JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?
INKONTINENCE - INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?
Únik moči je stav, který Vás omezuje v každodenních aktivitách a v různé míře Vám znepříjemňuje život. Bohužel jen malá část z pacientů vyhledá kvůli úniku moči pomoc odborníka. Zejména ve vyšším věku jej považujeme za nepříjemnou, ale nedílnou součást stáří. To však není pravda. Únik moči sám o sobě není nemoc, ale stav, který může mít mnoho různých příčin. Některé formy úniku moči mohou být velmi dobře řešitelné, neváhejte se obrátit na Vašeho praktického lékaře, který provede základní vyšetření nebo Vám doporučí urologickou nebo gynekologickou ambulanci. Zde Vám pomohou diagnostikovat příčinu a typ inkontinence. Každý typ lze efektivněji léčit tehdy, pokud se s léčbou úniku moči začne včas.
Více k problematice inkontinence naleznete např. zde:
http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/unik-moci-mocova-inkontinence/
http://www.inkontinence-liberec.cz/index.php?p=2
MOŽNOSTI LÉČBY
A. FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA
Farmakoterapie spočívá v podávání estrogenů, stimulátorů α a β adrenoreceptorů a tricyklických antidepresiv, které zvyšují hladinu serotoninu a noradrenalinu v nervovém systému. To může podstatně zlepšit především urgentní inkontinenci. Tyto léky tlumí stahy přecitlivělého, tzv. hyperaktivního měchýře (OAB - Over-Active Bladder) a snižují tak frekvenci močení během dne, noční močení a naléhavost nucení na močení. Tento způsob léčby je nezbytné konzultovat s lékařem.
B. CHIRURGICKÁ LÉČBA
Rozhodnutí o chirurgické léčbě předchází důkladné vyšetření. Základní chirurgická řešení jsou tzv. páskování (suburetrální inzerce pásky, aplikace látek do periuretrálního prostoru, závěsné metody - kolposuspenze. Více informací žádejte u svého lékaře (urologa, gynekologa).
C. KONZERVATIVNÍ LÉČBA (LÉČBA 1. VOLBY)
Toto by však měla být (pokud je to možné) základní volba - tzv. léčba 1. volby, která spočívá v posílení svalů pánevního dna a v úpravě životosprávy. To je prvním krokem k odstranění příznaků inkontinence.
ÚPRAVA ŽIVOTOSPRÁVY:
- vyhýbejte se těžké fyzické práci
- vyvarujte se zdvihání těžkých předmětů
- nepijte větší množství tekutin před námahou
- dbejte na dostatečný příjem tekutin
- omezte příjem tekutin jako je káva, čaj, alkohol, i to pomůže snížit únik moči
- snižte svoji hmotnost, pokud je to třeba (snížíte nitrobřišní tlak)
- pokud trpíte chronickou zácpou, poraďte se svým lékařem, jak problém řešit
- vyprazdňujte měchýř pravidelně, zejména před fyzickou aktivitou
- praktikujte časování močení (choďte na WC v pravidelných intervalech, nečekejte na nutkání k močení)
POSÍLENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA:
- pravidelné cvičení (kegelovy cviky, cvičení se závažími)
- elektrostimulace
Příkladem cvičební pomůcky je pomůcka Aquaflex. Aquaflex® se skládá ze dvou kuželů a sady malých závaží. Pomůcka se ve většině případů používá zhruba 12 týdnů. Během této doby díky pravidelné rehabilitaci se ve většině případů pacientka zbaví potíží se stresovou inkontinencí.
Kužely se vkládají do vaginy podobně jako tampony. Svaly pánevního dna se intuitivně zpevňují, aby udržely kužely, a tonizují svalstvo. Při správně prováděné rehabilitaci lze postupně zvyšovat zátěž a prodlužovat dobu cvičení.
Cvičení se provádí denně po dobu až 20 minut. Vhodná je konzultace s odborníkem. K dostání např. na www.d-zdravi.cz.
Elektrostimulací vnitřní vaginální sondou pomocí jemných elektrických impulsů dochází ke cyklickému stažení a vzápětí k uvolnění svalů pánevního dna, a tím k jejich zpevnění. U mužské inkontinence se využívá k posílení svalů pánevního dna mírných elektrických impulsů z vnitřní anální sondy.
Na našem trhu je k dostání např. kvalitní elektrostimulační přístroj SensaTONE od renomované britské společnosti Body Clock Ltd.
Je to jednoduchý, ale výkonný digitální stimulátor svalů pánevního dna. Toto elektronické zařízení Vám může pomoci získat větší kontrolu nad močovým měchýřem, zvyšuje vaginální napětí i zlepšuje pocity během pohlavního styku. Na přístroj je poskytována záruka 5 let.
Přístroj má 4 předvolené programy pro základní typy inkontinence:
A - urgentní inkontinence
B - stresová inkontinence
C - smíšená inkontinence
D - násl. péče, prevence
Pro muže je určen SensaTONE for Men. Jednoduchý, ale výkoný digitální stimulátor
svalů pánevního dna (PFS). Kompaktní, stylový, je určen pro použití muži všech věkových kategorií. Toto elektronické
zařízení může zlepšit výkonnost svalů pánevního dna a tím získat i větší kontrolu nad močovým měchýřem.
Léčba inkontinence a její diagnostika v České republice se řeší ve specializovaných pracovištích s více než uspokojivými výsledky. Největším problémem u této diagnózy je bohužel hned na začátku - značný pocit studu, který pacienti mají.
Nezůstávejte se svým problémem sama, i pro Vás určitě existuje řešení a není nutné, aby Vám nepříjemný únik moči znepříjemňoval život.
PR, 11. 10. 2016