Kaloba_baner_965x100

JSTE ČASTO VE STRESU? PROČ, KDY A JAK DOPLŇOVAT HOŘČÍK

Autor: kolektiv autorů

Stává se vám, že máte problém s koncentrací a snadno vyletíte? Míváte křeče nebo vám cukají víčka? Trpíte bolestmi hlavy? Trápí vás nespavost? Jste těhotná? Možná potřebujete hořčík.

Ořechy_hořčík_normal

Bez hořčíku nemůže lidský organismus zdravě fungovat, hořčík (magnézium) se totiž účastní většiny pochodů v lidském těle. Působí antistresově, antitoxicky, protialergicky a protizánětlivě. Podílí se na procesu srážení krve, vzniku estrogenů, ale také např. ovlivňuje činnost střev, žlučníku a močového měchýře. Je nezbytný pro normální funkci svalů a správnou činnost srdce, nervové funkce a pro reakce v těle, které vytvářejí energii.

V jakých potravinách a nápojích se hořčík vyskytuje?

Přírodním zdrojem hořčíku jsou některé minerální vody. V těch je magnézium dobře dostupné, pokud je ve formě uhličitanu (Magnesia). Tam, kde je síran hořečnatý (např. Zaječická), je dostupnost z gastrointestinálního traktu nízká a má spíše mírný projímavý účinek.
Hořčík obsahuje také černý čaj a káva.

Z potravin obsahují větší množství hořčíku např. tyto:

 • obilné klíčky (hlavně pšeničné)
 • kakao (nebo čokoláda s vysokým podílem kakaa)
 • luštěniny (fazole, sója, čočka, hrách)
 • šípky
 • ořechy
 • mandle
 • lněné semínko
 • sezam
 • rýže
 • jáhly
 • listová zelenina (hlávkový salát, špenát)
 • banány
 • datle
 • maliny
 • ostružiny
 • sušené meruňky

Vstřebávání magnézia zlepšuje mléčný cukr (laktóza).

Důležité je však zdůraznit, že množství hořčíku ovlivňuje také místo a způsob pěstování. Jinými slovy pokud není dostatek hořčíku v půdě, projeví se to i na sníženém obsahu hořčíku v pěstovaných potravinách a pitné vodě. Obecně je hořčíku v půdě (a tím pádem i v jednotlivých surovinách) čím dál méně. To je jedním z důvodů, proč se zamyslet, jestli mi nechybí.

Kdy a proč hořčík doplňovat

Vyplatí se to zejména v období, kdy má tělo zvýšenou potřebu. Ta stoupá např. v období těhotenství a laktace, ale také u lidí, kteří žijí pod stálým stresem, mají vysokou tělesnou zátěž nebo užívají velké množství chemických léků.

Evropsky proslulý terapeut Ing. Jiří Janča, CSc. ve své knize Alternativní medicína uvádí:"V našich podmínkách trpí v podstatě všichni nedostatkem tohoto prvku, jednak nedostatečným složením stravy (není v půdě, nevhodným hnojením je jeho produkce minimální) a jednak dalšími vlivy, jako jsou užívání farmaceutických přípravků (ztěžují přisvojování hořčíku), přemíra analgetik (způsobují trvalý nedostatek horčíku - dále jen Mg), alkoholismus (zvyšuje potřebu Mg až 12x) a požívání nadměrného množství nasycených tuků (zvyšují potřebu Mg až 18x). Důsledkem tohoto nedostatku je pak celá dlouhá řada problémů, z nichž některé jsou rozhodující a jiné nám otravují život."

