Asekol_cervene_k_965x100px__04

CO SI SBALIT NA CESTU DO HOR ANEB PŘIPRAVTE DĚTEM DOBRODUŽSTVÍ

Autor: kolektiv autorů

Dostat v dnešní době děti do přírody je nemožné. Počítač, tablet či smarthpohne většinou dostane přednost před poznáváním okolních krás. Když totiž děti zjistí, že tablet si v přírodě nikde nenabíjí a že WiFi v lesích nechytnou, nikam se jim nechce. Zkuste je proto motivovat především výletním cílem a připravte si na cestu zajímavé příběhy a pověsti.

Vydat se s dětmi na turistický výšlap není nic lehkého, když už je do přírody dostanete, většinou nastává problém, že jim je zima, jsou mokré, mají hlad, bolí je nohy nebo se nudí. Pokud se tedy vydáváte na výlet do hor i se svými potomky, rozhodně nezapomeňte přibalit něco navíc.

Při oblékání myslete na déšť

Nejdůležitější je zvolit správné oblečení. V horách je velmi často chladno, a samozřejmě platí, čím výš, tím chladněji. Určitě je nutné se řídit podle počasí, ale snad nikdy neuděláte chybu, když děti obléknete do nepromokavých kalhot a přibalíte i bundu ze stejného materiálu.

Na nohy rozhodně volte prošlápnuté tenisky, skvělou volbou jsou kotníčkové nebo pohorky. I přes jejich praktičnost se raději vyhněte holinkám, ve kterých by se v horách dětem nemuselo dobře chodit.

Do batohu vždy přibalte i něco suchého navíc. Malí turisté jsou velmi nevyzpytatelní, a tak náhradní kalhoty, mikina a kšiltovka se jistě budou hodit.

Nepromokavá bunda

Zabalte si do hor vždy nepromokavou bundu

Nezapomeňte na dobroty a motivaci

Pokud máte připravené veškeré potřebné oblečení, včetně náhradního, přichází čas sbalit i nějaké dobroty. Při výšlapu jistě nesčetněkrát uslyšíte otázky typu: „Kdy už tam budeme? Jak je to ještě daleko?, popřípadě věty jako „Já mám hlad a žízeň". Je nutné se obrnit trpělivostí.

Do batohu proto přibalte nějaké sladkosti (např. kousek kvalitní čokolády je dobrá energitecká vzpruha), ovoce a dostatek pití. Nejsou-li vaše děti z výletu do hor nadšené, můžete je pak po cestě zkusit „uplatit"  bonbony, pitíčkem nebo sušenkami (na trhu jsou už i zdravé verze pro malé mlsouny). Motivovat je můžete například i tím, že si na vrcholu vaší cesty zajdete na něco, co jim chutná a nemají každý den - třeba na párek v rohlíku a točenou limonádu.

Přibalte i pár turistických vychytávek

Ač vaše cesta v horách může být jen jednodenní, přeci jen se nevydávejte daleko od domova bez lékárničky. Nikdy nevíte, kdy vašemu dítku do cesty vstoupí kámen, o který zakopne.

Výhled

Tenhle výhled vaše děti na tabletu neuvidí

Když už děti nemohou mít na cestách svůj tablet, zpříjemněte jim cestu jinými vymoženostmi, jako je baterka, mapa, dalekohled či buzola. Uvidíte, že nudná cesta se s kompasem v ruce brzy stane velkým dobrodružstvím. K tomu přidejte i pár příběhů, které se k výšlapu vážou, a rázem z vás bude výprava objevitelů. Vhodnou alternativou je také zvolit jednu z naučných stezek.

Pokud chcete podrobnější seznam co si vzít na hory, přečtěte si příspěvek od Cestovanisdetmi

Zdroj:

AZ RODINA.cz, 5.6.2015

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Col_online_blackbedr_200x600px_01
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05