JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

V nově zrozené matce se mohou mísit všemožné emoce: nadšení z dítěte s únavou, vyčerpáním, smutkem nebo obavami, co bude následovat. Pokud porod neproběhl podle jejích představ, může být i traumatizovaná. Porod jistě také může ženu posílit a zvýšit její mateřské a ženské sebevědomí. To nic nemění na tom, že by žádná maminka po porodu neměla zůstat na všechno sama.

Pro celou rodinu je příznivé, když si na první dny, nejlépe aspoň týden nebo dva, otec dítěte nebo váš partner či partnerka vezme dovolenou, abyste mohli být spolu a všichni se sžívat. Sama hodně odpočívejte a buďte s miminkem v posteli. Neváhejte přijímat pomoc všech, kteří ji nabídnou, zároveň však dejte pozor, aby to byli lidé, jejichž přítomnost vám je opravdu příjemná a kteří vás nevhodnými poznámkami spíš neoslabí. V poslední době své služby začaly nabízet také poporodní duly. Investovat do jejich pomoci může přispět k tomu, že prožijete šestinedělí v pohodě.

Co dělá poporodní dula?

Poporodní dula vás podpoří v mateřské roli a pomůže vám zvládnout novou situaci v rodině. Vychází z faktu, že maminka s dítětem mají po porodu nadále společné potřeby a je žádoucí, aby spolu měly maximum nerušeného fyzického kontaktu. Proto vám dula pomůže tak, abyste o své miminko mohla pečovat sama, pokud to váš fyzický stav dovolí, a o řadu dalších věcí se postará ona. Bude vám k dispozici podle vašich potřeb. Kdybyste si nevěděla rady, může s vámi probrat kojení, nošení v šátku, předá vám zkušenosti s další péčí o novorozeně nebo informace o chování starších sourozenců a komunikaci s nimi. Ty může také na chvíli zabavit doma nebo vzít na procházku. Bude vás vždy podporovat, abyste našla svou vlastní cestu, která vám, miminku a vaší rodině vyhovuje.

Budete-li chtít, popovídá si s vámi o porodu, vyslechne vás i opakovaně, dokud to budete potřebovat. Důležité je, že vaše názory nebude nijak hodnotit. Přijme vás takovou, jaká jste. Podpoří vás, abyste dávala najevo, co potřebujete a dělá vám dobře, otevřeně jste komunikovala s partnerem, příbuznými i zdravotníky. Také ostatním členům rodiny může podat aktuální informace a doporučení ohledně péče o děti. Dá vám tipy na kvalitní rodičovskou literaturu, internetové zdroje, podpůrné skupiny matek, fyzioterapeuty nebo jiné odborníky. Měla by být schopna rozpoznat případné komplikované psychické stavy a poskytnout kontakt na lidi, kteří by pomohli. Některá poporodní dula vám také uvaří, nakoupí, dá prát prádlo nebo vás namasíruje. Ukáže vám, jak si podvazovat bříško a jak jinak o sebe pečovat. Rozsah pomoci jednotlivých dul se může lišit, vždy záleží na vzájemné dohodě.

Kurzy speciálně určené pro porodní duly začala pořádat Česká asociace dul, a Nezávislá asociace zdravé poporodní péče, u nichž získáte kontakty na jednotlivé duly. Je užitečné předem se dobře připravit nejen na porod, ale také na kojení a šestinedělí. Způsob porodu hodně ovlivňuje počátky kojení a mateřství. S tím vším vám mohou pomoct duly či poporodní duly a vstup do nové životní fáze vám i celé vaší rodině usnadnit a zpříjemnit.

Pokud byste sama chtěla pomáhat jiným ženám v šestinedělí, můžete se přihlásit na nový běh kurzu pro poporodní duly České asociace dul, která právě přijímá přihlášky.

Vlasta Jirásková, 30.8.2018


Vlasta Jirásková je lektorka přípravy na narození dítěte a rodičovství, certifikovaná dula ČAD a DONA, laktační poradkyně. Je autorkou knihy pro děti Povídej mi, jak jsem se narodil/a. Nabízí besedy o narození dítěte pro školy. V současné době působí také jako výkonná ředitelka České asociace dul.
www.porody.net
www.jakjsemsenarodil.cz
www.duly.cz

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359