INKONTINENCE - NECHTĚNÝ ÚNIK MOČI U ŽEN. JAK MU ZABRÁNIT?
Autor: kolektiv autorů
Jedná se o problém, který je velmi intimní, a tudíž těžko najdete ženu, která by o něm ráda mluvila. Z toho důvodu se ženy často zbytečně trápí a stydí se hledat řešení. Přitom se uvádí, že s inkontinencí (samovolným, nechtěným únikem moči) má občas problém 30-50% žen. Asi 1/10 z nich jsou ženy mladší 40ti let. Nejčastěji se inkontinence objevuje při kašli, kýchnutí nebo smíchu, což jsou situace, při kterých se zvyšuje nitrobřišní tlak. Z toho je odvozen název stresová inkontinence ( a vychází tedy z významu slova stres = tlak, v tomto případě nitrobřišní, nikoliv ve smyslu psychické zátěže). Proč tyto nepříjemné, obtěžující potíže vznikají a co se s nimi dá dělat?

Mezi nejčastější příčiny inkontinence patří:
- celková ochablost svalů pánevního dna
- těhotenství (v tomto případě většinou po porodu problém ustoupí)
- poškození při porodu (vzniká nejčastěji při nešetrně vedených porodech s násilnými zásahy)
- genetické faktory (dědičná ochablost svalů a vaziva pánevního dna)
- silný chronický kašel, který opakovaně způsobuje zvýšení nitrobřišního tlaku
- nadměrné množství nitrobřišního tuku (zvyšuje nitrobřišní tlak)
Jaké jsou možnosti prevence a řešení inkontinence?
Z výše uvedeného vyplývá, že v rámci prevence můžeme velmi mnoho ovlivnit např. při porodu. Bylo by ale chybné se domnívat, že nejlepší prevencí je císařský řez (operativní porod). Pokud k němu není z nějakého důvodu jasná indikace, přináší matce zbytečně zvýšené riziko. Jak uvádí lékařka Helena Máslová, inkontinenci lze předejít správně vedeným vaginálním porodem. "Vaginální porod by měl být vedený šetrně a pokud možno bez vnějších zásahů, kterými se ho porodník bude snažit urychlit, a bez zakázané metody brachiální exprese, kdy porodní asistentka tlačí předloktím či dokonce loktem na břicho rodící ženy. Právě při tomto hmatu se nejčastěji utrhne závěsný aparát dělohy a močového měchýře." Šetrně vedený vaginální porod je jednoznačně výhodnější jak pro dítě, tak pro matku.
I z těchto důvodů má velký smysl zjistit si před porodem dostatek informací a rodit tam, kde budou k vám i porodu přistupovat šetrně a s respektem.
Posilujte pravidelně pánevní dno
Je potřeba, abyste cvičení zařadila do běžného denního režimu. Výhodou je, že cviky můžete provádět, kdykoliv a kdekoliv, aniž byste upoutala pozornost okolí. Nejsou ani nijak náročné na váš čas, takže výrazně nezasáhnou do vašeho denního programu. Pokud je budete provádět důkladně a důsledně, máte 75% šanci, že vám s inkontinencí pomohou. Mnoho žen ale cviky provádí špatně (nebo nepravidelně) a to je pak příčinou chybných myšlenek, že cvičení nepomáhá.
Jak přesně cvičení provádět?
Tzv. Kegelovy cviky posilují svaly, které používáte k zastavení toku moči. Cviky můžete provádět v jakékoliv poloze (ve stoje, v sedě, v leže...), je dobré polohy střídat. Uvolněte se, pomalu napočítejte do pěti a sevřete příslušné svaly. Postupně zvyšujte dobu sevření, dokud nenapočítáte do 10ti. Opakujte 5 těchto cvičení 3x denně a u tohoto cvičení vydržte. Výsledek se dostaví do 6ti až 8mi týdnů a získáte i příjemný bonus navíc v podobě lepšího prožitku sexu.
Pro dobrou účinnost je kromě pravidelnosti také velmi důležité, abyste zapojovala pouze správné svaly - tzn. svaly pánevního dna. Ujistěte se, že nenapínáte současně břišní svaly, stehenní, ani hýžďové. Ověřit si to můžete tak, že vsunete do pochvy 2 prsty, roztáhnete je tak, aby se dotýkaly jejích stěn a sevřete svaly. Měla byste cítit, jak se tyto svaly stahují kolem prstů. To jsou jediné svaly, které byste měla v tuto chvíli použít. Přesvědčte se položením druhé ruky na podbřišek, že máte měkké a uvolněné břicho.
Jako ještě snazší variantu doporučuje Christiane Northrup ve své knize "ZDRAVÁ ŽENA Od narození po první početí" toto: "Je ještě snazší způsob, jak provádět Kegelovy cviky, aniž byste přitom musela počítat do deseti nebo se soustřeďovala na uvolnění ostatních svalů. Při této metodě, která vychází ze staré čínské techniky, si vložíte do pochvy těžší kužel a dvakrát denně jej tam na několik minut podržíte. Začnete s co nejtěžším kuželem, který udržíte jednu minutu, postupně se propracujete k pěti minutám, potom přejděte k ještě těžším kuželům a nakonec budete provádět jenom udržovací program. Při udržování kužele v pochvě se zapojují a tudíž i posilují, právě ty správné svaly, takže nemusíte myslet na to, jestli provádíte Kegelovy cviky řádně. Doporučuji tyto kužele již několik let a mám s nimi vynikající výsledky. Zabírají skvěle, máte-li pouze stresovou inkontinenci bez dalších faktorů (například infekce, účinků některých léků, jako jsou diuretika a pití kávy)."
