VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?
Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství". Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

Na prvním místě je nejdůležitější se s dětmi bavit a zajímat se o jejich aktivity - jak v reálném životě, tak v online prostředí. Co se kybernetické ochrany týče, je dobré se s dítětem domluvit, v jaký čas bude počítač využívat - omezit nebo zakázat využití počítače v určitou hodinu, například když má dělat domácí úkoly nebo si uklidit pokoj.
Možností pro ochranu dětí v online prostředí se nabízí hned několik, přičemž jejich kombinace zaručí, že dítě bude před případným nevhodným chováním na internetu ochráněno. Nejčastěji se rodiče uchylují k osobní kontrole dětí - na internetu mohou surfovat pouze pod jejich dohledem, případně rodiče kontrolují historii vyhledávače. Druhý jmenovaný způsob nicméně není ideální, protože rodiče už mohou pouze reagovat na nastalou situaci. Další možností je požádat poskytovatele internetového připojení, aby zablokoval přístup k některým stránkám. Tím bude dětem, ale i rodičům využívajícím stejné připojení, zcela odepřen přístup na dané stránky. Mnoho rodičů se také, ve snaze dohlédnout na aktivitu svých dětí na sociálních sítích, s nimi v tomto prostředí „spřátelí". Tato praktika však není všemocná, protože v současnosti lze ovlivnit - jestliže jsou děti jen trochu počítačově zručné - komu se příspěvky na některých sociálních sítí zobrazí a komu ne.
Velmi efektivní způsob ochrany dětí před nástrahami internetu představuje specializovaný software rodičovské kontroly. Ten slouží k regulaci aktivit dětí online, přičemž jeho využíváním nemusí rodiče jednoznačně vyjadřovat dětem nedůvěru. Jedná se o praktické opatření, díky němuž rodiče chrání svá zařízení a data na nich uložená, a zároveň je to preventivní opatření, které zaručí, že se děti na internetu nesetkají se zločinci či nevhodným obsahem.
Software rodičovské kontroly bývá součástí antivirových programů. Jeho prostřednictvím mohou rodiče omezit čas dětí strávený na internetu, blokovat přístup na nevhodné stránky, zabránit sdílení soukromých či tajných dat a podobně. Program rodičovské kontroly by měl být schopen specifikovat obsahy či kategorie stránek, které dítě nesmí vidět a zablokovat je. Kvalitní řešení navíc nepracuje jen s povolenými respektive nepovolenými seznamy. Analyzuje také obsah jakýchkoliv internetových stránek. To je důležité zejména v případech, když dítě při brouzdání internetem narazí na stránku, která se nedostala na žádný ze seznamů, a přesto představuje potenciální hrozbu. Další pokročilou funkcionalitou kvalitního softwaru rodičovské kontroly je možnost určit hodinu a typ aplikace nebo hry, kterou dítě může na internetu používat. Rodiče tak dítěti nemusí bránit být online, pouze mu zakáží hraní internetových her v době, kdy má hledat informace pro svůj referát. Jednotlivé softwary se tak mohou lišit ve způsobu svého zabudování do antivirových systémů, ovládáním, schopností analyzovat webové stránky a detekcí nebezpečného obsahu.
Neuvážené uveřejňování osobních dat či zhlédnutí nevhodného obsahu nejsou jedinými riziky. Nechat děti bez dozoru u počítače či chytrého telefonu se může občas prodražit. Vymazání rodinných vzpomínek z dovolené, nebo kontaktů z telefonního seznamu většinou zamrzí, ale mnohdy se ztracené kontakty dají získat zpět. Pokud ale děti vědomě nebo nevědomě v obchodu s aplikacemi nakoupí zpoplatněné aplikace, peněžní ztráta se reklamuje jen velmi obtížně. Kromě dvoustupňové autentifikace takovýchto transakcí lze podobným ztrátám předejít i zablokováním automatického ukládání čísla bankovního konta v historii vyhledávače/aplikací.
Nejen o surfování po internetu, ale i o aktivitách svých dětí na sociálních sítích by měli mít rodiče jasný přehled. Na jednu stranu je velmi jednoduché tuto aktivitu zablokovat, ale tím dítě ztratí možnost kontaktu se svými kamarády. Proto je lepší najít způsob, který dítěti umožní komunikovat v bezpečném prostředí a zabrání mu pouze v prozrazení citlivých informací. Takovou možnost nabízí speciální technologie, kterou lze najít v rámci některých modulů rodičovské kontroly. V ní dospělí zadají přesné informace, které se nesmí nikde v online komunikaci objevit. Pokud tak dítě například v komunikaci na Facebooku do okýnka konverzace napíše číslo bankovního účtu, které bylo předtím zadáno jako citlivá informace, program dítě upozorní na to, že jej nesmí odesílat a zároveň mu v tom zabrání.
Co by rodiče měli ještě udělat pro to, aby ochránili své potomky před nástrahami kyberprostoru? Měli by udržovat svá zařízení chráněná proti virům, phishingu a dalším online hrozbám. Nejúčinnější ochranu představují spolehlivé komplexní bezpečnostní softwary, jakým je například Kaspersky Internet Security, jehož 30 denní zkušební verzi zdarma si můžete stáhnout na stránce společnosti Kaspersky Lab. Toto řešení zahrnuje i modul rodičovské kontroly pro maximální ochranu dětí na počítačích a systémech Mac. Nicméně o současných kybernetických hrozbách by rodiče měli mít sami přehled a mluvit o nich i s dětmi - třeba o podvodných e-mailech nebo kyberšikaně. Tím, že děti pochopí zásady bezpečného chování na síti, se rodiče vyhnou mnoha neradostným situacím.
Za společnost Kaspersky Lab radí Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu.
PR, 11.5.2017
Čtěte také: