Kaloba_baner_965x100

OD KDY MŮŽE DÍTĚ SAMO DO ŠKOLY A VEN, NA CO DÁT POZOR V PŘÍRODĚ A PŘI SPORTU

Autor: kolektiv autorů

Okamžik, kdy musíme dítě poprvé "vypustit" samotné a ztratit ho na nějaký čas z dohledu, není pro většinu rodičů lehký. Ať už se jedná o první samostatné cesty do školy, hry s kamarády venku, sport či jiné aktivity v přírodě, míváme zpočátku obavy. Jde ale o důležité kroky pro osamostatnění a zdravý vývoj dítěte. Proto je dobré se nenechat strachem převálcovat. Lepší je si ujasnit, jaká rizika dítěti při jednotlivých aktivitách hrozí a co může vám i dítěti přinést větší klid a jistotu.

Plavani_s_detmi_normal

DÍTĚ JDE SAMO DO ŠKOLY

Jak tedy poznáme, kdy vypustit dítě samotné? Je to velmi individuální. Dejte na svou intuici, ta vás určitě nezklame, protože nikdo jiný nezná vaše dítě lépe, než vy.

Jaké otázky, resp. odpovědi vám v rozhodnutí mohou pomoct?

 • Chodí už bez rodičů spolužáci dítěte?
 • Chce dítě chodit samo? (Pokud ne, pokuste se zjistit, z čeho pramení jeho obavy)
 • Jak zvládá cestu do školy, když ho doprovázíte?

V začátcích je vždy lepší, když dítě nejde úplně samo, ale v doprovodu dalších spolužáků nebo sourozence.

Důležité je si uvědomit, jaká riziková místa se po cestě do školy vyskytují (frekventovaná křižovatka, nutnost přecházet v nepřehledném místě, zcela opuštěná místa, výskyt rizikových osob atd.). Pokud je to možné, je samozřejmě vždy lepší, když se dítě takovým místům vyhne. Domluvte se s ním, že bude využívat jen trasu, která je pro něj nejbezpečnější.

Předem průběžně nacvičujte správné přecházení a bezpečný pohyb v silničním provozu. Později nechte jít dítě kousek před sebou a pozorujte, jak si počíná. Nezapomeňte, že děti se nejvíc učí vaším příkladem. Pokud tedy dítěti vysvětlujete, že se má vždy rozhlédnout a přecházet výhradně na zelenou a pak vás vidí letět přes silnici na červenou, mohou se předchozí výklady zcela minout účinkem.

Dalším krokem může být, že ho kousek cesty povezete nebo doprovodíte a poslední část dojde samo. Pomozte mu např. přes frekventované části a dál už ho nechte dojít.

Proberte s dítětem rizikovější situace a jejich řešení. Např. co dělat, když se ztratí (nacvičte si záchytné orientační body), setká se s potenciálně nebezpečným člověkem nebo volně pobíhajícím psem.

Dobře vám poslouží video Cesta do školy.

Hlavní zásady, které vám i dítěti pomohou:

 • opakujte mu, že nesmí nikdy nikam chodit s neznámými lidmi (je praktické si vytvořit "heslo", které musí znát člověk, který bude dítě příp. vyzvedávat)
 • vždy mějte přehled kam dítě jde a s kým a zkontrolujte, zda v pořádku dorazilo na místo (v době mobilů to není problém)
 • v případě pochybností (už je tma, rizikovější cesta) neváhejte a dítě v klidu doprovoďte
 • poučte dítě, aby na sebe v případě nebezpečí vhodně připoutalo pozornost (utíkat k někomu dospělému, křičet "ne", event. třeba i rozbít okno)
 • posilujte v dítěti přesvědčení, aby se řídilo svým instinktem - pokud cítí, že něco není v pořádku, nesmí se bát reagovat, dát najevo nesouhlas, řídit se radami viz výš (i za cenu planého poplachu) 
 • pokud zabloudí a není v blízkosti třeba dospělý s dětmi, může požádat o pomoc policistu nebo někde v obchodě
 • hrajte hru "Co bys dělal, kdyby..." , dítě budete vymýšlet řešení a nenásilnou formou získá jistotu při řešení uvedených situací, vy zároveň získáte představu, jak by si vaše dítě v jednotlivých momentech poradilo

Než dítě vypustíte kamkoliv samotné, určitě by mělo dobře znát své jméno, jméno rodičů, adresu a nejlépe i telefon (všimli jste si, jak se stále častěji spoléháme na mobily a už skoro neznáme svá čísla?)

