Kaloba_baner_965x100

PÍSKÁ MI V UŠÍCH. CO S TÍM?

Autor: kolektiv autorů

Nejde na první pohled o nijak intimní záležitost a přesto ji mnoho lidí spíš skrývá. "Pořád mi píská v uších, ale už o tom radši ani nemluvím," zní často z úst lidí, kteří se s touto nepříjemností potýkají. Přitom nejde o nijak vzácný problém. Tzv. tinitem , jak se pískání nebo hučení v uších odborně nazývá, trpí miliony lidí. V počátcích stojí často zvýšený stres nebo přetížení nadměrným hlukem. Přestože léčba není úplně jednoduchá, možnosti určitě jsou.

Tinitus_normal

Ilustrační foto


"Od dětství jsem miloval hudbu, a tak jsem ji poslouchal nebo sám produkoval téměř denně," uvádí Slávek." Čas od času se u mě pískání v uších objevilo už v pubertě. Později jsem se vydal na dráhu profesionálního hudebníka, což samozřejmě pro sluch znamená vysokou zátěž. Pískání se v plné síle projevilo během dospělého věku, v období, kdy jsme s partnerkou prožívali výrazný stres."

Tinitus se může projevovat velmi rozmanitě. Od pískání, zvonění a hučení, přes šumění, klapání a cvakání, po čisté tóny nebo zvuky připomínající tekoucí vodu, či bzučící hmyz. Také intenzita zvuků se různí a jejich vnímání je individuální. Doprovodnými příznaky mohou být i bolesti hlavy, pocit na zvracení, závrať nebo nestabilita. Lidé, kteří dlouhodobě trpí tinitem, si někdy stěžují na problémy se soustředěním (nežádoucí zvuky zaměstnávají jejich pozornost).

Postižení si často zvuky uvědomují více v noci, kdy nejsou tolik maskovány podněty z vnějšího okolí. Díky tomu mohou hůř spát, což zvyšuje pocity úzkosti a vede často i ke změnám nálady až depresivním stavům. K těm nezřídka přispěje i fakt, že se na internetu dozví spoustu "zaručených" zpráv o neléčitelnosti problému, který se bude s postupem doby spíš zhoršovat.

Na prvním místě je tedy důležité zachovat klid a zamyslet se nad důvodem potíží i způsoby, kterými můžete právě vy nepříjemné zvuky zmírnit nebo se jich i zcela zbavit.

Každopádně i takové zkušenosti na internetu najdete.

Mezi možnými příčinami se uvádí:

  • strukturální změny v oblasti krční páteře nebo lebky
  • zvýšené svalové napětí v oblasti šíje, krku, žvýkacích svalů nebo blokády čelistních a hlavových kloubů, krční a hrudní páteře, příp. žeber
  • zhoršená cirkulace cév, které danou oblast zásobují kyslíkem
  • stres, úzkost, případně potlačené emoce (např. lidé, kteří popírají vztek, jsou "hodný kluk, hodná holka")
  • stomatologický či chirurgický zákrok
  • užívání některých léků

Základem léčebného postupu by vždy měla být návštěva ORL (ušní, nosní, krční) ordinace a také neurologa. To kvůli vyloučení objektivní příčiny.

Funkční potíže (napětí) v oblasti šíjových svalů, svalů krku, žvýkacích svalů, nestabilitu krční páteře atd. lze ovlivnit fyzioterapií. 

Poruchy prokrvení pomáhají zlepšit přípravky s ginkgo bilobou (jinanem dvoulaločným).

Dle poznatků odborníků, kteří se léčbou tinitu zabývají, je důležité pochopit, že tinitus vlastně není problémem sluchového orgánu (ucha), ale mozku, ve kterém jsou zpracovávány zvukové podněty. Zdá se, že ve sluchovém systému se občas vyskytuje šum, který je běžně vyrušen. U lidí, kteří trpí tinitem, však není odfiltrován, ale mozek ho naopak vnímá jako nový zvuk, který je navíc spojený s pocity neklidu. Tím pádem ho mozek vnímá jako důležitý signál, kterému dá přednost před ostatními zvuky.

Velmi zjednodušeně jde tedy v léčbě v podstatě o to, odnaučit váš mozek, aby tyto zvuky považoval za důležité a věnoval jim pozornost.

Mějte na mysli, že se obvykle skutečně nejedná o závažný stav. Už to samo o sobě vás může uklidnit.

Některé edukační materiály i zkušenosti pacientů potvrzují, že věnovat zvukům co nejméně pozornosti, je ten nejvhodnější přístup. To ovšem neznamená, že nemůžete nebo nemáte vyhledat pomoc či podporu.


