11488786

MOJE STŘÍDAVÁ PÉČE

Autor: TS

Střídává péče z pohledu již dospělého dítěte.

Moje_stridava_pece_normal

Je mi 6. Sedím na posteli a brečím. Právě jsem se dozvěděla, že se moji rodiče rozvádějí. V tu chvíli ještě nevím, co to pro mě znamená. A nemůžu za to já? Nejsem já ten problém?

Než se stihnu rozkoukat, navštěvuji psychology. Přiřazuji kartičky k osobám v rodině a okolí. Ke komu dát „MÁM HO/JI RÁDA"? K mamce? K taťkovi? Ale já mám ráda oba...
Po pár návštěvách jsem brzy pochopila, o co jde. Musím se rozhodnout, s kým chci bydlet. Se kterým z rodičů chci trávit více času? Ale já nevím. Mám ráda oba. Nechci ani jednomu ublížit. A vzhledem k tomu, že se rodiče nemohou domluvit a používají mě jako nástroj pomsty, soud rozhodne o střídavé péči. Sudé týdny u matky, liché u otce. Vánoce u matky, Silvestr u otce. Další rok opačně.

Každý týden je jiný. S mamkou jezdíme na výlety a učíme se. U taťky trávím víc času v domě, kde jsem vyrostla. Mamka dbá na to, abych měla pěkné oblečení a plnila školní povinnosti. Taťka má parťáka na sportovní aktivity. Mamka se zajímá, zda jím zdravě a aktivně trávím svůj volný čas. Taťka je, co se týče výchovy, benevolentnější. Oba se snaží, abych byla stoprocentně spokojená, vymýšlí pro mě zajímavé aktivity a s každým si to užívám.

Pak přijde nedělní večer. Sedm hodin přesně. Jeden z rodičů mě vyzvedává, aby mě odvezl k sobě domů. Stres. Jsem smutná, ale nesmím být moc smutná, aby to rodiči, který mě právě vyzvedl, nebylo líto. Ale nesmím být úplně v pohodě, aby si rodič, od kterého odjíždím nemyslel, že ho nemám ráda.

V tomto módu se to táhlo dlouhých 8 let. Za tu dobu jsem se naučila být takovou, jakou mě každý z rodičů chtěl mít. Jeden týden jsem byla uvědomělou mladou slečnou, další jsem plavala a lyžovala lépe než kdejaký kluk. Málokdy se stalo, že bych proti nějakým činnostem, které mi naplánovali, protestovala. Prostě jsem jim chtěla dělat radost a nebýt komplikací.

Od 14 let jsem žila už jenom u matky, ale prožití střídavky se u mě podepsalo zřejmě napořád. Díky své schopnosti přizpůsobit se okolí a chovat se tak, jak si daný okamžik a člověk žádá, jsem zjistila, že dokážu vycházet téměř s každým. A co víc, nechat každého, aby nabyl dojmu, že mu absolutně rozumím a zapadám.

Dalo by se říct, že se to v životě hodí. Pouze ale pokud víte, kdo skutečně jste. Hrála jsem tolik rolí, že jsem ztratila svou skutečnou osobnost.

Další věcí, kterou z velké části zapříčinilo mé žití ve střídavé péči, byla neschopnost v dospívání poklidně setrvat v jednom vztahu. Stále jsem toužila po tom, aby o mě bylo bojováno. Vyvolávala jsem situace, při kterých jsem byla na rozcestí mezi dvěma vztahy, a nebyla schopná ani jeden ukončit.

Četla jsem spoustu textů, ve kterých psychologové a právníci tvrdí, že střídavá péče je v zájmu dítěte, pokud budou zabezpečeny jeho potřeby. Ano, pomůže, když nebude měnit školu, město a bude mít možnost vídat se svými přáteli. Ale nikdy nikdo nemůže podchytit, zda danému dítěti neuškodí střídání režimů, pravidelné loučení nebo nátlak okolí.

TS


Máte také zkušenost se střídavou péči? Napište nám na: info@azrodina.cz

Čtěte také: STŘÍDAVÁ PÉČE OČIMA PSYCHOLOGA

Zdroj:

Napsáno pro AZ RODINA.cz, zveřejněno 26.11.2019

 

 

Azrodina_portal_250x250
11499230

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05