Praktickou pomůckou pro větší jistotu (vaši i dítěte) je BodyID náramek. Na něj můžete dítěti nechat laserem vyznačit nejen výše uvedené údaje, ale třeba i důležité informace k jeho zdravotnímu stavu (např. alergie). Vylepšit si ho můžete i stylovým znakem. BodyID náramek nebude dítě nijak obtěžovat, je hezký, pohodlný, lehký a samozřejmě nepotřebuje žádné baterie, takže informace jsou trvale dostupné.

BodyIDnáramek

Než pustíte dítě samotné ven s kamarády, platí v podstatě vše již výše uvedené. Především předem domluvená co nejbezpečnější cesta i cílová lokalita. Ze začátku můžete třeba stát v povzdálí, aby dítě mělo pocit, že jde samo, ale vy jste měli možnost sledovat, jak situaci zvládá. Dobrým pomocníkem pro větší jistotu je samozřejmě i mobil, kterým vám může dítě nahlásit, že v pořádku dorazilo na domluvené místo a i vy mu v případě potřeby kdykoliv zavoláte. Pro menší děti jsou vhodné jednodušší mobily, které nejsou příliš drahé a většinou jim i déle vydrží nabitá baterie. Předpokladem samozřejmě je, že dítě umí telefon dobře ovládat, ale s tím většinou problém nemají ;-) Potřebujete-li poradit s výběrem mobilu, můžete se obrátit např. na Mobil Pohotovost. V síti těchto prodejen seženete mobily za dobré ceny, telefony tu i opravují a vykupují staré. Inspiraci najdete i v článku JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ ...

SPORT A POBYT V PŘÍRODĚ

Pohyb a pobyt v přírodě je pro děti to nejpřirozenější, ale zvlášť městské děti mají bohužel pro tyto přirozené aktivity čím dále méně příležitostí. Přitom sportování v přírodě, zážitku z vlastnoručně postaveného bunkru, houpačky, vodního mlýnku nebo pokojíčku z mechu pro panenky nemůže žádná virtuální počítačová hra konkurovat.

Podle odborníků má omezení kontaktu dětí s přírodou vážné dopady na dětské fyzické i psychické zdraví. Dětem, které žijí většinu času "ve skleníku" hrozí ve větší míře alergie, deprese, poruchy chování nebo obezita, často jim chybí vitamin D (pro jeho přirozený dostatek je třeba strávit 2 hodiny denně venku).

Když pozorujete venkovské děti, které ještě tráví většinu času ve volné přírodě, nemůžete přehlédnout, že jsou oproti těm městským mnohem obratnější, často i kreativnější, dokážou si s lecčím zcela přirozeně poradit. Ty městské naopak mívají horší fyzickou i psychickou zdatnost a odolnost.

Pravidelný pobyt v přírodě je tedy pro děti velmi důležitý a působí na ně blahodárně. Přínosy pobytu venku jsou nepochybně výrazně vyšší, než rizika která s sebou pobyt v přírodě může nést. Tzn., že je určitě důležité dopřát dětem důvěrný kontakt s přírodou, i za cenu toho, že se ušmudlají a jejich boty a oblečení schytají šrámy. Dávejte jim takové, u kterého vám to nevadí. Děti spontánní hry, s (alespoň zdánlivě) minimálním dohledem dospělých potřebují.

Stejně tak je důležité, aby získaly zkušenosti s ročními obdobími a přírodními živly (půda, vítr, oheň, voda). Sterilní prostředí nepodněcuje jejich fantazii a nerozvíjí potřebné dovednosti. Děti potřebují mít možnost experimentovat, i za cenu občasného malého poranění nebo odřeniny, otestovat si své hranice a možnosti. Děti, které jsou pod permanentním dozorem, paradoxně pak neznají hranice (podobně jako děti, které trpí nezájmem rodičů nebo "mohou všechno").

Úkolem rodičů samozřejmě je zabránit vážným úrazům nebo nepříjemnostem (a k tomu vám mohou být užitečná výše i níže uvedená doporučení).

Na co dát v přírodě pozor?

Sluníčko s rozumem

Nezavírejte děti doma, ale chraňte je rozumně před sluncem. Pobyt na sluníčku je pro zdraví potřebný, ale určitě platí všeho s mírou. Zejména u nejmenších dětí využívejte ochranné prostředky. Mezi ně patří vhodné oblečení, včetně pokrývky hlavy, krémy na opalování a sluneční brýle.

