Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK SE CHRÁNIT PŘED OTĚHOTNĚNÍM, RÁNO MOUDŘEJŠÍ VEČERA

Autor: kolektiv autorů

Spolehlivá antikoncepce je pro dnešní ženy spásou, cestou ke svobodě, aktivnějšímu životu, kariéře. Dnešní žena si může svobodněji užívat sexuální život a poměrně jednoduše a spolehlivě se chránit před nechtěným otěhotněním. Jenže... je tomu opravdu tak, chrání se dnešní ženy dostatečně před otěhotněním? Mají potřebné a relevantní informace o dnešních možnostech antikoncepce? Jak si vlastně vybrat tu správnou antikoncepci a jak se dnes může žena chránit před otěhotněním?

Antikoncepce_normal

Mezi nejspolehlivější metody ochrany před otěhotněním zcela jistě patří hormonální antikoncepce. Dnes existuje řada různých forem hormonální antikoncepce, ze kterých si žena může vybrat, jako například:

 • Hormonální tabletky - pilulky
 • Náplasti (Evra)
 • Kroužky (Nuvaring)
 • Nitroděložní tělísko (Mirena, Levosert)
 • Podkožní implantáty
 • Injekce (Depo-provera)

Hormonální antikoncepce je jedním z nejpřevratnějších objevů v oblasti reprodukce a ženského zdraví. Od 60 let 20. století představuje velmi spolehlivou metodu zábrany početí. Umožňuje ženám s vysokou mírou jistoty plánovat, kdy otěhotní. Dá se říct, že přináší ženám jistou míru svobody, umožňuje jim užívat si aktivního života, budovat kariéru, plánovat apod. Je však velmi důležité zmínit, že předtím, než se žena rozhodne antikoncepci užívat, by měla probrat se svým lékařem - gynekologem, která antikoncepční metoda by pro ni mohla být nejlepší. Na základě rodinné anamnézy a zdravotního stavu by měl lékař ženě doporučit antikoncepci „na míru." Před nasazením hormonální antikoncepce je na místě nechat si udělat test na Leidenskou mutaci, test pro zjištění vrozené trombofilní mutace (riziko trombózy).

Důležitou kapitolou v souvislosti s hormonální antikoncepcí jsou kuřačky. Ženy, které kouří, by měly zvážit, zda hormonální antikoncepci vůbec užívat (kouření zvyšuje riziko vzniku trombózy). Týká se to zejména žen ve středním a starším věku. I v tomto případě je potřeba vše důkladně zkonzultovat se svým lékařem.

Mezi další možnosti ochrany patří:

 • Stanovení plodných a neplodných dní - měření basální teploty, viskozita hlenu v pochvě 
 • Lady-Comp minipočítač (měření basální teploty v ústech pro stanovení plodných a neplodných dní)
 • Nitroděložní tělíska bez obsahu hormonů
 • Bariérové metody - kondom, spermicidy (Pharmatex), pesary (pro zvýšení spolehlivosti možno kombinovat)
 • Sterilizace (vhodné u žen s vyšším počtem dětí; možnost otěhotnění nelze po sterilizaci obnovit)

Zvláštní kapitolou je nouzová antikoncepce

Postkoitální antikoncepce („nouzová antikoncepce") je metoda zabraňující otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. V zahraničí často používaná pod názvem „Morning After Pill."
Nouzová antikoncepce není první volbou antikoncepčního prostředku, žena by po ní měla sáhnout skutečně jen výjimečně. Úkolem postkoitální antikoncepce je zabránit nechtěnému těhotenství, nikoli ochrana před pohlavními chorobami, či metoda oddálení nástupu menstruace. Rozhodně není prostředkem vedoucím k ukončení již probíhajícího těhotenství. Nejčastějšími důvody pro použití nouzové antikoncepce jsou selhání kondomu (prasknutí, svlečení kondomu během styku), nechráněný pohlavní styk, zapomenutá antikoncepční pilulka, popř. znásilnění.

Nouzovou antikoncepci je vždy nutné užít co nejdříve po styku, je však možné jí užít až do pěti dnů (pouze EllaOne) po nechráněném sexu. Obecně platí, čím dříve je nouzová antikoncepce užita, tím vyšší je její efektivita.

V České republice jsou dostupné dvě skupiny postkoitální antikoncepce, jedna skupina přípravků obsahuje hormon - levonorgestrel a přípravek obsahující ulipristal acetát (selektivní modulátor progesteronových receptorů).

Postkoitální antikoncepce (nouzová antikoncepce) není vhodná k opakovanému a častému užívání. Opakované užívání postkoitální antikoncepce po dalších nechráněných stycích v jednom cyklu nemá již garantovaný účinek a může dojít k selhání. Nouzová antikoncepce se doporučuje užívat pouze 1x během menstruačního cyklu. Bohužel se v lékárnách často setkávají se skutečností, že si žena vyzvedne nouzovou antikoncepci i 2- 3x během menstruačního cyklu a řada žen na základě neznalosti, využívá nouzovou antikoncepci opakovaně několikrát do roka.

Dnes je nouzová antikoncepce volně k dostání v lékárnách či v internetových obchodech lékáren. Lékárník by měl ženě erudovaně poradit a poučit ji o možnosti užití nouzové antikoncepce, o její spolehlivosti, bezpečnosti, ale i možnosti selhání. Při doporučování postkoitální antikoncepce by neměla být vodítkem cena, ale spolehlivost, bezpečnost i časový benefit užití. Ideální by bylo zvážit i rodinnou anamnézu právě v souvislosti s možnými kontraindikacemi při častějším užívání nouzové antikoncepce, hlavně antikoncepce obsahující hormony.

Na trhu v ČR jsou v tuto chvíli registrované přípravky nouzové antikoncepce, viz tabulka:

Tabulka antikoncepce

V České republice je ročně provedeno 20 tisíc interrupcí (tento počet nezahrnuje interrupce ze zdravotních důvodů), kterým by se dalo předejít. Je tedy na každé ženě, aby zodpovědně zvolila pro sebe tu nejideálnější antikoncepční ochranu a měla na mysli, že nikdy není pozdě se chránit a že i po nechráněném pohlavním styku ještě není nic ztraceno.

Informace k léčivým přípravkům najdete také na: http://www.sukl.cz/

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz, informační portál (nejen) pro rodiče, 18.4.2019

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359