ALOE - PROČ STOJÍ ZA TO JI VYUŽÍVAT PRO SVÉ ZDRAVÍ
Autor: kolektiv autorů
Aloe pravá (aloe vera) je rostlina již tisíce let známá svými výraznými léčebnými účinky a její používání se rozšířilo po celém světě. Je hojně využívaná v léčitelství i v domácím lékařství a je součástí mnohých kosmetických přípravků. Pro své pozitivní dopady na zdraví byla využívána již starověkými civilizacemi v Egyptě a Řecku. Aloe je na trhu dostupná v různých formách. Můžete si ji zkusit i sami vypěstovat.

Nenáročná rostlina
Z celkem téměř 500 známých druhů čeledi aloovitých (Aloaceae) obsahují nejvíce účinných látek aloe stromovitá, aloe pravá a aloe kapská. Když budete mít štěstí, získáte malou rostlinku Aloe vera od zkušeného pěstitele nebo si můžete v květinářství koupit i semena. Pro pěstování Aloe vera je dobrá propustná a lehká zemina (ideálně z kompostu) s přimíchaným pískem. Rostlinu umístěte na jižní okno. Aloe vera patří mezi sukulenty, proto nevyžaduje příliš častou zálivku. To se hodí všem časově vytíženým, kterým už kvůli nedostatečné zálivce nejedna rostlinka uhynula. U aloe je hojná zálivka naopak nejčastější chybou. Mnohem pravděpodobněji ji přelijete, než že by vám uschla. Půdu můžete přihnojovat minerálními látkami a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 5 °C. Aloe vera nemá ráda ani přílišnou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla. Nezapomeňte, že rostlina pochází ze suchých a teplých krajů v oblasti Středozemí.
O rozšíření aloe v Evropě se postarali jezuiti, kteří ji v 17. a 18. století užívali jako projímadlo a proti střevním parazitům. Nové medicínské výzkumy potvrzují dávné poznatky přírodního léčitelství a připisují rostlině nejrůznější účinky, včetně např. zlepšení vidění a očních chorob nebo zmírnění potíží při bronchiálním astmatu. Aloe ovlivňuje nemoci, které souvisejí s imunitním systémem.
Zevně i vnitřně
Jestliže ji chcete používat k zevním léčebným účelům, stačí z vypěstované rostliny odstranit bodliny a slupky z listů. Nejlepší šťáva se získává ze starších exemplářů rostliny (cca 5 let), kterou před odříznutím listů alespoň týden nezaléváme.
Pro vnitřní využití (konzumaci) doporučujeme šťávu koupit. Dbejte určitě na kvalitu produktu, resp. důvěryhodnost dodavatelské firmy. Na českém trhu je k dispozici např. čistá i ochucená šťáva z aloe firmy Dr. Popov.
Listy aloe obsahují dva druhy tekutiny, z nichž každý má jiné vlastnosti a schopnosti.
Zelenožlutá míza, vytékající při povrchovém naříznutí, obsahuje aloin s velmi silně projímavým účinkem. Tato šťáva se sama o sobě prakticky nevyužívá a při zpracování gelů se odděluje, její použití - i coby projímadla - se již nedoporučuje.
Zázračné léčivé účinky Aloe vera pochází z průhledného polotekutého gelu uvnitř středu listů rostliny.
Široká škála cenných látek a možností využití
Průhledný polotekutý gel (ze středu listů aloe) je pro nás nejzajímavější. Produkty z tohoto gelu se používají jak již bylo řečeno vnitřně ( k pití), ale také zevně - a to k celé řadě účelů.
Výčet účinných látek aloe je pozoruhodný. Jsou to především vitamin A, vitaminy B1, B2, B3, B6, B9 a B12, vitaminy C a E, z minerálů vápník, fosfor, draslík, chlorid sodný a hořčík, dále enzymy aminokyseliny, esenciální nasycené kyseliny, sacharidy, saponiny, éterické oleje, hořčiny, tzv. aloinosidy, deriváty chromanu a deriváty hydroxyantracenu, především již výše zmíněný aloin, který byl objeven téměř v sedmdesáti druzích aloe.
Kombinace látek ve šťávě této rostliny napomáhají při hojení popálenin a ran, mírnění ekzémů (potlačuje i svědění), zmírnění lupenkové nemoci, potížích se slinivkou břišní či překyselení žaludku. Působí protizánětlivě (používá se i při paradentóze) a dezinfekčně - působí proti bakteriím, plísním, virům a podobně.
Velmi dobrý vliv má požívání aloe vera například na činnost jater, střev a žlučníku. Může snižovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Celkově tedy příznivě působí na zažívání - zlepšuje trávení, odstraňuje střevní obtíže, zácpu atd.
Pozor - při nadměrném užívání se účinky aloe mohou změnit na negativní, protože ve větším množství mohou být některé látky toxické. Proto je třeba užívat toto přírodní antibiotikum s mírou a při vážnějších zdravotních obtížích, v těhotenství či při kojení se určitě poraďte s odborníkem. Dětem a těhotným vnitřní užívání aloe většinou není doporučováno.
Kosmetické účinky Aloe vera jsou známy již tisíciletí. Gelem můžete potírat vlasové kořínky, kdy dojde ke zlepšení kvality vlasů - zvýší se pevnost a lesk. Při nanášení na obličej a krk se vyhladí pokožka, odstraní jemné vrásky a aloe vám pomůže i s akné. Pokud se vám lámou nebo třepí nehty, i zde vám může gel z aloe prospět.
Využití aloe vera na pokožku a pleť je ideální pro dezinfekční účinky a působení proti plísním, gel má výrazné hydratační účinky, což pleti velmi prospívá. Pokud tedy zahrnete aloe mezi svou kosmetiku, jistě toho nebudete litovat.
Aloe si ale poradí i s vážnějšími problémy jako jsou plísně, ekzémy, opary, alergické reakce na kůži, bradavice, lupy natržené koutky či poškození pokožky způsobených mrazem nebo nadměrným sluněním.
Dle zkušeností pomáhá i při poštípání hmyzem nebo na špatně se hojící rány. Pokud patříte mezi skeptiky a domníváte se, že rostlinný lék nemůže být na skutečnou ránu účinný, tak vězte, že na rány používali aloe vera už i lékaři v armádách starého Říma a její účinky si pochvalovali.
Praktické tipy
- celou řadu receptů na využití aloe uvádějí Jiří Janča a Josef Zentrich v Herbáři léčivých rostlin
- pro vnitřní užití si kupujte jen kvalitní, za studena lisovaný gel z Aloe vera a po otevření ho uchovávejte v ledničce
- Obličejovou masku si připravíte z jednoho listu Aloe vera, čajové lžičky tvarohu a čajové lžičky medu. Naneste okamžitě po smíchání, nechte působit 10 min a pak smyjte vlažnou vodou.
- Smíchejte 20 ml čerstvého gelu se 100 ml destilované vody a nechte zmrazit v igelitovém sáčku. Získáte tak hojivý obklad na pohmožděniny, výrony, záněty nebo opuchlé oči. V případě potřeby vybalte z igelitu a postižené místo zchlazujte postupným roztáváním.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
21.12.2015
V článku byly použity také informace z knihy Svět přírodních antibiotik Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře (EMINENT)