Asekol_cervene_k_965x100px__04

OSTATNÍ DĚTI UBLIŽUJÍ MÉMU DÍTĚTI

Autor: odpověď - Kateřina Schmidová, Rodičovská linka

DOTAZ Z PORADNY - Pěkný den, jak se má moje dcera bránit, když ji neustále děti napadají (fyzicky). Je jí 15 let, ale nevypadá na to, je menší a drobná. Oni vědí, že se jich dcera bojí. Rodiče těch dětí to neřeší. Jak my to máme řešit? To má dcera být otloukaná od druhých dětí? Na koho se máme obrátit? Dcera se bojí chodit ven i na hřiště.


Dobrý den,
děkujeme Vám za dopis a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Ptáte se, jak byste mohli svou dceru ochránit před neustálým fyzickým napadáním od ostatních dětí. Už se i bojí chodit ven. Dceři je patnáct let, ale je drobná a neumí se bránit. Rodiče těch dětí to nijak neřeší.

Je jasné, že Vás dceřina situace trápí, a také je skvělé, že hledáte nějakou cestu, jak jí pomoci. A pomoc určitě potřebuje - i kdyby byla větší a silnější, proti přesile je těžké se bránit. Podle Vašeho popisu je Vaše dcera šikanovaná a to se většinou bez nějakého zásahu nijak nezmění, ba naopak, mohlo by docházet ke stále horším projevům.

Z Vašeho dopisu jsem vyrozuměla, že k napadání dochází mimo školu. Pokud se to však děje i ve škole, pak by se měla škola postarat, aby se alespoň tam cítila Vaše dcera bezpečně. Rodičům většinou doporučujeme, aby sepsali, co se např. v uplynulých čtrnácti dnech ve škole konkrétně přihodilo, kdy se to stalo a kdo u toho byl, a s tím se na školu obrátili. Škola je povinna se tím zabývat, to jí ukládá metodický pokyn ministerstva školství. Ve škole je nejlepší obrátit se na metodika prevence, který má řešení šikany na starosti. K jednání je dobré přizvat i třídního učitele. Při osobním jednání je dobré požádat o zápis z tohoto jednání, to pro případ, že byste s postupem školy nebyli spokojeni.

Pokud jde o napadání mimo školu, jednou z cest, jak dceru chránit, je nahlásit závadové chování těch dětí na odbor sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD - sociálku) úřadu v místě Vašeho bydliště. K tomu ovšem potřebujete znát jméno a bydliště těch dětí. Za jejich chování jsou zodpovědní rodiče a ty by si také sociální pracovník z úřadu měl předvolat, situaci s nimi řešit a vést je k tomu, aby chování svých dětí usměrnili.

Další možností je zavolat policii přímo v situaci, kdy k napadení dojde - tedy domluvit se například s dcerou, aby buďto sama policii zavolala (linka 158), nebo zavolala Vám a Vy byste pak na toto číslo sami zavolali. To by mohlo na ty agresivní děti zapůsobit.

A pak je tu něco jako bezpečnostní plán - projděte s dcerou možnosti, kam se může uchýlit např. cestou ze školy a zpět (nějaký obchod, pošta), zkuste se domluvit se zaměstnanci, aby věděli, proč tam přiběhla. Pokud chce jít ven, ať je domluvená s nějakými kamarády, aby ve chvíli napadení nebyla sama a měli jste tak nějaké svědectví.

Chtěla bych zdůraznit, že děti, které Vaši dceru napadají, se dopouštějí trestného činu (omezování osobní svobody, vydírání, útisku, ublížení na zdraví), proto přivolání policie nebo nahlášení jejich chování na policii je zcela oprávněné. I když jsou pravděpodobně nezletilé.

Ještě mě napadá, že by Vaše dcera mohla svoje těžkosti s vrstevníky konzultovat s Linkou bezpečí - nejen kvůli dobrému způsobu, jak se bránit, ale i proto, že někdy bývá užitečné popovídat si o obtížné situaci s někým, kdo je nezaujatý. U konzultanta Linky bezpečí může najít podporu a pochopení. Linka je bezplatná a funguje nepřetržitě na čísle 116 111.

Pokud byste se chtěla ještě na něco doptat, můžete nám znovu napsat, případně zavolat přímo na Rodičovskou linku. Ta je Ta je v provozu každý všední den od 13:00 do 19:00, v pátek pak od 9:00 do 15:00 na čísle 606 021 021. Hovor je účtován sazbou 1,60 Kč/min. ze sítě O2, ze sítě T-mobile 4,80 Kč/min. Další možností je naše nová, zcela bezplatná služba Chat Rodičovské linky, který je v provozu vždy v neděli od 9:00 do 13:00. Informace najdete na http://www.rodicovskalinka.cz/sluzby/chatuj-s-nami/.

Rádi bychom Vás povzbudili - máte plné právo usilovat o bezpečí své dcery a příslušné instituce (škola, OSPOD, policie) jsou povinné být v tom nápomocné. Přejeme Vám, abyste dosáhli toho, že se Vaše dcera nebude muset žádných dalších útoků obávat.


Čtěte také:

MAMI, U NÁS JE ŠIKANA

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 17.5.2018

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359