Kaloba_baner_965x100

STRAŠÍ VÁS PROBLÉMY V PŘECHODU? 5 TIPŮ PRO KLIMAKTERIUM V POHODĚ

Autor: kolektiv autorů

Přechod, menopauza neboli klimakterium je pro mnohé ženy období, na které se vůbec netěší nebo z něj dokonce mají strach. Není ani divu, když ze všech stran slyšíme, jaké nepříjemnosti nás v přechodu čekají. Málokterá žena touží po návalech horka, bušení srdce, nedobrovolně probděných či propocených nocích nebo depresích. Pokud ale víte, co se s vaším tělem v menopauze vlastně děje a jak problémům předejít nebo si od nich ulevit, můžete přechod zvládnout v pohodě.

Růže_klimakterium_final_normal

1. Zachovejte klid, jste zdravá

Na začátku je důležité si uvědomit, že se nejedná o nemoc, ale o zcela přirozený tělesný proces, který trvá přibližně 6 - 13 let. S prvním vynecháváním menstruace se většina žen setká mezi 42 a 49 rokem. Proč tuto etapu nepřijmout jako příležitost, začít víc pracovat na svém zdraví? Proč ji nevnímat jako proces, během kterého si vytvoříte takové tělo, které vám bude sloužit až do konce života? Výhodou je, že v této životní fázi už se poměrně dobře znáte, nemusíte si nic nalhávat, ani omlouvat své okolí. Mnohé ženy projdou výraznými životními změnami a zároveň objeví nové stránky své osobnosti. 

Mezi 49 a 55 rokem života dojde v těle ženy k plné hormonální proměně a vy můžete tyto změny podpořit. Máte příležitost začít svůj život ovlivňovat směrem, který bude vyhovovat vám a bude tím pádem prospěšný i vašim nejbližším. U většiny žen se nakonec zase obnoví hormonální rovnováha a cítí se stejně dobře, jako dřív. Nevnímejte menopauzu jako období ztráty ženské síly, ale naopak období důležité proměny, která vám dá víc svobody, možnosti rozvíjet svou tvořivost a moudře využít bohaté životní zkušenosti.

2. Nečekejte na problémy, začněte pro sebe něco dělat hned

V období perimenopauzy (většinou kolem 40 let) máte skvělou příležitost soustředit se na prevenci problémů, které sice nemusejí nevyhnutelně souviset s menopauzou, mohou však za jejího trvání zintenzivnit. Mnoho žen skutečně prožívá určitou nepohodu a projevují se u nich různé nepříjemné příznaky. Nicméně existuje řada způsobů, jak těmto potížím předejít nebo je zmírnit. Pokud si v tomto období dopřejete víc péče a pozornosti, určitě se vám to do budoucna vyplatí.

Na co konkrétně se zaměřit?

