PROČ A JAK MLUVIT S DĚTMI A TEENAGERY O SEXU

Autor: Kolektiv autorů

Přestože je naše doba v otázkách sexu a vším co s ním souvisí velmi uvolněná, stále má mnoho rodičů problém s dětmi o sexu mluvit. Nejsme si jisti jak, stydíme se, je to pro nás obtížné. Děti nám pak "vyškolí" kamarádi nebo média, a to určitě není ideální. I některé "učebnice sexuální výchovy" mohou mít překvapivý obsah.

Sexualni_vychova_normal

Někdy máme možná pocit, že hovory na sexuální témata jsou zbytečné nebo mohou být pro děti dokonce škodlivé. Jak ale ukazují ilustrativní dotazy z Linky bezpečí, neinformovanost může dětem často škodit víc:

Na Linku bezpečí volá 14letý kluk. Zpočátku velmi tichý, hovor prokládá dlouhými pauzami, neví, jak své trápení popsat. Po chvíli vychází najevo, že v poslední době několikrát pocítil pohlavní vzrušení, když viděl svou desetiletou sestřenici polonahou. Tato skutečnost ho velmi vyděsila, opakovaně se ptá, zda nemůže být „nenormální", když se mu líbí malá děvčata... Společně s konzultantem začínají jeho pocity rozebírat, chlapci se uleví, když se dozví, že se pravděpodobně jedná o zcela běžné průvodní znaky pohlavního dospívání a že není nenormální, když onanuje, že to není škodlivé.

„Dobrý den, víte... já nevím, co se to stalo... ráno jsem se probudil a měl jsem mokrý flek na pyžamu, vážně jsem se nepočůral.. Nejsem nějak nemocný?"

"On mi ale tvrdil, že když mi ještě není 15, tak otěhotnět nemůžu..."

"Vdyť bere ty pilule, tu antikoncepci, to přeci pak nemůžeme chytnout žádnej sajrajt. My jsme spolu nespali... mě jenom kouřila a z toho přeci nemůžu nic chytit..."

"On mě ale vydírá, že když s ním znovu nebudu spát, že to řekne našim a řekl, že jak mi je 14, že z toho budu mít šílený průser..."

"A při análním sexu mohu otěhotnět?"

"Máma mi řekla, že se z té homosexuality budu léčit..."

Proč s dětmi a mladými mluvit o sexualitě?

 • Prevence sexuálního zneužívání dětí a dospívajících - sexuální výchova probíhající od raného dětství může zmenšit riziko, že se dítě stane obětí sexuálního zneužití. 
 • Přirozený vztah k sexualitě - přílišná pruderie a tabuizace škodí. 
 • Zodpovědné sexuální chování - nezkušenost, stud, komunikační neobratnost, to vše přispívá k rizikovému chování. Mladí lidé by měli být schopni o sexualitě otevřeně mluvit, formovat svá přání a požadavky.
 • Sexualita a intimita - o sexualitě je vhodné mluvit s dítětem otevřeně a postupně již od útlého dětství, mělo by ji vnímat jako intimní věc, která je součástí života a láskyplných partnerských vztahů. 
 • Správnost informací - uveďte informace na pravou míru. Pokud s dítětem o sexualitě nebudete mluvit, udělají to jeho vrstevníci či média za vás, často zkresleně, bez kontextů a neúplně.
 • Prohloubení vztahu s dětmi - pokud s dětmi hovoříme a adekvátně věku odpovídáme na otázky týkající se sexuality, posilujeme tím vzájemnou důvěru a otvíráme cestu k rozhovoru o dalších důvěrných a závažných tématech do budoucna. 
 • Omezení vlivu vrstevníků - stát se sexuálně aktivní je zodpovědné rozhodnutí, dospívající by se neměl podřizovat mínění jiných, především vrstevníků, kteří si často o svých sexuálních zkušenostech, ve snaze zlepšit si postavení ve skupině, vymýšlí.

Jak s dětmi a mladými mluvit o sexu?

 • Pravdivě a otevřeně - s dítětem mluvte o sexualitě především pravdivě a úměrně věku. Nemusíte se obávat, že tím urychlíte začátek jeho sexuálního života. 
 • Konverzujte se svými dětmi v přátelském duchu, nemluvte za ně. Zjistěte, co si myslí o sexualitě a vztazích, co o tématu už ví. Nevyvozujte z hovoru žádné sankce.
 • Kontinuálně - není vhodné si s dítětem jednorázově pohovořit s tím, že si „promluvíte o něčem důležitém". 
 • Neprobírejte detaily svého ani jejich sexuálního života. 
 • Nezapomínejte na prevenci - mluvte s dítětem o možných sexuálních chorobách, o antikoncepci a rizicích souvisejících se zahájením sexuálního života.
 • Upozorněte dítě, že nikdo nemá právo dotýkat se jeho těla, pokud si to samo nepřeje.
 • Názvy pohlavních orgánů u školních dětí pojmenujte pravými jmény, jako, např. penis a vagina.
 • Přečtěte si knížky „Děti a jejich sexualita" nebo „Sexuální výchova (Jak a proč mluvit s dětmi o sexualitě)", které vám poslouží jako určitý „manuál" k vašim hovorům s dětmi na toto téma. 

Na všetečné otázky malých dětí odpovídejte jednoduše a přirozeně

"Co je to buzerant?"