Příkladem cvičební pomůcky, založené na tomto principu a dostupné v ČR, je pomůcka Aquaflex. Ta se skládá ze dvou kuželů a sady malých závaží, které se postupně vkládají do kuželů.
Inkontinenci mohou ovlivňovat také nápoje, léky a klimatické podmínky
Jedním z důvodů, které způsobují ženám inkontinenci může být i zvýšená tvorba moči, často následkem pití čaje nebo kávy. Diureticky působí i káva bez kofeinu a samozřejmě některé léky. Stejným způsobem vás může ovlivnit chladné prostředí. Není tedy ideální kombinovat např. pobyt na sjezdovce nebo v chladnějším bazénu s popíjením kávy. Ta močový měchýř i dráždí, takže mnohým ženám uleví již jen její omezení.
Nadváha a hormony - častá příčina u žen v období menopauzy
Jak již bylo řečeno i nadváha (a s ní spojené vyšší množství nitrobřišního tuku) může být jednou z příčin inkontinence. Nedaří-li se vám zhubnout, nestyďte se vyhledat pomoc odborníků. Možná budete překvapená, že není nutné se drasticky omezovat, ani trýznit nadměrnou fyzickou aktivitou. Naopak často stačí jednoduché změny ve vašem režimu i jídelníčku a kila jdou zázračně dolů.
V menopauze často vzniká inkontinence z hormonálních příčin. Tady je v terapii možné zkusit využít estrogenový (resp. estriolový) krém. Ten je k dispozici jen na předpis (konzultujte s gynekologem).
Pokud nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete užívat hormony, nevěšte hlavu. Existují i přírodní potravinové doplňky, které jsou určené přímo pro ženy v období menopauzy a jejich konkrétní problémy.
Chirurgický zákrok
Před rozhodnutím k zákroku určitě vyhledejte chirurga, který se specializuje na urogynekologii. S jeho pomocí nejlépe odhalíte, o jaký typ inkontinence se jedná a jestli je pro vás zákrok skutečně nutný, resp. vhodný. Kromě již popsané stresové (zátěžové) inkontinence existuje také inkontinence urgentní, což je únik moči, který způsobují nepřiměřené a nechtěné stahy močového měchýře např. při močové infekci nebo neurologickém onemocnění. Smíšená inkontinence je kombinací obou; vyskytuje se hlavně ve vyšším věku a mohou ji zesílit i účinky léků. Inkontinence z přetékání znamená samovolné odtékání moči z přeplněného měchýře při zúžení močové trubice, které mohou způsobit zejména nádory, močové kameny nebo zvětšená prostata. Se ztrátou volní kontroly nad procesem močení např. v důsledku neurologického onemocnění nebo poranění mozku či míchy souvisí reflexní inkontinence.
Mezi operace, která řeší inkontinenci moderním a komfortním způsobem patří zavedení pásky ze speciálního materiálu, která poskytne oporu močové trubici. Funguje na principu zvýšeného tlaku v břišní dutině, kterým se stáhne, a odtok moči se zastaví. Zákrok je obvyklý zejména u stresové inkontinence, méně se uplatňuje u ostatních druhů. Je to vysoce účinná, bezpečná a rychlá metoda - zákrok trvá jen zhruba 10 minut a provádí se v lokální anestezii. Pomocí této metody se vyléčí 85 % pacientů se stresovou inkontinencí a 60-70 % případů urgentní inkontinence, u dalších se problémy zmírní.
Dle vyjádření VZP zákrok pojišťovna hradí.
Jde to i ještě šetrnější cestou
Možná jste netušila, že i moderní neinvazivní metody umožňují ženám komfortnější řešení v této oblasti. Např. klinika Asklepion nabízí metodu rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set. Jedná se bezbolestnou možnost vyhlazení pokožky v oblasti zevních pohlavních orgánů, srovnání asymetrií, stažení povolené pochvy po porodu a uvádí, že metoda si poradí i s inkontinencí. Bližší informace najdete v článku: KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV.
Další možností, kterou oceňují specialisté, je kvalitní elektrostimulační přístroj SensaTONE. Je to jednoduchý, ale výkonný digitální stimulátor svalů pánevního dna. Toto elektronické zařízení Vám může pomoci získat větší kontrolu nad močovým měchýřem, zvyšuje vaginální napětí i zlepšuje pocity během pohlavního styku. Výrobcem je renomovaná britská společnost Body Clock Ltd.. Na přístroj je poskytována záruka 5 let.
Žádná žena nemusí trpět nepříjemnými pocity
Ať už se potýkáte s lehkou nebo těžší inkontinencí, můžete se již dnes cítit stejně dobře jako kterákoliv jiná žena. Na trhu je celá řada kvalitních pomůcek, které jsou hrazené ze zdravotního pojištění nebo i ve volném prodeji.
U většiny z nich můžete nejdřív získat i vzorky zdarma, abyste se přesvědčila, zda vám skutečně vyhovují.
Podívejte se např. na stránky www.moliklub.cz. Najdete tam nejen ucelený sortiment hygienických potřeb pro všechny stupně inkontinence, ale také poradnu k problematice úniku moči i zmíněnou možnost objednat si vzorek zdarma.
Můžete využít také bezplatnou infolinku 800 100 150, na které si stejně jako na výše uvedených kontaktech objednáte vzorky, ale také se poradíte o vhodném výběru produktu a správném řešení inkontinence.
Nezůstávejte se svým problémem sama, i pro Vás určitě existuje řešení a není nutné, aby Vám inkontinence znepříjemňovala život.
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 16.9.2016
Použité a citované zdroje:
ZDRAVÁ ŽENA Od narození k prvnímu početí, Christiane Northrupová; Otázka týdne, VZP (15.8.2016); Mediafax