  • Dbejte na vyvážené složení jídelníčku. Není to nic složitého, v první řadě respektujte své tělo a své chutě. Jezte co nejvíc kvalitní, základní, čerstvé, sezónní potraviny. Pokud si budete odpírat jídla, která milujete, velmi pravděpodobně to stejně dlouho nevydržíte a začnete se později přejídat. Zapomeňte na různé postní a očistné kúry, ty vás v tomto období mohou spíš oslabit. Snažte se vyvarovat extrémů a držet se pravidla „všeho s mírou". Vynechte příliš kořeněná jídla, uberte při solení, méně slaďte. Možná budete překvapena, jak snadno si zvyknete na neslazené nápoje. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek bílkovin (zdrojem bílkovin jsou maso, ryby, mléko, nezapomeňte na kysané mléčné výrobky, sýry, vejce, ořechy a luštěniny...). Důležitou součástí jídelníčku je samozřejmě zelenina a ovoce. Každé jídlo si vychutnávejte, jezte pomalu a pravidelně, ideálně až tehdy, když máte hlad. Pokud se naučíte na jídlo skutečně vědomě soustředit, rozpoznáte také snáz okamžik, kdy dosáhnete pocitu sytosti a je čas s jídlem přestat (nesledujte při jídle televizi, odložte mobil, prostě si na jídlo udělejte čas).
  • Doplňujte fytoestrogeny, vitaminy a minerály. Hlídejte si zejména dostatečný přísun vitaminu C, vitamínů skupiny B, dále D a E vitaminu. Doporučuje se také doplňovat magnézium (hořčík), zinek, vápník a železo. Fytoestrogeny (látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky) se v určité koncentraci vyskytují v pylu a mateří kasičce, v červeném jeteli, dále v pohance, sóji či červeném vínu. Pohodlně můžete fytoestrogeny užívat ve formě doplňků stravy - lze jmenovat například vylepšený preparát Sarapis Soja od společnosti VEGALL Pharma s.r.o., ve kterém byl zvýšen obsah izoflavonů o 50 %, a proto by u běžných klimakterických potíží měla stačit jen jedna kapsle denně. Dávkování 2x1 je doporučováno hlavně u žen s vyšším rizikem osteoporózy nebo u těch, které tuto nemoc již mají a mají kontraindikaci hormonální substituční terapie nebo hormonální terapii podstupovat nechtějí. Dále byly do receptury přidány vitamin B6 ke zlepšení regulace hormonální aktivity a vitamin D3 pro podporu normálního stavu kostí. (komerční tip)
  • Omezte alkohol a kofein, zkuste se zbavit cigaret
  • Dopřejte si pravidelný, přiměřený pohyb. Dostatek pohybu je jedním z nejdůležitějších doporučení v období kolem menopauzy. Podpoříte tak zdravé a silné kosti, pevné svaly. Pohyb také ovlivňuje pružnost chrupavek, vazů a šlach, pozitivně působí proti osteoporóze. Posiluje srdce, a krevní oběh tak větší měrou zásobuje organismus kyslíkem a výživnými látkami. V neposlední řadě přispívá ke spalování tuků a zpevňování celého těla. Díky pohybu vám narůstá energie a chuť do života. Je důležité, abyste zvolila pohyb, který vás baví, jinak u něj nevydržíte. Zajímavou možností je hormonální jóga. Ideální je střídat několik různých aktivit. Dejte si ale pozor na správnou míru! Nadměrné cvičení naopak zvyšuje stres.
  • Snižte stres. Váš čas i energie jsou v tomto období obzvlášť cenné, proto je vydávejte jen tam, kde vám to prospívá. S klidným svědomím přestaňte udržovat zdvořilostní vztahy všeho druhu. Zejména ve svém volném čase se stýkejte pouze s lidmi, se kterými vám je opravdu dobře. Ideálně s takovými, se kterými se často smějete. Pokud nejste spokojena ve své práci, najděte odvahu ji změnit. Někdy stačí jen úprava pracovní doby (např. přechod z práce na směny do jednosměnného provozu). Mnoho žen v tomto věku také nachází sílu ukončit nevyhovující partnerský vztah. Ponechte si jen nejdůležitější činnosti a závazky. Neujímejte se dalších úkolů, které vám odčerpávají energii. Dr. Christiane Northrup doporučuje v níže uvedené knize metodu „Myšlení srdcem". Tato technika pomáhá šířit emocionální klid a léčí pocity obav, nepřátelství, úzkosti a viny. Vyžaduje praxi, ale když se ji naučíte, časem si budete umět dobíjet baterky. V případě, že pociťujete stres: 1) zastavte se a zamyslete se nad svým emocionálním stavem; 2) pojmenujte, co vás zlobí, můžete si to dokonce i napsat; 3) soustřeďte se na oblast srdce (přiložte si na srdce ruku, pokud vám to pomůže v soustředění) 4) přeneste pozornost na radostnou, veselou nebo povznášející událost, osobu nebo místo ve svém životě a několik minut u této představy setrvejte; 5) vybavte si něco, co ve vás vyvolává bezvýhradnou lásku nebo obdiv - nejčastěji to bývá dítě nebo domácí mazlíček - a pociťujte tuto lásku 15 vteřin nebo déle (zase pomáhá, pokud si přidržíte ruku na srdci); 6) všímejte si, jakým způsobem se vám nejúčinněji daří bojovat se spirálou negativity, která vás někdy přepadá. Pokud projdete těmito kroky, automaticky proměníte pocity, které vám vyčerpávají nadledviny (orgán důležitý pro energii, výkon a radost ze života), v pocity, které vám energii dobíjejí.
  • Máte dostatek spánku? Ačkoliv se vám to možná nezdá, ponocování je také významný stresový faktor. Pokud je to jen trochu možné, choďte spát v 10 hodin večer. Spánek před půlnocí osvěžuje mnohem víc než spánek, který začíná pozdě v noci, i kdybyste spala ráno déle.

