Kaloba_baner_965x100

KRVÁCENÍ DÁSNÍ, PARODONTITDA - JAKÉ JSOU PŘÍČINY A CO POMÁHÁ

Autor: kolektiv autorů

Chcete mít až do pozdního věku svoje zuby? Pak určitě nepodceňujte zdánlivě drobné problémy, kterými vaše dásně signalizují, že nejsou zcela v pořádku. Pokud máte dásně lesklé, zarudlé a snadno krvácejí, jedná se s největší pravděpodobností o zánět dásní (tzv. gingvitidu). Jedinou možností, jak problém vyřešit, je zlepšit co nejdřív zubní hygienu. Určitě se vám to vyplatí. Neléčená gingvitida totiž ve většině případů přechází do parodontitidy, u které už hrozí nejen ztráta zubů, ale má prokazatelně vliv i na celkové zdraví.

Zuby_prevence_krvácení_normal

Nepřehlížejte krvácení dásní

Málokdo si chce v dospělém věku připustit, že si nečistí správně zuby. Zánět dásní (gingvitida) ale skutečně vznikne v naprosté většině případů proto, že na zubech zůstává zubní plak, který se nedostatečně či vůbec nečistí. Jinými slovy dojde k nahromadění zubního plaku na okraji dásní. Tento povlak obsahuje bakterie, které uvolňují toxiny a ty způsobují zánět. Jedná se o nejčastější onemocnění lidského těla. Spousta lidí mu však nevěnuje větší pozornost, jelikož projevy jsou minimální. Gingvitida se projevuje již zmíněným zarudnutím dásně, krvácením při čištění zubů, později i při jídle, zápachem z úst. Jde o velmi častý problém. Uvádí se, že 8 z 10 osob starších 35 let trpí některým typem onemocnění dásní.
Výše uvedené problémy dásní většinou nejsou bolestivé a to je hlavní důvod, proč je mnoho lidí přehlíží.

Jakým potížím se můžete vyhnout?

Důležité je vědět, že gingvitida (povrchový zánět dásní), je vratný proces . Pokud se neřeší, velmi pravděpodobně postupně přejde do parodontitidy. Zde už se jedná o hlubší destruktivní proces, který kromě dásní postihuje i další tkáně, které upevňují zuby v čelisti. Při postupu tohoto onemocnění dojde k viklavosti a později vypadávání zubů. Toto onemocnění je už nevratné a může mít dopad i na celkové zdraví.
Je třeba si totiž uvědomit, že škodlivé bakterie nejsou pouze v dutině ústní, ale krevní cestou se dostávají do celého těla a mohou způsobit onemocnění jiných orgánů - záněty kloubů, předčasné porody, potraty, mozkové mrtvice, srdeční infarkty, záněty srdečních chlopní, ale i ovlivnit průběh diabetu mellitus II. typu aj. Rostoucí množství důkazů vyplývajících z třicetiletého výzkumu naznačuje, že skutečně existují silné vazby mezi parodontitidou a celkovými onemocněními, jako jsou např. cukrovka (diabetes mellitus) nebo kardiovaskulární onemocnění. Bakterie mohou zvýšit také riziko komplikací v těhotenství (předčasný porod, nízká porodní hmotnost dítěte).

Jak problémům předejít? Zlepšit zubní hygienu má smysl v každém věku

Jediný způsob, jakým lze gingivitidě a parodontitidě předcházet je správná ústní hygiena. To znamená čistit zuby tak, aby nikde nezůstával povlak. Zuby musí být po vyčištění hladké. Nejlepší kontrola je vlastní jazyk. Zuby by měly být hladké, jako když olíznete skleničku či hrneček. Jakmile někde jazykem ucítíte, že jsou zuby jakoby chlupaté, drsnější, tak je potřeba vzít opět kartáček a zuby dočistit.

Ústní voda zuby nedočistí, jak si spousta lidí myslí. Ta brzdí tvorbu nového povlaku a podporuje remineralizaci zubů, ale nejprve musí být zuby dobře vyčištěné, jelikož účinné látky z ústní vody mají mnohem větší působnost v prostředí dobře vyčištěných úst.

Nezapomeňte také na mezizubní prostory, které jsou většinou běžných zubních kartáčků obtížně dosažitelné. Pro jejich dočištění je třeba používat zubní nit nebo mezizubní kartáček.

Jakmile zvládnete techniku čištění, je samozřejmě vhodné se zaměřit i na výběr vhodných pomůcek pro zubní hygienu. Můžete využít např. systém pro ochranu a podporu přirozené regenerace dásní zn. meridol. Dle informací výrobce tento systém využívá kombinaci aktivních složek aminofluoridu a fluoridu cínatého, která je dle vědeckých studií účinná při ochraně a regeneraci podrážděných dásní. Přípravky mají antibakteriální, antiplakové a protizánětlivé účinky. Kromě zubní pasty meridol si můžete koupit i zubní pastu meridol GENTLE WHITE, která navíc uchovává přirozenou bělost zubů. Součástí systému je také ústní voda meridol s významným antibakteriálním účinkem. Za zmínku určitě stojí také zubní kartáčky meridol, které umožňují obzvláště účinné čištění i v dásňových okrajích a velmi dobrý přístup do mezidásňových prostor. Mají totiž speciální ultrajemná kónická vlákna, která se už při nejmenším dotyku na špičce ohýbají. Tyto kartáčky jsou tudíž velmi jemné k dásním, i když jsou dásně podrážděné. Malá čistící hlavička vám umožní snadné čištění všech zubních povrchů. Podrobnější informace ke všem produktům najdete na: http://www.meridol.cz/ (komerční tip)