Dbejte na kvalitu. Na trhu jsou dostupné krémy určené i pro nejmenší děti. Kupujte raději osvědčené značky. Ucelenou řadu kvalitní solární kosmetiky má např. Nivea. Na webových stránkách si nejen vyberete přípravky na opalování, ale můžete si přečíst také odpovědi na nejčastější dotazy, týkající se ochrany proti slunci. Pokud si nejste jisti, co je to vlastně ten ochranný faktor, jestli pleťový krém s OF vydrží i u vody, jak dlouho vás krém na opalování ochrání nebo jak se správně mazat, pusťte si tato videa.

Kvalitu požadujte i u brýlí, ty z tržnice neviděli UV filtr ani z rychlíku. Kvalitní sluneční brýle pro děti samozřejmě chrání dětské oči proti UVA a UVB záření. Ideální je, když jsou dětské brýle také odolné proti nárazu. Hezký design vám zajistí, že je dítě bude chtít samo nosit. Dobrý výběr i pro nejmenší děti najdete např. na: https://www.slune-cz.cz/

Při pobytu na slunci obzvlášť dbejte na pitný režim. Ideální je kvalitní čistá voda. Vybavte dítě praktickou lahví a připomínejte mu, aby pilo. Děti se snadno zaberou do hry a na nějaké pití ani nevzdechnou.

V poledne, když sluníčko nejvíc pálí, držte zejména malé děti raději ve stínu nebo v domě. Vyšší riziko spálení pokožky hrozí také u vody nebo přímo ve vodě či na vodní ploše (lodičce, lehátku). Při koupání tedy mažte děti častěji, těm nejmenším můžete ve velkých vedrech i při koupání nechat tričko. Děti do jednoho roku se vůbec nemají opalovat, u dětí předškolního věku dbejte na to, aby se na slunci nikdy neopálily až do červena.

Pokud už se spálení od sluníčka u větších dětí přihodí, nepanikařte. Jednu takovou zkušenost si dobře zapamatujete a příště si určitě dáte lepší pozor. V případě spálení využijte chladivé, hojivé prostředky, opět dostatečný pitný režim a samozřejmě klid od slunečních paprsků.

Všechno není jedlé

Učte děti poznávat, které rostliny jsou jedovaté, měly by vědět, že nesmí ochutnat vše, co vidí. Někteří rodiče mají pocit, že nejbezpečnější venkovní prostor pro dítě, je zahrada se vzorně upraveným, "bezchybným" trávníkem. A přitom do něj pravidelně lijí litry chemie. Podrobnější informace najdete v článku: EKOZAHRADA a DEJTE POZOR NA ROSTLINY

Aby nám hmyz nekazil náladu

Přírodní repelent IncognitoKdyž vyrážíte v teplých měsících do přírody, mějte vždy po ruce repelent. U dětí je vhodné zvolit co nejšetrnější variantu. Objevili jsme např. Přírodní repelent Incognito®, který je 100% přírodní a dle informace distributora poskytuje ochranu proti všem druhům bodavého hmyzu, včetně muchniček, moskytů, vos, včel, much, koutulí, ovádů, klíšťat, blech, komárů a dalším. Je vhodný pro všechny členy rodiny včetně malých dětí (od 1 měsíce) a také pro osoby s citlivou kůží. Působí až 5 hodin a nezanechává pocit mastnoty. U dětí proveďte test na alergii. Lze ho rozprašovat na látku bez jakéhokoliv poškození.


Pokud dítě zároveň mažete krémem na opalování, nanášejte repelent vždycky až nakonec a po koupání aplikaci vždy opakujte.

Využívejte také selský rozum, respektive generacemi ověřené zkušenosti. V lese vám bude určitě příjemněji brzy ráno, kdy je hmyz mnohem méně aktivní, než v poledne nebo večer. Malé děti se z počátku většinou veškerého hmyzu bojí, ale postupně je začne zajímat. Vysvětlete jim, proč je užitečný, že jim neublíží, ale nesmí ho brát do ruky.

Učte je také, proč se při jídle venku mají skutečně pozorně věnovat soustu, které chtějí dát do pusy. Aby byly zvyklé se přesvědčit, že jim ho právě neochutnává včela nebo vosa.

Bezpečné sportování

Pro letní i zimní sporty pořiďte dětem bezpečnostní pomůcky. Nepodceňujte nošení helmy nejen při lyžování a ježdění na kole, ale také třeba při zimním bruslení. Dbejte na to, aby malé děti sportovaly se zkušeným dospělým doprovodem a na místech k tomu určených.

