PÍSKÁ MI V UŠÍCH. CO S TÍM?
Autor: kolektiv autorů
Nejde na první pohled o nijak intimní záležitost a přesto ji mnoho lidí spíš skrývá. "Pořád mi píská v uších, ale už o tom radši ani nemluvím," zní často z úst lidí, kteří se s touto nepříjemností potýkají. Přitom nejde o nijak vzácný problém. Tzv. tinitem , jak se pískání nebo hučení v uších odborně nazývá, trpí miliony lidí. V počátcích stojí často zvýšený stres nebo přetížení nadměrným hlukem. Přestože léčba není úplně jednoduchá, možnosti určitě jsou.

Ilustrační foto
"Od dětství jsem miloval hudbu, a tak jsem ji poslouchal nebo sám produkoval téměř denně," uvádí Slávek." Čas od času se u mě pískání v uších objevilo už v pubertě. Později jsem se vydal na dráhu profesionálního hudebníka, což samozřejmě pro sluch znamená vysokou zátěž. Pískání se v plné síle projevilo během dospělého věku, v období, kdy jsme s partnerkou prožívali výrazný stres."
Tinitus se může projevovat velmi rozmanitě. Od pískání, zvonění a hučení, přes šumění, klapání a cvakání, po čisté tóny nebo zvuky připomínající tekoucí vodu, či bzučící hmyz. Také intenzita zvuků se různí a jejich vnímání je individuální. Doprovodnými příznaky mohou být i bolesti hlavy, pocit na zvracení, závrať nebo nestabilita. Lidé, kteří dlouhodobě trpí tinitem, si někdy stěžují na problémy se soustředěním (nežádoucí zvuky zaměstnávají jejich pozornost).
Postižení si často zvuky uvědomují více v noci, kdy nejsou tolik maskovány podněty z vnějšího okolí. Díky tomu mohou hůř spát, což zvyšuje pocity úzkosti a vede často i ke změnám nálady až depresivním stavům. K těm nezřídka přispěje i fakt, že se na internetu dozví spoustu "zaručených" zpráv o neléčitelnosti problému, který se bude s postupem doby spíš zhoršovat.
Na prvním místě je tedy důležité zachovat klid a zamyslet se nad důvodem potíží i způsoby, kterými můžete právě vy nepříjemné zvuky zmírnit nebo se jich i zcela zbavit.
Každopádně i takové zkušenosti na internetu najdete.
Mezi možnými příčinami se uvádí:
- strukturální změny v oblasti krční páteře nebo lebky
- zvýšené svalové napětí v oblasti šíje, krku, žvýkacích svalů nebo blokády čelistních a hlavových kloubů, krční a hrudní páteře, příp. žeber
- zhoršená cirkulace cév, které danou oblast zásobují kyslíkem
- stres, úzkost, případně potlačené emoce (např. lidé, kteří popírají vztek, jsou "hodný kluk, hodná holka")
- stomatologický či chirurgický zákrok
- užívání některých léků
Základem léčebného postupu by vždy měla být návštěva ORL (ušní, nosní, krční) ordinace a také neurologa. To kvůli vyloučení objektivní příčiny.
Funkční potíže (napětí) v oblasti šíjových svalů, svalů krku, žvýkacích svalů, nestabilitu krční páteře atd. lze ovlivnit fyzioterapií.
Poruchy prokrvení pomáhají zlepšit přípravky s ginkgo bilobou (jinanem dvoulaločným).
Dle poznatků odborníků, kteří se léčbou tinitu zabývají, je důležité pochopit, že tinitus vlastně není problémem sluchového orgánu (ucha), ale mozku, ve kterém jsou zpracovávány zvukové podněty. Zdá se, že ve sluchovém systému se občas vyskytuje šum, který je běžně vyrušen. U lidí, kteří trpí tinitem, však není odfiltrován, ale mozek ho naopak vnímá jako nový zvuk, který je navíc spojený s pocity neklidu. Tím pádem ho mozek vnímá jako důležitý signál, kterému dá přednost před ostatními zvuky.
Velmi zjednodušeně jde tedy v léčbě v podstatě o to, odnaučit váš mozek, aby tyto zvuky považoval za důležité a věnoval jim pozornost.
Mějte na mysli, že se obvykle skutečně nejedná o závažný stav. Už to samo o sobě vás může uklidnit.
Některé edukační materiály i zkušenosti pacientů potvrzují, že věnovat zvukům co nejméně pozornosti, je ten nejvhodnější přístup. To ovšem neznamená, že nemůžete nebo nemáte vyhledat pomoc či podporu.
