OSTATNÍ DĚTI UBLIŽUJÍ MÉMU DÍTĚTI
Autor: odpověď - Kateřina Schmidová, Rodičovská linka
DOTAZ Z PORADNY - Pěkný den, jak se má moje dcera bránit, když ji neustále děti napadají (fyzicky). Je jí 15 let, ale nevypadá na to, je menší a drobná. Oni vědí, že se jich dcera bojí. Rodiče těch dětí to neřeší. Jak my to máme řešit? To má dcera být otloukaná od druhých dětí? Na koho se máme obrátit? Dcera se bojí chodit ven i na hřiště.
Dobrý den,
děkujeme Vám za dopis a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Ptáte se, jak byste mohli svou dceru ochránit před neustálým fyzickým napadáním od ostatních dětí. Už se i bojí chodit ven. Dceři je patnáct let, ale je drobná a neumí se bránit. Rodiče těch dětí to nijak neřeší.
Je jasné, že Vás dceřina situace trápí, a také je skvělé, že hledáte nějakou cestu, jak jí pomoci. A pomoc určitě potřebuje - i kdyby byla větší a silnější, proti přesile je těžké se bránit. Podle Vašeho popisu je Vaše dcera šikanovaná a to se většinou bez nějakého zásahu nijak nezmění, ba naopak, mohlo by docházet ke stále horším projevům.
Z Vašeho dopisu jsem vyrozuměla, že k napadání dochází mimo školu. Pokud se to však děje i ve škole, pak by se měla škola postarat, aby se alespoň tam cítila Vaše dcera bezpečně. Rodičům většinou doporučujeme, aby sepsali, co se např. v uplynulých čtrnácti dnech ve škole konkrétně přihodilo, kdy se to stalo a kdo u toho byl, a s tím se na školu obrátili. Škola je povinna se tím zabývat, to jí ukládá metodický pokyn ministerstva školství. Ve škole je nejlepší obrátit se na metodika prevence, který má řešení šikany na starosti. K jednání je dobré přizvat i třídního učitele. Při osobním jednání je dobré požádat o zápis z tohoto jednání, to pro případ, že byste s postupem školy nebyli spokojeni.
Pokud jde o napadání mimo školu, jednou z cest, jak dceru chránit, je nahlásit závadové chování těch dětí na odbor sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD - sociálku) úřadu v místě Vašeho bydliště. K tomu ovšem potřebujete znát jméno a bydliště těch dětí. Za jejich chování jsou zodpovědní rodiče a ty by si také sociální pracovník z úřadu měl předvolat, situaci s nimi řešit a vést je k tomu, aby chování svých dětí usměrnili.
Další možností je zavolat policii přímo v situaci, kdy k napadení dojde - tedy domluvit se například s dcerou, aby buďto sama policii zavolala (linka 158), nebo zavolala Vám a Vy byste pak na toto číslo sami zavolali. To by mohlo na ty agresivní děti zapůsobit.
A pak je tu něco jako bezpečnostní plán - projděte s dcerou možnosti, kam se může uchýlit např. cestou ze školy a zpět (nějaký obchod, pošta), zkuste se domluvit se zaměstnanci, aby věděli, proč tam přiběhla. Pokud chce jít ven, ať je domluvená s nějakými kamarády, aby ve chvíli napadení nebyla sama a měli jste tak nějaké svědectví.
Chtěla bych zdůraznit, že děti, které Vaši dceru napadají, se dopouštějí trestného činu (omezování osobní svobody, vydírání, útisku, ublížení na zdraví), proto přivolání policie nebo nahlášení jejich chování na policii je zcela oprávněné. I když jsou pravděpodobně nezletilé.
Ještě mě napadá, že by Vaše dcera mohla svoje těžkosti s vrstevníky konzultovat s Linkou bezpečí - nejen kvůli dobrému způsobu, jak se bránit, ale i proto, že někdy bývá užitečné popovídat si o obtížné situaci s někým, kdo je nezaujatý. U konzultanta Linky bezpečí může najít podporu a pochopení. Linka je bezplatná a funguje nepřetržitě na čísle 116 111.
Pokud byste se chtěla ještě na něco doptat, můžete nám znovu napsat, případně zavolat přímo na Rodičovskou linku. Ta je Ta je v provozu každý všední den od 13:00 do 19:00, v pátek pak od 9:00 do 15:00 na čísle 606 021 021. Hovor je účtován sazbou 1,60 Kč/min. ze sítě O2, ze sítě T-mobile 4,80 Kč/min. Další možností je naše nová, zcela bezplatná služba Chat Rodičovské linky, který je v provozu vždy v neděli od 9:00 do 13:00. Informace najdete na http://www.rodicovskalinka.cz/sluzby/chatuj-s-nami/.
Rádi bychom Vás povzbudili - máte plné právo usilovat o bezpečí své dcery a příslušné instituce (škola, OSPOD, policie) jsou povinné být v tom nápomocné. Přejeme Vám, abyste dosáhli toho, že se Vaše dcera nebude muset žádných dalších útoků obávat.
Čtěte také:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 17.5.2018