Jak zajistit zdravé jídlo pro sebe i své děti? Část si můžete vypěstovat sami
Je jedno, jestli máte jen balkon nebo terasu anebo jestli disponujete i malou zahrádkou. Na všech místech se dá snadno pěstovat základní zelenina, kterou používáme k vaření nejvíce. Tedy hlavně mrkev, ředkvičky, cukety, okurky, dýně hokkaido, pak třeba i kedlubny, hrášek, nějaká cibule, bylinky anebo i saláty. A na zahradě také brambory.

Pěstování vlastní zeleniny vám zajistí nejen zdravé a lokální suroviny dostupné přes celou sezonu, ale má i svůj ekonomický dopad. Semínka stojí pár korun, ale vypěstujete z nich zeleninu, za kterou byste v obchodě dali půl výplaty. Pojďme se na to podívat blíže.
Když máte jen balkon
Pokud disponujete jen balkonem, nemusíte věšet hlavu a zahrádkářské cíle vzdávat. I balkon je místem, kde se toho dá vypěstovat hodně. Ano, je malý. Ale spoustu zeleniny lze při jejím růstu vést do výšky. Takže třeba okurky, vysoký hrách, dýně hokkaido, fazolky a samozřejmě třeba rajčata vám mnoho místa na balkoně nezaberou.
Jen se musíte k pěstování takové zeleniny dostatečně vybavit speciálními truhlíky, které jsou vybavené vertikální konstrukcí, jež šlahouny vaší zeleniny spolehlivě povede směrem vzhůru. Je fakt, že tyto truhlíky nejsou zrovna levné. Ale můžete si koupit i obyčejné a konstrukci si k nim dodělat sami. Truhlíky, substrát do nich, semínka i spoustu jiných zahrádkářských potřeb nabízí už koncem zimy třeba Lidl, a za rozumné ceny - stačí malé porovnání s většinou hobby marketů. Když si prohlédnete Lidl leták a porovnáte ho s jinými, hned se o tom můžete přesvědčit.
S pěstováním na balkoně lze začít dříve než na běžné zahradě - balkony jsou totiž ohřívané od domů, jsou i více chráněny proti průvanu. A hlavně na nich můžete udělat i mnohem účinnější ochranu proti chladu, pomocí netkaných textilií. Takže první úrodu ředkviček nebo cibule sazečky můžete sklízet už koncem dubna. Někdy i dříve.
Ovoce se na balkoně dá pěstovat také, ale jen ty nejmenší druhy. Určitě se můžete pustit třeba do jahod, ty jsou balkonovými evergreeny.
Máte velkou terasu?
Jestliže máte větší terasu, můžete si ji osadit dřevěnými nebo plastovými záhony. A ty jdou udělat i svépomocí, stačí stlouct několik dřevěných či plastových prken a připevnit je k podložce. Samozřejmě, chce to trochu umu a zkušeností, takže si záhon na terasu můžete nechat vyrobit. Sice to nebude nejlevnější, ale pomoci vám může půjčka před výplatou, která se, vhledem k budoucím výnosům z pěstování, rozhodně nestane prodělečnou.
Na záhonech na terase už můžete pěstovat většinu zeleninových druhů, dokonce i spoustu ovoce. V takovém záhoně vám porostou třeba i maliny, některé druhy borůvek, menších rybízů atd. Opět se snažte o to, abyste zeleninu, která dělá delší výhony, směřovali vzhůru. Tím si zajistíte více místa, ale i stabilnější výnosy, protože porost nebude tolik ohrožen plísněmi.
A co se zahrádkou?
Jestliže máte zahrádku, tak si můžete vypěstovat v podstatě vše, co budete chtít a co je schopné růst v našich končinách, včetně například převislých moruší, sloupcovitých jabloní, hrušní či třešní. K tomu keříkové ovoce, stromečky angreštu a rybízu. Anebo i rakytníky.
Ale také třeba brambory - stačí jen pár kopečků raných, které během léta sníte, ale na nichž ušetříte stokoruny. Sami víte, že rané brambory jsou koncem jara na našem trhu neuvěřitelně drahé. Za kilo si obchodníci účtují desítky korun. A vystačí tak na jeden rodinný oběd.
Krabička borůvek v lednu? Tady také musíte sáhnout pro bankovku. Ale když si borůvky vypěstujete a zamrazíte, budete mít na zimu přichystané desítky takových krabiček. O malinách nebo jahodách ani nemluvě. A hlavně: budou bio, zdravé, sladké a voňavé. A až ochutnáte rajče z vlastního záhonu, po těch z obchodu už ani neštěkne pes. Tedy, s výjimkou českých datlových nebo keříkových rajčat, která jsou pravidelně nabízena v Lidlu. Ta se svou chutí domácím rajčatům blíží nejvíce.
PR, 22.3.2018