Komerční tip!

Aktuálně je na trhu dostupný léčivý přípravek Tebokan. Účinnou látkou je patentovaný extrakt z listů jinanu dvoulaločného EGb 761®. Je přímo určen k léčbě ušních šelestů, které vznikly poruchou prokrvení nebo "opotřebováním" či stárnutím nervového systému (potížemi spojenými s vyšším věkem).

V každém případě by pacienti měli léčbu prodiskutovat se svým lékařem.

Jedná se o lék k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. Lék můžete zakoupit v lékárně i bez receptu.


Inspirovat se můžete také zkušenostmi lidí, kteří se vyléčili. Jedním z nich je Ing. Peter Studeník, autor knížky Vyléčil jsem si tinnitus. Peter v knížce popisuje, jak kvůli tinitu přišel o manželství a firmu, i postupné krůčky, které mu tinitus začaly zeslabovat, až postupně došel k úplnému vyléčení.

Pro jednu americkou televizi Peter uvádí: "Několik let jsem trpěl tinitem. Vše začalo pro hlasitém koncertu jako stálé pískání a zvonění v uších. Nemohl jsem se na nic soustředit, dokonce ani spát. Slyšel jsem to celé dny a noci. Po dvou týdnech jsem byl v takové panice, že mě to přimělo jít k lékaři. Ten provedl stardardní testy, potvrdil tinitus a nasadil farmakoterapii, která mi ale nijak nepomohla. Po třech měsících mi sdělil, že můj tinitus je chronický a mám se s ním naučit žít. V naprostém zoufalství jsem hledal další lékaře, kteří mi ale řekli totéž - potíže mi zůstanou navždy.

Nebyl jsem takto schopen žít, nechtěl jsem to vzdát, a tak jsem navštívil mnoho dalších specialistů - neurologů, homeopatů, odborníků na čínskou medicínu, odborníků na výživu, cvičení atd. Bohužel mi nic z toho nepomohlo a cítil jsem stále větší beznaděj.

Po třech letech potíží jsem se začal na tinitus dívat z širší perspektivy a udělal následující kroky, které mi pomohly k úplnému vyléčení (seřazené podle důležitosti):

  1. Životní změny, které vycházely z vyhodnocení deníku o tinitu (pravidelně jsem si zapisoval, co mé problémy zhoršuje) - jednalo se hlavně STRES a UVOLNĚNÍ EMOCÍ (v práci, s rodiči a manželkou apod.).
  2. Zvuková terapie (terapie TRT s růžovým šumem, založená na modelu Pawel Jastreboff).
  3. Změna stravy (jídla a nápoje) na základě zjištění z deníku o tinitu.
  4. Odblokování krční páteře a čelistí fyzioterapeutem. Také změny stereotypů sportovních a pracovních pohybů na základě zjištění z deníku o tinitu.

V mém případě byly všechny kroky důležité a vedly k úplnému vyléčení. Zvláštní poděkování patří neurologovi Pawlovi Jastreboffovi, Ph.D., Sc.D., M.B.A. Díky němu jsem pochopil, že chronický tinitus není spojen pouze s našima ušima. Proto selhává standardní léčba (léky na bázi histaminu, infuze kortikoidů, laserové a magnetické terapie).

Komplexní léčba tinitu, kterou jsem podstoupil, je stejně účinná u všech typů chronického tinitu. Nezáleží na tom, čím byl tinitus způsoben a jakými zvuky se projevuje."

Knížka Petera Studeníka je k dispozici ve 30 zemích (samozřejmě včetně ČR) a jeho příběh je inspirací pro lidi na celém světě. Na jeho webových stránkách (www.beztinnitu.cz) najdete další informace k terapii, možnost konzultace i odkazy na některé odborníky.

Co dalšího pro sebe ještě můžete udělat?

Jak již bylo řečeno, neexistující zvuky poměrně často vymizí, když dojde k odbourání stresu. To se určitě snáz řekne, než udělá, nicméně možné to je. Zkuste si zaznamenávat, které situace vám problém zhoršují a najít řešení, jak je eliminovat. Určitým vodítkem pro odbourání stresu by se vám mohl stát také článek JAK SNÍŽIT KREVNÍ TLAK, protože i v tomto zdravotním problému hraje stres významnou roli.

Přejeme vám hodně úspěchů a budeme rádi, když nám o nich napíšete na: info@azrodina.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz, informační portál (nejen) pro rodiče, 26.10.2018

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359