3. Zjistěte si, jak na tom jste

Možná si nejste jistá, jestli problémy, které se u vás projevily, souvisejí s menopauzou. Ať už se jedná o nepravidelnou menstruaci, návaly horka, vaginální suchost, vypadávání vlasů nebo problémy se spánkem. Pro první orientaci nemusíte hned běžet k lékaři. Dnes už je v lékárnách k dispozici mnoho testů, umožňujících diagnostiku různych nemocí v klidu domova.  Objevila se i jedinečná možnost nové služby pro období menopauzy - jedná se o klinicky ověřený test menopauzy s názvem KlimaSei. Ten slouží k vyhodnocení menopauzy na základě zvýšené hladiny FSH v moči. Výsledek budete vědět do 5 minut. 

Hormon FSH stimuluje růst a dozrávání ovariálních folikulů během menstruačního cyklu. U žen s normálním, pravidelným cyklem hladina FSH kolísá do 25 mIU/ml uprostřed cyklu. Nastupující menopauzou tělo produkuje méně a méně estrogenů. Hladina hormonů FSH se zvyšuje za účelem zvýšení produkce estrogenů ve vaječnících. To vede k několikanásobnému zvýšení hladin hormonu FSH, které lze snadno detekovat právě pomocí testu. 

Pokud vám test vyjde pozitivní, tedy napoví vám, že jsou vaše potíže skutečně součástí stádia menopauzy, mělo by vás to nasměrovat k návštěvě gynekologa. Můžete zároveň také díky výše a dále uvedeným tipům podniknout kroky, které vám uleví od některých nepříjemných příznaků a mohou vám pomoci snížit potenciální zdravotní rizika a udržet si zdraví.

Na webových stránkách testu KlimaSei najdete podrobné informace ke způsobu provedení a vyhodnocení. KlimaSei je k dostání ve vybraných lékárnách nebo online na www.klimasei.cz (komerční tip)

4. Problémy už dorazily? Dopřejte tělu, co potřebuje

Nejčastější problémy, doprovázející období menopauzy, byly už převážně výše zmíněny. Máme pro vás tipy, jak si v některých dalších jednotlivých případech ulevit.

Maria Treben (známá rakouská bylinářka) doporučuje ženám v klimakteriu na prvním místě užívat kontryhel. Je to poměrně rozšířená bylina, která roste zejména na vlhkých loukách. Listy mají ledvinitý tvar, jsou pěti až devítilaločnaté, květy nenápadné, zelenavě žluté. V ranním slunci se v listech třpytí krůpěje rosy, jako v misce. Kontryhel je možné koupit i v sušené podobě, ale čerstvý má větší sílu. U byliny se sbírá celá nadzemní část ( listy i květy), ideálně ve slunečném dni. Maria Treben doporučuje vypít během dne až tři šálky čaje, který připravíme tak, že vrchovatou lžičku byliny spaříme horkou vodou, necháme půl minuty vyluhovat a scedíme. (Nelekejte se, čerstvá bylina vám vodu téměř neobarví). V mnoha zdrojích je doporučována na téměř všechny ženské (gynekologické) potíže.

Návaly - projevují se jako pocity horka a pocení zejména v oblasti krku a hlavy. Uvádí se, že je někdy v průběhu menopauzy pociťuje 50 - 85% žen. Četnost návalů se často zvyšuje, když žena prožívá úzkost nebo napětí. Ulevit vám může doplnění vitaminu E a užívání sojových produktů (kvůli obsahu fytoestrogenů a izoflavonů). Uvádí se, že asijské ženy díky vyšší konzumaci produktů ze soji návaly horka a noční pocení téměř neznají. V potravinách se vyšší množství fytoestrogenů nachází také v oříšcích kešu, burských oříšcích, ovsu, kukuřici, pšenici, jablkách a mandlích.
Z bylin je to červený jetel. Využít můžete již výše zmíněný potravinový doplněk Sarapis Soja, který obsahuje ideální kombinaci látek, příznivě působících na nepříjemné tělesné projevy klimakteria. (komerční tip)

