12838562__1_

PROBLÉMY SE ZUBY V TĚHOTENSTVÍ? NEMUSÍ BÝT!

Autor: kolektiv autorů

Péče o zuby je důležitá v každém životním období, ale v těhotenství dvojnásob. Mnoho těhotných žen neví, proč by v těhotenství měly péči o zuby věnovat zvýšenou pozornost. Další si myslí, že to tak prostě je, že těhotenství má na zuby špatný vliv a nedá se s tím dělat. Přitom stačí vědět, proč a jakou péči zuby v průběhu těhotenství potřebují. Pokud ji nebudete zanedbávat, vyhnete se mnoha nepříjemnostem.

Zuby_těhotenství_normal

Ilustrační foto: Jana Stachová, www.dreamlab3.com


Prevence je v těhotenství důležitější, než kdykoliv před tím. Těhotné ženy mívají mnohem častěji problém s dásněmi. Uvádí se, že 35 - 100% žen má v těhotenství zánět dásní.

Jednou z hlavních příčin onemocnění dásní je plak - bakteriální povlak, který se stále tvoří v ústech a pokud není dobře odstraňován, hromadí se na zubech i dásních a začne způsobovat potíže.

U těhotných žen se mohou na zánětu dásní podílet i hormonální změny. Proto je velmi důležité, aby žena o zuby správně pečovala již před vznikem těhotenství a v jeho průběhu této péči věnovala zvýšenou pozornost.

Rady z praxe dentální hygienistky

V prevenci je podstatná správná technika čištění zubů, použití kvalitního zubního kartáčku a mezizubního kartáčku nebo dentální niti. Zajímavou možností jsou např. zubní kartáčky s kónickými vlákny, která napomáhají čistit zejména v oblasti dásňového žlábku a lépe se dostanou i do mezizubních prostor. Takové kartáčky jsou pro předcházení zánětu dásní často doporučovány a na trhu jsou dostupné třeba pod značkou meridol. Pro dočištění hůře přístupných prostor je vhodný také jednosvazkový kartáček. Se vším vám nejlépe pomůže dentální hygienistka - nejen že vám zuby důkladně vyčistí, ale zároveň vám poradí, jakou technikou zuby čistit, kde máte ještě rezervy a také jaké pomůcky pro čištění zubů jsou pro vás nejvhodnější.

Dentální hygienistka Hany Stratilová uvádí: "Péče o zuby v těhotenství je v podstatě stejná, jako před těhotenstvím, je potřeba je čistit. Pokud začnou krvácet dásně, je to pouze tím, že někde zůstává nevyčištěný plak a hormony, které se v těhotenství vyplavují do krve, ovlivňují významněji reakci organismu na bakterie plaku, a tudíž dásně začnou krvácet. Pokud je ale zubní plak dobře odstraňován, je možné zánětu a také krvácení dásní dobře předcházet.

Zuby mohou dále ovlivnit i těhotenské nevolnosti. Pokud těhotná zvrací, je potřeba, aby zuby v těsné návaznosti nečistila, ale pouze vypláchla - ideálně sklenicí s vodou a se lžičkou sody (rychleji se tak zneutralizuje kyselé prostředí v puse, které poškozuje sklovinu). Zuby tedy není vhodné čistit krátce po zvracení, ani po vypláchnutí vodou, protože pH žaludečních šťáv je velmi nízké, změkčilo povrch zubu a mohlo by dojít k nevratným ztrátám povrchu zubu.


TIP!
Využijte přípravky z řady elmex Dental Enamel Protection Professional (fialový elemex), které mají unikátní složení a ovlivňují povrchové vrstvy skloviny, aby nedocházelo k jejímu rozpouštění. 


Co se týká dalších preventivních opatření, tak i v těhotenství platí všeobecné doporučení pít neslazené nápoje, aby se zuby zbytečně nekazily. Po jídle doporučuji žvýkat 15 minut žvýkačky s xylitolem a fluoridy. Neutralizují ph v ústech a fluoridy zpevňují - vytvrzují sklovinu.

Je důležité aby nastávající maminky věděly, že samotným těhotenstvím se zuby nekazí, ani nevypadávají.

Všem těhotným ženám také říkám, jak mají pečovat o zoubky dítěte a hlavně, ať naučí děti pít neslazené nápoje."

Jak poznáte, že máte zánět dásní?

Hlavními příznaky jsou:

 • citlivé, zarudlé, oteklé dásně
 • krvácení dásní při čištění zubů kartáčkem nebo nití
 • zápach z úst, pachuť v ústech

Neléčený zánět dásní může přejít v závažnější onemocnění, které se nazývá parodontitida (laicky paradentóza).


Pokud vám krvácejí dásně, můžete zkusit vyplachovat ústa čajem z 20g lístků šalvěje a 20g květu heřmánku (bylinky jsou dostupné v lékárně). Jezte také potraviny bohaté na vitamin C a omezte sladké.