"Kluk, který se zamiluje do jiného kluka."

"Co je to vibrátor?"

"Plastový pindík."

"Co to je mrdat?"

"Když se dva lidé mají rádi, tak spolu leží nahatí a objímají se."

Může se to zdát těžké, ale na dítě se v žádném případě nezlobte, odpovídejte v klidu, tzv. bez mrknutí oka. Nemusíte se pouštět do žádných "technických" podrobností. Malé dítě se velmi pravděpodobně s takto jednoduchou odpovědí spokojí.

Pár rad pro rodiče dospívajících

 • Díky zákazům a domluvám může být sex ještě více vzrušující (k mládí patří revolta).
 • Především nezapomínejte na informace týkající se ochrany a preventivních prostředků.
 • Povězte dospívajícímu dítěti, že sex má člověk dělat tehdy, když sám chce - ne proto, že o tom žvaní někdo druhý.
 • Nepodtrhujte pouze nebezpečí, problémy a rizika. S největší pravděpodobností váš puberťák zamkne uši a přestane poslouchat.
 • Při hovoru o sexu využijte humor. Sex přece není nic smrtelně vážného. Pokud se vám podaří puberťáka rozesmát, máte vyhráno. Získali jste si jeho důvěru.
 • Nevycházejte automaticky z toho, že vaše dospívající dítě je heterosexuální. Také může být homosexuální nebo bisexuální.
 • Nejlepší výchozí pozice je ta, když začne sám s kladením otázek. Pak stačí se jen chytit.
 • Pokud právě nechce probírat sexuální život, respektujte to. Zdůrazněte mu, že máte starost o jeho zdraví, nejste nijak žhaví na podrobnosti o tom, co kde dělá a s kým. Jestli právě nemá náladu na dané téma diskutovat, počkejte na další příležitost. Určitě přijde.

Perličky na konec

Než koupíte resp. předáte svému dítěti knížku k "samostudiu", určitě se vyplatí, když si ji nejdřív sami přečtete. Rady v některých knihách jsou totiž jemně řečeno diskutabilní. Raději se vždy přesvědčte, jestli právě taková doporučení chcete svým dospívajícím předat.

Citace z knihy Odvaha být rád mužem Aneb chybějící učebnice sexuálního zdraví kluků nejen pro střední školy

..."Možná, že opravdové kamarádství mezi muži se pozná, až podle toho, že dokážou spolupracovat, a to, že dokážou krásně pomilovat ve trojici ženu a spolupracují tak, že spolu o ní nesoutěží, ale jsou k sobě zdvořilí a jeden ji nabídne druhému a druhý prvnímu"...

..."Když chybí zájem holky
Co když já hrozně chci ošukat holku, ale ona mě nemiluje a nechce mi dát. No pokud holka necítí dostatečnou lásku, tak se ti nebude chtít dole otevřít, to je jasné. Lze to jednoduše vyřešit. Ŕekni této kamarádce, aby tě objala, a ty si to v jejím náručí sám udělej. A kamarádka, bude-li z tebe cítit, že jsi inteligentní chlap, že ani když budeš vzrušený, ji nezačneš přemlouvat nebo nezneužiješ větší chlapské síly, by ti mohla vyhovět. Protože takto projevený zájem jí dodá pocit, že je o ni jako o holku zájem, ale neublíží jí, jak by to udělalo šukání, tj. sex bez přítomnosti její lásky."...

Citace z knihy Odvaha šťastně žít aneb chybějící učebnice sexuálního zdraví dívek nejen pro střední školy

..."Sexualita ve škole
Zpátky do školy...Když po tobě spolužák nezměrně touží, chce tě a tebe to otravuje a posíláš jej někam, jeho lásku bude tvoje odmítání posilovat a on bude přesvědčený, že musí vytrvat, že jednou se mu to podaří, že jej zkoušíš, jestli jeho láska, je-li pravá, vydrží. Řešením by mohlo být promluvit si s ním v tom smyslu, že víš, že se mu líbíš, ale city jeho neopětuješ, obejmout jej, hladit ho po jeho penisu, dokud se z něj nashromážděná energie vůči tobě neuvolní, a pak by ti měl dát pokoj.
Protože neuspokojená, neuvolněná láska může přerůst v lásku maniackou a ta je nebezpečná. Lepší je napětí uvolnit, než aby tě denně pronásledoval.
A kdyby chtěl znova, tak mu řekni, že tebe už měl a ať jde o dům dál. Ty jsi takto bez sexuálního styku uvolnila energii spolužáka, který by to jinak nezvládnul a zamiloval se do tebe. Udělala jsi dobrý skutek, a příště, až ty budeš někoho milovat a on nebude tvoji lásku opětovat, vrátí se ti to."...

..."Eli, dočetla jsi knížku až do konce. Jenže jsi třeba první, kdo ji u vás ve třídě četl. Takže když navrhneš spolužákovi, že si to můžete o přestávce na WC před sebou udělat, můžeš se setkat s nepochopením, posměchem a pomluvami.

Takový je život."


Související odkazy:

 

Zdroj:

Text byl čerpán z TZ Linky bezpečí a knihy Kateřiny Janouchové Život dítěte.  Zdroj závěrečných citací je uveden v textu.

Na www.azrodina.cz zveřejněno 19.8.2015

Azrodina_portal_250x250
11499230

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05