Sportování venku, ve volné přírodě, je určitě velmi prospěšné, ale vysvětlete dětem, že sáňkování na svahu, který končí silnicí nebo bruslení na sotva zamrzlém rybníku není dobrý nápad.

Předškolním dětem je určené toto video:

Sportovní vybavení vybírejte dle schopností a stáří (velikosti) dítěte. V odborných prodejnách vám rádi poradí co a proč je důležité.

Při sportu také nezapomínejte na pitný režim dětí a respektujte věk a kondici dítěte. Extrémní přetěžování dětem škodí stejně jako nedostatek pohybu.
Pro malé (i velké sportovce) můžete opět dobře využít BodyID náramek.

Oheň: dobrý sluha, ale...

Když 13ti leté městské dítě neví, že se v parném létě uprostřed lesa nesmí rozdělávat oheň, udělali soudruzi rodiče asi někde chybu (vlastní zkušenost z výletu s kamarády). Děti by měly vědět, že v přírodě nemají bez dozoru dospělé osoby rozdělávat oheň vůbec.

Když trávíte společný čas, učte děti zacházet s ohněm bezpečně. Dělejte jenom tak velký táborák, jaký zvládnete. Ohniště mějte vždy dobře ohraničené (poslouží vám kameny nebo vyhloubená zemina, či val z písku). K zapálení ohně nepoužívejte hořlavé látky (benzín, líh, naftu), ale ukažte jim, že to jde i s pomocí papíru, suché trávy, třísek, šišek...

Mějte vždy po ruce vodu (případně aspoň písek) a názorně dětem ukažte, že oheň nesmí zůstat ani chvíli bez dozoru. Naučte je, jak se rychle uhasí (kdyby se začal vymykat kontrole).

Když dítě uvidí, jak dlouho po skončení táboráku ještě ohniště doutná, určitě pochopí, proč je důležité ho před opuštěním řádně prolít (nebo zasypat zeminou) a přesvědčit se, že se z něj už nekouří a také půda pod ním je zcela chladná.
Děti by měly oheň dobře znát a tím pádem k němu mít i respekt. Nehrát si v jeho těsné blízkosti, neroznášet hořící klacky po okolí, prostě s ním zacházet rozumně:

Pozor voda!

Čím dřív budete dítě seznamovat s vodou a učit ho plavat, tím samozřejmě líp. Dejte určitě dítěti příležitost ke koupání tak často, jak to jen jde. Každopádně ale respektujte, že každé dítě je jiné a potřebuje své tempo. Násilné hození do vody nebo potopení může dítěti způsobit trauma na hodně dlouhou dobu. Vaše netrpělivost tak zapříčiní, že se dítě bude vody bát a naučí se nakonec plavat mnohem později, než kdybyste mu dali čas. Pokud budete dítě vhodně motivovat, určitě bude mít samo chuť se učit plavat a půjde mu to mnohem líp.

Vštěpujte dítěti od mala bezpečnostní zásady:

 • chodit se koupat vždy za přítomnosti dalších lidí (ideálně dospělého plavce)
 • neskákat do neznámé vody
 • neplavat samotné příliš daleko od břehu (pokud se pouštíte dál, je ideální, když vás doprovodí loďka - jako jistota pro případ, že dojdou síly)
 • neskákat do vody, když jste příliš rozpálení od sluníčka nebo těsně po jídle
 • držet se vyznačených prostorů a dbát výstražných bezpečnostních prvků ( bójky, informační cedule, vlajky u moře)
 • u starších teenagerů je určitě na místě připomenout, aby se vodě vyhnuli po konzumaci alkoholu
 • všechna tato doporučení ostatně platí i pro vás (opět myslete na to, že děti se nejlíp učí pozorováním toho, co děláte vy)

Malým dětem můžete opět pustit i video:

Čím víc času od mala s dětmi v přírodě strávíte, tím přirozeněji a obratněji si budou později počínat, když si budou hrát venku s kamarády nebo vyrazí třeba na tábor.

Společné aktivity v přírodě navíc určitě udělají dobře i vám.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál nejen pro rodiče

12.6.2016

Použitá literatura a další zdroje:

Kateřina Janouchová, Život dítěte
http://www.firebrno.cz/
http://outdoorguide.cz/

http://www.evalabusova.cz/rozhovory/s_hoskovcova.php

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359