Hrd22_pohoda_965x100

CO JE MODRÁ VELRYBA A JAK ZAJISTIT BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU

Autor: kolektiv autorů

V předchozích týdnech proběhly v médiích zprávy ohledně hry Modrá velryba, která se šíří českým internetem. Vyznat se v rozporuplných informacích, které se ke hře objevily, není úplně snadné, a tak jsme požádali vedoucího Linky bezpečí o odpovědi na otázky, které zazněly z úst dětí i rodičů. Můžete také zhlédnout videa Policie ČR, která vám vysvětlí proč je obecně ostražitost na internetu nutná.

Whale-297718_640_normal

Nechceme přispívat k šíření zájmu o hru, panice nebo strachu z Modré velryby. Právě proto přinášíme dále uvedené informace a rady, jak podpořit bezpečí dětí na internetu.


Ćtěte také:
ZAKÁZAT DĚTEM INTERNET NEBO FACEBOOK? MÁME LEPŠÍ ŘEŠENÍ...


Co tedy přesně Modrá velryba je? Stručně řečeno se má jednat o "zábavu" šířenou přes internet, kdy jsou účastníci hry prostřednictvím tzv. kurátora a jím zadávaných úkolů vedeny až k sebevraždě.

Linka bezpečí zveřejnila v druhé polovině dubna tyto informace:


Modrá velryba - hoax, který může nebezpečně inspirovat

První hovory o Modré velrybě se objevily na Lince bezpečí ve středu 12.4. Dodnes jsme zaevidovali více než 20 telefonátů na toto téma, na online poradnu Projekt E-Bezpečí se obrátilo dalších 11 dětí. Chtějí informace o hře, zmiňují velký strach z případné manipulace „kurátory", mají obavy o kamarády, a dokonce několik dětí zmiňuje, že hru začalo zkoušet.

Přiznáme se, že hodně poctivě řešíme otázku, jestli dalším článkem nepřiživíme mediální hysterii - tedy to, co tento fenomén nejvíce potřebuje k životu. Z hloupého hoaxu (= podvod, mystifikace, klamná zpráva) se může totiž velmi rychle stát skutečnost. Efekt nápodoby u případů, kterým byla věnována velká mediální pozornost, je totiž nepopiratelný fakt. Tzv. wertherův efekt aneb inspirace populárním příběhem není v českém mediálním prostoru neznámý. Uvést můžeme příklad z let 2003 a 2004, kdy probíhala série sebeupalování lidí (min. 14 případů), o kterých neustále informovala hlavně bulvární média. Ta totiž nejvíce přispívají k šíření tzv. nápodoby.

Děti jsou v tomto směru ještě více ovlivnitelné. Hlavní nebezpečí Modré velryby spočívá v tom, že je živené právě mediální pozorností - hra je popisována jako módní a hlavně masová záležitost, hledají se spojitosti se sebevraždami dětí i tam, kde žádné spojitosti nejsou, a vyvolává dojem jakési tajemnosti a exklusivity - tedy znaků, které jsou pro děti velmi lákavé.

Byť v České republice nebyl zatím popsán ani jeden případ ohrožení dítěte touto hrou, rozhodli jsme se zodpovědně informovat o rizicích a nabídnout doporučení jak pro dospělé, tak pro děti.

Linka bezpečí vypracovala několik doporučení pro ty, kteří princip hry začali napodobovat.

Pro děti:

 • Do hry nevstupujte. Je přirozené, že hra vyvolává zvědavost zjistit, jak hra funguje a jaké úkoly se plní. Tato zvědavost je přirozená, úkoly a principy hry je možné najít například na tomto odkazu http://echo24.cz/.../modra-velryba-co-stoji-za-hrou-jake-ukol... bez toho, že byste se museli do ní hlásit. 
 • Pobídky k sebevraždě, vydírání a manipulace k plnění úkolů jsou trestné činy.
 • Není trestné do hry vstoupit, je důležité nenechat se zastrašit vydíráním a svěřit se dospělému. Pokud hru hrajete, přestaňte ji hrát a vystupte z ní, nikdo nemá právo vás vydírat. Máte právo zažádat o pomoc. 
 • Je extrémně nebezpečné sdílet své osobní údaje na internetu, protože se vystavujete riziku, že vás bude někdo obtěžovat, vydírat nebo vaše údaje může zneužít. 
 • Případné důkazy o vydírání a nabádání k tomu si ublížit si uchovejte. Použít můžete klávesu „print screen" a vyfotit si obrazovku. Důkazy pak předejte Policii ČR.
 • Tato doporučení předejte také tomu, o kom víte, že ho hra zajímá, nebo že se do ní zapojil.

