Asekol_cervene_k_965x100px__04

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

Senior_normal

Zvládat komplexní péči o seniora může být pro blízké příbuzné, kteří se současně ještě třeba starají o nedospělé děti nebo chodí do práce, náročné emocionálně, fyzicky i časově. Péče o nemocného je totiž ve většině případů prací na plný úvazek. Lidé odkázaní na pomoc druhých vyžadují většinou péči 24 hodin denně a to je pro pečující příbuzné velmi vyčerpávající. Existují však možnosti, které mohou pečovatelům pomoci. Dovážka obědů, pomoc s hygienou, úklidem nebo odlehčovací služby specializovaných zařízení, umožní, aby si i pečovatel mohl odpočinout a načerpal síly. Tyto služby je navíc možné hradit ze státního příspěvku na péči pro nemohoucího.

1. Osobní asistence

Osobní asistent seniorům pomáhá s běžnými denními úkony, jako je oblékání, vaření, koupání, nákupy nebo cesta k lékaři. Využít je ho ale možné i jen na společné trávení času při procházkách nebo posezení nad kávou. Cílem osobní asistence je odlehčit pečujícím osobám v časové náročnosti péče, a to i o víkendech nebo večerech.

2. Pečovatelská služba

Je ve své podstatě dost podobná osobní asistenci, ale bývá časově omezena. Většinou na všední dny či běžnou pracovní dobu. Pečovatelka dochází v předem domluvený čas a pomáhá nemocnému v domácnosti a s osobní hygienou.

3. Odlehčovací služba

Tato služba je primárně směřována k pomoci pečující osobě. Péče o seniory je dočasně přebrána a tak člověk, který se o něj stará, má čas si odpočinout a nabrat síly. Odlehčovací služba může být řešením i na období rehabilitace po operacích nebo třeba při rekonstrukci bytu. Délka pobytu v odlehčovací službě je maximálně 3 měsíce.

4. Denní stacionáře a centra denních služeb

Tato zařízení jsou určena pro seniory, kteří se neobejdou bez stálé pomoci, ale žijí doma. Senioři zde tráví čas po dobu, kdy jsou jejich blízcí v práci. Personál stacionářů se o ně komplexně stará podle individuálních potřeb (pomoc s jídlem, osobní hygienou) a nabízí seniorům také kulturní akce nebo různé vzdělávací či aktivizační činnosti (procvičování paměti, motoriky, procházky...).

5. Domácí zdravotní péče

Do domácnosti seniora dochází zdravotní sestry nebo lékař a zajišťují pravidelný zdravotní dohled a péči - měření krevního tlaku, aplikace léků a injekcí, převazování, rehabilitace...


Nepřerušený kontakt s rodinou je pro psychický stav seniora velmi podstatný a proto i když již není možné pokračovat v domácí péči, i krátké návštěvy v seniorských domovech jsou velmi důležité.

Pokud hledáte informace o dlouhodobé péči, státních příspěvcích nebo dalších možnostech navštivte stránky Péče.cz. Stránky byly vytvořeny, aby poskytly pomoc všem, kteří se ocitli ve složité životní situaci. Pomohou zorientovat se v problematice dlouhodobé péče a poradí s jejím financováním.

PR, 28.11.2017

 

 

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359