NÁROK NA TŘÍLETOU VARIANTU RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU A PORODNÉ
Autor: odpověď - JUDr. Eva Janečková, Wolters Kluwer, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Bydlím s manželem (pracuje na dobu neurčitou) a 6 letou dcerkou (13. 10. 2009) v panel. bytě, kde máme všichni tři trvalý pobyt. Po mateřské dovolené s dcerkou jsem nastoupila na ÚP, ale našla jsem si sama práci na dobu určitou po dobu 12 měsíců, poté (po 12 měsících) jsem si opět našla práci na dobu určitou na 6 měsíců (krásně mi to navazuje na den - bez problému), tudíž mám odpracováno (když budu počítat i prosinec 18 měsíců), ale nyní mám tedy smlouvu k 31. 12. 2015 a 4. ledna 2016 (pondělí) se mám hlásit opět na ÚP, kde mám (prý) nárok na peněžitou pomoc v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců, ale zjistila jsem, že jsem těhotná (a dítě se má narodit až v červenci 2016), mohu si ,,vybrat" dobu mateřské na 3 roky? Když mám odpracováno 18 měsíců, a na ÚP budu 5 měsíců a rodit budu až v červenci, tak se pravděpodobně ,,nevejdu" do lhůty 180 dní? (Těch 180 dní se počítá do porodu, ale pracovní smlouva je k 31. 12. 2015 a porod červenec 2016, takže kdybych nepracovala tak mi to ,,vyjde" na stejno?!) a také, zda mám ,,nárok" na porodné u druhého dítěte? Nevím jak to mám spočítat (výplatu z práce nemohu počítat, když od ledna 2016 budu nezaměstnaná, a podporu v nezaměstnanosti mi přijde jako hloupost počítat, když je každý měsíc nižší a podpora mi bude vyplácena jen 5 měsíců, poté bude můj příjem 0 kč. Dcerka v září 2016 jde do první třídy (nemohla jít podle zákonů tento rok, je ,,podzimová") a manžel má hrubý příjem 23 000 Kč, čistý ale 17 000 Kč, vše i s příspěvkem na dceru). Nevím, zda mám nějaké nároky, zda mohu na 3 letou variantu a mám nárok na porodné? ale nejvíce mě zajímá ta 3 letá varianta :)
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku.
Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pro volbu výše rodičovského příspěvku tedy v tomto případě bude tedy výhodnější zohlednit příjem manžela. Výpočet denního vyměřovacího základu provede příslušná pobočka správy sociálního zabezpečení, nicméně s platem 23 000 Kč hrubého lze téměř s jistotou říci, že podmínku pro rychlejší čerpání rodičovského příspěvku splní.
Porodné je dávka, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. Při poskytnutí dávky je zkoumán příjem rodiny; nárok na porodné má pouze rodina, jejíž příjem v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhl 2,7násobek životního minima. Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě a 10 000 Kč na druhé živě narozené dítě.
Životní minimum pro dvě dospělé osoby a dvě nezaopatřené děti ve věku do 6 let činí v současné době 9 450 Kč. Na porodné na druhé dítě, které v současné době činí 10 000 Kč, byste tedy měli dosáhnout, neboť hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč.
O porodné je třeba zažádat na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce, podle místa vašeho bydliště, kde vám také spočítají nárok ke dni porodu dítěte.
JUDr. Eva Janečková, Wolters Kluwer, a. s., www.otazkyodpovedi.cz
Zdroj:
Na AZ RODINA.cz zveřejněno 7.12.2015