KONTAKTNÍ RODIČOVSTVÍ

Autor: Lucie Harnošová

Základním principem kontaktního rodičovství je „sebe napojení" na vlastní jedinečné dítě a jeho plné přijetí - takového, jaké je. Není naším cílem naučit se pár pouček z knih, podle nichž pak budeme dokonale vychovávat. Hlavním úkolem při výchově je osobní růst a otevřenost ke změně. Pokud budete vnímaví, vaše dítě vám dá jasné signály, co potřebuje. Proto důvěřujte hlavně jemu a své vlastní intuici.

Img_8487_normal

1. Těhotenství, příprava na porod, bonding

V ideálním případě by žena měla početí dítěte plánovat a připravit se fyzicky i psychicky. Porod by měl probíhat spontánně a přirozeně. Pro další vztah s miminkem je pak velmi důležité období těsně po porodu, kdy je dobré mít dítě hodinu až dvě u sebe „kůži na kůži". Vzniká tak prostor pro vzájemné seznámení a zamilování - pevné pouto do života.

2. Kojení, krmení s láskou a respektem

Jen velmi malé procento žen nemůže kojit. Proto buďte pozitivně naladěná a věřte, že vy určitě kojit budete. Ještě před porodem si vyhledejte dobrou laktační poradkyni, která poradí jak na kojení a bude připravena za vámi přijet do porodnice nebo domů, když budete potřebovat pomoc.

3. Častý fyzický kontakt

Častý fyzický kontakt zažíváme s miminkem při kojení, nošení, bezplenkování i společném spaní. Dbejte však také o častý fyzický kontakt i jinými způsoby. Se svými dětmi se hodně mazlete a můžete je i masírovat. Pro malá miminka doporučuji masáž každý večer jako rituál. A pozor, masírujte také starší děti!

4. Rodinná postel

Většina dětí chce spát společně se svými rodiči. Je to pohodlnější a přirozenější. Snadněji se vám bude kojit a uspávat miminko po probuzení. Pokud nejste pod vlivem drog, alkoholu, nebo léků, nehrozí zalehnutí dítěte. Dítě dá velmi jasně najevo, když se mu něco nelíbí.

5. Nošení dětí

Děti můžete nosit na rukou, pohodlnou možností jsou však šátky, vaky nebo nosítka. Je ovšem důležité, aby bylo miminko uvázáno správně. Nošené děti bývají díky bezpečné náruči, kterou jim nabízíme, odvážné, průbojné a v žádném případě nejsou rozmazlené. Nepotřebují na sebe strhávat pozornost, protože vědí, že ji dostanou, kdykoliv potřebují.

6. Bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda (BKM) neboli přirozená hygiena nemluvňat je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. Miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěrače. V BKM se využívá této schopnosti a rodiče dětem umožňují přirozeným způsobem vykonávat „potřebu".

7. Důvěra v pláč dítěte

Pro dítě je pláč nejjasnějším komunikačním kanálem. Ale i pro něj je to víceméně krajní vyjádření a nejdříve zkouší jiné možnosti (brouká, kňučí, vrtí se apod.). Když jsme vnímaví, dokážeme reagovat na potřeby dítěte, ještě než začne plakat. Okamžitou reakcí děti učíme, že mohou mít důvěru ve svět, v rodiče a také v sebe.

8. Respektující a láskyplná výchova, hranice

Děti potřebují hranice, aby se mohly cítit bezpečně. Hranice tvoří prostor, který znají, kde se mohou svobodně pohybovat. Hranice však doporučuji mít pružné, nikoliv zkostnatělé. Ovšem respektujeme se všichni navzájem. Pokud dítě překročí naše hranice, dáme mu to láskyplnným způsobem najevo.

9. Vyrovnaný harmonický a osobní život

Naše děti jsou naším zrcadlem. Pokud jsme nevyrovnaní, máme problémy či neharmonický partnerský vztah, děti nám to různými způsoby vracejí a dávají najevo. Mohou mít problémy s chováním nebo se svým zdravím. Doporučuji vnímat své děti i takto a pracovat na sobě. Děti nejsou na prvním místě, na prvním místě jsme my samy.

10. Pozor na rady zvenku

Rodiče nejvíce potřebují posílit své vlastní sebevědomí, naučit se naslouchat svému srdci a své intuici a také plně přijmout své dítě a důvěřovat mu. Pak nemusejí číst žádné knihy, navštěvovat kurzy či naslouchat radám z okolí. Neposlouchejte rady typu: „Nech ho vyřvat!" nebo „Ať si zvyká!". Rodičovství nám přináší nádherný dar a příležitost k velkým změnám.

Chcete se dozvědět více informací?

Zde naleznete zdarma ke stažení e-book o kontaktním rodičovství.

Na různých místech ČR můžete také navštívit řadu kurzů souvisejících s tématem kontaktního rodičovství.

Spoustu inspirace naleznete na www.branakdetem.cz

 

Zdroj:

www.branakdetem.cz, na AZRODINA.cz zveřejněno 23.2.2016


Čtěte také:

 

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05