Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit
Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat - zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

Vlas vyroste denně o 0,2 až 0,5 milimetrů, tj. po roce bez stříhání budete mít vlasy o 18 cm delší. „Staré" vlasy vypadávají z pokožky hlavy průběžně a jsou nahrazovány vlasy novými. Kompletně se vymění jednou za 4 až 6 let, takže pokud máte nyní vlasy jemné, slabé nebo zplihlé, nejde určitě o definitivní stav.
Za nadměrné vypadávání vlasů lze považovat, pokud vám samovolně vypadne denně více než 100 vlasů. Příčin může být mnoho, uveďme alespoň některé z nich:
- Stres
- Hormonální změny - mohou být způsobeny poruchou štítné žlázy či nerovnováhou estrogenu a testosteronu, která škodí vlasovým kořínkům. Mezi významné hormonální změny patří také období menopauzy, kdy hladina estrogenu v ženském těle klesá.
- Užívání antikoncepce
- Špatný krevní oběh
- Nezdravá, jednostranná strava či nedostatek vitamínů
- Náhlá změna tělesné hmotnosti - např. u lidí trpících mentální anorexií
- Cukrovka
- Lupénka
- Roční období - vlasy se obměňují hlavně na jaře a na podzim. V tomto se tedy podobáme našim čtyřnohým přátelům, kteří línají ve stejném období. Majitelé psů či kočiček jistě potvrdí, že v těchto ročních obdobích nachází v kartáči více chlupů než jindy.
- Dědičnost - vypadávání vlasů může být dědičného charakteru. Ženy i muže může od určitého věku trápit úbytek vlasů, jejich prořídnutí, vznik koutů či lysinek.
Jak vypadávání vlasů předcházet?
Mnohdy může pomoci změna životního stylu a jídelníčku, kdy do konzumovaných potravin zařadíte více ovoce či zeleniny, obsahujících pestrou škálu vitamínů.
S vlasy zacházejte šetrně - svazování do ohonu či drdolů vlasům příliš nepomáhá - dochází totiž k mechanickému poškození vlasů. To samé může být způsobeno také intenzivním a nešetrným česáním či fénováním.
Pomoci jistě může i vhodně zvolená vlasová kosmetika, která dodá vašim vlasům potřebnou sílu a lesk, podpoří rychlejší růst vlasových vláken a pečuje o pokožku hlavy. Základem péče je šampon proti vypadávání vlasů, který můžete doplnit o stimulátor růstu v ampulích či vlasovou vodu.
Pokud se vám přesto zdá, že jste učinili všechno, co se pro zdraví vašich vlasů učinit dalo a přesto je stav vlasové pokožky a úbytek vlasů stále stejný, určitě se poraďte s odborníkem - nejlépe dermatologem.
PR, 20.9.2017