JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?
Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

Těhotenské testy znaly již ve starém Egyptě
Patent na těhotenský test byl vydán v roce 1980 v Anglii. Je založen na imunitní reakci choriogonadotropinu (hCG). Tento hormon začíná být produkován zárodkem placenty v momentě oplodnění. Jakmile je oplodněné vajíčko implantováno do dělohy, produkce hCG prudce vzroste. Během pouhých čtyřiadvaceti hodin zdvojnásobí své množství. Hormon hCG se ukáže v krvi a o pár dní později i v moči ženy. Tohle a více museli vědět ve starém Egyptě. Nejstarší záznamy o těhotenských testech z moči se datují do 1350 před naším letopočtem. V té době testovaly egyptské ženy svůj těhotenský stav močením na semena pšenice a ječmene po dobu několika dnů. Podle tohoto testu v případě, že semena pšenice začala klíčit, žena mohla dítě očekávat, byla tedy pravděpodobně těhotná. Vyklíčení ječmene pak naznačovalo narození chlapce. Pokud pšenice ani ječmen nevyklíčily, žena těhotná nebyla. I když to zní jako pohádka, v roce 1960 vědecká zkouška močení žen na pšenici a ječmene potvrdila v 70% pravdivost těchto testů. Ještě zajímavější však je, že při močení mužů na toto obilí nikdy k vyklíčení semen nedošlo. Test převzali Řekové, Římané a Arabové. Evropa si vzala slovo až v 17. století.
Kdy se žena může považovat za těhotnou?
Těhotenský test se používá k určení, zda je nebo není žena těhotná. Provádí se analýzou vzorku buď ženské moči nebo krve. Sleduje se přítomnost lidského choriového gonadotropinu (hCG). HCG je hormon produkovaný placentou a je obvykle přítomen pouze v ženském těhotném těle. Jakmile vynechá menstruace, lze se považovat za těhotnou. První orientační test si může udělat sama žena ze vzorku moče, nejrychleji a nejpřesněji to potvrdí vyšetření z krve (volně prodejný test Innova Pharma). Jestli jste těhotná, zjistíte do 10 minut, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka :-). O pár dní později pak testování z moči, kde se prokáže přítomnost těhotenského hormonu hCG. Je to díky tomu, že výše hodnoty tzv. těhotenského hormonu hCG (choriový gonadotropin) v krvi je vyšší než v moči. Těhotenský krevní test ZAPTM hCG dokáže graviditu bezpečně rozpoznat již 8. - 9. den po oplodnění, respektive 2. - 3. den po začátku hnízdění, což je o několik dní dříve než z klasického těhotenského testu z moči. Přítomnost plodového vajíčka je vidět ultrazvukem v děloze.
Velkou roli hraje včasné zjištění těhotenství i při nechtěném otěhotnění, pokud se žena (dívka) rozhodne pro přerušení, je lépe jej provést (odborně) co nejdřív.
Těhotenský test by však měla podstoupit nejenom žena k potvrzení těhotenství, ale také opačně k vyloučení těhotenství, např. před předepsáním hormonální antikoncepce.
Nejpřesnější a nejrychlejší těhotenský test z Kanady
Aplikace jednorázového těhotenského krevního testu ZAPTM hCG Innova Pharma je naprosto jednoduchá a hygienicky bezpečná, jedná se povrchový bezbolestný vpich do prstu, jako znáte například u inzulínového testu pro diabetiky.
Pokud přesto cítíte obavy z krevního testu, požádejte o provedení testu vašeho lékaře. Těhotenský krevní test ZAPTM hCG garantuje nejrychlejší a nejpřesnější zjištění raného těhotenství, a to již 8 dní po oplodnění vajíčka :-). Krevní test koupíte v lékárnách, u gynekologů nebo ho lze objednat přímo na www.innovapharma.cz za doporučenou MOC 150 Kč vč. dph.
Jak těhotenský test funguje?
Moderní těhotenské testy fungují na základě posouzení přítomnosti nebo nepřítomnosti hCG hormonu v ženské krvi nebo moči. Buňky, které se tvoří v placentě (trofoblastické buňky), vytváří unikátní hormon hCG. Produkce hCG začíná v době, kdy se oplodněné vajíčko vnoří do sliznice dělohy ženy. Hladina hCG se začíná zvyšovat v prvních 7-10 dnech těhotenství. Vrcholek své tvorby má v 10 až 12 týdnu těhotenství, pak mezi 16-20 týdnem dochází k jeho snížení na nižší úroveň. To znamená, že těhotenství může být detekováno u ženy krátce po oplodnění, protože hormon hCG je přítomen jak v moči, tak i v krvi těhotné ženy. Krevní těhotenské testy jsou mnohem citlivější, než močové testy. Krevní testy sice ukáží možné těhotenství mnohem dříve, než ty z moči, ale měl by je ale provést lékař nebo zdravotnický personál. Dokáží však určit i např. mimoděložní těhotenství.
Test z krve i moči obsahuje testovací proužek, který má plazmovou membránu obsahující tři typy protilátek a barviva ve třech různých zkušebních zónách: reakce, testovací a kontrolní zóny. Podle návodu se na testovací proužek exponuje vzorek moči/krve (například na jednom konci proužku nebo se umístí moč v malé jamce v pásu, každý výrobce to má jinak). Zóna jedna, známá jako reakční zóna, obsahuje specifické protilátky monoklonálního hCG alfa-řetězce. Je-li přítomen hCG, tyto enzymy se začnou vázat na molekuly hCG předtím, než projdou do druhé zóny, známé jako testovací zóna. V případě nepřítomnosti hCG v moči zůstanou tyto enzymy nevázané. Druhá test zóna obsahuje polyklonální anti-hCG protilátky a substrát barviva, který bude reagovat, pokud budou aktivovány polyklonální protilátky, což následně ukáže těhotenství. Pokud je hCG přítomen ve vzorku krve/moči, budou se vázat na specifické protilátky hCG alfa-řetězcem v reakční zóně testu před dosažením testovací zóny. Polyklonální anti-hCG protilátky (a pak činidlo barvy) jsou uvolněny pouze v přítomnosti těchto vázaných molekul, takže barevný proužek nebo tečka se objeví v testovací oblasti, pouze pokud je přítomen hCG v moči (tj. žena je těhotná).

