Kaloba_baner_965x100

NEMŮŽU UŽÍVAT HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCI

Autor: kolektiv autorů

Hormonální antikoncepce je pro některé ženy záchrana. Můžeme si mnohem svobodněji užívat sexuální život a poměrně jednoduše a spolehlivě se chránit před nechtěným otěhotněním. Zdá se, že díky ní máme své tělo mnohem víc pod kontrolou. Jenže... je tomu opravdu tak? Pro část ženské populace může být hormonální antikoncepce skutečně vítanou a poměrně bezproblémovou pojistkou pro dobu, kdy otěhotnět v žádném případě nechtějí. Jak se ale zdá, existuje i dlouhá řada žen, kterým hormonální antikoncepce způsobuje velké potíže. A je dost dobře možné, že nějakou dobu vůbec netuší, že za změnami nálad, migrénami, otoky, přibýváním na váze, záněty močových cest, úzkostmi nebo až panickými atakami, stojí právě hormonální antikoncepce. Jaké má taková žena možnosti?

Tablets-1001224_640_normal

"Antikoncepci jsem začala užívat už v 16ti letech. Ze začátku vlastně hlavně kvůli pleti, se kterou jsem mívala dost velké problémy. K částečnému zlepšení nejspíš došlo, ale zároveň se u mě začaly objevovat poměrně velké výkyvy nálad. To mě po nějaké době přimělo problémy konzultovat s lékařkou. Předepsala mi jiné prášky, s nižší dávkou hormonů a mně se na čas opravdu ulevilo. Jenže se postupně přidávaly další potíže. Pořád dokola jsem měla mykózy. Taky mi začaly hodně otékat nohy, hlavně při delším cestování, ale i mimo něj. Nejdřív mě nenapadlo, že by za tím mohla stát antikoncepce. Později jsem zvažovala, že ji vysadím, v té době jsem ji užívala už přes 10 let. Jenže těhotenství pořád nebylo na pořadu dne, a tak se mi moc nechtělo. K radikálnímu kroku mě dohnaly až úzkostné stavy, které mi začaly dělat ze života peklo. Poprvé se objevily po konzumaci běžného množství vína (jen asi 2dcl). Zpětně jsem si uvědomila, jak dlouho mě tělo varovalo, jenže já to nechtěla vidět. Když se úzkosti stupňovaly, prášky jsem vysadila. Během pár dní jsem pocítila neuvěřitelnou úlevu. Úzkosti sice trvaly ještě několik měsíců, ale očividně slábly. Otoky zmizely jak mávnutím proutku, stejně tak mykózy. Během pár týdnů jsem byla i na své původní váze" vzpomíná Jitka. "Začala jsem se o problematiku víc zajímat a s překvapením zjistila, jak často dělá hormonální antikoncepce ženám problémy. Jen se nám o tom asi nechce moc mluvit."

"Chtěla jsem přistupovat k sexuálnímu životu zodpovědně a tak jsem v podstatě od začátku užívala hormonální antikoncepci. Nějakou dobu se zdálo vše v pohodě, ale pak jsem začala trpět migrénami", uvádí Žofie." Bolesti hlavy někdy trvaly i několik dní. Byla jsem také čím dál víc přecitlivělá. Stávalo se, že jsem probrečela odpoledne, aniž bych k tomu měla nějaký důvod. Plačtivé dny střídala náladovost. Zpětně si říkám, že muselo být náročné se mnou vydržet.:-) Začala jsem se o tom bavit s kamarádkami a ukázalo se, že skoro každá měla nějaké problémy."

Pavla už byla zoufalá z neustálých zánětů močových cest a celkově rozhozené imunity. Po vyčerpání všech možných způsobů klasické i alternativní léčby se rozhodla vysadit antikoncepci. Dostavila se fyzická i psychická úleva, potíže ustoupily.

Monice se výrazně zhoršil ekzém a nadměrně zadržovala vodu. Po vysazení prášků se vše upravilo.

Aleny se lékařka sama zeptala, jestli po antikoncepci, kterou užívá, nepřibrala v poslední době na váze. Teprve v tu chvíli si uvědomila, že už se jedná o víc než 10 kg, které se marně snaží shodit.

Podobných zkušeností zjistíte mezi ženami spoustu. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost, náladovost, ale i emocionální otupělost. Již zmiňované bolesti hlavy, zadržování vody, nechuť na sex, zažívací potíže nebo úzkosti a depresivní stavy.

Dalším zásadním problémem, který by žena neměla přehlížet, je náchylnost ke krevním sraženinám. Trombóza jednoho z rodičů Míšu přiměla, aby si nechala udělat krevní testy. Ty prokázaly Leidenskou mutaci (vrozená dědičná porucha srážlivosti krve) a následovalo okamžité vysazení hormonální antikoncepce. Až po nějaké době si uvědomila, že je mnohem klidnější. Na přecitlivělost, kterou jí antikoncepce způsobovala, si zřejmě postupně zvykla a považovala ji za normální stav.

