KDY SKONČÍ PANDEMIE KORONAVIRU ANEB SÍLA PŘÁNÍ

Autor: Renata Konopíková

Proč se zamyslet nad tím, co jsme si přáli a přejeme. A taky odkaz na velmi zajímavý rozhovor s Jaroslavem Duškem.

Koronavirus_a_sila_prani_normal

Všichni máme nějaká přání. V první řadě taková ta veřejná, která říkáme druhým dost často, ale většinou už spíš jaksi automaticky, aniž bychom skutečně vnímali význam a důležitost těch slov (všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí, měj se dobře, ať se ti daří)...

Pak máme spousty hmotných přání, kterými plníme všemožné WishListy, dopisy Ježíškovi, Dědovi Mrázovi, či Santa Klausovi (podle toho, ve kterém věku a části světa se zrovna nacházíme).

No a potom je ještě další druh přání. Taková ta tajná, která málokdy říkáme nahlas, zato v hlavě nám běží každou chvíli, aniž si to kolikrát sami uvědomujeme. A přesto nebo možná právě proto nám zrovna tahle přání Bůh (ví proč), vesmír, vyšší moc, zákon schválnosti? - jak komu vyhovuje, splní téměř vždycky a beze zbytku. Někdy dřív, jindy později, ale mnohdy způsobem, který se nám ani trochu nelíbí. Snad proto, aby nám došlo, jak pošetilá nebo scestná ta naše přání byla. Aby nám docvaklo, co jsme si to vlastně přáli. Vždyť tohle přece není to důležité, co potřebujeme. Nebo jsme to mohli ziskat jinak, sami, bez zásahu vyšší moci. Zjistíme, že jsme nějak ta svá přání nedomysleli nebo je špatně zformulovali. Ne nadarmo se říká, dávej si pozor na svá přání, mohla by se ti splnit...

A tak přišel nový koronavirus. Nevím jak vy, ale já už z několika stran slyšela:"Ježíš, no jo, vždyť já jsem si vlastně tohle přál(a), ale takhle jsem to nechtěl(a)...  Např. Jiří Suchý v rozhovru zažertoval, že se kvůli němu teď v divadlech nehraje. Bylo zřejmě vyslyšeno přání lékařů, aby ještě aspoň týden nepracoval. Chystal se totiž neuposlechnout jejich doporučení, aby si dal po propuštění z nemocnice ještě týden pauzu.

Tamara Klusová zase na sociálních sítích sdílela, že se jí nelíbilo, jak vedle sebe s Tomášem žijí, jsou málo spolu a oba se shodli, že je s tím potřeba něco udělat.

Podobných příkladů bychom našli spoustu.

Ruku na srdce, kolik z nás si nikdy nepřálo, aby se ten můj (ta moje) víc držel(a) doma a hleděl(a) si víc mě a dětí...

Kolik z nás nikdy nepřálo druhému, aby nemohl na dovolenou do zahraničí, musel zavřít svou živnost nebo neměl tohle či tamto, co já zrovna teď taky mít nemůžu.

Kolik z nás práce natolik těší, že jsme si nikdy nepřáli nemuset do práce chodit...

Kolik škol a učitelů předává dětem vědomosti natolik zábavným způsobem, že tam děti chodí s radostí a nikdy si nepřály, aby se všechny školy světa zavřely a měly hodně dlouhé prázdniny...

Kolik učitelů ve skrytu duše netoužilo, aby si ti rodiče, kteří jednají stylem "Tady máš dítě a koukej mi za pár let vrátit génia", sami nezkusili, zač je toho loket...

Kolik lékařů a sestřiček si nepřálo mít konečně chvili aspoň trošku míň narvanou čekárnu...

Kolik z nás si nepřálo, aby bylo ve městech míň turistů a vůbec "Ať nám sem žádní 'cizáci' nelezou!"

Kolik z nás nikdy nenapadlo, že důchodci v supermarketu akorát zdržujou a "Nejlepší by bylo, aby ten dědek od sousedů konečně zalez a přestal prudit."

