Kaloba_baner_965x100

JAK ZVLÁDNOUT STRACH Z KORONAVIRU (COVID-19)

Autor: kolektiv autorů

Aktuální situace (pandemie), ale i uvolňování opatření a návrat do běžného režimu, může vyvolat obavy u některých dětí i dospělých. V následujících odkazech najdete inspiraci, jak strach zvládnout a co Vám pomůže náročným obdobím lépe projít. Přidáváme i inspirativní odkazy z externích zdrojů.

Strach_z_koronaviru_normal

Strach je užitečný ve chvíli, kdy nám pomáhá reagovat na reálné nebezpečí. V aktuální situaci je určitě na místě zvýšená opatrnost a respekt k šířícímu se viru. Důležité je získat průběžně informace, jak lze chránit sebe i ostatní. Přehnaný nebo chronický strach nám ale nijak nepomáhá. Naopak snižuje naši imunitu a nutí nás jednat iracionálně. To jsou důvody, proč se vyplatí si strach uvědomit, pracovat s ním a zvládnout ho.

Informace, které vám na cestě ke klidnému zvládnutí koronavirové pandemie (ale i jiných situací) mohou pomoci, najdete v následujících odkazech.

V článku STRACH (NEJEN O DÍTĚ) A JAK HO ZVLÁDNOUT se dozvíte, jak je důležité, jaká slova na sebe necháte působit. Pokud v aktuální situaci čtete nebo posloucháte zprávy, které ve vás vyvolávají strach, najděte si jiné zdroje, které vám dodají spíš jistotu a klid. Mnozí politici i média vás budou spíš strašit, než dodávat relevantní informace. I mezi lékaři jsou takoví, kteří vyvolávají negativní emoce. Jiní naopak dokážou situaci srozumitelně vysvětlit a poskytnout uklidňující doporučení. Vždy máte na výběr, komu budete naslouchat. Jakmile změníte zdroje informací, bude se vám lépe pracovat i s vlastními myšlenkami.

Praktické informace najdete v textu Ladislava Machaly a Jiřího Beneše CO VÍME O NOVÉM KORONAVIRU, PROČ DODRŽOVAT KARANTÉNU A ZACHOVAT KLID.

Viroložka Soňa Peková hovoří o vzniku epidemie koronaviru v rozhovoru, ve kterém také zazní teorie, proč jsou na tom s odolností vůči onemocnění nejlépe malé děti:
https://www.youtube.com/watch?v=P2KW1kud9fg

V dalším rozhovoru se mimo ji19né dozvíte víc o zjednodušeném testu na koronavirus:

Primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý, který se staral o první tři vyléčené pacienty v ČR v rozhovoru kromě jiného říká:" „Chtěl bych využít této příležitosti a znovu vyzvat všechny, kteří jsou nachlazení nebo mají nějaké chřipkové nebo respirační potíže, aby zůstali doma, nevycházeli, na nikoho neprskali a ani nejezdili hromadnou dopravou. A když už někam musí, aby si opravdu vzali ústenku. Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, zůstaňte s onemocněním doma. Zůstaňte v posteli, uvařte si čaj, dejte si citron, vezměte si kapky na kašel a na rýmu a srážejte teplotu, pokud ji máte. Samozřejmě pokud byste se necítili dobře, měli jste pocit, že to nezvládáte a potřebujete lékaře, pak by samozřejmě celý zdravotní systém měl být připravený na to, vás přijmout. Jsme připraveni se o takové pacienty postarat."

Více v článku PRIMÁŘ PRVNÍCH TŘÍ VYLÉČENÝCH: S PACIENTY JSME NAVÁZALI VZTAH

Přehledně infomace o COVID - 19 shrnuje také profesor Pavel Kolář. 

HYSTERIE KOLEM KORONAVIRU JE MNOHEM NEBEZPEČNĚJŠÍ NEŽ SAMOTNÝ VIR, říká neurolog Martin Jan Stránský.


11 lékařských osobností zveřejnilo (21.dubna 2020) výzvu, ve které uvádí, co je v zájmu zachování zdraví a prosperity naší země nutné udělat. Ve stanovisku vycházejí z aktuálních epidemiologických dat, znalostí, faktů, expertíz a také z našich odborných i praktických zkušeností a poznatků. Určitě stojí z přečtení! 