Červený jetel je prospěšný pro ženy v klimakteriu

Vaginální suchost - snížená produkce estrogenu může u některých žen způsobit problémy s vaginální suchostí. Po menopauze totiž někdy dochází ke ztrátě tuhé a odolné vrstvy poševní sliznice. Ženy si proto stěžují na pocity suchosti, podráždění, svědění, pálení, případně bolestivý pohlavní styk. Potíže mohou také znepříjemňovat sportovní aktivity a další činnosti. Není třeba zoufat, protože existuje mnoho přípravků na zvlhčení poševní sliznice. Nejšetrnější jsou ty na přírodní bázi. Vyzkoušejte např. MenoRelax Gel. Má zvlhčující a lubrikační účinky, snadno se aplikuje pomocí aplikátoru a neobsahuje žádné konzervační látky, hormony, silikony ani složky živočišného původu. Výrobce uvádí, že přípravek, nad rámec řešení vaginální suchosti, pozitivně ovlivňuje i další příznaky - snižuje podráždění, tlumí svědění a dává rychlou úlevu od pálení. (komerční tip)

U každého zkoušeného přípravku vždy nejdřív udělejte test na méně citlivé části těla (např. vnitřní straně předloktí), abyste vyloučila alergickou reakci.
Zvýšení vaginální vlhkosti je možné podpořit i některými perorálně podávanými přírodními prostředky. Uvádí se černý kořen, sláma z ovsa a listy pampelišek.

Změny nálady a deprese - dle výzkumů největší díl stresu v životě žen prodělávajících menopauzu spadá spíše na vrub jiných faktorů, než je menopauza. Mnoho žen se v daném věku např. stará o staršího příbuzného, což je nepochybně stresující. Jak již bylo naznačeno, menopauza je období, kdy můžete zúčtovat s lecjakými nedořešenými záležitostmi, které se nakumulovaly v první polovině vašeho života. Pokud se vám to podaří, je velmi pravděpodobné, že se u vás projeví méně potíží menopauzy.
Pokud se u vás přesto depresivní nálady projeví, zaměřte se na svůj jídelníček. Některé ženy drží tak přísnou nízkotučnou dietu, že se v jejich mozku netvoří příslušné chemické látky, které by depresi odbouraly.
Mezi vitamíny, které vám „spraví náladu" patří kyselina listová (luštěniny, špenát, chřest, avokádo, řepa, hrášek, brokolice), vitamin B6 (pivovarské kvasnice, kvalitní obilná zrna, rýže, drůbeží maso, brambory, avokádo a luštěniny) a B12 (vejce).
Produkci „rozjasňovače nálady" serotoninu ovlivňuje také aminokyselina tryptofan. Určitě vám tedy neuškodí, když si dopřejete víc potravin, které ho obsahují: brambory, banány, avokádo, slunečnicová semínka, sezam, luštěniny, ořechy (zejména kešu), burské oříšky, čokoládu, pšeničné klíčky, ovesné vločky, sýry.

Problémy s pamětí a zmatenost - mnohé ženy popisují určité změny v myšlení, jakousi neschopnost myslet jasně, která jim přináší jistá omezení. Marian Van Eck McCainová ve své knize Transformace menopauzou, nazývá tento jev „zabedněnou hlavou", čímž má na mysli neschopnost užít levé mozkové hemisféry neboli intelektu např. pro takové úkoly, jako je schopnost vědět, kolik mohu utratit, nebo si zorganizovat denní program. Jedná se o celkem běžnou svízel a většině žen se uleví, když zjistí, že je to normální, protože se obávaly, že jde o projevy Alzheimerovy choroby. Dr. Christiane Northrup v níže uvedené knize zmiňuje příklad osmapadesátileté učitelky mateřské školy: „Po třiceti letech učení jsem nebyla schopna zapamatovat si jména svých žáků a někdy jsem si ani nevybavovala, jak se píší některá slova." Každičká buňka jejího těla jí říkala, že si má vzít delší dovolenou, aby si oddychla od učení a soustředila se na svůj vnitřní život. Změnila prostředí, na čas vyměnila svou práci za ruční výplety nábytku, které se naučila nejen sama, ale začala vyučovat i ostatní vrstevníky. Také se jí podařilo vypořádat se smutkem nad již dříve rozpadlým manželstvím a důsledky, které to mělo na jejího syna. Později se k původní práci na částečný úvazek vrátila, problémy se zapomínáním zmizely.

