Kaloba_baner_965x100

BOLESTI KLOUBŮ - VÍTE KDY KLOUBY TRPÍ, JAK SI ULEVIT A CO JIM PROSPÍVÁ?

Autor: kolektiv autorů

Bolesti kloubů si často způsobujeme přetížením nebo špatnými pohybovými návyky...

Bolesti_kloubu_400_normal

Pohyb našeho těla je závislý na správné funkci tzv. pohybového aparátu. Ten se skládá z kostí a kloubů, svalů a šlach.

Nejčastější příčinou poškození kloubů (kloubních chrupavek) je opotřebení příliš velkou zátěží , ale i špatnými pohybovými návyky (atypickou zátěží v neobvyklých polohách), případně decentrací nebo nestabilitou kloubu. Kloubům neprospívá ani pohyb v příliš velkém chladu.

V počátcích se (zejména u lidí mladšího a středního věku) jedná při bolestech kloubů většinou  o funkční poruchy, způsobené právě přetížením. Ať už sportem, manuální prací nebo dlouhodobým setrváváním v nevhodné poloze. V takovém případě bolesti po odpočinku nebo s využitím změny pohybových stereotypů (či kompenzačních pomůcek) často samovolně vymizí.

V případě, že vás bolesti trápí opakovaně či dlouhodobě, je na místě pátrat po příčinách a způsobech, jak kloubům ulevit a čím jim prospět.

Pohybu tak akorát

V první řadě se zamyslete nad pohybovými aktivitami a zvolte zlatou střední cestu. Kloubům totiž neprospívá ani sedavý způsob života, ale ani příliš vysoká zátěž. Nejhorší variantou je jít z extrému do extrému, tzn. např. trávit celý týden v sedavém zaměstnání a o víkendu chtít trhat sportovní rekordy.

Při sezení i pohybu si hlídejte držení těla a využívejte vhodné pomůcky

Např. sezení u počítače má svá pravidla. Důležitá je výška sedačky, opěradla i pracovní plochy. Výšku sedačky volte tak, aby se chodidla opírala celou plochou o zem a nohy v oblasti kolen byly v pravém úhlu. Stejně tak pro kyčelní klouby je vhodné, aby trup a stehenní kosti svíraly pravý úhel. Pravidlo pravého úhlu platí i pro správnou polohu loketního kloubu. (viz obrázek).

Správné sezení u počítače

Obrázek, zdroj: www.podruce.cz

Pro nižší zatížení loketního kloubu a kloubu zápěstí se doporučuje mít předloktí nad deskou pracovního stolu a zápěstí co nejvíc v rovině. To ale není při dlouhodobé práci s klávesnicí a myší příliš reálné. Na trhu jsou k dispozici různé podložky, z nichž některé vám zajistí nejen vyšší pohodlí, ale také správnou polohu rukou. 

Pokud sezením u pc trávíte dlouhé hodiny (celou pracovní dobu), nezapomínejte na pravidelné přestávky, při kterých se protáhnete a změníte polohu. Ideální je chvíli vyjít na čerstvý vzduch nebo alespoň k otevřenému oknu. Tím dopřejete úlevu nejen vašemu pohybovému aparátu, ale snížíte i nahromaděný pracovní stres (doporučuje se také u lidí s vysokým krevním tlakem).

Při sportovních aktivitách šetříte pohybový aparát nejen rozumnou mírou zátěže, ale také třeba vhodnou obuví. Obecně je určitě dobré se při výběru obuvi zajímat o to, zda je šetrná k pohybovému aparátu.

Ovlivnit míru zátěže můžete i volbou terénu, resp. povrchu, po kterém se pohybujete. Vaše klouby pocítí, jestli běžíte po tvrdém betonu nebo šetrnějším trávníku, či lesní cestě.

Často máme také špatné pohybové návyky. Pokud vás po sportování opakovaně něco bolí, konzultujte s fyzioterapeutem, jestli neděláte nějakou chybu, resp. co můžete změnit.

Vyhněte se jednotvárnosti

Jak již bylo naznačeno, pohybovému aparátu škodí jednostranná zátěž i extrémy. Proto se např. běžcům doporučuje protažení celého těla cvičením jógy, pilates nebo plavání. Neměli by zapomínat ani na rovnoměrné posilování celého těla.

Dobrá výživa pro klouby

Máte dost bílkoviny, vitamínů a minerálů? Aby náš pohybový aparát dobře fungoval, je nutné ho dostatečně zásobit živinami a také odvádět zplodiny, které vznikají při zátěži. Jeho funkce je tedy plně závislá na kardiovaskulárním systému (tepny, žíly), s nímž úzce souvisí systém lymfatický (mízní cévy).

Pro výživu kloubů, resp. celého pohybového aparátu je na trhu k dispozici velké množství doplňků. Ty je vhodné využívat zejména v období vyšší tělesné zátěže. Deficit lze předpokládat také s přibývajícím věkem.

