obecně označujeme jako nachlazení je nějaký zánět. Ten vzniká v důsledku obranné reakce organismu proti různým podnětům. Vyvolávacím faktorem mohou být bakterie, viry, chemické látky nebo různá autoimunitní onemocnění. Cílem zánětu je odstranění příčiny, uzdravení postižené tkáně a obnovení její správné funkce. Zánětlivá reakce je tedy obranná, a tudíž pro tělo prospěšná.

Zánět je mimo jiné charakteristický také tím, že stimuluje játra k produkci různých proteinů, mimo jiné i tzv. C reaktivního proteinu, neboli CRP. Ten má schopnost se navázat na povrch bakteriálních buněk, čímž je pomůže identifikovat imunitnímu systému, který pak cíleně tyto bakterie odstraňuje.

Při zánětlivé reakci se mění hladina CRP v krvi. Podle jeho nárůstu anebo poklesu lze říci, zda v těle člověka zánět probíhá, případně zda je zvolená léčba konkrétního onemocnění vhodná a úspěšná. Referenční hodnota CRP se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 0 - 5 mg/l. Při těžkých bakteriálních infekcích roste hladina CRP na 100 mg/l a více. Jeho nárůst je ale možné pozorovat také po chirurgickém výkonu, u střevních zánětů, revmatických onemocnění nebo virových či parazitárních infekcí.

Nárůst hodnoty CRP bývá poměrně rychlý. Od prvotních příznaků je patrný vzestup koncentrace již za 6-12 hodin s maximem pozorovaným za 24-48 hodin. Při bakteriální infekci hodnota CRP rychle stoupá a v případě uzdravování klesá. „V případě domácího CRP testu je proto ideální test zopakovat po 24 hodinách. První měření pacientovi poskytuje orientační informaci o zdravotním stavu. Druhým měřením pak získá ještě přesnější představu o charakteru a průběhu nemoci, na jejímž základě se lze rozhodnout, zda zůstat doma či vyrazit k doktorovi," uvádí PharmDr. Jan Kouřil.

Zjednodušený vzorec říká, že pokud je CRP nízké (do 40 mg/l), jedná se spíše o virovou nákazu, v případě vyšších hodnot (nad 40 mg/l) jde o bakteriální infekci. U virové nákazy je použití antibiotik bezvýznamné, protože proti virům nejsou účinná. „V tomto spočívá jeden z hlavních přínosů domácích CRP testů. Fungují totiž i jako jakási prevence nadužívání antibiotik, které vede k rozvoji rezistence bakterií vůči jednotlivým antibiotickým látkám. Ty kvůli tomu postupně ztrácí na účinnosti a ve chvíli, kdy je jejich nasazení skutečně žádoucí, nemusí již fungovat," doplňuje PharmDr. Jan Kouřil.

Jak se CRP měří?

Stanovení hodnoty CRP může probíhat dvojím způsobem. První možností je klasický odběr žilní krve, kdy spolu s dalšími parametry lékař v žádance zaškrtne, že si přeje stanovit i CRP. Rychlost provedeného testu závisí na kapacitě laboratoře, většinou však bývají výsledky známy do druhého dne.

V druhém případě je lékařská ordinace vybavena přístrojem, který dokáže stanovit hladinu CRP z kapky krve. U dospělých se odebírá krev z bříška prstu ruky, u kojenců to může být z patičky. Odebraná kapka krve se z kapiláry převede do kyvety, která se vloží do přístroje. Přístroj během několika málo minut změří hodnotu CRP. Jednoznačnou výhodou druhé metody je rychlost, za kterou je výsledek znám. V případě nejasných příznaků může rychlá znalost hladiny CRP napovědět, jaký další léčebný postup zvolit.

A na druhém uvedeném principu funguje i domácí testování CRP - pacient si pomocí přiloženého hrotu odebere malý vzorek krve. Ten smíchá se sloučeninou, která během několika minut pomocí testovacího proužku indikuje množství CRP v krvi.

„Určení koncentrace CRP je velmi dobrým a často využívaným ukazatelem. U infekčních stavů může pomoci k správné diagnóze. Objektivně může vést ke snížení počtu předepisovaných antibiotik. Nejdůležitější zprávou pro pacienta je, že ve chvíli, kdy antibiotika potřebuje, mu budou předepsány a naopak," uzavírá PharmDr. Jan Kouřil.

Ale pozor! Existují však chronická nebo autoimunitní zánětlivá onemocnění, kdy organismus na základě zvýšené citlivosti reaguje agresivně vůči své vlastní části. V takto postižené tkáni probíhá zánět, který může být značně nežádoucí, dlouhodobý a obtěžující. Platí proto stejné pravidlo, jako v případě prostředků na léčbu nachlazení - pokud příznaky v nejbližších dnech po zahájení léčby neustoupí, vyhledejte co nejdříve lékaře bez ohledu na výsledky CRP testů.

PR, 27.4.2015

www.hartmann.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359