5. Strach ze stárnutí? Začněte myslet jinak

Zkuste se víc zaměřit na pozitivní stránky klimakteria. Ani těch totiž není málo. Nebudou vás trápit nepříjemné předmenstruační příznaky, ani menstruační bolesti. Nemusíte složitě plánovat, kdy pojedete na dovolenou, abyste se mohla v klidu a pohodě koupat. Zmizí strach z nechtěného otěhotnění. Ušetříte za antikoncepci i hygienické potřeby. Věříme, že vás napadnou i mnohé další výhody, které s sebou menopauza přináší.

Máte strach ze stárnutí a nemocí? V knize Zdravá žena - Od prvního početí po stáří se uvádí: "Žijeme ve společnosti, která diskriminuje na základě věku, v níž lidé věří, že je normální, aby stárnoucí lidé propadali depresím, trpěli únavou a inkontinencí, zapomínali a stávali se senilními. Některé farmaceutické společnosti i gynekologové pěstují v ženách strach z menopauzy, kdy se jejich těla nejspíš rozpadnou na kousky, pokud nebudou užívat nějaké léky, nejlépe hormony." Autorka (Dr. Christiane Northrup) přidává i zkušenost své matky:" Třebaže v naší kultuře skutečně celá řada lidí s věkem upadá, není tento úpadek přirozeným důsledkem stárnutí. Je důsledkem našeho kolektivního vědomí o stárnutí. Moje matka, které je nyní 71 let a nikdy neužívala žádné hormony, těsně před sedmdesátkou zlezla celé Apalačské hory, krátce poté lyžovala na úpatí Mount McKinley a v létě 1997 vyrazila na tři měsíce na Aljašku, kde provozovala horskou turistiku a jezdila na kajaku. Řekla mi, že jakmile se přehoupla přes šedesátku, začala její poštovní schránka přetékat inzeráty na naslouchadla, pomůcky na inkontinenci a různé návody na korekci zraku, přičemž nic z toho nepotřebovala. Nesnáší neustálý příval tragických poselství, týkajících se stárnutí. Taky mi řekla, že třebaže se necítí o mnoho jinak než ve třiceti, okolí i docela neznámí lidé k ní jinak přistupují. Není divu, že je tolik žen ochotno platit cokoli, jen aby nevypadaly staře.

V naší kultuře, která diskriminuje na základě věku, většina žen, místo aby uvěřila ve svou schopnost být i nadále silná, atraktivní a vitální po celou dobu svého života, očekává, že jejich těla a mysl začnou věkem upadat. Nemůžeme tuto negativitu, týkající se menopauzy a stárnutí, zvrátit mávnutím proutku. Můžeme se ale stát průkopnicemi nového směru, který bude definovat menopauzu a stárnutí jinak. To je zcela jistě uskutečnitelné. Např. vyšetření mé matky prokázalo, že její organismus je na tom z hlediska energie skutečně tak, jakoby jí bylo přes třicet. Tento výsledek není nijak překvapivý, neboť je dobře známo, že kalendářní a biologický věk jsou dvě různé věci. Čím více žen bude podobně jako moje matka ignorovat to, co od stárnoucí ženy společnost očekává, tím větší šanci máme my všechny, že zůstaneme zdravé. Pozoruji na svých cestách po světě, že záleží na tom, zda se ženy rozhodnou stárnout s vitalitou, silou a krásou. " (redakčně zkráceno)


Použité a doporučené zdroje:
Christiane Northrup, Zdravá žena Od prvního početí po stáří
www.celostnimedicina.cz
Maria Treben, Byliny z Boží zahrady
Jort Zittlau, Jak se léčit vhodnou stravou

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 25.6.2018

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359