Komerční tip!
Aktuálně je na trhu dostupný léčivý přípravek Tebokan. Účinnou látkou je patentovaný extrakt z listů jinanu dvoulaločného EGb 761®. Je přímo určen k léčbě ušních šelestů, které vznikly poruchou prokrvení nebo "opotřebováním" či stárnutím nervového systému (potížemi spojenými s vyšším věkem).
V každém případě by pacienti měli léčbu prodiskutovat se svým lékařem.
Jedná se o lék k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. Lék můžete zakoupit v lékárně i bez receptu.
Inspirovat se můžete také zkušenostmi lidí, kteří se vyléčili. Jedním z nich je Ing. Peter Studeník, autor knížky Vyléčil jsem si tinnitus. Peter v knížce popisuje, jak kvůli tinitu přišel o manželství a firmu, i postupné krůčky, které mu tinitus začaly zeslabovat, až postupně došel k úplnému vyléčení.
Pro jednu americkou televizi Peter uvádí: "Několik let jsem trpěl tinitem. Vše začalo pro hlasitém koncertu jako stálé pískání a zvonění v uších. Nemohl jsem se na nic soustředit, dokonce ani spát. Slyšel jsem to celé dny a noci. Po dvou týdnech jsem byl v takové panice, že mě to přimělo jít k lékaři. Ten provedl stardardní testy, potvrdil tinitus a nasadil farmakoterapii, která mi ale nijak nepomohla. Po třech měsících mi sdělil, že můj tinitus je chronický a mám se s ním naučit žít. V naprostém zoufalství jsem hledal další lékaře, kteří mi ale řekli totéž - potíže mi zůstanou navždy.
Nebyl jsem takto schopen žít, nechtěl jsem to vzdát, a tak jsem navštívil mnoho dalších specialistů - neurologů, homeopatů, odborníků na čínskou medicínu, odborníků na výživu, cvičení atd. Bohužel mi nic z toho nepomohlo a cítil jsem stále větší beznaděj.
Po třech letech potíží jsem se začal na tinitus dívat z širší perspektivy a udělal následující kroky, které mi pomohly k úplnému vyléčení (seřazené podle důležitosti):
- Životní změny, které vycházely z vyhodnocení deníku o tinitu (pravidelně jsem si zapisoval, co mé problémy zhoršuje) - jednalo se hlavně STRES a UVOLNĚNÍ EMOCÍ (v práci, s rodiči a manželkou apod.).
- Zvuková terapie (terapie TRT s růžovým šumem, založená na modelu Pawel Jastreboff).
- Změna stravy (jídla a nápoje) na základě zjištění z deníku o tinitu.
- Odblokování krční páteře a čelistí fyzioterapeutem. Také změny stereotypů sportovních a pracovních pohybů na základě zjištění z deníku o tinitu.
V mém případě byly všechny kroky důležité a vedly k úplnému vyléčení. Zvláštní poděkování patří neurologovi Pawlovi Jastreboffovi, Ph.D., Sc.D., M.B.A. Díky němu jsem pochopil, že chronický tinitus není spojen pouze s našima ušima. Proto selhává standardní léčba (léky na bázi histaminu, infuze kortikoidů, laserové a magnetické terapie).
Komplexní léčba tinitu, kterou jsem podstoupil, je stejně účinná u všech typů chronického tinitu. Nezáleží na tom, čím byl tinitus způsoben a jakými zvuky se projevuje."
Knížka Petera Studeníka je k dispozici ve 30 zemích (samozřejmě včetně ČR) a jeho příběh je inspirací pro lidi na celém světě. Na jeho webových stránkách (www.beztinnitu.cz) najdete další informace k terapii, možnost konzultace i odkazy na některé odborníky.
Co dalšího pro sebe ještě můžete udělat?
Jak již bylo řečeno, neexistující zvuky poměrně často vymizí, když dojde k odbourání stresu. To se určitě snáz řekne, než udělá, nicméně možné to je. Zkuste si zaznamenávat, které situace vám problém zhoršují a najít řešení, jak je eliminovat. Určitým vodítkem pro odbourání stresu by se vám mohl stát také článek JAK SNÍŽIT KREVNÍ TLAK, protože i v tomto zdravotním problému hraje stres významnou roli.
Přejeme vám hodně úspěchů a budeme rádi, když nám o nich napíšete na: info@azrodina.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz, informační portál (nejen) pro rodiče, 26.10.2018