Pro kurátory:

 • Může být lákavé si vyzkoušet, jaké to je někoho ovládat, v tomto případě to ale může být trestný čin, proto s tím nezačínejte. 
 • Zadávání a trvání na plnění úkolů za pomoci manipulace a vydírání je trestným činem (§175), stejně jako nabádání k sebevraždě (§144).
 • Na internetu zanecháváte digitální stopu a je možné vás dohledat.

Pro rodiče:

 • Mluvte se svými dětmi o nebezpečí na sociálních sítích.
 • Zjistěte si co nejvíce o bezpečnějším používání internetu - např. www.e-bezpeci.cz
 • Při stanovování hranic používání internetu nevyhrožujte tresty, spíše se zaměřte na budování důvěry. 
 • Pokud se vám dítě svěří, že se do hry zapojilo, oceňte jeho důvěru a začněte situaci řešit za pomoci odborníků a PČR.

Upozorňujeme na to, že celý fenomén Modré velryby mohl být vytvořen s cílem získat silnou argumentaci pro větší kontrolu internetu. Děsivé obsahy, které hra s sebou nese, jsou samy o sobě velmi účinným marketingovým nástrojem - dokazuje to enormní zájem o vyhledávání spojení „modrá velryba" ve vyhledávačích, psaní tzv. hashtagů nebo připojování se do skupin na sociálních sítích, na něž jsou přirozeně vázané příjmy z reklamy.

A rada na závěr? Každá mediální epidemie potřebuje jediné - ticho.


OTÁZKY DĚTÍ (TEENAGERŮ)

Kdo stojí za modrou velrybou?

Hoax (poplašná zpráva) se začala šířit prostřednictvím ruských médií (např. Novaja Gazeta). První hashtagy a skupiny se začaly objevovat v ruské sociální síti VKontakte. Administrátoři těchto skupin přiznali, že využili děsivého obsahu ke zvýšení příjmů z reklamy. Ruská média byla následně velmi kritizovaná za to, že spojila obecně vysokou sebevražednost mladých lidí v Rusku s tímto fenoménem.

Jak odolat pokušení hru hrát?

Je naprosto přirozené, že spousty dětí si chtějí vyzkoušet, co se stane, když zadají hashtag modrá velryba. Děti jsou přirozeně zvědavé. Mýtus a tajemno ztrácí své kouzlo, když je odhaleno dopředu. Děti mohou být zvědavé na tzv. úkoly, které se mají plnit. Je možné se na ně bez rizika podívat v odkazu uvedeném výš.

Pokud Tě někdo kontaktuje, něco od Tebe požaduje, určitě vyhledej pomoc - rodičů nebo jiných dospělých, kterým věříš. Můžeš se také kdykoliv a zcela anonymně obrátit na Linku bezpečí.

Pokud máš třeba aktuálně nějaké potíže, starosti a láká Tě možnost zahrát si roli toho, kdo plní úkoly, myslíš si že by Ti to přineslo určitou úlevu, kontaktuj kdykoliv zcela anonymně Linku bezpečí. Získáš tam podporu, jak pokušení hrát takové hry odolat, zůstat v bezpečí a vyřešit problémy, které Tě trápí.

Pokud Tě (možná z podobných důvodů) láká opačná role, chceš vyzkoušet někoho instruovat, je nutné si uvědomit, že Ti hrozí trestní stíhání nebo jiný vážný postih, adekvátní Tvému věku. S jakýmikoliv problémy se opět můžeš obrátit na Linku bezpečí.

Proč lidé Blue whale hrají?

Efekt, který způsobilo rozšíření této poplašné zprávy a velká mediální pozornost má za následek, že se pro některé děti může stát plnění „úkolů" výzvou. Stejně jako se šíří jiné výzvy po internetu (vylít na sebe ledovou vodou, sníst lžíci mleté skořice). Motivem může být například patřit do určité skupiny, být identifikován s určitou skupinou lidí, což je hlavně v dospívání velmi silným motivem. Daná výzva je na internetu vždy spojována s jakousi módní vlnou.

