KRVÁCENÍ DÁSNÍ, PARODONTITDA - JAKÉ JSOU PŘÍČINY A CO POMÁHÁ
Autor: kolektiv autorů
Chcete mít až do pozdního věku svoje zuby? Pak určitě nepodceňujte zdánlivě drobné problémy, kterými vaše dásně signalizují, že nejsou zcela v pořádku. Pokud máte dásně lesklé, zarudlé a snadno krvácejí, jedná se s největší pravděpodobností o zánět dásní (tzv. gingvitidu). Jedinou možností, jak problém vyřešit, je zlepšit co nejdřív zubní hygienu. Určitě se vám to vyplatí. Neléčená gingvitida totiž ve většině případů přechází do parodontitidy, u které už hrozí nejen ztráta zubů, ale má prokazatelně vliv i na celkové zdraví.

Nepřehlížejte krvácení dásní
Málokdo si chce v dospělém věku připustit, že si nečistí správně zuby. Zánět dásní (gingvitida) ale skutečně vznikne v naprosté většině případů proto, že na zubech zůstává zubní plak, který se nedostatečně či vůbec nečistí. Jinými slovy dojde k nahromadění zubního plaku na okraji dásní. Tento povlak obsahuje bakterie, které uvolňují toxiny a ty způsobují zánět. Jedná se o nejčastější onemocnění lidského těla. Spousta lidí mu však nevěnuje větší pozornost, jelikož projevy jsou minimální. Gingvitida se projevuje již zmíněným zarudnutím dásně, krvácením při čištění zubů, později i při jídle, zápachem z úst. Jde o velmi častý problém. Uvádí se, že 8 z 10 osob starších 35 let trpí některým typem onemocnění dásní.
Výše uvedené problémy dásní většinou nejsou bolestivé a to je hlavní důvod, proč je mnoho lidí přehlíží.
Jakým potížím se můžete vyhnout?
Důležité je vědět, že gingvitida (povrchový zánět dásní), je vratný proces . Pokud se neřeší, velmi pravděpodobně postupně přejde do parodontitidy. Zde už se jedná o hlubší destruktivní proces, který kromě dásní postihuje i další tkáně, které upevňují zuby v čelisti. Při postupu tohoto onemocnění dojde k viklavosti a později vypadávání zubů. Toto onemocnění je už nevratné a může mít dopad i na celkové zdraví.
Je třeba si totiž uvědomit, že škodlivé bakterie nejsou pouze v dutině ústní, ale krevní cestou se dostávají do celého těla a mohou způsobit onemocnění jiných orgánů - záněty kloubů, předčasné porody, potraty, mozkové mrtvice, srdeční infarkty, záněty srdečních chlopní, ale i ovlivnit průběh diabetu mellitus II. typu aj. Rostoucí množství důkazů vyplývajících z třicetiletého výzkumu naznačuje, že skutečně existují silné vazby mezi parodontitidou a celkovými onemocněními, jako jsou např. cukrovka (diabetes mellitus) nebo kardiovaskulární onemocnění. Bakterie mohou zvýšit také riziko komplikací v těhotenství (předčasný porod, nízká porodní hmotnost dítěte).
Jak problémům předejít? Zlepšit zubní hygienu má smysl v každém věku
Jediný způsob, jakým lze gingivitidě a parodontitidě předcházet je správná ústní hygiena. To znamená čistit zuby tak, aby nikde nezůstával povlak. Zuby musí být po vyčištění hladké. Nejlepší kontrola je vlastní jazyk. Zuby by měly být hladké, jako když olíznete skleničku či hrneček. Jakmile někde jazykem ucítíte, že jsou zuby jakoby chlupaté, drsnější, tak je potřeba vzít opět kartáček a zuby dočistit.
Ústní voda zuby nedočistí, jak si spousta lidí myslí. Ta brzdí tvorbu nového povlaku a podporuje remineralizaci zubů, ale nejprve musí být zuby dobře vyčištěné, jelikož účinné látky z ústní vody mají mnohem větší působnost v prostředí dobře vyčištěných úst.
Nezapomeňte také na mezizubní prostory, které jsou většinou běžných zubních kartáčků obtížně dosažitelné. Pro jejich dočištění je třeba používat zubní nit nebo mezizubní kartáček.
