Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství". Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

Kl_rodina_online_normal

Na prvním místě je nejdůležitější se s dětmi bavit a zajímat se o jejich aktivity - jak v reálném životě, tak v online prostředí. Co se kybernetické ochrany týče, je dobré se s dítětem domluvit, v jaký čas bude počítač využívat - omezit nebo zakázat využití počítače v určitou hodinu, například když má dělat domácí úkoly nebo si uklidit pokoj.

Možností pro ochranu dětí v online prostředí se nabízí hned několik, přičemž jejich kombinace zaručí, že dítě bude před případným nevhodným chováním na internetu ochráněno. Nejčastěji se rodiče uchylují k osobní kontrole dětí - na internetu mohou surfovat pouze pod jejich dohledem, případně rodiče kontrolují historii vyhledávače. Druhý jmenovaný způsob nicméně není ideální, protože rodiče už mohou pouze reagovat na nastalou situaci. Další možností je požádat poskytovatele internetového připojení, aby zablokoval přístup k některým stránkám. Tím bude dětem, ale i rodičům využívajícím stejné připojení, zcela odepřen přístup na dané stránky. Mnoho rodičů se také, ve snaze dohlédnout na aktivitu svých dětí na sociálních sítích, s nimi v tomto prostředí „spřátelí". Tato praktika však není všemocná, protože v současnosti lze ovlivnit - jestliže jsou děti jen trochu počítačově zručné - komu se příspěvky na některých sociálních sítí zobrazí a komu ne.

Velmi efektivní způsob ochrany dětí před nástrahami internetu představuje specializovaný software rodičovské kontroly. Ten slouží k regulaci aktivit dětí online, přičemž jeho využíváním nemusí rodiče jednoznačně vyjadřovat dětem nedůvěru. Jedná se o praktické opatření, díky němuž rodiče chrání svá zařízení a data na nich uložená, a zároveň je to preventivní opatření, které zaručí, že se děti na internetu nesetkají se zločinci či nevhodným obsahem.

Software rodičovské kontroly bývá součástí antivirových programů. Jeho prostřednictvím mohou rodiče omezit čas dětí strávený na internetu, blokovat přístup na nevhodné stránky, zabránit sdílení soukromých či tajných dat a podobně. Program rodičovské kontroly by měl být schopen specifikovat obsahy či kategorie stránek, které dítě nesmí vidět a zablokovat je. Kvalitní řešení navíc nepracuje jen s povolenými respektive nepovolenými seznamy. Analyzuje také obsah jakýchkoliv internetových stránek. To je důležité zejména v případech, když dítě při brouzdání internetem narazí na stránku, která se nedostala na žádný ze seznamů, a přesto představuje potenciální hrozbu. Další pokročilou funkcionalitou kvalitního softwaru rodičovské kontroly je možnost určit hodinu a typ aplikace nebo hry, kterou dítě může na internetu používat. Rodiče tak dítěti nemusí bránit být online, pouze mu zakáží hraní internetových her v době, kdy má hledat informace pro svůj referát. Jednotlivé softwary se tak mohou lišit ve způsobu svého zabudování do antivirových systémů, ovládáním, schopností analyzovat webové stránky a detekcí nebezpečného obsahu.

Neuvážené uveřejňování osobních dat či zhlédnutí nevhodného obsahu nejsou jedinými riziky. Nechat děti bez dozoru u počítače či chytrého telefonu se může občas prodražit. Vymazání rodinných vzpomínek z dovolené, nebo kontaktů z telefonního seznamu většinou zamrzí, ale mnohdy se ztracené kontakty dají získat zpět. Pokud ale děti vědomě nebo nevědomě v obchodu s aplikacemi nakoupí zpoplatněné aplikace, peněžní ztráta se reklamuje jen velmi obtížně. Kromě dvoustupňové autentifikace takovýchto transakcí lze podobným ztrátám předejít i zablokováním automatického ukládání čísla bankovního konta v historii vyhledávače/aplikací.

Nejen o surfování po internetu, ale i o aktivitách svých dětí na sociálních sítích by měli mít rodiče jasný přehled. Na jednu stranu je velmi jednoduché tuto aktivitu zablokovat, ale tím dítě ztratí možnost kontaktu se svými kamarády. Proto je lepší najít způsob, který dítěti umožní komunikovat v bezpečném prostředí a zabrání mu pouze v prozrazení citlivých informací. Takovou možnost nabízí speciální technologie, kterou lze najít v rámci některých modulů rodičovské kontroly. V ní dospělí zadají přesné informace, které se nesmí nikde v online komunikaci objevit. Pokud tak dítě například v komunikaci na Facebooku do okýnka konverzace napíše číslo bankovního účtu, které bylo předtím zadáno jako citlivá informace, program dítě upozorní na to, že jej nesmí odesílat a zároveň mu v tom zabrání.

Petr Kuboš, Kaspersky LabCo by rodiče měli ještě udělat pro to, aby ochránili své potomky před nástrahami kyberprostoru? Měli by udržovat svá zařízení chráněná proti virům, phishingu a dalším online hrozbám. Nejúčinnější ochranu představují spolehlivé komplexní bezpečnostní softwary, jakým je například Kaspersky Internet Security, jehož 30 denní zkušební verzi zdarma si můžete stáhnout na stránce společnosti Kaspersky Lab. Toto řešení zahrnuje i modul rodičovské kontroly pro maximální ochranu dětí na počítačích a systémech Mac. Nicméně o současných kybernetických hrozbách by rodiče měli mít sami přehled a mluvit o nich i s dětmi - třeba o podvodných e-mailech nebo kyberšikaně. Tím, že děti pochopí zásady bezpečného chování na síti, se rodiče vyhnou mnoha neradostným situacím.

Za společnost Kaspersky Lab radí Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu.

PR, 11.5.2017


Čtěte také:

 

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359