NÁROK OTCE NA VOLNO KOLEM PORODU PARTNERKY
Autor: odpověď - JUDr. František Muška, Wolters Kluwer, a. s.
DOTAZ Z PORADNY - Mám přítelkyni. Nejsme sezdáni a je v jiném stavu. Jsme již po termínu a ona je "nemohoucí". Opravdu nemůže sama do sklepa jít zatopit, sama nepověsí a ani nevypere. K tomu má 12letou dceru z předchozího vztahu a ta se také sama o domácnost nepostará. Proto bych rád věděl, jestli mám nárok na nějaké volno, byť neplacené, abych se mohl o obě postarat. Žena má brzy nástup do porodnice a dceru nemohu nechat samotnou doma.
Právní předpisy poskytují nesezdaným párům (druhům) v některých oblastech podobná práva jako manželům. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci ve své příloze pod bodem 6. (narození dítěte) stanoví zaměstnanci nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu:
a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět,
b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).
Dále pod bodem 7 stanoví zaměstnanci nároky v souvislosti s úmrtím druha.
Pod bodem 8 je stanoveno, že zaměstnanci náleží pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Toto pracovní volno náleží zaměstnanci s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu, a bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.
Vymezení rodinného příslušníka je stejné jako při úmrtí. Rodinným příslušníkem je tedy i druh a jiná osoba, která žije se zaměstnancem v domácnosti. Vztah druha a družky není v naší právní úpravě rodinného práva zakotven.
Výše uvedené nároky se týkají krátkodobých překážek v práci. Po dlouhodobější překážky v práci upravuje např. zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v § 39 v souvislosti s ošetřováním. Podle odst. 1 tohoto paragrafu má zaměstnanec nárok na ošetřovné, pokud nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování
- dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
- jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou.
Domácností je dle § 3 písm. v) zákona o nemocenském pojištění společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby,
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že máte několik možností, jak vyřešit pracovní volno v souvislosti s porodem vaší přítelkyně. Kromě toho lze požádat zaměstnavatele o určení čerpání dovolené, náhradního volna nebo poskytnutí neplaceného volna dle § 199 odst. 1 zákoníku práce.
JUDr. František Muška, www.otazkyaodpovedi.cz, 17.2.2016
Zdroj:
Na AZRODINA.cz zveřejněno 1.3.2016