Jakmile zvládnete techniku čištění, je samozřejmě vhodné se zaměřit i na výběr vhodných pomůcek pro zubní hygienu. Můžete využít např. systém pro ochranu a podporu přirozené regenerace dásní zn. meridol. Dle informací výrobce tento systém využívá kombinaci aktivních složek aminofluoridu a fluoridu cínatého, která je dle vědeckých studií účinná při ochraně a regeneraci podrážděných dásní. Přípravky mají antibakteriální, antiplakové a protizánětlivé účinky. Kromě zubní pasty meridol si můžete koupit i zubní pastu meridol GENTLE WHITE, která navíc uchovává přirozenou bělost zubů. Součástí systému je také ústní voda meridol s významným antibakteriálním účinkem. Za zmínku určitě stojí také zubní kartáčky meridol, které umožňují obzvláště účinné čištění i v dásňových okrajích a velmi dobrý přístup do mezidásňových prostor. Mají totiž speciální ultrajemná kónická vlákna, která se už při nejmenším dotyku na špičce ohýbají. Tyto kartáčky jsou tudíž velmi jemné k dásním, i když jsou dásně podrážděné. Malá čistící hlavička vám umožní snadné čištění všech zubních povrchů. Podrobnější informace ke všem produktům najdete na: http://www.meridol.cz/ (komerční tip)
Nejbezpečněji si stav vašich dásní a parodontu ověříte při pravidelných návštěvách zubního lékaře. Velmi vám může pomoct i dentální hygienistka, která vám zuby dokonale vyčistí a naučí vás, jak zlepšit zubní hygienu. Budete určitě mile překvapeni . Pokud budete důslední a zubní hygienu skutečně zlepšíte, problémy s krvácením dásní pravděpodobně velmi rychle ustoupí.
Jak přesně parodontitida vzniká?
Jak již bylo řečeno, počáteční příčinou jsou bakterie, které se nacházejí v prostoru mezi zubem a dásní. Zmnožení bakterií pod okrajem dásně v podobě bakteriálního povlaku, nazývaného zubní plak či biofilm, vede k zánětu okolních tkání, t.j. ke gingivitidě neboli zánětu dásní. Odstraní-li se příčina, tedy zubní plak, lze gingivitidu poměrně snadno vyléčit.
Pokud se tak nestane, dochází u citlivých jedinců k rozvoji parodontitidy. Měkký povlak, který se hromadí kvůli nedostatečnému čištění zubů, vlivem ukládání minerálů ztvrdne a vznikne zubní kámen. Na něm se pak mnohem více usazuje zubní plak. Mezi kořenem zubu a dásní se vytvoří mezera v podobě kapsy, kterou nazýváme parodontální chobot. V něm se množí bakterie a uvolňují toxiny.
Závažnost takto vzniklého onemocnění parodontu pak závisí především na úrovni ústní hygieny, vaší individuální obranyschopnosti a také rizikových faktorech.
Důležité příznaky
- krvácení nebo zarudnutí dásní
- zápach z úst
- přecitlivělost zubů
- zvýšená pohyblivost zubů
- změna polohy zubů
To vše postupně může vést ke ztrátě zubů.
Co zvyšuje riziko?
Je třeba znovu zopakovat, že pro prevenci parodontitidy, je velmi důležité si dobře čistit zuby (v tom vám může výrazně pomoct zubní hygienistka) a také nezanedbávat pravidelné návštěvy zubního lékaře.
Důležitým rizikovým faktorem je kouření. Kuřáci onemocní parodontitidou výrazně častěji než nekuřáci. Kuřáci také reagují na léčbu parodontitidy hůře, než nekuřáci. Uvádí se, že více než 90% pacientů, u kterých se léčbou nedaří zastavit parodontitidu, jsou kuřáci.
Dalšími rizikovými faktory jsou některá celková onemocnění (např. cukrovka nebo osteoporóza), hormonální změny (těhotenství, menopauza).
Léčba parodontitidy
Nejprve je potřeba zajistit trvale dobře prováděnou ústní hygienu. Zuby je potřeba zbavit snadno dosažitelných mikrobiálních povlaků. Dalším krokem je leštění a fluoridace povrchu zubů. To vyžaduje jednu či více návštěv u zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Součástí tohoto ošetření je i odstranění zubního kamene nahromaděného pod dásní a ohlazení povrchu kořene.
Následuje poučení o správném provádění dentální hygieny. To se již v žádném případě neobejde bez vaší spolupráce - jinými slova v domácím prostředí to za vás nikdo neudělá.
Při následné návštěvě lékař nebo hygienistka posoudí, zda dosavadní postup stačil nebo je potřeba pokračovat v léčení chirurgickou cestou. Očištění povrchů zubních kořenů a okrajů čelistní kosti v lokálí anestezii. To je ale nutné jen v některých případech.
Dlouhodobý úspěch léčby parodontitidy každopádně závisí na Vašem přístupu ke každodenní zubní hygieně a dodržování pravidelných návštěv zubního lékaře.
Stručné shrnutí zásad péče o zuby a dásně
- 2-3x denně si čistěte zuby kartáčkem a pastou
- denně používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky (vhodné pomůcky vám doporučí v zubní ordinaci
- podle doporučení zubního lékaře nebo dentální hygienistky využívejte k vyplachování úst i ústní vodu
- každé 2-3 měsíce vyměňte zubní kartáček
- 1 nebo 2krát ročně navštivte zubního lékaře nebo dentální hygienistku (kontrolní vyšetření, které zahrnuje i kontrolu stavu parodontu)
Zdroj:
Čerpáno zejména z materiálu Zánět dásní a parodontitida, vydaného společností COLGATE - PALMOLIVE Česká republika spol. s r.o.
a praxe dentální hygienistky Mgr. Hany Stratilové.
Na AZRODINA.cz zveřejněno 16.2.2017