Hrd22_pohoda_965x100

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Obálka_-_r___r_přepracované__normal

V knize je velmi znát, že autorky vycházejí z reality. Kromě odborných znalostí jim nechybí praktické zkušenosti, které již léta získávají i díky kurzům pořádaným pro rodiče a učitele. Kniha obsahuje spoustu konkrétních příkladů.

Od samého začátku je v ní vidět poctivá snaha vést rodiče takovým způsobem, aby se vyvarovali extrémů. Ať už ve smyslu všedovolující, zanedbávající či příliš ochranitelské nebo autoritativní výchovy.

Již v úvodu knihy otevřeně sdílí svou zkušenost sám nakladatel. Díky ní si uvědomíme, jak snadno se ve výchově potácíme od autoritativního, nerespektujícího vyžadování poslušnosti k bezbřehé benevolenci s absencí hranic. Kniha nabízí jinou cestu - respektující přístup k dětem i sobě samým.

Autorky nám velmi čtivou formou přibližují jak na to. Konkrétní příklady ze života i praktická cvičení výrazně přispívají ke srozumitelnosti a usnadňují tak pochopení jednotlivých principů respektující výchovy. V knize najdeme velké množství tzv. „aha" momentů, ve kterých nám „docvakne", proč některé po generace předávané postupy prostě nefungují a jak JINAK se dá k různým běžným situacím přistupovat. Cílem je, aby bylo na obou stranách méně frustrujících okamžiků a také konfliktů. A aby naopak mezi námi a dětmi sílil vztah, založený na vzájemném respektu a porozumění.

Autorky vysvětlují rozdíl mezi respektujícími a nerespektujícími způsoby komunikace, objasňují, jaké potřeby děti mají a jakým způsobem jejich uspokojování ovlivňuje kvalitu života. Dozvíme se, jakou roli hrají emoce, jejichž přijetí nebo popření má zásadní vliv na průběh komunikace. Velmi podrobně rozebírají respektující přístupy, včetně objasnění, proč jsou pro všechny strany výhodnější. Stejně tak se seznámíme s nerespektujícími způsoby komunikace a riziky, která s sebou nesou.

Některé informace nás nepochybně překvapí nebo zarazí. Třeba když zjistíme, jak negativně působí nejen tresty, ale i odměny a pochvaly. Cílem autorek však není vyvolávat v nás výčitky svědomí nebo pocity viny. Naopak, ke každému JAK NE, najdeme i dostatek informací JAK ANO. Včetně ujištění, že každý pokus o změnu má smysl.

Nejedná se určitě o knížku, kterou jednou rychle přečteme a odložíme. S největší pravděpodobností bude mít ohmatanou obálku, zvlněné stránky, ohnuté rohy a všemožné další stopy po častém používání a přenášení z místa na místo. Možná si v ní budeme psát a podtrhávat, co si chceme dobře pamatovat. Předností knihy je, že v ní nenajdeme jen JAK co dělat či říkat, ale také PROČ. Právě ony principy nám budou nápomocné, když se dostaneme do situací, o nichž se v knize nepíše a pomohou nám i v nich uplatnit respektující přístup.

Docela často říkáme nebo slýcháme, že ti mladí jsou jiní, než jsme (byli) my. Ničeho si neváží, neumějí se chovat, nemají k ničemu a nikomu respekt. A tak nějak nám uniká fakt, že jsme to my starší, od koho se učí, kdo jim jde příkladem. Ale to samo o sobě nestačí. V knize je zdůrazněno, že děti se nejvíc učí respektu k sobě i druhým, když ho od nás zažívají na vlastní kůži.

Díky téhle knížce můžeme líp pochopit, jak a čím ovlivňujeme, jací lidé z našich dětí vyrostou. Může nám i našim dětem pomáhat každý den. Když budeme chtít...

Kéž by se dostala do ruky každému rodiči i učiteli. 

Kniha vyšla v nakladatelství Peoplecomm. Je ke koupi také jako e-book na: https://www.peoplecomm.cz/respektovat-a-byt-respektovan

AZ RODINA.cz, 28.7.2020

 

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05