Kaloba_baner_965x100

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - CO JÍ PROSPÍVÁ, CO ŠKODÍ A JAKÝMI PROBLÉMY NÁS UPOZORNÍ NA DYSFUNKCI

Autor: kolektiv autorů

Štítná žláza patří mezi velmi důležité žlázy s vnitřní sekrecí. Je umístěna v dolní části krku před hrtanem a má tvar motýla. Pro její správnou činnost je nezbytný zejména dostatek jódu. Problémy se štítnou žlázou trpí výrazně častěji ženy než muži. Víte, kterými potravinami štítné žláze prospějete a co jí naopak škodí? Tušíte, jestli vaše potíže nejsou projevem dysfunkce štítné žlázy? Přečtěte si, co jíst a pít a také proč zpozornět, když je vám pořád teplo nebo zima, hubnete či přibíráte, trpíte velkou únavou nebo třeba poruchami paměti a pozornosti.

žláza_štítná_normal

Jaké mohou být příčiny dysfunkce štítné žlázy?

Díky nevyváženému složení jídelníčku mohou v naší potravě chybět prvky, látky nebo vitamíny, které jsou nezbytné pro tvorbu hormonů. Jak již bylo zmíněno, základní látkou pro tvorbu hormonů štítné žlázy a regulaci její funkce, je jód.

Pokud chcete mít zdravou štítnou žlázu, preferujte domácí stravu bez dochucovadel, barviv a konzervantů. Dodržujte pitný režim, ideální je čistá voda.

Zařazujte do jídelníčku potraviny s obsahem jódu. Jedná se např. o višně, třešně, mořské řasy, česnek, cibuli, bazalku, maliny, citróny, rybíz, rajčata, polníček, brokolici, tučnější tvrdé sýry, vejce, hrách, listový špenát a samozřejmě mořské ryby. Ty u nás bohužel nejsou tak snadno dostupné, jako v přímořských oblastech, nicméně i tak si je můžete pravidelně dopřát. Pro dostatečné zásobení jódem se doporučuje konzumovat mořské ryby minimálně 2x týdně.

Kvalitní mořské ryby, zmrazené přímo na moři hned po lovu najdete na českém trhu např. pod značkou Mylord Premium. Na webových stránkách dovozce najdete i odkaz kde můžete ryby koupit, včetně akční nabídky.

Česká republika má také vlastní přírodní zdroj jódu. Ve vysoké míře ho obsahuje minerální voda Vincentka. Jen jedním douškem denně snadno splníte doporučenou dávku! Vincentka je dostupná v lékárnách i některých potravinových řetězcích.

Z bylin se jedná o karabinec evropský a za zmínku stojí také vitamínová bomba - plody černé jeřabiny (aronie černoplodé). Tu můžete pěstovat na zahradě třeba jako jedlý živý plot nebo si koupit již vylisovanou šťávu z těchto plodů.

Na druhou stranu existují i potraviny, které naopak narušují produkci hormonů štítné žlázy - tzv. strumigeny. Patří mezi ně třeba brokolice, květák, kedlubny, růžičková kapusta, řepka, sója nebo zelí. Pokud je ale konzumujete v rozumném množství, neměl by to být žádný problém.

Zdroje z oblasti celostní medicíny uvádějí, že funkce štítné žlázy je závislá i na správném fungování našich jater. Z toho pak logicky vyplývá, že nadměrné zatížení organismu různými chemickými látkami, ale třeba i umělými hormony (např. hormonální antikoncepcí), může být zátěží také pro naši štítnou žlázu.

Nezapomínejte, že chemické látky obsahují i prací prášky a úklidové prostředky. Naše pokožka je s nimi tak v každodenním kontaktu. Proč si tedy i v tomto ohledu neulevit a nevyměnit je za šetrnější, ekologičtější přípravky. Případně můžete alespoň při úklidu používat rukavice.

Dalšími faktory, které dle mnohých zdrojů přispívají k poruchám štítné žlázy, je příliš vysoká fyzická nebo psychická zátěž. Proto se v rámci prevence i terapie vyplatí zvolnit tempo a v rámci možností řešit situaci, která je pro vás stresující. Využívejte různé relaxační techniky, které vám pomohou uvolnit nahromaděný adrenalin. Pro někoho to mohou být dlouhé procházky, běh, tanec, jóga, pro jiného třeba zpěv. Když to nepomáhá, běžte někam, kde budete sami a normálně se ze všeho vykřičte. Úleva se dostaví v podstatě okamžitě.