Kolik z nás se ráno podívá do zrcadla a je spokojený (no, častěji asi spokojená) s tím, co vidí. "Jako s tímhle obličej mám jít ven? Jak sakra rychle schovat ty vrásky kolem pusy nebo pupinek na nose?..."

Kdo z nás dospělých si nepřál trochu zpomalit, zklidnit, odpočinout si, mít od všech lidí pokoj?...

Nebo se moct se jen tak válet u televize a celé dny viset na netu, aniž by nás někdo hnal ven, mezi kamarády nebo na kroužky (že jo děcka?)...

A tak přišel kouzelný dědeček koronavirus a všechna ta přání nám rázem splnil. A je to. Skoro ze dne na den. Jenže... takhle to přece většina z nás nechtěla!?

Já jsem jenom chtěl(a), potřeboval(a)... Co vlastně přesně?

Možná nám přišel nový koronavirus říct, abychom o svých přáních víc přemýšleli. Možná nás přišel "dokopat" k tomu, abychom konečně změnili to, co změnit potřebujeme. Možná k tomu, abychom začali svá přání formulovat trochu přesněji nebo je úplně změnili.

Místo: aby ti ostatní neměli ... abych i já našel způsob jak mít, co potřebuju...

Místo: aby děti a rodiče neprudili... a školy nejlip úplně zmizely ... abychom našli společně cestu, jak nás vzdělávání bude skutečně bavit (jak děti, tak pedagogy) ...

Místo: aby nebyly večně narvané čekárny... abychom líp pochopili, co skutečně prospívá našemu fyzickému i psychickému zdraví a místo věčného léčení (se), (se) skutečně uzdravovali.

Zdá se mi, že máme teď velkou šanci uvědomit si, co nám vlastně v té hlavě běží, co si přejeme. A když budeme chtít, dojde nám, že co přejeme druhým, přejeme i sobě. Teď je přece strašně dobře vidět, jak jsme všichni propojení. Jak záleží na tom, jestli se k sobě chováme ohleduplně nebo jeden na druhého kašleme. Žijeme v jedné rodině, obci nebo městě, zemi, na jedné planetě, v jednom vesmíru. Není kam utéct. Koronavirus nezná hranice, neřeší rasy ani národy. Zvládnout ho můžeme jedině tak, když budeme myslet jeden na druhého a spolupracovat. Nejen s lidmi v naší zemi, ale s celým světem.

Možná ten virus čeká, až každý z nás pochopí, co musíme změnit. A jakmile to zvládneme, tak zmizí. 

Nemysleli jsme si snad ještě před pár týdny, že být víc s rodinou nebo omezit v rozumné míře činnosti, devastující přírodu, je nemožné? Stačí jeden virus a najednou jde všechno...

Před pár dny kolovala internetem výzva, abychom ráno a večer každý vyslali pozitivní přání: "Prosím o zdraví celé planety Země a všech bytostí na ní. Ať jsou všechny bytosti zdravé, šťastné a láskyplné. Děkuji"

Už slyším ty komentáře. Taková blbost! Copak můžou nějaká přání přivolat pandemii? Copak můžou společná přání pandemii zastavit?

Otázka zní: "A zkusili jsme to? Kolik by nás to stálo? Pár minut času?" Toho teď máme myslím někteří víc než dost.

Jeden můj kamarád říká:" V Boha nevěřím, ale nikdy bych proti němu nic špatnýho neřekl" :-)

Tak nevím, jakou sílu ta přání mají, ale asi si je radši v hlavě trošku zreviduju. Pro jistotu ;-) A k té výzvě se taky přidám. Co když...


Čtěte také: JAK ZVLÁDNOUT STRACH Z KORONAVIRU

Poslechněte si i velmi inspirativní rozhovor s Jaroslavem Duškem na Frekvenci 1: JE POTŘEBA PODÍVAT SE DO SEBE A PŘESTAT SE BÁT


Zdroj:

..AZ RODINA.cz, informační portál (nejen) pro rodiče, 26.3.2020, aktualizace 7.4.2020

 

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05