11488786

PROČ ŘÍCT "JO!" MUŽSKÉMU KRUHU

Autor: Karel Tůma

Jak jde muž životem, potkávají ho různé výzvy. Především by měl asi docela obyčejně dospět. Přejít ze světa chlapců a puberťáků s jejich specifickými hodnotami a cíli do světa mužů s jejich (poněkud jinými) hodnotami a cíli.

Mužský_kruh__muži_normal

Jaké jsou hodnoty dospělých mužů, se dá zjistit od mužů, kteří dospěli, anebo (a to je paradox) i od žen. Ženy totiž, díky tomu že se bezezbytku (fyziologicky) dávají budoucím dětem k dispozici, dokážou rozpoznat, co je podstatné a co ne, a mohou tedy být dobrou kontrolkou „dospělosti muže". Nedospělý muž nemívá (na všech úrovních) dospělé vztahy se ženami. Posledním soudcem je ale samozřejmě muž sám...

Někdy ta dospělost k muži přijde celkem snadno a jakoby sama od sebe. To v případě, když má muž vzory, které mu ukazují, jak asi má ten výsledný tvar (tvor) vypadat, a on s tím nějak souzní. Takový chlapec se pak se vzory ztotožní a usiluje o to, být jako oni, a ptá se sám sebe, jestli už to je „ONO", a roste a roste... A někdy se mu dospět i podaří (i když se někdy stane, že zvolený vzor je slepá ulička a očekávaný „dobrý pocit" se nedostaví, ale to je trochu jiný příběh).

No a někdy to nejde snadno a nedaří se. To pak chlapec, který už je podle občanky muž, hledá a tápe. Necítí se, neví jak a kudy dál, není si jist sám sebou. Někdy má „všechno", ale něco mu stále chybí. Často neví, co vlastně chce, a někdy ani neví, že neví...

Dobrá zpráva pro všechny takové (dorostlé) chlapce je, že na tuhle cestu za zralostí (a jak říká můj učitel „za lepší verzí sebe sama") je možné se vydat v každém věku. Znám takové, kteří vyrazili ve svých 20, a takové, kterým je přes 60 let. Kdykoliv je možné se rozhodnout vyrazit, hledat a začít brát svůj život opravdu vážně (nikoliv ale tragicky). Cesta to není úplně snadná. Je na ní třeba projít mnohá temná území. Podívat se do hodně zrcadel a uvidět v nich nejen svoje temné stíny, ale i dary, které světu jako muž přináším. A taky vyčistit a zahojit rány, o kterých mnohý chlap už ani neví, že je vůbec utržil nebo rozdal.

Ta cesta - ten proces zrání - je, jak jsem psal výše, o vzorech. A kde vzory brát, když třeba nejsou (nebo to jsou vzory pochybné a umělé)? Nebo když je chlapovi už dost let a „někam to dotáhl" a má už nějaký „status" nebo „titul" (třeba finanční ředitel nebo jednatel)? Jak má takový chlap bez ztráty tohoto statusu přiznat, že si v něčem neví rady? Je to asi smutná zpráva, ale bez toho „přiznání si" to nejde. Bez upřímnosti a zároveň bez velké dávky laskavosti k sobě samému to prostě nepůjde.

Jednou z možností, jak najít mužské vzory, jak si v bezpečném a nekonkurenčním prostředí (tak typickém pro mužské spolky) dopřát upřímnost a laskavost a jak dospět, je potkat se s chlápkama, kteří jsou na tom podobně. Setkat se s muži, kteří jsou dostupní, pravdiví, vědomí si svých stínů i darů, a kteří nejsou žádní komiksoví supermani. Prostě potkat se v mužském kruhu.

Mužský kruh je „terminus technicus": jedná se o speciální formát setkání se chlapů. Navenek a na první pohled to nevypadá nijak zvláštně. Pár normálních chlápků se potká a povídá si... Když to ale muž zažije, zjistí, že to má hloubku, že to má magii. Dojde mu, že ještě může mít všechno před sebou, že stojí za to „pokusit se". Cucne si neředěné a nepančované mužské energie - takové, jaká je v celém svém spektru. Přijde na to, že jsou na světě chlapi, kteří jsou na tom podobně jako on, před kterými nemusí machrovat a držet fazonu. Nemusí nic skrývat, protože když se odkope, nikdo toho nezneužije, aby ho třeba přeskočil v kariérním žebříčku. Zjistí, že není sám, že existují chlapi, kteří stejný problém, jako teď řeší ve svém životě on, řešili a už vyřešili dávno, a že jsou to stejní normální chlapi z masa a kostí jako on. A taky že jeho vlastní příběh - to, jak si něco vyřešil on, je báječná inspirace pro někoho dalšího v kruhu. Kruh nemá žádný vrchol, není v něm žádný náčelník, jeden se učí od druhého. Nikdo nikoho nepoučuje, nikdo nikoho neopravuje, nedává nevyžádané rady. Každý je vítán přesně takový, jaký zrovna teď aktuálně je. Těžko se to popisuje, ale dá se to dobře ZAŽÍT!

Muž se může zralým mužem stát jen mezi muži. Mezi ženami se mu to stát nemůže (nic proti ženám, ale je to jiná energie).

Projevem života je vývoj. Zralejší (vyšší) JÁ chce být žito a hledá cesty, jak toho dosáhnout. Přitáhne do života situaci, která položí otázku: „Tak jak chlape, je to OK? Je to, co žiješ, to, co opravdu chceš?" A když tuhle otázku ignorujeme, přidá na intenzitě a z lehkého diskomfortu se změní v menší krizi a pak třeba katastrofu. Ta nezodpovězená otázka se dá nějaký čas ředit alkoholem, odsouvat na později, nahrazovat „jakoby pracovitostí" (workoholismem), dá se jí na chvilku ujet s novou milenkou ve sportovní káře atd,. Ale nakonec každého dožene.

Až tu otázku uslyšíš, a nebudeš znát odpověď, najdi svůj mužský kruh a vyprávěj svůj příběh - někomu ušetříš zbytečnou chybu a třeba se dozvíš, jak se vrátit na tu svou cestu.

Šťastnou cestu přeje Karel Tůma!

Pokud vás setkání v mužském kruhu oslovilo, přijďte ho skutečně zažít. Potkat se můžeme například v pražském A centru - http://www.acentrum.eu/program/muzsky-kruh#signup!

 

Zdroj:

www.acentrum.eu, na AZ RODINA.cz zveřejněno 27.5.2015

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05