Z pohledu psychosomatické medicíny je štítná žláza orgán, který reaguje na emoční napětí. Ženy jsou více senzitivní, a tak se u nich častěji tímto způsobem projevují citové, vztahové nebo partnerské problémy. Souvislosti můžeme najít i u rodičů, kteří přenášejí své emoční napětí na své děti.

Zamyslete se, jestli můžete svobodně vyjadřovat své názory. Myslíte pozitivně? Nejste pod tlakem někoho blízkého? Máte volnost vyjadřování ve své práci, rodině a u svých přátel? Máte z něčeho nebo o někoho strach? Umíte vyjádřit své názory?

Žlázy s vnitřní sekrecí jsou velice citlivé a reagují na náš duševní stav. Dle psychosomatiky štítná žláza odráží naše chtění. Trpí, když tvrdohlavě trváme na svém, nezdravě lpíme na něčem, co ovládá naše ego. Ukazuje i na závislost na partnerovi nebo dětech. Neprospívá jí ani přílišný pocit, že musíme mít život a vše pod kontrolou.

Při zvýšené funkci máme přehnané nároky, vše chceme zvládnout, stihnout, nežijeme v harmonii se svým srdcem a duší, neumíme prostě jen být, spočinout v okamžiku, radovat se z mála toho, co máme právě teď.
Je v nás motor, který nás žene stále dál a dál za něčím dalším, co nám přinese spokojenost. Bohužel to tak nefunguje, pokud nebudeme spokojeni s tím, co máme tady a teď, nebudeme spokojeni s ničím. Pocit, že nestihneme vše, co stihnout musíme spaluje mnoho energie, mnoho živin, a my strádáme tělesně i duchovně.

Snížená funkce se projeví pokud nejsme schopni se rozhýbat k tomu, co ve svém životě máme plnit a konat, zůstáváme pouze ve fázi CHCI, ale máme v sobě mnoho výmluv a zábran, proč tak konat nemůžeme - příčiny hledáme především vně sebe, plníme se nespokojeností a nenaplněností svých dnů, zlobou, křivdami a nepříjemnostmi, které následně oslabují štítnou žlázu i játra se žlučníkem.

Dle zkušeností některých lékařů často dochází nejdříve ke zvýšené funkci štítné žlázy a pokud se problémy neřeší, následuje činnost snížená.

Na webu je k dispozici také zajímavá bakalářská práce s názvem Souvislost regulace emocí s onemocněním štítné žlázy. Z výzkumu prováděného pomocí sebehodnotícího dotazníku vyplynulo, že dotazované ženy, které trpí onemocněním štítné žlázy, mají mnohem častěji tendenci využívat (v rámci strategie zvládání stresu) potlačování emocí.
V té souvislosti je vhodné zmínit další důležité doporučení - dodejte si odvahu a říkejte, co cítíte.

Jak poznat, že štítná žláza špatně funguje?

Příznaky se liší podle toho, jestli se jedná o zvýšenou nebo sníženou funkci štítné žlázy. Napovědět vám mohou i následující zkušenosti žen, které se s onemocněním setkaly.

Geny a velké vytížení

"Dceři bylo 15 let, když přišla ze školy a já se všimla změny na jejích očích. Stalo se to ze dne na den, před tím jsem nic nepozorovala. Až zpětně jsme si uvědomily, že měla několik týdnů i další potíže. Špatně spala, občas jí bušilo srdce, trpěla častým nucením na stolici. Následná vyšetření potvrdila velmi výrazně zvýšenou funkci štítné žlázy. Okamžitě byla nasazena terapie, která jí během 2-3 týdnů ulevila od největších potíží. Během několika dalších let se hodnoty natolik zlepšily, že bylo možné léky vysadit, nicméně při prvním pokusu se hodnoty zase zhoršily, takže bylo nutné se k léčbě vrátit. Podruhé jsme vysazovaly pozvolněji a nyní je už 2 roky úplně bez léků. Oči se jí hodně zlepšily, cizí lidé nic nepoznají. Jen já vidím nepatrný rozdíl, který je znát hlavně při porovnání fotografií z doby před vznikem potíží a po léčbě. Jinak se ale dcera cítí výborně.

Co se týká příčin vzniku onemocnění, připisujeme ho (stejně jako ošetřující lékařka) genetice. U manžela se přibližně ve 40ti letech objevily sice trochu jiné potíže, než u dcery, nicméně na vině byla také štítná žláza. Začal být oteklý a trpěl obrovskou únavou. V podstatě kdekoliv usínal. Vyšetření potvrdila hypofunkci štítné žlázy. Po nasazení léků se mu ulevilo velmi rychle, ale musí je brát již 15 let.