To jsou rodiče dětí tak slepí, že nepoznají, že to jejich děti hrají? Už jen podle jejich fyzického stavu?

Opět opakuji, že žádná organizovaná hra neexistuje. To čeho jsme svědky, jsou nápodoby po silném mediálním zájmu. Pokud máte na mysli sebepoškozování, tuto problematiku řešíme na Lince bezpečí přes 10 let (tato forma rizikového chování se v ČR vyskytovala i před Modrou velrybou). Děti, které si ubližují, jsou často mistři v tom, jak své zranění zakrývat. Rodiče pak často nemají vůbec šanci zjistit, že se dítě sebepoškozuje.

Jak zabránit kamarádům/známým, aby hoax napodobovali?

Cestu vidím v zodpovědné osvětě o principu poplašných zpráv a v primární prevenci. (Jinými slovy můžeš jim třeba dát přečíst tento článek). I přes veškeré úsilí se ale může stát, že některé děti si úkoly budou chtít vyzkoušet. Pokud o někom takovém víš, je opět důležité svěřit se rodičům, jiným blízkým dospělým nebo můžeš zavolat na Linku bezpečí.

Kamarádi tvrdí, že kurátora policie nemůže najít, je to pravda?

Pokud by si někdo chtěl vyzkoušet instruovat někoho přes internet k sebepoškozování apod. nebo dokonce někoho vydíral, pak mu skutečně hrozí to, že ho může stíhat policie. Na internetu totiž všichni zanecháváme tzv. digitální stopu.

OTÁZKY RODIČŮ

Jak mám/mohu u dětí sledovat, čemu se věnují na internetu, aniž bych tím narušil vzájemnou důvěru?

Rodiče by měli především od začátku být průvodcem pro své děti v oblastech bezpečného chování na internetu. Dají se využít tzv. programy rodičovské kontroly - to znamená rovnou znemožnit přístup dětem k určitým obsahům/stránkám na internetu (pornografie, explicitní násilí a pod) a pak samozřejmě upřímný zájem o to, co dítě na internetu dělá.


TIP! Na stránkách https://www.kaspersky.cz/ si můžete zdarma stáhnout 30 denní zkušební verzi produktu Kaspersky Internet Security - multi-device s modulem rodičovské kontroly.


Jak staré dítě už je schopné nebezpečný obsah na internetu (sociálních sítích) rozpoznat? Jaká bezpečnostní pravidla by mělo znát?

Nebezpečný obsah na internetu často nejsou schopni rozpoznat ani dospělí - zejména různé formy falešných e-mailů. Pro začátek by dítě rozhodně mělo znát desatero bezpečného chování na internetu:

 1. Nedávej a neposílej na internetu nikomu adresu ani telefonní číslo. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
 3. Udržuj hesla k e-mailu, k profilům na sociálních sítí apod. v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi. Dobré heslo se skládá z velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
 5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
 8. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy. Takto se šíří viry. 
 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš. Na internetu koluje spousty falešných zpráv. 
 10. Když se s někým na internetu nechceš bavit, nebav se.

Existuje nějaký nástroj, který pomůže děti před takovým nebezpečným obsahem chránit?

Existují programy rodičovské kontroly, které filtrují třeba nevhodné stránky, limitují čas strávený na internetu a podobně. Dítě se ale může dostat k nevhodnému obsahu na nekontrolovaném počítači, tabletu nebo mobilu. Proto je vždy důležité rodičovskou kontrolu doplnit také zdravým zájem a vytvářením důvěry.

Co mohu dělat v případě, když dítě (teenagera) zajímá obsah s tématikou typu Modrá velryba, když ho to přitahuje?

Je rozdíl, jestli dítě tato tématika pouze zajímá, nebo si už nějakou výzvu vyzkoušelo, nebo dokonce se stalo obětí manipulace a vydírání. Nejlepší vhodnou cestou je načíst si informace o tomto fenoménu - doporučuji se podívat na stránky www.e-bezpeci.cz a následně s dítětem o tom mluvit. Pokud objevíme, že dítě tíhne k sebepoškozování je místě vyhledat odborníka. Poradit se můžete také na Rodičovské lince

Co dělat když dítě sleduje youtubery, kteří se podobným obsahem zabývají? 

