Kaloba_baner_965x100

ALOE - PROČ STOJÍ ZA TO JI VYUŽÍVAT PRO SVÉ ZDRAVÍ

Autor: kolektiv autorů

Aloe pravá (aloe vera) je rostlina již tisíce let známá svými výraznými léčebnými účinky a její používání se rozšířilo po celém světě. Je hojně využívaná v léčitelství i v domácím lékařství a je součástí mnohých kosmetických přípravků. Pro své pozitivní dopady na zdraví byla využívána již starověkými civilizacemi v Egyptě a Řecku. Aloe je na trhu dostupná v různých formách. Můžete si ji zkusit i sami vypěstovat.

Aloe_400_normal

Nenáročná rostlina

Z celkem téměř 500 známých druhů čeledi aloovitých (Aloaceae) obsahují nejvíce účinných látek aloe stromovitá, aloe pravá a aloe kapská. Když budete mít štěstí, získáte malou rostlinku Aloe vera od zkušeného pěstitele nebo si můžete v květinářství koupit i semena. Pro pěstování Aloe vera je dobrá propustná a lehká zemina (ideálně z kompostu) s přimíchaným pískem. Rostlinu umístěte na jižní okno. Aloe vera patří mezi sukulenty, proto nevyžaduje příliš častou zálivku. To se hodí všem časově vytíženým, kterým už kvůli nedostatečné zálivce nejedna rostlinka uhynula. U aloe je hojná zálivka naopak nejčastější chybou. Mnohem pravděpodobněji ji přelijete, než že by vám uschla. Půdu můžete přihnojovat minerálními látkami a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 5 °C. Aloe vera nemá ráda ani přílišnou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla. Nezapomeňte, že rostlina pochází ze suchých a teplých krajů v oblasti Středozemí.

O rozšíření aloe v Evropě se postarali jezuiti, kteří ji v 17. a 18. století užívali jako projímadlo a proti střevním parazitům. Nové medicínské výzkumy potvrzují dávné poznatky přírodního léčitelství a připisují rostlině nejrůznější účinky, včetně např. zlepšení vidění a očních chorob nebo zmírnění potíží při bronchiálním astmatu. Aloe ovlivňuje nemoci, které souvisejí s imunitním systémem.

Zevně i vnitřně

Jestliže ji chcete používat k zevním léčebným účelům, stačí z vypěstované rostliny odstranit bodliny a slupky z listů. Nejlepší šťáva se získává ze starších exemplářů rostliny (cca 5 let), kterou před odříznutím listů alespoň týden nezaléváme.

Pro vnitřní využití (konzumaci) doporučujeme šťávu koupit. Dbejte určitě na kvalitu produktu, resp. důvěryhodnost dodavatelské firmy. Na českém trhu je k dispozici např. čistá i ochucená šťáva z aloe firmy Dr. Popov.

Listy aloe obsahují dva druhy tekutiny, z nichž každý má jiné vlastnosti a schopnosti.

Zelenožlutá míza, vytékající při povrchovém naříznutí, obsahuje aloin s velmi silně projímavým účinkem. Tato šťáva se sama o sobě prakticky nevyužívá a při zpracování gelů se odděluje, její použití - i coby projímadla - se již nedoporučuje.
Zázračné léčivé účinky Aloe vera pochází z průhledného polotekutého gelu uvnitř středu listů rostliny.

Široká škála cenných látek a možností využití

Průhledný polotekutý gel (ze středu listů aloe) je pro nás nejzajímavější. Produkty z tohoto gelu se používají jak již bylo řečeno vnitřně ( k pití), ale také zevně - a to k celé řadě účelů.

Výčet účinných látek aloe je pozoruhodný. Jsou to především vitamin A, vitaminy B1, B2, B3, B6, B9 a B12, vitaminy C a E, z minerálů vápník, fosfor, draslík, chlorid sodný a hořčík, dále enzymy aminokyseliny, esenciální nasycené kyseliny, sacharidy, saponiny, éterické oleje, hořčiny, tzv. aloinosidy, deriváty chromanu a deriváty hydroxyantracenu, především již výše zmíněný aloin, který byl objeven téměř v sedmdesáti druzích aloe.

Kombinace látek ve šťávě této rostliny napomáhají při hojení popálenin a ran, mírnění ekzémů (potlačuje i svědění), zmírnění lupenkové nemoci, potížích se slinivkou břišní či překyselení žaludku. Působí protizánětlivě (používá se i při paradentóze) a dezinfekčně - působí proti bakteriím, plísním, virům a podobně.
Velmi dobrý vliv má požívání aloe vera například na činnost jater, střev a žlučníku. Může snižovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Celkově tedy příznivě působí na zažívání - zlepšuje trávení, odstraňuje střevní obtíže, zácpu atd.

Pozor - při nadměrném užívání se účinky aloe mohou změnit na negativní, protože ve větším množství mohou být některé látky toxické. Proto je třeba užívat toto přírodní antibiotikum s mírou a při vážnějších zdravotních obtížích, v těhotenství či při kojení se určitě poraďte s odborníkem. Dětem a těhotným vnitřní užívání aloe většinou není doporučováno.

Kosmetické účinky Aloe vera jsou známy již tisíciletí. Gelem můžete potírat vlasové kořínky, kdy dojde ke zlepšení kvality vlasů - zvýší se pevnost a lesk. Při nanášení na obličej a krk se vyhladí pokožka, odstraní jemné vrásky a aloe vám pomůže i s akné. Pokud se vám lámou nebo třepí nehty, i zde vám může gel z aloe prospět.
Využití aloe vera na pokožku a pleť je ideální pro dezinfekční účinky a působení proti plísním, gel má výrazné hydratační účinky, což pleti velmi prospívá. Pokud tedy zahrnete aloe mezi svou kosmetiku, jistě toho nebudete litovat.
Aloe si ale poradí i s vážnějšími problémy jako jsou plísně, ekzémy, opary, alergické reakce na kůži, bradavice, lupy natržené koutky či poškození pokožky způsobených mrazem nebo nadměrným sluněním.

Dle zkušeností pomáhá i při poštípání hmyzem nebo na špatně se hojící rány. Pokud patříte mezi skeptiky a domníváte se, že rostlinný lék nemůže být na skutečnou ránu účinný, tak vězte, že na rány používali aloe vera už i lékaři v armádách starého Říma a její účinky si pochvalovali.

Praktické tipy

  • celou řadu receptů na využití aloe uvádějí Jiří Janča a Josef Zentrich v Herbáři léčivých rostlin
  • pro vnitřní užití si kupujte jen kvalitní, za studena lisovaný gel z Aloe vera a po otevření ho uchovávejte v ledničce
  • Obličejovou masku si připravíte z jednoho listu Aloe vera, čajové lžičky tvarohu a čajové lžičky medu. Naneste okamžitě po smíchání, nechte působit 10 min a pak smyjte vlažnou vodou.
  • Smíchejte 20 ml čerstvého gelu se 100 ml destilované vody a nechte zmrazit v igelitovém sáčku. Získáte tak hojivý obklad na pohmožděniny, výrony, záněty nebo opuchlé oči. V případě potřeby vybalte z igelitu a postižené místo zchlazujte postupným roztáváním.

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

21.12.2015

V článku byly použity také informace z knihy Svět přírodních antibiotik Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře (EMINENT)

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359