JAK SE CHRÁNIT PŘED OTĚHOTNĚNÍM, RÁNO MOUDŘEJŠÍ VEČERA
Autor: kolektiv autorů
Spolehlivá antikoncepce je pro dnešní ženy spásou, cestou ke svobodě, aktivnějšímu životu, kariéře. Dnešní žena si může svobodněji užívat sexuální život a poměrně jednoduše a spolehlivě se chránit před nechtěným otěhotněním. Jenže... je tomu opravdu tak, chrání se dnešní ženy dostatečně před otěhotněním? Mají potřebné a relevantní informace o dnešních možnostech antikoncepce? Jak si vlastně vybrat tu správnou antikoncepci a jak se dnes může žena chránit před otěhotněním?

Mezi nejspolehlivější metody ochrany před otěhotněním zcela jistě patří hormonální antikoncepce. Dnes existuje řada různých forem hormonální antikoncepce, ze kterých si žena může vybrat, jako například:
- Hormonální tabletky - pilulky
- Náplasti (Evra)
- Kroužky (Nuvaring)
- Nitroděložní tělísko (Mirena, Levosert)
- Podkožní implantáty
- Injekce (Depo-provera)
Hormonální antikoncepce je jedním z nejpřevratnějších objevů v oblasti reprodukce a ženského zdraví. Od 60 let 20. století představuje velmi spolehlivou metodu zábrany početí. Umožňuje ženám s vysokou mírou jistoty plánovat, kdy otěhotní. Dá se říct, že přináší ženám jistou míru svobody, umožňuje jim užívat si aktivního života, budovat kariéru, plánovat apod. Je však velmi důležité zmínit, že předtím, než se žena rozhodne antikoncepci užívat, by měla probrat se svým lékařem - gynekologem, která antikoncepční metoda by pro ni mohla být nejlepší. Na základě rodinné anamnézy a zdravotního stavu by měl lékař ženě doporučit antikoncepci „na míru." Před nasazením hormonální antikoncepce je na místě nechat si udělat test na Leidenskou mutaci, test pro zjištění vrozené trombofilní mutace (riziko trombózy).
Důležitou kapitolou v souvislosti s hormonální antikoncepcí jsou kuřačky. Ženy, které kouří, by měly zvážit, zda hormonální antikoncepci vůbec užívat (kouření zvyšuje riziko vzniku trombózy). Týká se to zejména žen ve středním a starším věku. I v tomto případě je potřeba vše důkladně zkonzultovat se svým lékařem.
Mezi další možnosti ochrany patří:
- Stanovení plodných a neplodných dní - měření basální teploty, viskozita hlenu v pochvě
- Lady-Comp minipočítač (měření basální teploty v ústech pro stanovení plodných a neplodných dní)
- Nitroděložní tělíska bez obsahu hormonů
- Bariérové metody - kondom, spermicidy (Pharmatex), pesary (pro zvýšení spolehlivosti možno kombinovat)
- Sterilizace (vhodné u žen s vyšším počtem dětí; možnost otěhotnění nelze po sterilizaci obnovit)
Zvláštní kapitolou je nouzová antikoncepce
Postkoitální antikoncepce („nouzová antikoncepce") je metoda zabraňující otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. V zahraničí často používaná pod názvem „Morning After Pill."
Nouzová antikoncepce není první volbou antikoncepčního prostředku, žena by po ní měla sáhnout skutečně jen výjimečně. Úkolem postkoitální antikoncepce je zabránit nechtěnému těhotenství, nikoli ochrana před pohlavními chorobami, či metoda oddálení nástupu menstruace. Rozhodně není prostředkem vedoucím k ukončení již probíhajícího těhotenství. Nejčastějšími důvody pro použití nouzové antikoncepce jsou selhání kondomu (prasknutí, svlečení kondomu během styku), nechráněný pohlavní styk, zapomenutá antikoncepční pilulka, popř. znásilnění.
Nouzovou antikoncepci je vždy nutné užít co nejdříve po styku, je však možné jí užít až do pěti dnů (pouze EllaOne) po nechráněném sexu. Obecně platí, čím dříve je nouzová antikoncepce užita, tím vyšší je její efektivita.
V České republice jsou dostupné dvě skupiny postkoitální antikoncepce, jedna skupina přípravků obsahuje hormon - levonorgestrel a přípravek obsahující ulipristal acetát (selektivní modulátor progesteronových receptorů).
Postkoitální antikoncepce (nouzová antikoncepce) není vhodná k opakovanému a častému užívání. Opakované užívání postkoitální antikoncepce po dalších nechráněných stycích v jednom cyklu nemá již garantovaný účinek a může dojít k selhání. Nouzová antikoncepce se doporučuje užívat pouze 1x během menstruačního cyklu. Bohužel se v lékárnách často setkávají se skutečností, že si žena vyzvedne nouzovou antikoncepci i 2- 3x během menstruačního cyklu a řada žen na základě neznalosti, využívá nouzovou antikoncepci opakovaně několikrát do roka.
Dnes je nouzová antikoncepce volně k dostání v lékárnách či v internetových obchodech lékáren. Lékárník by měl ženě erudovaně poradit a poučit ji o možnosti užití nouzové antikoncepce, o její spolehlivosti, bezpečnosti, ale i možnosti selhání. Při doporučování postkoitální antikoncepce by neměla být vodítkem cena, ale spolehlivost, bezpečnost i časový benefit užití. Ideální by bylo zvážit i rodinnou anamnézu právě v souvislosti s možnými kontraindikacemi při častějším užívání nouzové antikoncepce, hlavně antikoncepce obsahující hormony.
Na trhu v ČR jsou v tuto chvíli registrované přípravky nouzové antikoncepce, viz tabulka:
V České republice je ročně provedeno 20 tisíc interrupcí (tento počet nezahrnuje interrupce ze zdravotních důvodů), kterým by se dalo předejít. Je tedy na každé ženě, aby zodpovědně zvolila pro sebe tu nejideálnější antikoncepční ochranu a měla na mysli, že nikdy není pozdě se chránit a že i po nechráněném pohlavním styku ještě není nic ztraceno.
Informace k léčivým přípravkům najdete také na: http://www.sukl.cz/
Zdroj:
AZ RODINA.cz, informační portál (nejen) pro rodiče, 18.4.2019