Asekol_cervene_k_965x100px__04

Jak ušetřit - praktické tipy pro snížení nákladů na vodu a energie

Platby za energie tvoří významnou část nákladů každé domácnosti. Pokud potřebujete ušetřit, je na místě se na tyto položky zaměřit a připomenout si, co vše vám může pomoct na energiích ušetřit. Další významnou položkou bývá platba za vodu. Jaké jsou možnosti úspor?

Nesviťte zbytečně a využívejte úsporné žárovky

A kdo bude zhasínat? Věta, kterou mnozí z nás slýchávali už od dětství. Ve spěchu na tuto "maličkost" často zapomeneme a pak zbytečně plýtváme nejen energií, ale i financemi. Naučit se zhasínat všude, kde aktuálně není nutné svítit, se určitě vyplatí.

Druhý důležitým krokem je výměna žárovek za úspornější variantu. Na první pohled se zdá, že vás to vyjde draho, ale v dlouhodobém horizontu spotřebují například LED žárovky výrazně méně energie, než staré klasické žárovky. Přečtěte si jak LED žárovky nakupovat, aby se vám jejich výměna za klasická světla vyplatila. Možná jste ani netušili, jaká kritéria je dobré zohlednit. Ujasněte si rovněž, do jakého prostoru žárovky potřebujete a pak vybírejte podle rad ve výše uvedeném odkazu. Primárně určitě neřešte cenu, ale zaměřte se na svítivost (světelný tok LED žárovky), která vám bude v daném prostoru vyhovovat a také barvu světla. Ta by vám měla být příjemná.


Vybírejte dobře spotřebiče

U každého spotřebiče, který si nově pořizujete, sledujte kromě designu a funkčnosti i takzvaný energetický štítek. Ten vám usnadní rozhodnutí, který spotřebič vybrat, když váháte mezi několika modely. Díky údajům na štítku se velmi rychle zorientujete, který z vámi preferovaných spotřebičů je nejúspornější a můžete tak v dalších měsících i letech znatelně ušetřit díky menší spotřebě energií.


Zabraňte únikům tepla

Zateplení domu je důležitým krokem pro úsporu energií. Jedná se poměrně složitou a náročnou úpravu domu, vše si proto řádně promyslete a poraďte se s odborníky. Mnoho tepla uniká střechou - tou tedy začněte. Dál se zaměřte na fasádu, okna, dveře a základy. Investice do zateplení domu je návratná až v dlouhodobějším horizontu, ale je bezpečná a smysluplná i pro další generace.

Ať už se chystáte stavět nebo rekonstruovat, výsledkem může být nízkoenergetický nebo pasivní dům. V uvedeném odkazu zjistíte, kterou variantu zvolit a proč. Také tu najdete odkazy na podrobnější informace k zateplení jednotlivých částí domu.


Neplatíte zbytečně moc za plyn?

Nemusíte zrovna mrznout nebo jinak omezovat svou životní úroveň, abyste dokázali snížit platby za plyn. Ověřte si u svého dodavatele, jaký tarif využíváte a zda ho není možné změnit na výhodnější. Pokud nepochodíte, poptejte se i u konkurence, porovnejte si ceníky za plyn (totéž se vyplatí i u elektřiny).


Zvolte nejvhodnější způsob vytápění

Zvažujete-li např. koupi moderního kondenzačního kotle, zjistěte si nejdřív, jestli je pro váš dům skutečně vhodný a zda se vám tato investice vyplatí. Pomůže vám opět praktický E.ON Rádce.


Zacházejte šetrně s vodou

Voda se stává čím dál vzácnější komoditou, takže motivací k šetření je nejen stav naší peněženky, ale i zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Mnozí jsme stále zvyklí zacházet s vodou jako s něčím, čeho je všude dost. Účty za vodné a stočné nám ale pravidelně připomenou, že s vodou odtékají i nemalé částky z rodinného rozpočtu. Jak tomu zabránit? Užitečné tipy najdete v článku Jak ušetřit za vodu.

Sudy na odchyt dešťové vody mívaly už naše babičky a my se k nim zase pomalu vracíme. Proč taky ne, když voda zachycená pod okapem může velmi dobře posloužit při zalévání rostlin i mytí různých předmětů.

Přímo v domě nebo bytě nám zase s úsporou pomohou spořiče vody - takzvané perlátory. Díky provzdušnění zůstane proud vody stále stejně silný, ale spotřeba je menší.

Za zmínku stojí určitě i další jednoduché tipy, jak snížit účty za vodu. Nebudou vás sice stát ani korunu, ale musíte změnit své zvyklosti, a to bývá ze všeho nejtěžší.

Místo napouštění vany se krátce sprchujte, nemyjte nádobí pod tekoucí vodu, ale napusťte si dřez. Při čištění zubů používejte k vyplachování úst kelímek. U praní a mytí nádobí v myčce využívejte úsporné programy nebo alespoň spotřebič zapínejte, až když je skutečně plný.

Mnoho dalších praktických informací získáte na: http://www.eon.cz/radce/uspora-energie

PR, 7. 9. 2016

Azrodina_portal_250x250

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359