Je pravda, že jak manžel, tak dcera jsou velmi aktivní. V době, kdy se u muže onemocnění projevilo, čelil obrovskému pracovnímu vytížení a stresu. Zcela běžně pracoval 15 hodin denně.
Také dcera byla v daném období hodně vytížená, jak školou, tak časově i fyzicky náročnými zájmovými aktivitami. Těžko říct, jestli to s tím může nějak souviset."

Těžké životní situace

"Je to už dávno, narodila jsem se začátkem války (v roce 1940) a v době, o které mluvíme, jsem chodila do 6.třídy. Pamatuji se na to ale celkem dobře, protože jsem musela najednou zastat skoro všechny domácí práce. Otec chodil do práce a maminka byla pořád velmi unavená. Taky si všichni mysleli, že hodně přibrala, ale byla spíš celá oteklá. Tenkrát nebylo povědomí o problémech se štítnou žlázou zřejmě moc velké, protože se dlouho nedařilo zjistit, co jí vlastně je. Trvalo to celé dva roky! Lékař nejdřív usoudil, že má problém s krvinkami, tak jí píchal nějaké injekce, ale ty jí nijak nepomohly. Naopak jí bylo čím dál hůř. Teprve po dvou letech se dostala k jinému lékaři, který ji zaslal ke specialistovi. Tomu bylo jasné, že jde o hypofunkci štítné žlázy, už když maminku viděl mezi dveřmi. Nasadil jí okamžitě léky, které sice musela brát až do konce života, ale již během 14 dnů jí až zázračně ulevily. Po dvou letech utrpení bylo zase dobře.

Nevím už přesně, co maminka před vznikem onemocnění prožívala, ale je pravda, že měla za sebou velmi náročné roky. Otec byl krátce po mém narození zatčen a až do konce války vězněn v Německu a poté v koncentračním táboře v Terezíně. Naštěstí se nám vrátil, ale bratr maminky, který byl také vězněn, přijel domů s podlomeným zdravím a pár let po válce snad i kvůli nešťastné lásce, spáchal sebevraždu. Potom také maminka otěhotněla, ale v raném stádiu těhotenství o dítě přišla. Vyčerpávající pro ni určitě byla i péče o umírajícího dědečka. To vše se stalo několik let před tím, než maminka začala být nemocná."

Nebyl čas...

"Pracuji jako učitelka na plný úvazek na základní škole a gymnáziu, odpoledne vyučuji soukromě zpěv a klavír, často vystupuji - hraji a zpívám s kapelou, zároveň nyní pracuji i jako redaktorka časopisu. Ještě nedávno jsme se doma starali o maminku, která po operaci srdce ochrnula na spodní polovinu těla. Žijeme v domě z konce 19. století, který postupně svépomocí rekonstruujeme, udržujeme středně velkou zahradu.

Příznakům poruchy štítné žlázy, které se u mě začaly projevovat před dvěma lety, jsem nevěnovala pozornost, nebyl čas. Říkala jsem si: Jsi unavená? - no nediv se, vždyť pracuješ jak šroub. Přibralas za 3 měsíce 16kg?? - nesprávně se stravuješ, nemáš čas na pohyb a jiné koníčky než muziku. Špatně se ti dýchá? - přibrala jsi, to je tím, ten oteklý krk taky. Máš křeče v lýtkách? - to bude nedostatkem magnesia, zajdi do lékárny. Je ti stále zima? - bydlíš ve starém chladném domě. Vypadávají Ti vlasy? - za to může jaro nebo podzim. Nemůžeš si vzpomenout na jména dětí ve škole? - je jich hodně, kdo by si jich každý rok nově přes stovku pamatoval? Nedaří se ti zformulovat věty? - jsi přepracovaná, to koktání se taky po prázdninách spraví. Ajaj, co ta manikúra, stihlas ji vůbec, že máš popraskanou kůžičku? Sakryš, zase roztřepený nehet!

Nebylo nic, co by mi rozhodilo pracovní tempo nebo ho alespoň trochu zpomalilo. Jela jsem na plné obrátky, příroda to tak zařídila. Žena - matka - funguje, co se slíbí, to se má splnit... Když zemřela maminka, byla jsem oporou tatínkovi. Ještě půl roku jsem se držela. Věděla jsem, že se musím začít věnovat sama sobě, jinak se zhroutím. Nepřipouštěla jsem si vyčerpání, v noci jsem nemohla spát, nálady kolísaly, bušení srdce děsilo, krevní tlak stoupal. Věděla jsem, co je příčinou - stres. Vsadila jsem na to, co mi dříve přinášelo radost - živá muzika s báječnými lidmi. Potřebovala jsem jasný krátkodobý cíl - chci řidičák na velkou motorku. Povedlo se, jízda na ní mi dodnes dokáže spolehlivě vyčistit hlavu.

