VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN
Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

V knize je velmi znát, že autorky vycházejí z reality. Kromě odborných znalostí jim nechybí praktické zkušenosti, které již léta získávají i díky kurzům pořádaným pro rodiče a učitele. Kniha obsahuje spoustu konkrétních příkladů.
Od samého začátku je v ní vidět poctivá snaha vést rodiče takovým způsobem, aby se vyvarovali extrémů. Ať už ve smyslu všedovolující, zanedbávající či příliš ochranitelské nebo autoritativní výchovy.
Již v úvodu knihy otevřeně sdílí svou zkušenost sám nakladatel. Díky ní si uvědomíme, jak snadno se ve výchově potácíme od autoritativního, nerespektujícího vyžadování poslušnosti k bezbřehé benevolenci s absencí hranic. Kniha nabízí jinou cestu - respektující přístup k dětem i sobě samým.
Autorky nám velmi čtivou formou přibližují jak na to. Konkrétní příklady ze života i praktická cvičení výrazně přispívají ke srozumitelnosti a usnadňují tak pochopení jednotlivých principů respektující výchovy. V knize najdeme velké množství tzv. „aha" momentů, ve kterých nám „docvakne", proč některé po generace předávané postupy prostě nefungují a jak JINAK se dá k různým běžným situacím přistupovat. Cílem je, aby bylo na obou stranách méně frustrujících okamžiků a také konfliktů. A aby naopak mezi námi a dětmi sílil vztah, založený na vzájemném respektu a porozumění.
Autorky vysvětlují rozdíl mezi respektujícími a nerespektujícími způsoby komunikace, objasňují, jaké potřeby děti mají a jakým způsobem jejich uspokojování ovlivňuje kvalitu života. Dozvíme se, jakou roli hrají emoce, jejichž přijetí nebo popření má zásadní vliv na průběh komunikace. Velmi podrobně rozebírají respektující přístupy, včetně objasnění, proč jsou pro všechny strany výhodnější. Stejně tak se seznámíme s nerespektujícími způsoby komunikace a riziky, která s sebou nesou.
Některé informace nás nepochybně překvapí nebo zarazí. Třeba když zjistíme, jak negativně působí nejen tresty, ale i odměny a pochvaly. Cílem autorek však není vyvolávat v nás výčitky svědomí nebo pocity viny. Naopak, ke každému JAK NE, najdeme i dostatek informací JAK ANO. Včetně ujištění, že každý pokus o změnu má smysl.
Nejedná se určitě o knížku, kterou jednou rychle přečteme a odložíme. S největší pravděpodobností bude mít ohmatanou obálku, zvlněné stránky, ohnuté rohy a všemožné další stopy po častém používání a přenášení z místa na místo. Možná si v ní budeme psát a podtrhávat, co si chceme dobře pamatovat. Předností knihy je, že v ní nenajdeme jen JAK co dělat či říkat, ale také PROČ. Právě ony principy nám budou nápomocné, když se dostaneme do situací, o nichž se v knize nepíše a pomohou nám i v nich uplatnit respektující přístup.
Docela často říkáme nebo slýcháme, že ti mladí jsou jiní, než jsme (byli) my. Ničeho si neváží, neumějí se chovat, nemají k ničemu a nikomu respekt. A tak nějak nám uniká fakt, že jsme to my starší, od koho se učí, kdo jim jde příkladem. Ale to samo o sobě nestačí. V knize je zdůrazněno, že děti se nejvíc učí respektu k sobě i druhým, když ho od nás zažívají na vlastní kůži.
Díky téhle knížce můžeme líp pochopit, jak a čím ovlivňujeme, jací lidé z našich dětí vyrostou. Může nám i našim dětem pomáhat každý den. Když budeme chtít...
Kéž by se dostala do ruky každému rodiči i učiteli.
Kniha vyšla v nakladatelství Peoplecomm. Je ke koupi také jako e-book na: https://www.peoplecomm.cz/respektovat-a-byt-respektovan
AZ RODINA.cz, 28.7.2020