Ověřit si, jestli nemáte poruchu srážlivosti krve, je určitě lepší ještě před tím, než antikoncepci vůbec začnete užívat.

Opatrnost je na místě také u žen, které inklinují k poruchám činnosti štítné žlázy. Podle některých zdrojů jsou k potížím při užívání hormonální antikoncepce také náchylnější.

Jednoznačně je vysoká obezřetnost doporučena kuřačkám. Ženy, které kouří, by hormonální antikoncepci neměly vůbec užívat (kouření zvyšuje riziko vzniku trombózy). Týká se to zejména žen ve středním a starším věku.

Jaké možnosti má žena, které hormonální antikoncepce způsobuje problémy, případně ji z jiných důvodů nemůže nebo nechce užívat?

Některé problémy postupně odezní s vysazením hormonální antikoncepce, jiné ale mohou nastat i po jejím vysazení. Nejčastěji ženy uvádějí nepravidelnou nebo zcela chybějící menstruaci. Také výkyvy nálad a další potíže mohou ještě nějakou dobu přetrvávat.  Na mnoha internetovch diskusích uvádějí ženy v tomto případě velmi dobrou zkušenost s přípravkem Gynex.

MUDr. Kateřina Formánková na webu Svět Homeopatie radí:"„Po tolika letech užívání antikoncepce může trvat i dva roky, než organismus nastaví vlastní řízení. Udělejte si kúru s léky

THUYA 15 C - 1x denně 5 granulí,
FOLLICULLINUM 30 C - 1x denně 5 granulí.

Tyto léky užívejte 3 měsíce. Pokud se menstruace nedostaví, bude vhodné vyhledat lékaře-homeopata, který na základě komplexního vyšetření vybere léky cíleně."

Jiné antikoncepční metody a prostředky

Dr. Christiane Northrup ve své knize "Zdravá žena Od prvního početí po stáří" uvádí: "Všechny v současné době dostupné metody antikoncepce - pilulky, nitroděložní tělíska, pesary a jiné mají své místo. Bohužel mnozí gynekologové neseznamují své pacientky s možnými antikoncepčními metodami objektivně. Když jsem byla na fakultě a potom v praxi, byla tendence prosazovat perorální antikoncepci jako optimální antikoncepční metodu a bagatelizovat spolehlivost pesaru a kondomů. To se za dvacet let příliš nezměnilo...

Většina antikoncepčních metod vyžaduje více vědomostí o těle a aktivnější přístup nežli pilulka. Nejsou šity na míru běžnému lékaři s nabitým programem. Mnozí lékaři mají za to, že ženy nebudou užívat bariérové metody antikoncepce, jako jsou pesary, kondomy a antikoncepční krémy, neboť mají zkušenost, že mnohokrát selhaly. To platí o některých ženách, ale zdaleka ne o všech. Údaje dokládají, že u ideálních uživatelek, tedy u těch, které užívají příslušnou metodu správně a v pravý čas, jsou bariérové metody i metoda přirozeného plánování rodičovství účinné v 95 až 98%. Je potřeba rozlišit mezi selháním metody jako takové a selháním ženy, která metodu použila.


Konkrétní tipy:

Přirozené plánování rodičovství (plodné dny)

Tato metoda využívá poznatků o životnosti spermií a schopnosti vajíčka být oplodněno. Spermie v nepříznivém prostředí rychle hynou, v prostředí příznivém (v kryptách děložního hrdla) přežívají a jsou schopné vajíčko oplodnit několik dnů až týden. Vajíčko má od okamžiku ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) schopnost být oplodněno 12 - 16 hodin. Po té zaniká.
Principem metody je tedy prohloubení znalosti, jak se zorientovat v cyklu, jak stanovit ovulaci. To je možné díky sledování změn kvality hlenu, produkovaného hrdlem děložním a změn hodnot bazální tělesné teploty.
Zábrany početí se dosahuje pohlavní zdrženlivostí v plodném období.
S metodou se můžete blíž seznámit např. na webu: www.cenap.cz, kde jsou k dispozici i publikace a poradenství nebo také na stránkách Liga pár páru: www.lpp.cz.

Získané poznatky jsou využitelné také pro páry, které naopak o těhotenství usilují.

Minipočítač - Lady-Comp

Technický pokrok zasahuje do všech oblastí lidského života, a tak i pro určení plodných a neplodných dnů můžete využít počítač. Nevěříte? Byl zkonstruován týmem německých gynekologů, programátorů a inženýrů a je již dostupný i na českém trhu pod názvem Lady-Comp.

Jedná se o velmi komfortní způsob, jak spolehlivě určit své plodné a neplodné dny. Potřebujete pouze 60 vteřin každé ráno pro změření bazální teploty v ústech. Pak už stačí jen zadat údaje o menstruaci a sledovat plodné a neplodné dny. Lady-Comp se seznámí s vaším individuálním cyklem a spolehlivě určí vaši plodnost pro nejbližších 24 hodin. Určení plodných a neplodných dnů dokáže s přesností 99,3%.
Je vhodný i pro ženy s nepravidelnými cykly a dokáže elminovat nepravděpodobná měření teploty (např. při horečnatém onemocnění). Nemusíte vypracovávat žádné grafy, každé ráno Vám ukáže plodný nebo neplodný den.
Díky počáteční jednorázové investici získáte praktický přístroj s dlouhou životností a odolností (můžete s ním i cestovat).