Mezi hlavními důsledky nedostatku hořčíku pak zmiňuje:

 • vznik sklerózy, arteriosklerózy
 • růst hladiny cholesterolu a pokles tvorby lecitinu
 • vznik až 80% srdečních chorob
 • narušení funkce nadledvin a tím omezení funkce antistresového hormonu
 • vznik spasmofylie (křečovitosti), obzvlášť u dětí
 • růst ledvinových kamenů (hořčík odbourává kyselinu šťavelovou)
 • oslabení funkce svalů (především srdečního!)
 • třes končetin (tremor)
 • tetanie (zvýšená dráždivost nervosvalového ústrojí - často zaměňované za epilepsii)
 • nedostatečný sexuální zájem
 • popudlivost a nesnášenlivost (magnézium tlumí nervosvalovou podrážděnost a je tedy vhodným prostředkem proti vznětlivosti, stresu a agresivitě)
 • vznik hemoroidů

Mezi méně častými potížemi tendenci ke zrakových halucinacím, křeče svalů až epileptického charakteru, závratě a ztrátu rovnováhy, třes víček, mlhu a kmitající body před očima, padání vlasů, lámavé nehty, práchnivění zubů, mravenčení končetin a celou řadu dalších tzv. drobných potíží.

Také lidé, kteří trpí bolestmi hlavy, mají často nízké hodnoty horčíku. Není divu, protože minerál řídí napětí krevních cév a svalů hlavy. V některých studiích se magnézium projevuje jako účinná pomoc v léčení migrény. Nicméně nejedná se ani tak o lék první pomoci, jako je třeba dlouhodobějším užíváním zvýšit v těle trvale hladinu tohoto prvku.

Horčík je prospěšný i pro diabetiky. Pomáhá organismu zpracovat cukry a podílí se na tvorbě inzulínu. Pomáhá také předcházet některým diabetickým komplikacím (selhání ledvin, postižení nervů a oční sítnice).

Mám (už) dost hořčíku?

Přesné stanovení hladiny hořčíku v těle je poměrně problematické (plasmatická koncentrace hořčíku jen velmi hrubě odráží jeho skutečné množství v organizmu). Nicméně alespoň orientační informaci je možné zjistit rozborem krve nebo moči. Nejde však o běžně prováděná vyšetření.

Na druhou stranu, pokud budete v rozumné míře konzumovat potraviny se zvýšeným obsahem hořčíku nebo využijete potravinové doplňky obsahující hořčík a budete se řídit doporučeným dávkováním, nemusíte se obávat, že byste se hořčíkem předávkoval(a). Určitě nekombinujte více potravinových doplňků (obsahujících hořčík) najednou.
Na nadbytečný příjem hořčíku vás tělo upozorní průjmem a přebytek vyloučí močí. Zdraví jedinci se tedy skrz adaptační mechanismy s případným nadbytečným příjmem relativně snadno vypořádají. Zvýšená opatrnost je potřeba u lidí, kteří mají porušenou funkci ledvin.

Na co si dát ještě pozor

Přestože se běžně uvádí, že hořčk je potřeba přijímat společně s vápníkem v poměru 1:2, už se tak často nedozvíte, že z důvodu správného vstřebávání není vhodné je užívat najednou. Pokud jste tedy např. žena v klimakteriu a užíváte přípravek pro doplnění vápníku, užívejte hořčík ráno a vápník večer. Obecné doporučení zní dodržovat mezi perorálním užitím přípravků obsahujících soli hořčíku a přípravků obsahujících soli vápníku časový odstup alespoň dvě hodiny.

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz, 11.10.2018

Použité a doporučené zdroje:
Jiří Janča, Alternativní medicína (EMINENT)
Jorg Zittlau, Jak se léčit vhodnou stravou (CPRESS)
www.zbynekmlchoch.cz
https://is.muni.cz/


Komerční tip

Hledáte dobře vstřebatelný hořčík, který vám bude chutnat?

Zajímavou možností je doplněk stravy Salus Floradix Magnesium, ve kterém nechybí ani výtažky z vybraných bylin a směs ovocných koncentrátů z ananasu, hrušek, manga, meruněk, hroznového vína, extraktu rohovníku, jablka a citronu. Více se o něm dozvíte zde. Zakoupit jej můžete v lékárnách, drogeriích dm, Rossmann a Teta a ve vybraných prodejnách se zdravou stravou. K dostání je také na e-shopu www.liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.


Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359