Jak zvládnout náročnou péči o seniora?
Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

Zvládat komplexní péči o seniora může být pro blízké příbuzné, kteří se současně ještě třeba starají o nedospělé děti nebo chodí do práce, náročné emocionálně, fyzicky i časově. Péče o nemocného je totiž ve většině případů prací na plný úvazek. Lidé odkázaní na pomoc druhých vyžadují většinou péči 24 hodin denně a to je pro pečující příbuzné velmi vyčerpávající. Existují však možnosti, které mohou pečovatelům pomoci. Dovážka obědů, pomoc s hygienou, úklidem nebo odlehčovací služby specializovaných zařízení, umožní, aby si i pečovatel mohl odpočinout a načerpal síly. Tyto služby je navíc možné hradit ze státního příspěvku na péči pro nemohoucího.
1. Osobní asistence
Osobní asistent seniorům pomáhá s běžnými denními úkony, jako je oblékání, vaření, koupání, nákupy nebo cesta k lékaři. Využít je ho ale možné i jen na společné trávení času při procházkách nebo posezení nad kávou. Cílem osobní asistence je odlehčit pečujícím osobám v časové náročnosti péče, a to i o víkendech nebo večerech.
2. Pečovatelská služba
Je ve své podstatě dost podobná osobní asistenci, ale bývá časově omezena. Většinou na všední dny či běžnou pracovní dobu. Pečovatelka dochází v předem domluvený čas a pomáhá nemocnému v domácnosti a s osobní hygienou.
3. Odlehčovací služba
Tato služba je primárně směřována k pomoci pečující osobě. Péče o seniory je dočasně přebrána a tak člověk, který se o něj stará, má čas si odpočinout a nabrat síly. Odlehčovací služba může být řešením i na období rehabilitace po operacích nebo třeba při rekonstrukci bytu. Délka pobytu v odlehčovací službě je maximálně 3 měsíce.
4. Denní stacionáře a centra denních služeb
Tato zařízení jsou určena pro seniory, kteří se neobejdou bez stálé pomoci, ale žijí doma. Senioři zde tráví čas po dobu, kdy jsou jejich blízcí v práci. Personál stacionářů se o ně komplexně stará podle individuálních potřeb (pomoc s jídlem, osobní hygienou) a nabízí seniorům také kulturní akce nebo různé vzdělávací či aktivizační činnosti (procvičování paměti, motoriky, procházky...).
5. Domácí zdravotní péče
Do domácnosti seniora dochází zdravotní sestry nebo lékař a zajišťují pravidelný zdravotní dohled a péči - měření krevního tlaku, aplikace léků a injekcí, převazování, rehabilitace...
Nepřerušený kontakt s rodinou je pro psychický stav seniora velmi podstatný a proto i když již není možné pokračovat v domácí péči, i krátké návštěvy v seniorských domovech jsou velmi důležité.
Pokud hledáte informace o dlouhodobé péči, státních příspěvcích nebo dalších možnostech navštivte stránky Péče.cz. Stránky byly vytvořeny, aby poskytly pomoc všem, kteří se ocitli ve složité životní situaci. Pomohou zorientovat se v problematice dlouhodobé péče a poradí s jejím financováním.
PR, 28.11.2017