V nabídce je i nízkonákladový model a také pomocník pro páry, které plánují dítě nebo řeší neplodnost.

Podrobné informace najdete na: www.naturcomp.cz

(komerční tip)

O svou zkušenost s Lady-Compem se s námi podělila Alžběta: "Hlavní výhodou Lady-Compu je určitě to, že do sebe nemusím "cpát" žádné hormony. Hormonální antikoncepci neberu zatím jen dva měsíce, ale už cítím velkou úlevu od přecitlivělosti a migrén.

Bála jsem se, že budu na měření hned po probuzení zapomínat, ale zatím se mi to stalo jen jednou. A to je ta další skvělá věc, že to vůbec nevadí. Když na měření zapomenu, vůbec nic se nestane. Pokud to samozřejmě nebude ob den, pak by počítač neměl z čeho měřit. Další příjemnou věcí je, že přibližně vím, kdy očekávat menstruaci, Lady-comp začne dle telploty hlásit cca 4 dny předem.

Obecně jsem s ním zatím velmi spokojená. Samozřejmě po naměření necelých 2 cyklů se sice mohu spoléhat na zobrazené plodné a neplodné dny, avšak neplodných dnů je zatím méně, protože Lady-comp se můj cyklus učí. V grafu teplot už mohu sledovat v jaké fázi cyklu zrovna jsem a již teď vidím, že zelené dny v druhém cyklu přibyly.

Úleva od hormonů je veliká."

Nehormonální nitroděložní tělísko nebo kulička

Kondom

Kondom zabraňuje spermiím v cestě do ženského pohlavního ústrojí. Jedná se o mužskou bariérovou antikoncepci - latexový návlek na penis. Pro muže alergické na latex jsou na trhu kondomy polyuretanové. Kromě antikoncepčního účinku plní kondom i funkci ochrannou (do jisté míry chrání před pohlavně přenosnou infekcí). Kondomy jsou dostupné v síti lékáren i drogerií.

Pesar + antikoncepční krém

Nouzová antikoncepce (selhání použité metody)

I o této možnosti je dobré vědět, pokud nechcete být těhotná. 

Na českém trhu je dostupný produkt ellaOne®
Jedná se o léčivý přípravek, zabraňující otěhotnění po nechráněném pohlavním styku, tzv. nouzovou antikoncepci. Mezi její hlavní výhody patří možnost užití až 120 hodin (5 dní) po nechráněném pohlavním styku či po selhání obvyklé antikoncepční metody. ellaOne je nouzová antikoncepce, která neobsahuje hormon, ale látku ulipristal acetát. Nejúčinnější je po užití do 24 hodin po nechráněném pohlavním styku. ellaOne má jasný mechanismus účinku, kterým je blokáda či posunutí ovulace a tím zabránění případného oplodnění vajíčka. ellaOne nepřeruší již existující těhotenství.

Více informací najdete na: http://www.sukl.cz/ nebo na www.ellaone.com.

(komerční tip)


MUDr. Jan Hnízdil zařadil do knihy Zaříkávač nemocí také článek s názvem O hormonální antikoncepci a následcích bezstarostné jízdy. V něm upozorňuje na problémy, které masové užívání hormonální antikoncepce může způsobovat nejen ženám samotným, ale i mužům a mnoha živočišným druhům v přírodě. Užívání hormonální antikoncepce komentuje těmito slovy "Nejsem gynekolog. Mohu se pokusit o názor na antikoncepci z pohledu komplexní medicíny. Obecně platí, že vědecko - technický pokrok, který nám v krátkodobém horizontu život usnadňuje, nám v dlouhodobém horizontu život komplikuje. Všichni toužíme jezdit v co nejpohodlnějších, nejrychlejších a nejbezpečnějších autech. Ve výsledku dýcháme smog, přírodu ničíme stavbou dálnic, vrakoviště a bazary zaplňujeme nepotřebnými auty, přispíváme k vyčerpání globálních energetických zdrojů, stresujeme se v nekonečných zácpách. S léky je to podobné. Čím účinnější lék, tím větší jsou jeho účinky nežádoucí. Hormonální antikoncepce je úžasným vědeckým objevem. Umožňuje nám snadný, bezstarostný a bezpečný sex. Iluzi bezpečnosti a bezstarostnosti si u nás díky ním se svými partnery, užívá skoro 50% žen. Daň, kterou za ni platíme, je a bude hodně vysoká. ..."


Patříte také mezi ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci? Chcete sdílet pozitivní zkušenost s jiným typem antikoncepce? Napište nám pod článkem nebo na: info@azrodina.cz


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18. 4.2019

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359