STANOVENÍ VÝŠE VÝŽIVNÉHO NA DOSPĚLOU DCERU
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Jestli vůbec a kolik musím přispívat na dospělou dceru 20 let, která se od nás odstěhovala a bude mít trvalé bydliště u rodiny přítele. Dcera bude studovat VŠ. Hodláme jí platit dopravu, telefon a na účet převádět hotovost ve výši 2000,- Kč. Uplatňuji odpočet v zaměstnání na studenta. Jak dlouho a v jaké výši máme vyživovací povinnost vůči dceři za těchto okolností?
Dobrý den,
stanovení výše výživného není jednoznačná záležitost, záleží na mnoha okolnostech jak na straně dítěte, tak na straně rodičů. Částka 2000 Kč plus úhrada dopravy a telefonu může být dostatečná, pokud se tak s dcerou dohodnete, záleží však na jejích výdajích, Vašich příjmech, kolik máte dětí celkem, jaké jsou Vaše výdaje v souvislosti se zdravotním stavem (totéž u dcery) atd. Pokud s dcerou vycházíte dobře, pokuste se dohodnout, proberte společně, jaké má dcera výdaje, které potřebuje z výživného platit, a jaké jsou Vaše možnosti na tyto výdaje přispívat.
Vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit, což bývá nejčastěji po dobu studia (středoškolského či vysokoškolského), neboť po jeho ukončení si většina studentů najde zaměstnání a tím vyživovací povinnost končí (dítě je schopno se samo živit). Pokud si student nenajde zaměstnání již v době prázdnin, výživné by se mělo poskytovat i po dobu prázdnin, neboť ty jsou považovány za součást školního roku. Pokud by dohoda s dcerou nebyla možná, je třeba se obrátit na soud. Tuto možnost má jak dcera, tak Vy, zpravidla však žalobu podává zletilé dítě, neboť toto má větší zájem na určení vyživovací povinnosti. Pro úplnost je třeba uvést, že podle platné právní úpravy mají již i zletilé děti možnost žádat o stanovení výživného zpětně, až tři roky od podání žaloby.
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
23. 8. 2016