Výzva jedenácti: lékaři Univerzity Karlovy veřejnosti


Ochranné pomůcky a některé další možnosti jak se ochránit a posílit vám určitě také dodají pocit bezpečí.

Proč má smysl používat roušky, dezinfekci a co ještě můžete dělat dalšího najdete např. v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=K5xy2n941jM

Hodit se vám mohou návody, jak si roušku vyrobit s pomocí šicího stroje nebo bez:

JAK VYROBIT NOUZOVOU ROUŠKU BEZ ŠITÍ

Jak ušít bavlněnou roušku, vyrobit roušku z HEPA filtru, sáčku do vysavače, masku z PET lahve nebo roušku z papírové utěrky najdete v článku:

JAK VYROBIT ROUŠKU

Praktický je i NÁVOD NA ROUŠKU S KAPSOU NA FILTR

Rouška má smysl, pokud víte kdy a jak ji správně nosit i udržovat.

Dalším důležitým způsobem, jak si dodat jistotu, je posílení imunity. Tu ovlivníme i tím co jíme a jaký máme denní režim. Je velký rozdíl, jestli většinu času trávíme sledováním zpráv o koronaviru nebo se raději věnujeme přípravě kvalitního jídla, přečteme si hezkou knížku, pustíme příjemný film. Taky nezapomínejme na pobyt venku - ideálně na sluníčku, které nám dodá důležitý vitamin D. Podrobněji v textu: NESMÍME SE JEN ZAVŘÍT DOMA

Stejně tak imunolog Jaroslav Svoboda v rozhovoru vysvětluje, proč je IMUNITA NEJSILNĚJŠÍ ZBRANÍ PROTI KORONAVIRU

V případě dětí, ale i dospělých může se strachem pomoci také homeopatie. Konkrétní příklady najdete v článku MUDr. Kateřiny Formánkové - HOMEOPATIE A STRACH V DĚTSKÉM VĚKU.

Velmi hezkou knížku pro děti vydalo nakladatelství Albatros: STRACH MÁ VELKÉ OČI

Jak posílit imunitu radí i homeopati: IMUNITNÍ SYSTÉM A  KORONAVIRUS

Pokud už by onemocnění propuklo, je dobré vědět, že horečka není špatná, ale smysluplná reakce těla na infekci. Více v článku O LÉČIVÉ SÍLE HOREČKY

Někdo se víc obává nákazy, jinému může dělat potíže zvládnout určitá omezení nebo izolaci, kterou s sebou pandemická opatření přinášejí. Následující text popisuje, jak lze i k nepříjemné situaci přistoupit jinak: STRACH Z NEPŘÍJEMNÉ PRÁCE NEBO TĚŽKÉHO ÚKOLU

Mnoho z nás také řeší obavy z existenčních potíží, které z důvodu omezené činnosti téměř ve všech pracovních oborech, hrozí. Zkuste se na to podívat z té lepší stránky. Možná můžete svou práci dělat dál, jen trochu jinak (z domova, s využitím telefonu, internetu, sociálních sítí). Nebo je to třeba příležitost začít alespoň na chvíli dělat něco úplně nového, po čem už dlouhou dobu ve skrytu duše toužíte. I tady ale bývá hlavní brzdou strach. Inspiraci najdete v článku: NEBOJTE SE ZAČÍT JINAK NEBO NĚCO NOVÉHO 

Hlavním lékem na strach je určitě i humor a nadhled.

Přejeme nám všem zodpovědný přístup, dostatek ohleduplnosti k ostatním, odvahu zvládnout strach a schopnost vnímat i pozitiva, která pandemie do našich životů přináší. V neposlední řadě samozřejmě pevné zdraví a dostatek víry, že společně vše dobře zvládneme.


Čtěte také: KDY SKONČÍ PANDEMIE KORONAVIRU ANEB SÍLA PŘÁNÍ

Poslechněte si i velmi inspirativní rozhovory s Jaroslavem Duškem:

Na Frekvenci 1: JE POTŘEBA PODÍVAT SE DO SEBE A PŘESTAT SE BÁT

A další z TOP STARU: TEĎ JE VIDĚT, KDO JSME


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

25.3.2020, aktualizace 22.4.2020

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359