Doplňky stravy obsahují většinou kolagen a některé vitamíny.

Mezi doporučované doplňky stravy firmy Energy patří přípravek s unikátním složením přírodních látek Skeletin a koloidní roztok minerálů Fytomineral.
(komerční tip)

Léčba a úleva při bolesti

Nejspíš jste už slyšeli, že kloubům prospívá rašelina.  Produkty z rašeliny mají blahodárné, regenerační účinky. Je prakticky ověřeno, že léčba pomocí produktů z rašeliny dosahuje skvělých výsledků. Proto je použití rašeliny oblíbené zejména při bolestech pohybového aparátu, včetně právě kloubů a zad.

Při výrobě produktů z rašeliny firma TORF ZIEGLER myslela na všechny své klienty a vyvinula alternativu také pro domácí použití. Základním výrobkem je rašelinová tepelná láhev, která tvarem připomíná vodou plněný termofor, poskytující až 3 hodiny tepla.
Nabídka je rozšířena o speciálně tvarované rašelinové polštářky, ideálně padnoucí kolem krku či ledvin. Rašelinovou tepelnou láhev, Rašelinový krční polštářek a Rašelinový ledvinový polštářek lze doma jednoduše nahřát například v mikrovlnné troubě a máte rychle připraveného pomocníka při ztuhnutí svalů, kloubů či páteře. Jsou také velmi oblíbeným a doporučovaným doplňkem léčby i pro pacienty, využívající rašelinové procedury v lázeňském prostředí. Jedná se navíc o české výrobky, firma TORF ZIEGLER spol. s r.o. sídlí nedaleko Karlových Varů.

Hojně využívané jsou různé bylinné přípravky, ať už ve formě čajů, potravinových doplňků nebo krémů. Velmi dobré zkušenosti uživatelé uvádějí s regeneračním krémem Artrin. Dle informací výrobce má využití při bolestech a zánětlivých stavech kloubů, svalů a šlach, při revmatismu, bolestech páteře a krčního svalstva, při poruchách lymfatického systému, únavě, nedostatečném prokrvení končetin a dalších pohybových obtížích.

Pro zlepšení kvality kostí a kloubů (při artróze nebo artritidě), je doporučován přípravek Drags Imun. Ten obsahuje čistou pryskyřici ze stromu Croton lechleri nazývanou také Sangre de Drago („dračí krev"). Přípravek snižuje zánětlivou aktivitu, a to zejména v oblasti kloubů.

(komerční tipy)

Rakouská bylinářka Maria Treben doporučuje při opotřebení kloubů kostivalovou esenci, přikládání listů kapusty či bílého zelí (za horka vyžehlit a přiložit na klouby), kopřivový a přesličkový čaj nebo přesličkovou sedací koupel. Zevně zmiňuje měsíčkovou mast nebo obklad se švédskými kapkami.

Myslete v souvislostech

Zatímco západní medicína často léčí jen konkrétní část těla nebo orgán, terapeuti inspirovaní východní medicínou vnímají tělo jako celek a podle toho také přistupují k léčení. V případě kloubů se mluví o souvislosti s ledvinami, proto nic nezkazíte, když zároveň podpoříte ledviny.

MariaTreben ve své knize doporučuje čajovou směs: stejné množství zlatobýlu, svízele a hluchavky. Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1 šálek spařit horkou vodou, nechat půl minuty vyluhovat, scedit a po doušcích vypít denně 3-4krát. Tento čaj bychom měli pít po delší časové období.

Jiří Janča (proslulý terapeut alternativní medicíny) využíval trochu jinou směs bylin: celík zlatobýl, přeslička rolní, rdesno ptačí a rdesno blešník (aktuálně je na trhu dostupná jako Jančův čaj ledvinový).

Kombinaci bylin pro podporu správné činnosti vylučovacích orgánů, zejména ledvin, obsahuje také bylinný koncentrát Renol. Jde o silně působící přípravek, proto se vhodnost jeho užívání i dávkování doporučuje konzultovat s odbornými terapeuty výrobce. Případně dávkujte velmi opatrně (někomu stačí i pouze 1 kapka/den)

(komerční tipy)

Klouby můžete určitě podpořit i úpravami stravování. Jezte více ryb (kromě úhoře), denně porci syrové stravy a zeleniny. Omezte podstatně konzumaci masa a uzenin. Ke snídani jezte méně müsli, ovoce s jogurtem je (dle knihy Jak se léčit vhodnou stravou) lepší. Zařaďte do jídelníčku salát s pšeničnými klíčky a olivovým olejem. Nejezte žádné instatní polévky, ani hotové pokrmy.
Choďte denně alespoň na 30 minut na denní světlo!

Použité zdroje:
Jorg Zittlau, Jak se léčit vhodnou stravou , Computer Press
MUDr. Alexandra Vosátková, Artróza, artritida, Energy
Maria Treben, Byliny z Boží zahrady, Eminent

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz, 14.6.2019

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359