Asekol_cervene_k_965x100px__04

KDO A KDY MUSÍ PO ROZVODU VOZIT DĚTI DRUHÉMU RODIČI

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - S manželem se rozvádíme a nyní probíhá soud o svěření dětí do péče, kde již mám v rukou bohužel zatím nepravomocné rozhodnutí a děti byly svěřené do mé péče. Prázdniny ošetřené nejsou, ale já nemám problém manželovi děti dát kdykoli, když bude mít čas.
Problém je v tom, že se stěhuji s dětmi 300 km daleko, není to naschvál, manžel mě prakticky vyhnal, ale o děti se stále pere.
V rozsudku je mimo jiné i to, že děti musím manželovi vozit každý sudý pátek v měsíci do místa jeho bydliště do 18:00 a on v neděli zase zpět do 18:00. Ale já se stěhuji, jsem na mateřské a práci budu mít až v září, toto samé po mě manžel požaduje, abych činila i o prázdninách. Já nemám finanční prostředky na to, abych najela každý měsíc 1200 km. Krom jiného bych musela čerpat dovolenou každý druhý pátek, protože abych stihla včas dorazit, tak musím vyjet nejméně ve 14:00. Dovolenou budu přeci potřebovat spíš na to až děti budu marodit. Alimenty byly určeny na nižší hranici, i když si manžel vydělává dost peněz, myslela jsem, že je v nich zohledněno právě jeho cestovné. Na děti mi nedává zatím vůbec žádné peníze. Nevím co si počít, jak se k této situaci postavit, zda se odvolat. Jsem ráda, že mi povolil soud, abych se odstěhovala, ale já prostě nemám na to, abych takto vozila děti, nehledě na to, že auto už mi pomalu vypovídá službu.
Prosím, jak se mám k této záležitosti postavit. Manžel si má děti vzít první týden v červenci a já se bojím, že mi řekne, že mi je nedá zpět, dokud si pro ně nepřijedu.


Pokud máte v rozsudku upraveno místo předávání střídavě u Vás a u otce, pak to znamená, že skutečně musíte děti přivézt ve stanoveném termínu do místa bydliště otce dětí. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste v průběhu soudního řízení soudu sdělila, že je pro Vás z pracovních a finančních důvodů tento způsob předávání dětí komplikovaný. Ať ano či ne, pak jedinou možností je se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Pokud se neodvoláte, pak rozsudek nabude právní moci (pokud se neodvolá otec) a budete muset toto rozhodnutí dlouhodobě dodržovat. I v případě odvolání je možné, že soud nechá tuto úpravu, rozhodnutí odvolacího soudu nelze předjímat, máte však šanci, se odvolací soud Vaši situaci zohlední a rozhodnutí změní. V této chvíli, kdy uvádíte, že rozsudek ještě není pravomocný, není rozhodnutí o předávání dětí v místě bydliště otce
závazné. To za předpokladu, že jste s otcem neuzavřeli mimosoudní dohodu, kterou byste zatím měla dodržovat. Pokud žádnou dohodu nemáte, můžete ji uzavřít nyní ohledně prázdnin či na dobu do právní moci rozsudku soudu. Zde můžete určit termíny setkání a také místo předávání, což může být na začátku i na konci styku v místě Vašeho bydliště. Pokud se s otcem nedokážete domluvit, můžete se obrátit na OSPOD, který může dohodu zprostředkovat. (OSPOD = Orgán sociálně právní ochrany dětí, další info na: http://www.ospod.cz/volna-sekce-1/kontaktujte-ospod, pozn. red.)

JUDr. Romana Lužná,
advokátka
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 

25.6.2018

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359