To že dítě sleduje youtubery ještě neznamená, že je něco s dítětem špatně. Opět by mě zajímalo, co si o tom dítě myslí, co o tom samo ví. Spousta dětí, které volaly na Linku bezpečí kvůli Modré velrybě byly hlavně vystrašené, co to je, a chtěly pravdivé informace. 

Co může být příčinou, že dítě taková nebezpečná aktivita láká?

Děti přitahují nebezpečné aktivity obecně, jsou zvědavé, chtějí testovat hranice, často je motivace patřit k nějaké skupině. Týká se to všech forem rizikového chování - od závislostí až po rizikové sporty. Děti, které ale mají problémy se sebepoškozováním mohou nalézat v tomto fenoménu ospravedlnění a legitimizaci svého chování.

Co dělat když mi dítě sdělí, že hru hraje někdo z jeho kamarádů?

Pokud se dozvíte, že dítě na internetu někdo vydírá, instruuje ho k tomu, aby si ublížil, je na místě kontaktovat PČR.

(odpovídal Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí)

JE TO JAKO POVĚSIT SVOU NAHOU FOTKU NA NÁSTĚNKU NEBO SI HRÁT NA KOLEJÍCH, KAM MŮŽE KDYKOLIV PŘIJET VLAK

Policie ČR zveřejnila videa, která vysvětlují proč je obezřetnost důležitá.

Pro děti a mládež:

 

 

Pro rodiče:

 

 

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O FACEBOOKU

Jak staré děti ho využívají a vědí rodiče všechno?

Minimální povolená věková hranice pro vstup dětí na Facebook je 13 let, ale používají ho samozřejmě i děti mladší. Tyto děti v mnoha případech vůbec netuší, jak si profil zabezpečit, jak si nastavit soukromí, jaké heslo zvolit a proč, jak si vybírat přátele, jak si ověřovat jejich identitu, jak rozpoznat falešné profily, jaké informace v žádném případě nesmí svým facebookovým přátelům sdělit apod.

Rodiče většinou vědí, že má jejich dítě na Facebooku profil, ale často nevědí, že má jejich dítě další falešný profil, v řadě případů jako osoba jiného pohlaví.

Proč si děti zakládají na Facebooku účty?

Základní motivací dítěte je mít možnost komunikovat se svými kamarády a udržovat s nimi kontakt. Mezi další důvody patří hraní her, seznamování, sdílení fotografií a vídeí a v neposlední řadě také, protože „je to móda a trend".

Kdo jsou jejich přátelé na Facebooku?

Více než 1/3 českých dětí nezná všechny své facebookové přátele. Děti si mezi přátele přidávají nejenom osoby, které znají z reálného světa, ale také své internetové kamarády s neověřenou identitou. Tito „přátelé" pak získávají přístup k soukromým informacím, které děti sdílení na svých profilech (statuty, fotografie, videa apod.)..

Komunikace dítěte s neznámým člověkem je vždy riziková - což potvrzují také žádosti facebookových přátel: 31 % dětí bylo osloveno, aby neznámému poslalo fotografii svého obličeje, 18 % aby se ukázalo na webkameře, 10 % aby poslalo fotografii, na které je nahé, 6 % aby se svléklo před webkamerou.

Co je sexting a kolik dětí ho provozuje

Jedná se o dobrovolné sdílení vlastních intimních materiálů. Provozuje ho přibližně 7-9% českých dětí. V prostředí Facebooku sdílení a šíření intimních materiálů potvrzuje 4,1% dětí. Děti tyto fotografie obvykle pořizují zcela dobrovolně - velmi často v rámci partnerských vztahů. V danou chvíli si ale neuvědomují, že mohou být tyto fotografie ať už omylem nebo záměrně šířeny dál a být dostupné komukoliv. Také mohou posloužit jako prostředek k vyhrožování či vydírání.

Existují také situace, kdy bylo dítě ke sdílení intimního materiálu přinuceno dospělou osobou maskovanou za profil dítěte.

(Čerpáno z materiálů Policie ČR a www.e-bezpeci.cz)

Čtěte také: ZAKÁZAT DĚTEM INTERNET NEBO FACEBOOK? MÁME LEPŠÍ ŘEŠENÍ...

Zdroj:

Čerpáno z materiálů Linky bezpečí, Policie ČR a www.e-bezpeci.cz,

na AZRODINA.cz zveřejněno 11.5.2017

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05