Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci
Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

Jak kondolovat na pohřbu
Pokud na pohřeb přicházíte osobně, je dobré jít za nejbližšími příbuznými a předat jim svou upřímnou soustrast. Pokud je vhodná chvíle, kondoluje se při prvním setkání s rodinou již při příchodu do obřadní síně. Všichni příchozí většinou po samotném obřadu jdou k nejbližším pozůstalým a vyjadřují svou upřímnou soustrast. Pokud je však událost pro pozůstalé příliš citlivá, mohou tuto část přeskočit a jen hromadně poděkují zúčastněným za to, že přišli.
Kondoluje se jednoduchým stisknutím ruky, které můžete doplnit slovy „upřímná soustrast". Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje, proto se vyhněte spojení „přeji upřímnou soustrast". V některých chvílích je vhodné předat kondolenci jen stisknutím ruky beze slov. Také není vhodné začít mluvit o zesnulém, povídat o tom, jak na něj vzpomínáme či jaký jsme k němu měli vztah. Neměli bychom také mluvit o věcech, které se netýkají smutné události.
Poslání kondolence
Pokud se pohřbu osobně neúčastníte, ale dostali jste od příbuzných parte, je vhodné předat kondolenci poštou. V papírnictví můžete koupit některou z kondolenčních kartiček („přání"). Jestli zvolíte tuto variantu, je vhodné připsat dovnitř rukou vlastní text a podepsat se. Můžete také pozůstalým napsat dopis, znovu potěší text psaný rukou.
Text by měl být velmi stručný, není třeba se dlouze rozepisovat. Podobně jako při osobní kondolenci je vhodné uvést jednoduše spojení „upřímná soustrast", případně kratší vyjádření lítosti nad ztrátou člověka nebo osobní vzkaz pozůstalým. Je možné napsat do karty pár smutečních veršů, ale berte v potaz, že předpřipravené básničky nepůsobí tak osobně jako vaše vlastní přání.
V současné době se často posílají elektronické verze parte e-mailem. V tomto případě se nemusíte bát zareagovat stejným způsobem a odepsat pozůstalým také elektronicky. Pokud však chcete dát své kondolenci váhu, je lepší poslat kondolenci poštou. Kondolenci ideálně posíláme den před pohřbem, aby dopis dorazil v den pohřbu. Pokud to nestihnete, je vhodné dopis odeslat nejpozději dva týdny po pohřbu.
Nedoporučujeme kondolovat telefonicky, pozůstalí by se mohli dostat do nepříjemné situace, v níž nebudou vědět, jak zareagovat.
Tip na konec
Naše rady berte jako obecná doporučení. Vždy záleží na vašem vztahu k zesnulému a k pozůstalým. Dbejte tedy především na to, abyste se zachovali přirozeně, pravdivě a s upřímným respektem. Jsou situace, kdy vaše samotná přítomnost, objetí nebo stisk ruky vyjádří, jak ztrátu člověka pociťujete. Vždy také můžete správné chování konzultovat přímo s pohřební službou, která vám pomůže se základní etiketou.
PR, 24.8.2016