Ani tyto zmíněné věci mě však nepřivedly do čekárny lékaře. Až jednou... při koncertě jsem nemohla udýchat dřívější fráze a musela jsem se nadechovat častěji. Jako bych zpívala při chůzi do schodů. Zvýšil se tlak ve spodní části krku, to byl moment, který spustil lékařské martýrium. Po odebrání vzorků krve - vše v normě. Ultrazvuk - v normě. Opakované testy - v normě. Připadala jsem si, jako bych si vymýšlela. Díky pečlivosti paní obvodní lékařky jsem skončila u endokrinologa - konstatoval přetížení štítné žlázy v důsledku nadměrného používání hlasivek (denně i 10 hodin nepočítaje koncerty), nevyloučil, že v mém věku (45 let) začíná dysfunkce štítné žlázy a přihlédl ke genetické zatíženosti z matčiny strany.

V současné době rok beru léky, váha jde pomalu dolů, všechny příznaky zmizely. Cítím se velmi dobře. Hypofunkce štítné žlázy mě přinutila změnit pohled na sebe samu, změnit životní styl a více si sama sebe vážit."

Shrnutí projevů dysfunkce štítné žlázy

Hormony štítné žlázy ovlivňují mnoho orgánů a tkání v lidském těle, proto se dysfunkce štítné žlázy projevuje poměrně velkým množstvím příznaků. Mezi typické projevy patří vliv na tepelný režim organismu. Jinými slovy může vám být stále zima nebo naopak trpíte neustále pocitem horka či zvýšené teploty. Podle toho, jestli je činnost štítné žlázy zvýšená nebo naopak snížená.

Další příznaky zvýšené funkce štítné žlázy:

 • nápadné zvětšení štítné žlázy (tzv. struma)
 • zrychlená střevní činnost (většinou průjem)
 • neklid, nervozita, úzkostnost až plačtivost, zhoršené soustředění, někdy i mimovolné pohyby
 • nesnášenlivost teplého prostředí, pocity horka
 • poruchy spánku, únava
 • rychlá mluva, hyperaktivita
 • i přes zvýšenou chuť k jídlu ubývání na váze
 • zvýšené vypadávání vlasů (jsou suché, roztřepené)
 • lomivé nehty
 • pokud je příčinou Basedowova choroba, je přítomen exoftalmus (vystoupnutí oka z očnice, "vykulené oči")
 • svalová slabost (projeví se např. při chůzi do schodů nebo dřepech)
 • třes rukou
 • zrychlený tep
 • silné bušení srdce
 • vysoký krevní tlak
 • poruchy menstruačního cyklu, sklon k potratům

Příznaky snížené funkce štítné žlázy:

 • může být i zvětšená, ale většinou spíš menší štítná žláza
 • únava, spavost
 • zácpa
 • zimomřivost
 • přibírání na váze, zadržování tekutin zejména v dolní části končetin
 • velmi suchá, olupující se pokožka
 • roztřepené, ztluštělé, lomivé nehty
 • zvýšené vypadávání vlasů
 • zhrubnutí hlasu, chrapot
 • oteklá víčka
 • bušení srdce
 • pomalý puls
 • vysoký krevní tlak
 • depresivní syndrom
 • poruchy menstruačního cyklu, problémy s otěhotněním i donošením dítěte

Samozřejmě ne vždy a každý z výše uvedených příznaků musí znamenat poruchu štítné žlázy. Pokud máte pochybnosti, navštivte svého praktického lékaře. Ten vám udělá krevní testy, odešle vás na ultrazvukové vyšetření a velmi pravděpodobně i ke specialistovi (endokrinologovi). Potřebná vyšetření nejsou nijak bolestivá a poměrně rychle odhalí, zda je vaše štítná žláza v pořádku.

Máte pozitivní zkušenost s (vy)léčením štítné žlázy? Napište nám na info@azrodina.cz! Inspirativní příběhy rádi zveřejníme.

 

 

Zdroj:

Na AZRodina.cz zveřejněno 2.5.2018

Použité zdroje (i zdroje dalších informací):

https://nemoci.vitalion.cz/
Jiří Janča - Velký receptář alternativní medicíny
https://svethomeopatie.cz/cs/814-mam-nemocnou-stitnou-zlazu-co-mam-jist
http://www.vincentka.cz/cs/archiv/clanek-odbornici-varuji-cechum-chybi-jod-a-pritom-maji-prirodni-vincentku
https://www.serafinbyliny.cz/
https://theses.cz/id/d5c6cu/FrytackK__Bakalsk_prce.pdf
www.empatia.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359