Nejbezpečněji si stav vašich dásní a parodontu ověříte při pravidelných návštěvách zubního lékaře. Velmi vám může pomoct i dentální hygienistka, která vám zuby dokonale vyčistí a naučí vás, jak zlepšit zubní hygienu. Budete určitě mile překvapeni . Pokud budete důslední a zubní hygienu skutečně zlepšíte, problémy s krvácením dásní pravděpodobně velmi rychle ustoupí.

Jak přesně parodontitida vzniká?

Jak již bylo řečeno, počáteční příčinou jsou bakterie, které se nacházejí v prostoru mezi zubem a dásní. Zmnožení bakterií pod okrajem dásně v podobě bakteriálního povlaku, nazývaného zubní plak či biofilm, vede k zánětu okolních tkání, t.j. ke gingivitidě neboli zánětu dásní. Odstraní-li se příčina, tedy zubní plak, lze gingivitidu poměrně snadno vyléčit.
Pokud se tak nestane, dochází u citlivých jedinců k rozvoji parodontitidy. Měkký povlak, který se hromadí kvůli nedostatečnému čištění zubů, vlivem ukládání minerálů ztvrdne a vznikne zubní kámen. Na něm se pak mnohem více usazuje zubní plak. Mezi kořenem zubu a dásní se vytvoří mezera v podobě kapsy, kterou nazýváme parodontální chobot. V něm se množí bakterie a uvolňují toxiny.
Závažnost takto vzniklého onemocnění parodontu pak závisí především na úrovni ústní hygieny, vaší individuální obranyschopnosti a také rizikových faktorech.

Důležité příznaky

  • krvácení nebo zarudnutí dásní
  • zápach z úst
  • přecitlivělost zubů
  • zvýšená pohyblivost zubů
  • změna polohy zubů

To vše postupně může vést ke ztrátě zubů.

Co zvyšuje riziko?

Je třeba znovu zopakovat, že pro prevenci parodontitidy, je velmi důležité si dobře čistit zuby (v tom vám může výrazně pomoct zubní hygienistka) a také nezanedbávat pravidelné návštěvy zubního lékaře.
Důležitým rizikovým faktorem je kouření. Kuřáci onemocní parodontitidou výrazně častěji než nekuřáci. Kuřáci také reagují na léčbu parodontitidy hůře, než nekuřáci. Uvádí se, že více než 90% pacientů, u kterých se léčbou nedaří zastavit parodontitidu, jsou kuřáci.
Dalšími rizikovými faktory jsou některá celková onemocnění (např. cukrovka nebo osteoporóza), hormonální změny (těhotenství, menopauza).

Léčba parodontitidy

Nejprve je potřeba zajistit trvale dobře prováděnou ústní hygienu. Zuby je potřeba zbavit snadno dosažitelných mikrobiálních povlaků. Dalším krokem je leštění a fluoridace povrchu zubů. To vyžaduje jednu či více návštěv u zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Součástí tohoto ošetření je i odstranění zubního kamene nahromaděného pod dásní a ohlazení povrchu kořene.
Následuje poučení o správném provádění dentální hygieny. To se již v žádném případě neobejde bez vaší spolupráce - jinými slova v domácím prostředí to za vás nikdo neudělá.
Při následné návštěvě lékař nebo hygienistka posoudí, zda dosavadní postup stačil nebo je potřeba pokračovat v léčení chirurgickou cestou. Očištění povrchů zubních kořenů a okrajů čelistní kosti v lokálí anestezii. To je ale nutné jen v některých případech.
Dlouhodobý úspěch léčby parodontitidy každopádně závisí na Vašem přístupu ke každodenní zubní hygieně a dodržování pravidelných návštěv zubního lékaře.

Stručné shrnutí zásad péče o zuby a dásně

  • 2-3x denně si čistěte zuby kartáčkem a pastou 
  • denně používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky (vhodné pomůcky vám doporučí v zubní ordinaci
  • podle doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky využívejte k vyplachování úst i ústní vodu
  • každé 2-3 měsíce vyměňte zubní kartáček
  • 1 nebo 2krát ročně navštivte zubního lékaře nebo dentální hygienistku (kontrolní vyšetření, které zahrnuje i kontrolu stavu parodontu)

Zdroj:

Čerpáno zejména z materiálu Zánět dásní a parodontitida, vydaného společností COLGATE - PALMOLIVE Česká republika spol. s r.o.

a praxe dentální hygienistky Mgr. Hany Stratilové.

Na AZRODINA.cz zveřejněno 16.2.2017

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359