Vyzkoušet můžete i zubní pastu, ústní vodu a zubní kartáček meridol.

Naprostým základem je ale správně prováděná ústní hygiena, alespoň z počátku s pomocí a kontrolou dentální hygienistky.

Stav ústní dutiny matky může mít vliv na zdraví dítěte

Tato informace možná mnoho maminek překvapí. Uvádí se ale, že infekce je příčinou až 50% předčasných porodů. Nedostatečnou ústní hygienou a následným onemocněním dásní, tak můžete své dítě vystavit zbytečnému riziku.
Škodlivé bakterie z úst se mohou dostat přes krevní oběh a placentu k dítěti a ovlivnit jeho zdraví.

Jaké riziko dítěti hrozí?

 • parodontitida zvyšuje rizko předčasného porodu
 • parodontitida zvyšuje riziko narození dítěte s nižší porodní hmotností

Shrnutí preventivních opatření

 • před otěhotněním absolvujte preventivní prohlídku u zubního lékaře včetně RTG vyšetření a potřebného ošetření chrupu (příp. parodontu)
 • navštivte také dentální hygienistku - společně se zubním lékařem vám poskytne nejlepší informace jak zabránit vzniku zubního kazu i onemocnění dásní a získáte také rady, jak zabránit vzniku časného zubního kazu u vašeho dítěte
 • v těhotenství máte nárok na 2 preventivní prohlídky (ideální v prvním a třetím trimestru)

Co ovlivňuje vznik zubního kazu v těhotenství

Riziko vzniku zubního kazu může zvyšovat chuť na sladké a těhotenské zvracení.

Co se podílí na vzniku zubního kazu - jak riziko snížit:

 • infekce, přítomnost specifických bakterií v plaku - pečlivě si čistěte zuby zubní pastou s obsahem fluoridu nejméně 2x denně, ráno a večer
 • častý příjem sacharidů - po konzumaci sladkých nebo kyselých jídel si vypláchněte ústa čistou vodou
 • vnímavý zubní povrch - po příp. ranním zvracení si nejdříve jen vypláchněte ústa čistou nebo ústní vodou s obsahem cínatých iontů a fluoridů, čistěte až minimálně po 30 minutách 
 • kvalita a množství sliny - pijte dostatek nesladkých tekutin, ideálně pramenité vody
 • doba působení škodliviny - večer si vždy vyčistěte i mezizubní prostory, můžete kartáčkem očistit i jazyk)

Jak se pozná zubní kaz

 • křídově bílá skvrna místo lesklé skloviny
 • tmavá skvrna prosvítá přes neporušený povrch zubu
 • ostrý okraj na povrchu zubu (vnímatelný jazykem)
 • rozsáhlý kaz patrný i na první pohled
 • bolest (nemusí být vždy)
 • některé kazy lze diagnostikovat jen RTG snímkem (proto důležité zkontrolovat před těhotenstvím)

Dobrou péčí o zuby pomůžete sobě i dítěti

Na základě výše uvedeného je již určitě jasné, proč je potřeba (nejen) v těhotenství o zuby dobře pečovat. Stejně důležitá je i péče o zuby nejmenších dětí. Ty se samozřejmě bez pomoci neobejdou. Proto je na rodičích, aby si uvědomili, že poškození zubu se může projevit kdykoliv po jeho prořezání do dutiny ústní. Tzn., že je nutné se dobře starat o čistotu dutiny ústní již od narození dítěte. Dočasné zuby čistěte hned po jejich prořezání.

Pokud máte sama neošetřené zubní kazy nebo onemocnění parodontu (nedodržujete správnou hygienu dutiny ústní) můžete svými slinami přenést infekci do úst dítěte a podílet se tak u něj na vzniku zubního kazu.

Jakými způsoby je možné dítěti infekci přenést?

 • olizováním dudlíku
 • ochutnáváním stravy z kojenecké lahve (zkoušení teploty)
 • ochutnávání stravy dítěte stejnou lžičkou
 • líbáním dítěte na ústa

Dobrá péče o zuby tedy ochrání vás i vaše dítě před mnohými nepříjemnostmi.

Další informace najdete také v článku: DENTÁLNÍ HYGIENA DĚTÍ - JAK ČISTIT ZUBY A CO JEŠTĚ DĚLAT, ABY DĚTI NEMĚLY KAZY

Zdroj:

Čerpáno z materiálu Gravident - preventivní program pro těhotné ženy - Význam zdravých zubů a dásní v těhotenství pro zdraví matky i dítěte.

Komentáře z praxe dentální hygienistky Mgr. Hany Stratilové.

Na AZ RODINA.cz zveřejněno 15.12.2016

 

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359